#

Голова Нацполіції Київщини Андрій Нєбитов: зміна структури позитивно позначиться на якості надання поліцейських послуг

25.01.2021 10:43
Голова Нацполіції Київщини Андрій Нєбитов: зміна структури позитивно позначиться на якості надання поліцейських послуг

«Моя Київщина» публікує другу частину розмови з головою Національної поліції Київщини Андрієм Нєбитовим. Якщо спершу ми поговорили про резонансні справи, то зараз ми зупинилися на стратегічних питаннях – зокрема, щодо розвитку правоохоронної системи.

- Розкажіть як розвивається програма «Дільничний офіцери громади» та на якому етапі наразі її реалізація? Які райони Київської області найбільш активні в цьому процесі і в яких районах є найбільша потреба дільничних офіцерів громади?

- Поліцейський офіцер громади – це одна із успішних реформ Нацполіції країни. У березні 2020 року, за підтримки голови Національної поліції генерала Клименка, нам вдалося працювати над цим проектом і навчати фахівців-поліцейських для низки територіальних громад. На той час ми зібрали 29 ОТГ, яким запропонували приймати участь у цьому процесі, створити умови, придбати автомобіль і отримати собі поліцейського, який зранку до вечора нестиме службу саме у їхніх громадах, вирішуючи саме їх проблеми. Головним критерієм тут є довіра громади до конкретного поліцейського.

На той час 7 громад погодились це зробити, відповідно стільки ж офіцерів на 75 діб ми відправили на навчання до Дніпропетровського університету внутрішніх справ. За цей період ми підготували відповідні приміщення і вже у листопаді запустили 4 поліцейські станції з 4 офіцерами громади. Мова йде про Медвинську, Студениківську, Миронівську та Зазимську ОТГ. Дійсно, там дуже гарні умови: є автомобілі, зброя, техніка, ну, і звісно ж кредит довіри людей. Тому ми дуже розраховуємо на цей проект, і в 2021 році за графіком поліція Київщини буде готова підготувати відповідних фахівців для усіх громад, які вже можуть створити для цього відповідні умови. 

Нещодавно була проведена селекторна нарада з головами ОТГ та керівниками майбутніх управлінь по районуванню згідно з новим адміністративним територіальним поділом. Так, додатково понад 20 територіальних громад виявили бажання приймати участь у цьому процесі. Я сподіваюсь, що керівниками на місцях буде проведена додаткова робота, адже є певна недовіра: мовляв,  як це буде відбуватися? В когось не вистачає грошей, хтось сумнівається, а хтось хоче винести це питання на сесію. Але впевнений, бажаючих буде більше. Думаю, в червні ми запустимо ще до 20 об’єднаних територіальних громад.

Варто відзначити, що Київська область нараховує 69 ОТГ і їх усіх ми готові забезпечити одним офіцером громади. Якщо ж громада спроможна працювати з двома, трьома або чотирма – ми готові на це йти, адже штатний розпис нам це дозволяє. Більш того, ми співпрацюємо, за підтримки Міністерства внутрішніх справ Національної поліції, які теж бачать і розуміють, що Київщина – це пристоличний регіон, який має бути безпечним.

- Багато років ведеться дискусія про потребу створення муніципальної поліції та введення в законодавство спеціальної ланки. Чи не здається вам, що сама ідея запровадження посади поліцейських офіцерів громад, це є та сама муніципальна поліція тільки у видозміненому вигляді  і таким чином Міністерство внутрішніх справ і Нацполіція хоче відтермінувати питання муніципальної поліції, замінивши його офіцерами громад?

- У нас на сьогоднішній день унітарна держава. Якщо буде федеративний устрій, тоді можна розглядати створення в ОТГ або в інших суб’єктах адміністративно-територіального поділу муніципальної поліції. Я вважаю, що створення будь-якої іншої поліції потребує чіткого розподілу повноважень. Наприклад, як це є в США: є федеральна поліція, є місцева, є поліція штату. Тому, поки в нас – унітарна держава, роль поліції, як центрального  органу виконавчої влади повинна бути вирішальною. Проектом «офіцер громади» ми не хочемо делегувати повноваження, а навпаки, хочемо наблизити поліцейського до громади. І тому першим критерієм оцінки його оцінки діяльності ми ставимо не кількість протоколів, не кількісні показники, а саме довіру громади.

