#

Голова Білоцерківської РДА Людмила Мерзлюк: Лише той, хто не працює, не має проблем

08.10.2021 08:00
Голова Білоцерківської РДА Людмила Мерзлюк: Лише той, хто не працює, не має проблем
Людмила Мерзлюк

Про діяльність районних адміністрації, соціально-економічну ситуацію в столичному регіоні «Моя Київщина» поговорила з очільницею Білоцерківської РДА Людмилою Мерзлюк

- Пані Людмило, Державній фіскальній службі Ви присвятили 25 років. Як Вам надійшла пропозиція, або ж хто лобіював Ваше призначення на посаду голови Білоцерківської РДА?

- У 2017 році у фіскальній службі проходив процес реорганізації. Частину посад було скорочено, а більшість переведено в обласні структури. Мою посаду також було скорочено. Оскільки маю стаж роботи 25 років, а це і набутий досвід, і практика, і співпраця з людьми, мені запропонували відповідну посаду, але на рівні обласного закладу. На той час для мене, як жінки з малими дітьми, сім’я була понад усе, тому я відмовилася від цієї посади та стала на облік до центру зайнятості.

Так склалося, що на той час Геннадій Джегур очолював Білоцерківську РДА, де саме звільнилася посада начальника управління економіки. Тому він мені, як спеціалісту,  зателефонував і запропонував посісти цю посаду. Я погодилася. Згодом в адміністрації відбулося скорочення і управління економіки було розформоване. Я була переведена на посаду заступника начальника управління фінансів Білоцерківської РДА, а згодом очолила це управління. А щодо посади голови РДА, то, оскільки вона була вільною, я вирішила випробувати свої набуті знання та досвід, пройти доволі жорсткий відбір з числа багатьох претендентів. Тоді саме обрали нового Президента – Володимира Зеленського, який твердо дотримувався позиції, що тільки люди з чистою біографією повинні бути керманичами і працювати на користь держави. А безпосередньо мене на цю посаду рекомендував голова КОДА Василь Володін, оскільки я вже працювала в райдержадміністрації і  зарекомендувала себе як відповідальна особа в плані фінансів. З подання голови облдержадміністрації я проходила всі погодження, консультації, співбесіди в КОДА, в Уряді, в Офісі Президента.

- Які зараз функції голови РДА?

- Зараз у нас проходять консультативні співбесіди та заняття з Офісом Президента. Поки не прийнято оновлений Закон про місцеві державні адміністрації, на сьогодні у нас залишається головна функція – допомога та співпраця з громадами. Ви ж знаєте, що відбулася реформа децентралізації, район розділився на громади. На сьогоднішній день у нас задача №1 – допомогти новоствореним громадам повністю сформуватися, стати на ноги та спрямувати їхній розвиток у правильному руслі. Тому поки що у нас співпраця і допомога, а в подальшому якщо у другому читанні проголосують за оновлений Закон про місцеві державні адміністрації, ми набудемо і  функції контролю, в тому числі й контролю за прийнятими рішеннями в громадах.

- При призначенні на посаду голови Білоцерківської РДА Ви акцентували увагу на основних напрямках роботи: підтримка та розвиток економіки шляхом залучення інвестицій, відкриття нових робочих місць, запровадження інновацій в освіту, науку, культуру тощо. За плечима у Вас фактично рік роботи на посаді, тож чим він відзначився і які є здобутки?

- Коли мене було вперше призначено головою райдержадміністрації, бо Ви ж знаєте, що у серпні цього року відбулося перепризначення мене на цю посаду, основною метою і задачею було, передусім, залучення інвестицій. Це було одним з пріоритетних напрямків, адже тут мова йде про робочі місця і податки, а це все розвиток міста, громади, району в цілому. Так склалося, що прийшла пандемія і ми почали боротьбу з нікому на той час незрозумілим вірусом. Це була для нас війна із вітряними млинами, тому що лікарі не знали протоколу лікування, а ми не знали, як організувати, швидко розгорнути кисневі точки і забезпечити людей життєво важливим киснем. Зараз, згадуючи і проводячи наради, я акцентую увагу своїх колег – працівників райдержадміністрації, медиків, на тому, що потрібно мати повагу до тих людей, які так швидко змогли зорганізуватися і виділити кошти на боротьбу з пандемією. Зокрема, це депутати Білоцерківської районної ради попереднього скликання, які оперативно відреагували і виділили додаткові кошти на облаштування районної лікарні, на підтримку лікарів тощо. Значну роль відіграла і допомога благодійників, які з готовністю відгукнулися на наші звернення.

