Гендиректорка Київської обласної дитячої лікарні Катерина Савінова: Коронавірус небезпечний і для тих, кому менше 19-ти
Торік обласній дитячий лікарі, чиї корпуси розташовані у Боярці, виповнилося 60 років. Буквально місяць тому її очолила заслужена лікарка України, кандидатка медичних наук Катерина Савінова. Інтерв'ю з нею "Моя Київщина" розміщує в межах серії бесід із тими, хто зараз у нашому регіоні знаходиться на передовій боротьби з пандемією коронавірусу
- Отже, Катерино Борисівно, Вас можна привітати з призначенням на посаду головного лікаря, а одночасно й поспівчувати у зв'язку з тим, що Ваші перші кроки на новій посаді хронологічно збіглися з оголошенням надзвичайної ситуації у регіоні, викликаної пандемією…
- Найперше хотілося би зазначити, що правильно посада керівника нашого медичного закладу називається - Генеральний директор комунального некомерційного підприємства Київської обласної ради “Київська обласна дитяча лікарня”. Утім, подібні лексичні новації відбулися у більшості медичних закладів країни, у зв'язку зі змінами в штатних розкладах комунальних медичних підприємств, обумовлених реформою галузі.
- Про реформу медицини ми ще поговоримо, як і про нинішнього головного ньюзмейкера світових ЗМІ - COVID-19, а поки що розкажіть для початку, будь ласка, про структуру вашої лікарні.
- Як і більшість дитячих лікарень, ми маємо консультативно–діагностичну поліклініку (де спеціалізована медична допомога надається за 23 спеціальностями) та стаціонар. Причому потужність ліжкового фонду останнього становить 400 ліжок у 12 відділеннях за 17 профілями, де концентрується найбільш складна в діагностичному та лікувальному плані патологія дитячого віку. Із огляду на нинішню епідеміологічну ситуацію зазначу, що наше інфекційне відділення розташоване в окремому корпусі та має власний відокремлений вхід.
- А скільки людей задіяні на лікуванні діток?
- Усього в лікарні працює 485 осіб, із них медичних працівників - 232. Мається на увазі - лікарі та молодший медперсонал - медичні сестри.
- Корпуси обласної дитячої лікарні знаходяться у Боярці. Мабуть, далеко не весь ваш персонал мешкає тут або в Києво-Святошинському районі. Як вони добираються до роботи, якщо пасажирський транспорт припинив свої сполучення після оголошення карантину?
- Так сталося, що багато наших працівників проживає на всій території регіону, а дехто навіть за межами його кордонів. Але раніше вони орієнтувалися на графік відправлення та прибуття електричок та автобусів із маршрутками. А ось у перші дні припинення їхнього руху дійсно було складно. Тож ми звернулися до КОДА і згодом райдержадміністрація Києво-Святошинського району пішла нам назустріч, і нам були виділені службові автобуси (які раніше перевозили школярів) і тепер ми ними їздимо на роботу й додому.
- Як змінився обсяг вашої роботи після оголошення карантину на Київщині?
- Згідно з відповідною постановою міністерства, у нас були припинені госпіталізації планових хворих, заплановане раніше оперативне втручання там, де хворі разом зі своїми батьками можуть почекати. Ту ж пупочну грижу можна видалити десь і через три місяці…
Але діти, які потребують невідкладної медичної допомоги, отримують її в повному обсязі. У нас працюють 2 відділення реанімації, відділення молодшого дитинства та відділення патології новонароджених. Словом, лікарня працює, але зрозуміло, що зараз головні наші зусилля спрямовані саме на виявлення та лікування дітей із COVID-інфекцією.
Для цього маємо відокремлене приміщення в поліклінічному відділені, зокрема 109 кабінет обладнаний для прийому дітей із ознаками лихоманки. Там для цього є окремий вхід із двору. Тут лікар, медична сестра приймають, оглядають, термометрію проводять тому, хто сюди потрапляє. І якщо є якісь підозри ми відразу здійснюємо оперативне тестування. У нас є в наявності експрес-тести і якщо ми бачимо, що ця дитина дійсно потребує госпіталізації, оперативно направляємо її до інфекційного відділення.
- Кажуть, що у боротьбі з коронавірусом паніка - не кращий супутник. Але якщо в батьків є підозра, що їх дитина захворіла, але чіткої впевненості в цьому немає, якими мають бути їхні адекватні ситуації дії?
- Найперше – зв’язатися зі своїм сімейним лікарем. Потрібно зателефонувати йому та описати, що саме відбувається з дитиною, на що вона скаржиться і сімейний лікар приймає рішення: чи дійсно дитина потребує стаціонарного лікування.
Якщо дитина потребує госпіталізації, бо має ознаки респіраторних порушень, - викликається екстрена медична допомога. Бригада приїжджає і приводять дитину до нас на приймальне відділення інфекційного відділення. І там лікар із медсестрами роблять огляд та первинний об’єм обстежень, зокрема й за допомогою швидких тестів на Covid–інфекцію, а на наступний день хворому здійснюють ПЦР-аналіз. Тобто застосовується високоточний метод діагностики інфекцій за допомогою так званої полімерної реакції.