- Яка ситуація в Білій Церкві з муніципальною вартою, яку очолює бувший начальник райвідділу і який не приховує, що він на одній зі сторін конфлікту бізнесових суперечок виступає за оплату фактично в якості приватної охорони?

- Перш за все мушу сказати, що останні півтора року мені було досить важко працювати на посаді. Поясню чому. Місцеві вибори відбулися ще у 2015 році, накопичився негатив, на владу було все більше дорікань, тому будь-яка співпраця поліції розглядалася як якесь корупційне діяння або «договорняки». Тому, я дуже чекав цих виборів, щоб місцеві громади визначились, хто повинен керувати, кому вони довіряють і з ким мені можна будувати виключно безпекову ситуацію в тому чи іншому регіоні. Це стосується і муніципальних варт чи то в Ірпені, чи то в Білій Церкві. Повторюсь, ми будемо наполягати, що б умовне керування цими організаціями здійснювалось заступниками керівника районних управлінь та керівниками поліції превенції для того, щоб вони чітко мали свої повноваження і у них були чітко визначені посадові інструкції.

Будь-які бізнесові розбірки і втягнення туди муніципальних варт може розглядатися як створення якихось формувань для вирішення тих чи інших комерційних питань. Такого не повинно бути. Для цього існують суди, виконавці судових рішень, приватна охорона, з якою можна укладати угоди на виконання таких функцій. Створення за рахунок громадян воєнізованих об’єднань для захисту певних комерційних структур в угоду одним і наперекір іншим – не може бути. Тому, ми будемо дуже ретельно відслідковувати цю діяльність і ми будемо будувати роботу так, щоб першу скрипку грав саме поліцейський, який згідно з законом про Національну поліцію, несе відповідальність за безпекову ситуацію в місті.

Були такі випадки, коли використовувались такі організації як муніципальна варта чи комунальні служби для захисту місцевої влади або вирішення комерційних питань. Такого більше не буде, більше того, всьому цьому буде даватися юридична оцінка: будуть реєструватися кримінальні провадження і будуть проводитись розслідування. А те, що там керує колишній керівник відділу, то сподіваюсь він посприяє і почує мене. Якщо він займався безпекою на посаді керівника поліції то він буде бажати такої ж безпеки в місті і районі. Тому я сподіваюсь на плідну співпрацю.  

- Останнім часом досить резонансними в суспільстві виявились ініціативи МВС і Національної поліції щодо введення в обіг електрошокерів. Чи потрібні українським поліцейським електрошокери, та як ви ставитесь до того, що з’явилась ініціатива сформувати автомобільні групи без розпізнавальних ознак поліцейських, які будуть виявляти перевищення швидкості на трасах? Зокрема цікавить ваша думка відносно ініціативи про відновлення техоглядів автомобілів, які були раніше?

- Усі ці ініціативи – нові для України, а для США, Європи і переважної більшості цивілізованих країн це не є новиною. Відносно необхідності електрошокерів наведу приклад: пам’ятаєте ситуацію, коли  патрульна поліція зупинила автомобіль з випившим водієм за кермом, друзі якого напали на поліцейського? Фактично у поліцейського були всі підстави застосовувати за груповий напад   вогнепальну зброю згідно ст.46. Відповідно, когось з нападників вже могло не бути в живих, але всі вони залишились живими за рахунок витримки поліцейського, який дістав зброю, попередив про її застосування, але не застосував.

У разі, якщо б у полісмена був електрошокер, він зміг би ним знерухоміти нападника на 5-10 секунд, що достатньо для того, аби одягти кайданки та затримати особу. У поліцейського цього електрошокера не було, зброю не використовував, тому вся ця компанія знову сіла за кермо транспортного засобу та поїхала.

Ми оголошували спеціальну операцію, перекривали пів району, а це сили і засоби, які кинуті туди замість реагування на інші злочини. І слава богу, що вони доїхали до Озерного і нікого дорогою не збили чи не скоїли якусь ДТП. Я вважаю за потрібне використання нелетальної зброї, яка дозволяє поліцейським попередити тяжкі і особливо тяжкі злочини. Це ж не означає, що електрошокери  будуть використовувати до мітингуючих тощо. Використання електрошокера  визнано ООН, ВООЗ  і переважною більшістю цивілізованих країн світу як гуманною і не надто шкідливою для здоров’я зброєю, тому я цю ідею підтримую.

