#

Голова Білоцерківської ДФС Павло Козирєв: Політику з місцевого самоврядування потрібно прибрати

23.07.2018 05:04
Голова Білоцерківської ДФС Павло Козирєв: Політику з місцевого самоврядування потрібно прибрати

Колишній мер Українки, а нині головний білоцерківський податківець Павло Козирєв розповів "Моїй Київщині" про свої подальші плани, роботу на новій посаді, а також про те, що спонукало його покинути мерське крісло та перейти в іншу сферу роботи та інше місто

- Ви очолювали місто Українка 15 років. Вам пророкували велику політичну кар’єру, і раптом Ви заявляєте про добровільне складання повноважень міського голови. Що спонукало до такого рішення?

- Можливо здивую Вас, але я вважаю, що ніколи не займався політикою. Більш того, моя позиція як міського голови, і позиція моїх колег з малих міст України - політику з місцевого самоврядування потрібно прибрати.  Принаймні, з рівня малих міст точно. Чотири скликання люди довіряли мені керувати містом. Майже кожного разу змінювалася технологія формування місцевих рад. Я працював і з суто мажоритарною, і змішаною, і з виключно партійною міською радою. Зі свого досвіду хочу відзначити: найбільш ефективно, потужно і стабільно місцеве самоврядування працювало, коли міські ради формувались за мажоритарним принципом.

Тож повторюся, що не лише я, а й мери більшості малих міст вважають: політиці не місце у місцевому самоврядуванні на рівні малих міст. Я завжди вважав себе хорошим сіті-менеджером, який вміє керувати містом та надавати якісні послуги його мешканцям. І те, що я роблю сьогодні, є логічним продовженням того, чим я займався все своє життя. 

- З чим були пов’язані обшуки в Українській міськраді 6 вересня 2017 року? Деякі ЗМІ саме ці обшуки назвали головним фактором того, що Ви покинули посаду міського голови.

- П'ятнадцять з половиною років я пропрацював мером Українки. За цей час таких подій були десятки, і не лише в Українці. Чому відбуваються такі речі? Скажу коротко - в фокусі уваги завжди потрапляє той, хто щось реально робить для розвитку міста, для його мешканців. Ми завжди були впевнені в собі, ніколи ні з ким не домовлялись, тому що нам немає чого ховати. Будь-які документи ми завжди готові були надати правоохоронцям. Але, мабуть, для картинки у ЗМІ було потрібно влаштувати таке шоу. Ви ж самі бачите, що у цієї історії, як і у багатьох попередніх, немає ніякого продовження.

- Міська рада Ваше рішення про складання підтримала одноголосно, чи хтось переконував Вас залишитися?

- Мене й досі переконують повернутися. Я живу в Українці, ходжу по вулицях, як і раніше зустрічаюсь з людьми. І для мене це найвища оцінка моєї діяльності, коли ти вже не мер, а тобі люди кажуть: "повертайтеся, ми хочемо аби ви знову очолювали наше місто". Але я людина динамічна. Рух назад - це точно не про мене. Тільки вперед. В Українці зараз працює потужна команда. І я впевнений, що доля мого рідного міста в надійних руках. 

- Вам також пророкували посаду заступника міського голови Білої Церкви Геннадія Дикого. Чому не склалося?

- Це питання до міського голови, а не до мене. У будь-якому випадку я займаюся сьогодні тим, чим мені подобалося займатися все життя. Моє покликання - це місцева публічна адміністрація. І не важливо - буде це у вигляді місцевих податків, чи обов’язки сіті-менеджера. Я знаю, що завжди знайду себе саме у в цій сфері.

- Ваше призначення на посаду голови ДФС Білоцерківського району можна розцінювати як підвищення? І чи є у Вас інші амбіції в плані Білої Церкви.

- Моя робота – це не посади. Це моє покликання і певний спосіб життя. Податки та фіскальна служба – одна із складових визначення держави. Без цієї служби самої держави не може бути так само, як і громади. Для мене цей досвід дуже цікавий, тому що в сфері, яка генерує податки, я вже працював. 8 років до того, як я став міським головою, я займався підприємництвом. Потім 15 років працював там, де витрачаються кошти, які генерує бізнес. Тепер я працюю у третьому сегменті публічних фінансів. Моє основне завдання – бути ефективним комунікатором між тими, хто генерує податки, і тими, хто їх витрачає. Сьогодні я можу впевнено сказати про себе, що про публічні фінанси я вже знаю все. 

- Які завдання Ви перед собою ставите на цій посаді?

- Завдання будь-якого податківця очевидне - збільшення надходжень до державного бюджету та до місцевих бюджетів. Але це потрібно робити не через тиск на бізнес чи громадян, а через підвищення ефективності роботи самої фіскальної служби. В адмініструванні місцевих податків є багато проблем - неадекватність баз даних, відсутність земельних, містобудівних цифрових кадастрів. Є люди, які зухвало не сплачують місцеві податки.