Оскільки на той час на першому місці стояло питання боротьби з пандемією, відповідно, питання залучення інвестицій відійшло на інший план. Втім, я не полишаю питання економічного розвитку. На сьогоднішній день ми ведемо перемовини щодо залучення інвестицій. Як доведемо справу до кінця і будуть перші результати, тоді я з вами поділюся обов’язково. Підсумовуючи рік роботи на посаді, можу сказати: зроблено багато. Відбулася реорганізація, децентралізація. Іноді доводилося приймати такі рішення, які вимагали оперативності, адже не було часу чекати. Як відомо, до 1 липня ми мали усе передати громадам і налаштувати їх на роботу, щоб в подальшому  ними якісно надавалися ті ж соціальні послуги, що раніше надавалися в районі, щоб не було ніяких збоїв, зокрема це стосується соціальної сфери. Адже і навесні, і восени ми переналаштовуємо і пільги, і субсидії, і пенсійне забезпечення, і сплату податків тощо. Я вважаю, що в цілому нашій команді за рік роботи є чим пишатися. Все ж ми змогли стримати вірус, оскільки, якщо брати по Київській області, у нас найменша смертність від ковіду. На той час ми були малим Білоцерківським районом і у нас в підпорядкуванні була лише Білоцерківська центральна районна лікарня. Зараз, коли район значно збільшився, я, в першу чергу, поїхала по новостворених громадах, щоб своїми очима пересвідчилася, як у них організована робота закладів соціальної сфери, передусім медицини. Як  організовані лікарні, що були переоблаштовані, щоб прийняти хворих на ковід у 3, 4 хвилі. Також багато приділяю освітній сфері, оскільки особисто для мене діти – понад усе.

Ще одне гостре питання – вакцинація проти коронавірусної інфекції. Я, об’їжджаючи громади, бачу і чую, як в деяких населених пунктах вчителі піднімають питання щодо ніби примусової вакцинації, яка порушує їхнє конституційне право. На що я їм відповідаю: ніхто і ні до чого вас не примушує, вакцинація у нас добровільна, але ви, як дорослі люди повинні замислитися над тим, чи не порушуєте саме ви конституційне право дітей, які мають право отримувати освіту, відвідувати дитячі садки. Діти беззахисні перед громадськістю і ми, як орган влади,  представляємо їхні інтереси. Тобто, ви – педагоги, маєте докласти зусилля, щоб школи, дитячі садочки працювали, ви несете конституційне і моральне зобов’язання перед дітьми. І приємним є той факт, що вчителі дослухаються.

- Коли ми вже говоримо про щеплення від ковіду, скажіть, яка кількість людей наразі вакцинована та яка громада є лідером з вакцинації?

- На сьогоднішній день у нас вакцинація по району, якщо брати першу і другу дозу, зростає, особливо за останній час. Приміром, станом на 3.08.2021 року було 4,5 тисячі вакцинованих, а на сьогодні вже 155 тисяч жителів Білоцерківського району вакциновано. Наразі лідером з вакцинації є Ковалівська громада, у них 81% вакцинованих, далі Рокитнянська – 75,1% вакцинованих, а найнижчий показник на сьогодні у Медвинській громаді – 15% вакцинованих жителів.

- Як триває процес передачі комунального майна у власність громад і чи не виникало з цим процесом проблем?