Щодо вимірювання швидкості.  Я вважаю, що в нас – великий безлад на дорогах, насамперед дуже багато ДТП. І одна із основних тому причин – порушення правил маневрування і перевищення швидкості. Тому, в рамках цього проекту запрацювали 50 камер. Але, ми ж знаємо про використання додатків, які повідомляють про камери, відповідно водії знижують швидкість на цих ділянках. Я, як кримінолог, завжди люблю розбиратися в причинах і умовах, що сприяють будь-яким злочинам, в тому числі і корупційним. Коли на етапі між камерою фіксації порушень правил дорожнього руху і відповідальності особи за ці порушення прибирається людський фактор, то це дуже гарно і позитивно відображається на безпековому стані на дорозі, сплаті штрафів тощо. 

Відносно мобільних груп по трасам, якщо це дає результат, то треба суспільство готувати,  показувати яким чином це працює та хто буде працювати: або в автоматичному режимі або ж це буде вибіркова перевірка транспортних засобів. Якщо там не буде людського фактору і по дослідженню застосування цих приборів в інших країнах буде позитивно впливати на стан аварійності на наших шляхах, то це позитивне явище. Але поки що про впровадження такого механізму мені невідомо. 

- А як ви ставитесь до техогляду, адже відомо, що раніше це була кормушка для конкретних людей, які продавали ці техогляди, штучно створювались черги та неможливі умови для їх проходження? Відповідно водіям простіше було дати хабар ніж отримувати приниження і знущання під час проходження цього техогляду. Чи не стане введення техогляду черговим елементом поборів для певної групи осіб?

- Від справності автотранспортного засобу, який рухається нашими автошляхами залежить і моє, і ваше життя, і життя та здоров’я більшості громадян. Адже ми розуміємо, що несправний автомобіль може вчинити ДТП, в якій може постраждати і загинути багато людей. Якщо є ініціатива повернення техогляду ТЗ, то це перш за все повинно відбуватись за рахунок приватних компаній. Таким чином ми уникнемо черг, дамо змогу заробляти ліцензованим станціям технічного  обслуговування, які нестимуть відповідальність за той сертифікат або інший документ в тому, що вони дійсно перевіряли ТЗ.

Ми – за обов’язковий техогляд пасажирського і вантажного транспорту, який своїми габаритами при використанні може створити небезпеку для інших учасників дорожнього руху. Що стосується приватного транспорту, то тут я б радився із суспільством, в тому числі з громадськими організаціями, які об’єднують власників транспортних засобів.

- Поговорімо про реформу. Зараз завершується великий етап реформування адміністративно-територіального устрою, створені громади, на базі старих районів створено нові укрупнені райони. Поліція підлаштовує свою структуру під новий адмінтерустрій, створюються нові управління. Розкажіть, за яким принципом формуються нові управління, який буде функціонал, коли вони запрацюють повноцінно, що буде з відділами поліції, які переформатовуються, яка буде кадрова політика і що може покращитись в процесі цієї реформи?

- Згідно з законом про адміністративно-територіальний поділ, Київщина має 7 великих районів: Броварський, Бориспільський, Обухівський, Бучанський, Фастівський, Білоцерківський і Вишгородський райони. Національна поліція як і Міністерство внутрішніх справ розуміє, що у створенні таких районів переформатування поліції вкрай важливе для якісного надання послуг забезпечення правоохоронних функцій. Хочу насамперед зазначити, що жоден куточок нашої області не залишиться без поліцейської уваги. Дійсно, ми утворюємо відповідні регіональні управління і Київщина буде попереду: ми маємо 7 управлінь, а це найбільше після міста Київ.

 В кожному районному управлінні буде створена посада комунікатора, тобто відділу комунікації зі ЗМІ і об’єднаними групами громадян на тій чи іншій території. Зокрема змінюємо порядок управління нарядами реагування патрульної поліції, централізовуємо діяльність ювенальної превенції, змінюємо діяльність ГРПП і чергових частин, а також посилюємо контроль за особовим складом у підрозділах.

Візьмемо до прикладу Білоцерківський відділ поліції: там буде створено управління, куди увійдуть відділи і відділення першої і другої категорії. Ті особи, які займаються оперативно-розшуковою діяльністю і проводять негласні слідчі дії, будуть вважатися працівниками Білоцерківського управління. Кримінальні ж проступки залишаються для органів дізнання, які представлені у кожному відділенні, в тому числі і другої категорії. Наприклад, у Тетієві керівники цих відділень будуть відповідати перш за все за превенцію, тобто попередження злочинів. У них буде чергова частина, наряди груп реагування патрульної поліції, дізнання для ведення розслідування по кримінальним проступкам, тобто злочинам невеликої тяжкості. Всі інші будуть централізовані. Відзначу, що ми маємо 6300 осіб особового складу, в тому числі 5900 – це атестовані працівники поліції. Вважаю, що вказана зміна структури позитивно позначиться на якості надання поліцейських послуг і забезпечення безпеки на території Київщини.

- По матеріально-техніному забезпеченні в ході цієї реформи будуть покращуватись умови, засоби, техніка, транспорт? Чи укрупнення районів призведе до збільшення фінансування для забезпечення засобами?

- Національна поліція, в тому числі нацполіція в Київській області фінансується за рахунок державного бюджету, але окрім цього є субвенції. Приміром, тільки за 2020 рік ми отримали близько 50 автомобілів, причому 21 автомобіль за рахунок місцевих громад, які прагнули, щоб в їх підрозділах працювали поліцейські в значно кращих умовах. Зараз ця робота розпочинається. Я впевнений, що наступного року ми значно покращимо матеріально-технічний стан і забезпечення діяльності поліцейських.

- Поговорімо щодо розкриття організованих злочинних угрупувань і ганебної практики судових рішень по їх відпуску на підписку під заставу. Чого не вистачає в забезпеченні процесу справедливих покарань злочинцям, аби вони не уникали відповідальності використовуючи ці шпаринки в законодавстві?

- Верховна рада ухвалила зміни і тепер до наркозбувачів і наркозлочинців не можна застосовувати заставу у вигляді запобіжного заходу, - їм обиратиметься тримання під вартою. Я вважаю, що це обов’язково треба зробити щодо осіб, які вчинили злочини насильницького і корисливо-насильницького характеру, тобто розбоїв поєднаних з насиллям, вбивством тощо. Ніякої альтернативи в нас не може бути.

Звісно, є екологічні злочини, наприклад вирубка лісів, добування корисних копалин тощо.  Такі розслідування також лягають на поліцію і часто у людей, які звертаються відносно цих злочинів, виникає негатив. Люди забувають, що в нас є спеціально утворені органи, такі як Держлісохорона, який є правоохоронним органом і отримує зарплатню. Є Держекоінспекція тощо. Тобто у деяких громадян уявлення: якщо не знаєш куди писати і кого залучати, треба викликати поліцію. А потім звинувачують, що поліція у всьому винна. Нагадаю, що підрозділу боротьби з економічною чи з екологічною злочинністю в територіальних підрозділах поліції немає. Є лише слідчі, які можуть розслідувати кримінальні провадження по тим же крадіжкам, тілесним ушкодженням, зґвалтуванням, угонам та іншим злочинам. Тому треба налагодити справедливість і безповоротність покарання. Якщо особа скоїла тяжкий чи особливо тяжкий злочини, вона повинна нести певну відповідальність та чекати свого вироку у слідчому ізоляторі. 

- Ви говорили про співпрацю з місцевими громадами і обласною радою. Як завершився минулий рік по встановленні камер в рамках програми «Безпечна Київщина» і які плани на 2021 рік?

- Я, перш за все, хочу подякувати голові КОДА Василю Володіну і усьому депутатському корпусу Київської обласної ради за плідну співпрацю, якої дуже тривалий період часу не було. Дійсно, в 2020 році ми додатково витратили майже 11 мільйонів гривень, збільшили загальний сервер і будемо розбудовувати інтелектуальні камери відео-спостереження ще на 400 одиниць. Ці програмні комплекси дозволяють нам у реальному часі бачити все, що відбувається на наших автошляхах і вулицях. 

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Надія Савчук
журналістка