#

Ганьба Гадзала: як на Київщині знищують дослідне господарство

09.08.2022 18:47
Ганьба Гадзала: як на Київщині знищують дослідне господарство
Ярослав Гадзало

Національна академія аграрних наук – на рідкість корумпована структура, керівників якої не можуть приборкати десятиліттями. НААН називають "державою в державі" зі своїми законами, звичаями та сотнями тисяч гектарів землі. На вершині золотої гори – Ярослав Гадзало, хоча більшості пересічних українців це прізвище нічого не говорить. Сьогодні "Моя Київщина" розповість про підозрілі дії керівництва академії, що дуже схожі на рейдерство

Для початку про НААН. Це самоврядна структура, яка у своїй діяльності керується Законами України та власним Статутом. Останній передбачає, що співробітники академії повинні займатися насамперед дослідженнями в аграрній сфері, що в подальшому будуть застосовуватися на практиці. Перелік завдань звісно набагато більший, але в пріоритеті – наукова діяльність. Цим дійсно займаються чимало вчених, а їхні розробки допомагають розвивати аграрну галузь. Що не скажеш про верхівку НААН, яке погрузло в корупції та дерибані державної землі.

Журналістські розслідування показали, що керівництво НААН та їхні родичі стають власниками земельних ділянок, що були закріплені за дослідними установами, а отже належали державі. Так, правоохоронці розслідують справу з розкрадання особливо цінних земель "Дослідного господарства "Чабани" Національного наукового центру Інститут землеробства НААН у селі Гатне. Земельні ділянки незаконно перейшли у власність не тільки посадовцям академії, а й впливовим співробітникам СБУ, тому суд ніяк не може винести вирок. Додамо, що в грудні 2020 року президента НААН Ярослава Гадзала спіймали на хабарі. За версією слідства, посадовець отримав елітний автомобіль за включення претендента до списку на заміщення вакансії академіка. За "подарунок" він також нібито гарантував подальшу передачу необхідних матеріалів на розгляд Президії НААН України.

Якщо говорити про земельні володіння НААН, то це 529,5 тисяч гектарів сільськогосподарських угідь, які обробляють більш ніж 200 дослідних господарств та інших підприємств. Проте ці дані за 2004 рік, а у зв’язку з війною частина земель опинилася на тимчасово непідконтрольній території. Окрім того, зменшенню масивів посприяли й працівники академії, які незаконно приватизували державну землю.

Експерти наголошують, що деякі підрозділи академії давно перестали виконувати свою функцію – робити серйозні наукові відкриття, надавати практичні рекомендації, виводити нові сорти сільськогосподарських культур, що в сукупності збільшувало б урожайність та прибутки аграріїв.

Натомість державні аудитори встановили, що в деяких інститутах НААН процвітає прихована оренда, є випадки фіктивних договорів купівлі-продажу. Для наукової роботи використовується близько 10% земель, інші 90% – для товаровиробництва. При цьому керівники деяких установ та їх співробітники погані спеціалісти – дуже часто врожайність нижча, ніж у середньому по регіоні, щоправда – це тільки на папері. Бізнесом їм також не варто займатися, адже вони полюбляють продавати продукцію за ціною, що набагато менша за ринкову. Проте такі схеми провертаються лише з дозволу керівництва НААН, зі зрозумілих причин. Натомість тих, хто не бажає займатися псевдобізнесом, чекають утиски і звільнення.

Саме це відбувається з Державним підприємством "Дослідне господарство Панфильської дослідної станції Національного наукового центру "Інститут землеробства Національної академії аграрних наук України". Тож про все по порядку. До недавнього часу керував підприємством Михайло Коваленко. У травні президент НААН Ярослав Гадзало затвердив Коваленка у статусі виконуючого обов’язки директора Панфильського дослідного господарства.

Якби не війна, відбувся би конкурс на заміщення вакантної посади, але через вторгнення Росії директорам підприємств, чиї терміни перебування на посаді вичерпалися, було автоматично продовжено контракти. Відповідно до постанови НААН від 16 березня, конкурси на заміщення вакантних посад відбудуться упродовж трьох місяців після скасування воєнного стану. Контроль за виконанням постанови було покладено на віце-президентку НААН Ануш Балян.