Моя робота - слідкувати аби ті, хто витрачає бюджетні кошти, так само сумлінно платили податки. Саме тому я роблю все для того, щоб налагодити ефективну комунікацію з місцевим самоврядуванням, бізнесом і громадою. Зустрічаюся з міськими головами і керівництвом районних  адміністрацій, щоб особисто вирішити всі проблемні питання, які стосуються і податкової, і місцевого самоврядування.

На жаль, система, напрацьована роками, передбачає  окрему роботу фіскальної служби, окремо - органів місцевого самоврядування, окремо - адміністрацій. Я вважаю, що коли ми будемо працювати разом, то надходження до місцевих бюджетів будуть більшими. І не за рахунок тиску на когось, а навпаки – завдяки розумінню, що сплачені кошти перетворяться у якісні послуги або інфраструктурні проекти. Люди повинні це бачити і відчувати. Це і є моїм основним завданням на цій посаді.

- Знаю, що Ви очолюєте "Асоціацію малих міст України". Чи змінилася її діяльність через зміну вашої роботи?

- Безумовно, мій обов’язок, як голови асоціації, пропонувати нові тренди чи напрямки роботи. Сьогодні я бачу дуже важливим напрямок саме адміністрування місцевих податків. У великих потужних містах, де є ресурси для їх розвитку, життя вирує. А що робити маленьким містечкам, наприклад, таким як Тетіїв чи Узин? Чекати, поки до них дійде реформа податкової сфери?

Потрібно вже зараз пробувати власними силами рухатися вперед. Маю на увазі оцифровку і більш ефективне адміністрування місцевих податків. До речі, остання конференція малих міст України була присвячена пошуку ресурсів для громад. Ми розглядали різні ресурси, розповідали про державні програми підтримки, особливо для ОТГ. Є міжнародні програми технічної допомоги малих міст, які потрібно використовувати. Необхідна співпраця з бізнесом, тобто приватне публічне партнерство.

Але основний ресурс громади - це місцева економіка і місцеві податки. І чим більше буде повноважень у громад, тим більше люди будуть чекати від тих, кого вони обрали, тим більше останні будуть шукати ресурси щоб виконати волю своїх виборців.

Я добре знаю, як це налагоджено в провідних країнах, і зроблю все можливе щоб такий досвід на рівні країни та нашої території більш активно впроваджувався в життя. 

- Не так багато часу залишилось до виборів, як міського голови Білої Церкви так і парламентських. Чи плануєте ви балотуватися?

- Зараз країні треба нормально пройти дистанцію президентських і парламентських виборів. Будувати плани на 2020 рік ще зарано. Ви самі можете оцінити ситуацію в країні. Але я вірю в те, що громади її стабілізують. Саме від громад залежить, як країна пройде цю виборчу дистанцію. Час виборів - це саме той час, коли можна збільшити можливості місцевого самоврядування. і я сподіваюсь, що місцеві громади цим скористаються.  

- Як взагалі оцінюєте ситуацію зі сплатою податків у Київській області?

- Думаю, мені некоректно буде робити аналіз по Київщини, але можу точно сказати -  Київська область виконала індекативні показники, які доведені за півроку. Через непросту економічну ситуацію в країні ці показники досить важкі для виконання. Якщо Київщина трохи перевиконує їх, то це вже досить велике досягнення.

Відділення, яке я очолюю, адмініструє податки в Білій Церкві, семи районах і трьох об’єднаних територіальних громадах. За півроку роботи до місцевого бюджету мобілізовано майже 850 мільйонів гривень. Це 110,5 відсотків від індикативного показника. До державного бюджету на нашій території мобілізовано трохи більше 710 мільйонів гривень - це виконання індикативу. І дуже важливий платіж - єдиний соціальний внесок, якого за півроку сплачено 743 мільйони гривень. А це 107% від індикативного показника. Так що непогані темпи демонструємо разом з бізнесом і підприємцями нашої території.

- Ваш рецепт успіху на останок.

- Багато років я чую таку фразу: мерам чи міським радам виділили кошти. Ми повинні розуміти, що ці кошти призначені не мерам, а нам з вами. Люди мають усвідомити, що міська рада - це не тільки адреса будинку, а це наш спільний громадський бюджет, з якого фінансуються садочки, школи, дороги тощо.  Тільки тоді громада, місто, де ми живемо, буде розвиватися. А відповідно – наше життя ставатиме комфортнішим. І чим більше ми будемо самі заробляти, тим більше ми матимемо можливостей. 

Спілкувалася Надія Савчук, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram