#

Голова комісії з питань охорони здоров’я Київоблради Наталія Бігарі: Кожен із чотирьох медичних округів має бути як маленька Швейцарія

18.04.2017 07:41
Голова комісії з питань охорони здоров’я Київоблради Наталія Бігарі: Кожен із чотирьох медичних округів має бути як маленька Швейцарія

Депутат Київської облради від "Самопомочі", голова комісії з питань охорони здоров’я Наталія Бігарі розповіла про ситуацію з медичною реформою та дискусіями з міською владою щодо необхідності проведення оптимізації медичної галузі на Київщині

- Зараз тема медичної реформи стоїть майже на рівні з проблемою поганих доріг. Люди насправді бояться цієї реформи. У контексті Київської області цікавить Ваша думка з питань створення чотири госпітальних округів. Чому саме чотири, а не 10, не 15?

- Дійсно, на сьогоднішній день міністерством чотири госпітальні округи. Що з себе уявляє госпітальний округ? Це така медична система, де мають надати допомогу, починаючи від первинної ланки і закінчуючи найважчими оперативними втручаннями. В цьому окрузі має бути абсолютно все. Кожен із чотирьох округів має бути як маленька Швейцарія.

На сьогодні Київська область, як і всі інші області неспроможні збудувати в кожному райцентрі інститут Амосова чи інститут Шалімова. Чому? По-перше, це є недоцільним, а по-друге, в державі немає коштів. Вихід один: провести оптимізацію медичної галузі.

Всіх нас, всю медичну спільноту треба навчити головному – рахувати кошти, які нам дає держава. Для мене сьогодні є головною задачею кожного головного лікаря навчити раціонально використовувати кошти.

Кожному з ким спілкуюся, я задаю елементарне питання: скільки коштує операція з видалення апендициту? Практично ніхто не може дати точну відповідь. І проблема в тому, що держава за всі роки свого існування не вчила головних лікарів це рахувати. На сьогоднішній день головний лікар це не просто лікар: він має бути адміністратором, менеджером, який прорахує всі свої головні ризики.

Повернімося до госпітальних округів. Існує положення про госпітальний округ, в якому визначена певна мережа медичних закладів. В першу чергу, основою госпітального округу мають складати лікарні інтенсивного лікування. На сьогодні їх ділять на дві гілки першого і другого типу. Що таке другий тип? Це той тип районної лікарні, де надають невідкладну допомогу. Що таке лікарня інтенсивного лікування першого рівня? Це заклад, де має надаватися допомога більш вищого рівня.

- Які медзаклади входитимуть, окрім лікарень інтенсивного лікування?

- Також у госпітальному окрузі мають бути лікарні планового лікування. Мають бути реабілітаційні лікарні. У нас в Україні реабілітація як така нерозвинена взагалі. Ще одна складова - хоспіси, як на сьогодні нам вкрай потрібні, враховуючи ту кількість онкохворих, післяінсультних та туберкульозних хворих. Хто сьогодні ними займається? Родичі, сім'я і близькі.

Іншими словами, основне завдання госпітальних округів збалансувати надання медичної допомоги. Я хочу, щоб ці чотири госпітальні округи працювали в одній системі. Це має бути єдиний медичний простір для абсолютно всієї Київської області…

- Дехто з мерів Київщини відверто виступає проти даної реформи через таку нарізку округів, заявляючи, що місцеві жителі не зможуть отримати відповідної якості медичної послуги.

Я навіть знаю, кого Ви маєте на увазі. Я неодноразово спілкувалася з мером Фастова й представниками місцевої влади. Перший раз я приїхала до Фастова, коли мер виступив проти створення госпітальних округів. Я тоді спитала його: а чи розумієте Ви, шановний мер, що таке госпітальний округ? Якщо Ви вважаєте що це тільки місто, то Ви абсолютно неправі.

Після розмови з депутатським корпусом і з виконавчою гілкою влади вони все зрозуміли. У них не виникало більш жодних пересторог відносно того, що мешканці Фастова не отримають допомогу. В Фастові планується створення лікарні інтенсивного лікування другого рівня. Вона в себе буде включати відділення невідкладної допомоги, хірургічної, травматологічної допомоги.

У Фастові ми не побудуємо інститут Шалімова, він там не потрібен. І якщо сьогодні порівняти районну і міську лікарню, то, вибачте, районна – це просто жах. У неврологічному відділенні і здорова людина захворіє. Якщо відверто, то ті умови навіть тварина не витримає.

Якщо Фастівщина так переймається, то давайте починати з цього, зробіть нормальні умови. У Фастові на сьогоднішній день стоять дві мега-лікарні по квадратним метрам, але якщо взяти їхню оперативну активність, то там відбувається нераціональне використання коштів. Якщо на сьогодні розібратися, то в нас в державі лікарі – це дешева рабсила. Та чи буває рабська праця продуктивною? Я думаю, що ні.

- Але чи може окремо взяте місто, як, наприклад, Біла Церква чи Фастів самостійно створити на своїй території госпітальний округ? Прокоментуйте Постанову КМУ №932 про те, що госпітальний округ може утворити будь-яка громада з понад 40 тисяч населення.

- Округ це не місто, це надання повністю медичної допомоги від А до Я, повного спектру медичних послуг. Місто Біла Церква це взагалі унікальне місто. У Білій Церкві переплетена первинна допомога, вторинна допомога і третинна допомога. Ми маємо все разом в одному місті. У Білій Церкві є дві мега-лікарні. Дехто вважає, що треба анулювати міську лікарню №1, тому в мене була дискусія з політиками, що лікарню не можна закривати.

- Ваш колега від "Самопомочі" Юрій Опенько заявив про недофінансування 228 млн грн сфери охорони здоров'я. Як Ви вважаєте, чи прислухається голова Київської ОДА Олександр Горган до Ваших закликів?

- Я гадаю, що губернатор Горган прислухається, і дірка, яка виникла в медичному бюджеті, буде закрита. Взагалі мені дуже приємно, що в розмові з губернатором, він приділяє дуже велику увагу медицині. …

Розмову вів Валерій Міщенко, "Моя Київщина"

 

Читати "Моя Київщина" у Facebook