Постанова НААН про зупинення конкурсного відбору керівників держпідприємств

Наказ про призначення Коваленка в.о. директора ДП "ДГ Панфильська дослідна станція"

4 серпня на території Панфильського дослідного господарства з’явилися люди, які привезли з собою сумнівні документи про звільнення з посади Михайла Коваленка та призначення нікому не відомого Володимира Вольського. Накази були підписані 26 липня Ануш Балян, яка наразі виконує обов’язки президента НААН. Тобто Балян, за відсутності Гадзала, без конкурсу (адже їх проводити заборонено) звільнила законного виконувача обов’язків директора на підставі доповідної записки керівниці фінансового відділу НААН Лесі Пономарьової. У період із 26 липня по 4 серпня ніхто не знав про зміну керівництва, а електронні підписи були дійсними.



Фото наказів про звільнення Коваленка та призначення Вольського, підписані в.о. президента НААН Ануш Балян

До слова, Володимир Вольський значився керівником випробувального центру ННЦ "Інститут механізації та електрифікації сільського господарства". У 2020 році обрався депутатом Глевахівської селищної ради від партії "Європейська солідарність". Окрім того, був серед засновників ГО "Рух "Перспективна Глеваха". Вольський дуже хотів потрапити до Київської обласної ради в 2015 році з партією "Батьківщина", але не судилося. За даними сервісу YouControl, у суді розглядається справа щодо незаконної приватизації кімнати у гуртожитку, де Вольський значиться відповідачем, а стягувачем майна – інститут механізації, де він працював.

Нібито, підставою для звільнення Коваленка стала не подана фінансова звітність та неефективне управління підприємством. Проте керівник Панфильського дослідного господарства запевняє, що надсилав усі звіти вчасно, відповідно до вимог чинного законодавства та внутрішніх вимог НААН. Окремо варто зазначити, що в період подання фінансового звіту Пономарьова перебувала поза межами України, тому не могла належним чином ознайомитися з документами.

Зауважимо, що Коваленко очолює підприємство з 2014 року. На той момент воно перебувало в скрутному становищі, під загрозою була посівна кампанія через великі борги. Коваленко надав власні кошти на закупівлю посівного матеріалу та добрив, що дозволило врятувати підприємство від банкрутства. Із 2014 року спостерігається постійний і сталий розвиток дослідного господарства у Панфилах: оновлено автопарк сількогосподарську техніку, проведено капітальний ремонт у будівлях. Загалом сума інвестицій у розвиток підприємства сягає понад 35 млн грн. Окрім того, держпідприємство залишається великим платником податків у регіоні: за минулий рік було перераховано в державний бюджет 6,1 млн грн, а за половину 2022 року – 4,2 млн грн.

Колектив господарства на чолі з Коваленком надає посильну допомогу представникам територіальної оборони та Збройним силам України. А найголовніше, всі вони продовжують займатися розвитком науки у сфері сільського господарства. Співробітники дослідного господарства займаються виробництвом елітних сортів зернових із високими репродукційними властивостями, сприяють поширенню передових технологій у сільгоспвиробництво.

Зараз у користуванні ДП "ДГ Пафильської дослідної станції" перебуває 1358 гектарів родючих чорноземів, які нахабно намагаються вкрасти у держави. Уже здійснена спроба рейдерського захоплення підприємства шляхом введення нового директора, якого намагаються нав’язати з високих кабінетів НААН. Фінансова діяльність держпідприємства заблокована, адже електронний цифровий підпис Коваленка наразі недійсний.

Минулого року ТОВ "Всеукраїнська агенція приватизації" (37267221) хотіла включити ДП "Дослідне господарство Панфильської дослідної станції" до об’єктів малої приватизації. З відповідним листом представники агенції зверталися до Регіонального відділення Фонду Держмайна, але отримали відмову. Після цього ТОВ звернулося до суду з вимогою скасувати дане рішення. Зауважимо, що НААН, яка була заявлена третьою стороною у цій справі, не відстоювала інтереси свого ж господарства, не надала вмотивованих аргументів його важливості для нацбезпеки та розвитку науки. Як наслідок, суд прийняв сторону позивача і зобов’язав скасувати попереднє рішення про відмову щодо включення господарства до об’єктів приватизації та повторно розглянути заяву. Імовірно, така халатність керівництва НААН має логічне пояснення…

Останні дні представники НААН кожного дня приїздять у Панфили і намагаються посадити в крісло нового директора, проте зустріли шалений опір працівників дослідного господарства, які розуміють подальшу долю господарства. Складається враження, що керівництво НААН в особі президента Ярослава Гадзала займається відвертим знищенням дослідного господарства у селі Панфили, аби особливо цінні гектари державної землі перейшли у приватну власність.

Зауважимо, що до цієї оборудки може бути причетний народний депутат від Київщини, обраний від президентської фракції, якого нещодавно бачили у приймальні Гадзала. Про нього ми напишемо згодом...

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Анатолій Тихий
журналіст