- Кожен день статистика захворювань та одужань, зокрема й регіональна, оновлюється. А скільки серед захворілих дітей?
- За всю область сказати важко, але станом на 17 квітня в нас знаходилося троє діток, яким підтверджено діагноз і вони лікуються на стаціонарі, ще четверо - на підозрі і ми чекаємо результатів.
Тут, мабуть, слід зазначити, у чому полягає підступність нового вірусу. За своїми проявами він багато в чому схожий на звичайну ГРВІ (гостру респіраторну вірусну інфекцією), до якої ми звикли і раніше. Тому зараз у нашому протоколу є чіткі критерії, яких дітей ми можемо вважати підозрілими. Якщо вони підпадають під ці критерії, ми зобов'язані зробити лабораторне дослідження та вже за його результатами виставити діагноз або зняти його. Тобто це - лихоманка чи наявність респіраторних порушень…
- Ці дослідження ви на своїй базі робите?
- Ні, ми застосовуємо лише так звані швидкі тести, і як я вже сказала – більш грунтовний ПЦР – аналіз здійснюється в обласній санітарній лабораторії (колишня СЕС на Герцена).
- Скажіть, для батьків діток ці тести - безкоштовні?
– Звичайно - безкоштовні.
- Років 10-12 тому в соціальних мережах проводилась бурхлива дискусія: чи варто дітям щеплення? Причому, проти вакцинації виступали не тільки релігійні фанатики, а й схильні до пошуку універсальних рецептів та модних порад із ЗОЖ люди, які стверджували, що щеплення більше шкодить дітям. Як все-таки ви намагаєтеся переконати батьків у шкідливості подібного підходу?
- Щодо вакцинації, є чітка позиція лікарів-педіатрів, що її своєчасне проведення є запорукою здоров'я дитини в майбутньому. Тому ми не втомлюємося всім мамам нагадувати цю азбучну істину. Причому підкреслюємо користь не тільки тих обов’язкових вакцин, які входять у зону державних гарантій, а й інших, зареєстрованих в Україні, хай навіть таких, які не входять до реєстру обов'язкових.
Але батьки є різні. Окремі з них відмовлялися робити дітям щеплення. Тому ми наводимо конкретні невеселі приклади, зокрема й про те, що два роки тому в нас лікарні лежали двоє діток із правцем (російською мовою- столбняк), а тут чи не єдиним способом унеможливити захворювання є саме щеплення.
- Вочевидь, природна хода нинішньої медичної реформи ускладнена пандемією. Є якісь зміни до графіку їх реалізації?
- Дійсно реформа стартувала з першого квітня, але з огляду на нинішній форс-мажор деякі послаблення є, і вони дійсно пов’язані саме з роботою в умовах пандемії. Окремі пакети реформування перенесені на липень. Оскільки передбачалося, що вже зараз реєстрацію хворих та інший медичний документообіг перевести з паперового формату на електронний. Не всі ще до цього готові, люди повністю ще не навчені, а зараз всі зусилля спрямовані на боротьбу з пандемією.
- Як медик-професіонал можете спрогнозувати: скільки саме триватиме пандемія в світі й карантинний режим в Україні та в нашому регіоні зокрема? В.о.губернатора пан Володін висловив припущення, що може аж й до вересня?
- Важко сказати. Утім, є досвід інших країн, де вже пройдено пік захворювань і епідемія в них пішла на спад. Можливо, наша влада буде орієнтуватися на висновки аналітиків, які зуміють світові тенденції екстраполювати й на наші пенати. Я особисто не можу взяти на себе таку відповідальність, щоб зараз публічно передбачити, як довго триватиме в нас ця епідемія.
- Ті, хто безпосередньо мають із нею справу, можуть розраховувати на матеріальне заохочення?
- Урядовим розпорядженням передбачені двохсотвідсоткові доплати до окладів тих медиків, які задіяні до протидії вірусу. У березні у нас в лікарні таких хворих немає, тож навряд чи щось отримаємо додатково, а у квітні вже з’явилися хворі пацієнти, тому розраховуємо на компенсацію ризику…
- Природа все ж таки мудро розпорядилася, що не діти, а люди похилого віку до групи ризику населення, бо в діток - більш міцна імунна система. Однак і вони не застраховані від вірусу. Але діти переважно - непосиди-вертуни. Щоб Ви порадили батькам аби зменшити імовірність захворювання їхніх нащадків?
- Все ж таки - сидіти вдома, обмежити контакти. Спілкуватися з ровесниками по телефону. І звичайно, частіше мити руки, не торкатися руками обличчя, споживати їжу, яку приготували дорослі. І за перших ознак недуги - повідомляти про це батькам, які повинні поінформувати про свої підозри сімейного лікаря. Він - перша людина, до якої вони мають звернутися за допомогою, адже той знає, що їм робити в подальшому.
Читати "Моя Київщина" у Facebook