- Ми практично закінчили процес передачі. Лише одне з питань у нас зараз на стадії завершення – передача Маловільшанській громаді територіального центру. Ми його передали, але так сталося, що під час розгляду усіх документів виявилося, що була допущена помилка в реєстрації цього закладу у 2018 році. На жаль його зареєстрували, як комунальну установу, власником якої є РДА і тепер колізія в законодавстві нам, як власнику, не дає право передачі комунального закладу, хоча цей заклад був повністю на місцевому бюджеті. Але, як я зазначила, це питання на сьогоднішній день вирішується в правовому полі, і ми знаходимося на заключному етапі. Додам, що задля підтримки Маловільшанської громади депутати районної ради проголосували за надання трансферу в розмірі 1,7 млн грн саме для забезпечення цих потреб під час передачі центру громаді. В цілому ж, ми зуміли зорганізуватися швидко, все передали громадам, все працює, освітній процес запустили вчасно, шкільні автобуси передані та підвозять дітей.

- Скільки в Білоцерківському районі облаштовано та відкрито поліцейських станцій?

- Ми відкрили дві поліцейські станції в Узині, Гребінках, Ковалівці, Фурсах, Малій Вільшанці. Тобто всього 6 поліцейських станцій, які забезпечили всім необхідним:  приміщенням з технікою та меблями, автомобілем, зброєю та аптечкою. Більшість людей, коли бачать, як ми відзначаємо це дійство у фейсбуці, пишуть, що після того, як ми поїхали, все у поліцейського офіцера відібрали. Нема такого, я вам чесно скажу. Після того, як така інформація промайнула відносно Узина, я свідомо поїхала туди, і пересвідчилася, що все лишилося на місцях, поліцейські працюють.    

- У грудні минулого року після обрання голови районної ради та заступників зчинився великий скандал, мовляв на таємному голосуванні був відсутній депутат, замість якого проголосувала стороння особа. Чи вважаєте Ви законним обрання голови районної ради та заступників?

- Я пам’ятаю цей скандал, він і до цього часу триває. Чесно скажу: я тоді була присутня в залі і не помітила підміни, як дехто сьогодні трактує, депутата районної ради. І кожного разу наголошую людям, які сьогодні про це говорять, - якщо вони вже тоді в залі засідань знали про підміну депутата, то чому відразу не було про це проголошено, не викликано поліцію і не зафіксовано той факт? Або ці люди видумали, або ж у них на той час були також свої інтереси про це змовчати. Для мене люди в залі були всі нові на той час, вони були в масках, ми бачили тільки очі. Я не знаю чи то була підміна, чи ні, слідство триває, воно з цим розбереться.

- Відзначте найбільші проблеми Білоцерківського району

- Якщо говорити про глобальні проблеми, то їх немає. А взагалі є проблемні питання, тому що той, хто не працює, той немає проблем, або не набиває шишки. Кожного дня щось відбувається: десь дамбу прорвало, десь в соціальній сфері комусь неправильно нарахували субсидію, десь нарікання є на перевізників. Я вважаю, що це повсякденні проблеми, які є в кожній громаді, в кожній адміністрації і вони вирішуються.

- Торкаючись проблемних питань, хочу запитати про ситуацію з очисними спорудами, відносно роботи яких так багато зауважень…  

- Ця проблема є і вона, так би мовити, сезонного характеру. Коли піднімаєш документи і бачиш пророблену роботу, то розумієш, що це питання не стоїть на місці, але, водночас, його не можна вирішити за один день. Ці очисні споруди потребують оновлення, потребують фільтрації. Я неодноразово була присутня на засіданні комісії ДНС і в місті, і в районі, коли заслуховували і директора водоканалу, і працівників, які причетні до цього. Але, не завжди у нас вистачає фінансових ресурсів для повного вирішення питання. Разом з тим, сказати, що проблема взагалі не вирішується і не піднімається, я не можу. Звісно, не можна за один рік, або один день подолати проблему, яка була накопичена роками. Давайте будемо відвертими: ще при Радянському Союзі проклали ці комунікації, ніхто їх не досліджував, не було необхідного догляду, а вони цього потребували. Все набувалося роками і змінити це все в короткій термін не вийде, на все треба фінансові ресурси. Тому, наразі мова йде про  поетапне вирішення  проблеми.

- Чи відома Вам ситуація у с. Трушки, де приватне підприємство видобуває/намиває з річки пісок. Що можете сказати з приводу законності цього видобутку?

- Буквально місяць тому до райдержадміністрації подзвонив чоловік, який відрекомендувався пенсіонером та  повідомив про цей факт. Він назвав прізвище того, хто ніби до цього причетний і сказав, що буде з нами співпрацювати. На той час я була у короткочасній відпустці, з якої повернулася і тепер маю на меті відновити розгляд цього питання, і, перш за все, з’ясувати в органах чи їм відомо про такий факт, чи це законно. Необхідно підняти документи та все перевірити. На сьогоднішній день має місце лише одне звернення від пенсіонера з села Трушки, до цього часу мені про це не було відомо. Якщо дійсно встановиться факт нецільового використання надр, тоді цим займуться відповідні органи - поліція, прокуратура.

- Яка ситуація із маршрутними сполученнями між населеними пунктами?

- На сьогоднішній день нарікань саме щодо сполучення між громадами у Білоцерківському районі немає. Хіба що є окремі звернення від жителів про порушення правил перевезення, недотримання зупинок та правил перевезення людей пільгової категорії, а щодо відсутності сполучення, або ж пропозицій сполучення між громадами наразі нарікань немає. Зараз розглядається питання оновлення сполучення між районами. Ви ж знаєте, що до Білоцерківського району тепер входить Медвинська громада, яка найвіддаленіша, і жителі потребують сполучення як з Богуславом, так із Білою Церквою. Тому ми надали рекомендації і невдовзі буде розглядатися питання удосконалення сполучення між районами, зокрема між Обухівським і Білоцерківським.

- Вам, певно, відомо про скандал навколо Білоцерківської центральної районної лікарні, де увесь 5 поверх, який колись слугував гінекологічним відділенням, було надано в оренду на 25 років приватному підприємцю. Наразі, за зверненням одного з з депутатів райради, зареєстровано кримінальне провадження відносно екс-посадовця районної ради. Як прокоментуєте своє бачення цієї ситуації?

- Я прокоментую цю ситуацію, не як посадовець, а як пересічний громадянин, оскільки як посадовець я не можу давати оцінки своїм попередникам та колегам – це роблять певні органи. Як пересічний громадянин я можу сказати одне: якщо на той час люди діяли у правовому полі і вирішували питання надання в оренду цілого поверху лікарні, то, я так розумію, це все вони робили в рамках чинного законодавства. Я, як тільки стала головою адміністрації, відвідала районну лікарню, піднімалася на її 5 поверх, адже на той час вже стояло питання про перепрофілювання районної лікарні в «ковідну» і ми розглядали, які приміщення ми можемо задіяти. Проте на той час зазначений поверх вже був в оренді  і ми не мали ніяких повноважень щодо використання цього приміщення. Наскільки це правомірно? Нехай цій ситуації дадуть оцінку правоохоронні органи.

- Розкажіть про втілення проектів в рамках “Великого будівництва” у Білоцерківському районі.

Один об’єкт в рамках “Великого будівництва” ми вже здали - це шкільний стадіон  Комунального закладу Київської обласної ради «Білоцерківський   багатопрофільний навчально-реабілітаційний центр». Зараз на завершальному етапі капітальний ремонт стадіону у Сквирській громаді.

Також у Тетієві завершується утеплення 4-поверхової школи. А дещо раніше у Тетієві відбудували приймальне відділення, зробили там капітальний ремонт і за підтримки обласного керівництва поставили томограф, зробили та облаштували сучасний діагностичний кабінет. Сьогодні люди там мають можливість отримати якісні медичні послуги. Щодо Білої Церкви, то основним об’єктом в рамках “Великого будівництва” є реконструкція нежитлової будівлі під ЦНАП. Він працюватиме у форматі «Прозорого офісу» та обслуговуватиме в перспективі більше 220 тисяч людей. До речі, це буде не тільки ЦНАП, там розмістяться всі структурні підрозділи, які забезпечують життєдіяльність послуг у громаді. І соціальний захист, і архів, і ЦНАП, і пенсійний фонд повинні знаходитися поряд, щоб кожен відвідувач зміг  отримати всі послуги в одному приміщенні. Це вимоги сьогодення, адже Ви самі знаєте, що зараз ці всі заклади, структурні підрозділи просто розкидані по всьому місту. І люди справедливо обурюються щодо недосконалості цієї системи.

Я теж живу людським життям, а не тільки життям голови РДА. Я ходжу в магазини, на базар і чую  відгуки людей і щодо ситуації, і щодо умов проживання чи вирішення певних питань. Нерідко трапляється так, що випадково почуту інформацію або ж відгуки пересічних громадян я доводжу до відома своїх підлеглих з метою виправлення недоліків і удосконалення нашої роботи.

- Які у Вас стосунки з секретарем Білоцерківської міської ради Дмитром Киришуном та бізнесменом-депутатом КОР Леонідом Глиняним?

- Дмитра Киришуна я знаю так, як всі люди знають. Зараз ми просто вирішуємо робочі моменти, але поза межами роботи ми також спілкуємося. З Леонідом Глиняним я особисто не знайома, хоча знаю, що є така впливова людина, але мені не доводилося з ним особисто спілкуватися.

- Назвіть основні засади партії “Слуга народу” до якої Ви долучилися…

- На той час я ще не розглядала питання заняття посади голови РДА і коли прийшли нові люди з новими поглядами, мені сподобалася їхня відкритість і чесність. Ми бачили, що всі інші політичні сили лишаються в політиці, лишаються в керманичах, а «віз» і далі ж стоїть на тому місці. На той час прийшли люди з новими, світлими поглядами.

Ви бачите як зараз змінюється і Київщина, і вся Україна. Приємним є той факт, коли приїжджають зарубіжні делегації, або нас просто відвідують пересічні громадяни інших держав і кажуть, що це вже не та Україна, яка була раніше. Це Україна з гарними дорогами, з великим душевним прийомом, будь-то в залі очікувань чи в аеропорту, чи в автобусах. Нема вже того смітника та бруду. Вчора у мене була приватна зустріч з людиною, яка довгий час проживала в Європі, і після повернення в Україну вона була приємно вражена, оскільки країна змінилася в кращу сторону. Можливо саме те, нове бачення цих людей, їхні пріоритети надихнули мене долучитися до цієї партії, до цього руху, до цих поглядів.

- Що Ви хотіли б окремо донести до громадськості, до журналістів?

- У мене є прохання до Вас, як журналістів. Я розумію, що у Вас професія складна і відповідальна. Ви своїми вчинками, діями та словами доносите людям інформацію, яка на сьогодні є. Але чи завжди є вона правдивою? Адже саме Вас, журналістів, чують люди. Тому у мене дуже велике прохання до Вас особисто, до Ваших колег: дотримуйтеся, будь ласка, журналістської етики. Тому що дуже багато зараз жовтої преси, особисто я про себе почитала та зараз читаю про колег інформацію, яка не відповідає дійсності. Іноді якесь неправдиве слово може так вразити людину, що надалі її життя може докорінно змінитися і її доля повернеться геть в друге русло. Тому прошу: будьте виваженими.

А жителям Білоцерківського району, в першу чергу, я хотіла б побажати здоров’я. Це питання у нас сьогодні найактуальніше. Також хочу попросити, щоб були активними, бо сидячи просто вдома, не підтримуючи реформи, ми не добудемо того, що хочемо. Варто не просто у фейсбуці, чи інстаграмі, вибачте за сленг, когось «тролити», а краще вийти або публічно сказати політику, освітянину, будь-яком іншому громадянину де його переваги, а де його помилки. Треба бути відкритим, чесним, як до себе так і до людей. Як публічній особі, мені потрібна підтримка жителів, які б вказали на мої недоліки, а не способом цькування акцентували увагу на них.   

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Надія Савчук
журналістка