#

Голова профспілки Білоцерківської екстреної меддопомоги Віктор Євтушенко: нашу систему цілеспрямовано знищують

09.02.2023 13:25
Голова профспілки Білоцерківської екстреної меддопомоги Віктор Євтушенко: нашу систему цілеспрямовано знищують
Віктор Євтушенко (по центру)

У розпорядженні редакції «Моя Київщина» опинився відкритий лист-звернення до Уряду України щодо занепаду Служби екстреної медичної допомоги в Київській області від голови незалежної профспілки працівників Білоцерківської станції СЕМД Віктора Євтушенка. Про причини та наслідки неодноразово розповідали та  оприлюднювали в соцмережах не тільки працівники БСЕМД, а й багато представників Київської області, які працюють в цій структурі. На їх думку, небезпечний стан речей, які протягом останніх трьох років штучно створювались керівництвом Комунального некомерційного підприємства КОР «Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» і які врешті призвели до відчутного занепаду служби. «Моя Київщина» вирішила поспілкуватися з Віктором Євтушенком, аби розібратися в ситуації, з'ясувати підстави таких заяв отримавши вичерпні коментарі

- Пане Віктор, насамперед розкажіть, в чому, на Вашу думку, полягає занепад Служби екстреної медичної допомоги в Київській області і яка роль тут керівництва КНП КОР «Київського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф?

- Три роки тому, після проведеного конкурсу, на посаду гендиректорки установи була призначена Оксана Шарко, і саме з того часу її численні незаконні дії цинічно й зухвало покриваються власниками – Київською обласною радою і надалі залишаються безкарними завдяки патронату чиновників цієї державної структури. За час так званого «керування» на Київщині, зокрема на Білоцерківській станції екстреної медичної допомоги відбуваються незліченні правопорушення та значні кошторисні збитки. Власне, ці дії гендиректорки установи та її команди в підсумку призвели не лише до втрати авторитету медичної служби, а й до колосальних негативних наслідків для хворих і потерпілих.

- Розкажіть, про які саме зловживання керівництвом «КОЦЕМД МК» та фінансові збитки йде мова? 

- Якщо говорити коротко по суті зазначених зловживань владою та заподіяної шкоди службі адміністрацією КНП КОР «КОЦЕМД МК», то мова йде про тотальне скорочення чергових бригад ЕМД, відмивання коштів у великих розмірах під час закупівлі карет ЕМД, приховування мільйонів гривень на депозитних рахунках, котрі були виділені НСЗУ на потреби служби ЕМД під час епідемії.
Серед іншого - незадовільне забезпечення працівників під час коронавірусної епідемії, цинічне покривання перевезень пального каретами ЕМД, смертельні випадки з вини недолугого керування ген директорки, невиправдане призначення карколомних премій та непомірних доплат керуючому складу установи та доведення працівників до масових скорочень. Я вже не кажу про руйнування приміщень Білоцерківської СЕМД та перетворення будівлі в складські приміщення, навмисне перешкоджання діяльності профспілок та ігнорування обов’язкового надання відповідей на запити профспілки та членів колективу. При цьому всьому ген директорка не захотіла бодай раз провести зустріч із підпорядкованим їй колективом для вирішення нагальних проблем.

- Коли саме та чому, на Вашу думку, почалося тотальне скорочення чергових бригад екстреної медичної допомоги, про яке Ви згадали вище та які це має наслідки?

- Колектив БСЕМД був змушений вперше звернутися до Президента України 26 квітня 2020 року зі зверненням, де просив гаранта Конституції звернути увагу на невмотивоване скорочення бригад екстреної медичної допомоги під час епідемії коронавірусу на Білоцерківській станції екстреної медичної допомоги. Вже тоді починала штучно створюватися вкрай небезпечна ситуація з кількістю чергових бригад ЕМД на лінії щодоби не лише на Білоцерківській СЕМД, а й по всій Київській області. Я вважаю, що це робилося через жадобу керівництва ЕМД Київщини, яке поставило за мету економити державні кошти не лише на медпрацівниках, а й на хворих і потерпілих. До того всього почалися репресії колективу - усіх перевели працювати на голу ставку без можливості працювати бодай на додаткові 0,25 ставки. Старшим фельдшерам змін, які керують бригадами і ведуть кропітку роботу по взаємодії бригад на лінії, спочатку повністю замінили добове чергування на нічне, а нині взагалі вивільнили ці посади. Через примусове переведення працівників на голу ставку, в райцентрах часто до кількох днів взагалі були відсутні бригади ЕМД на лініях. Найприкріше те, що все це відбувається підло в час всесвітньої пандемії на коронавірус COVID-19!» Завдяки реагуванню вищого керівництва держави на прохання Незалежної профспілки колективу вдалося відстояти чисельність штату працівників станції, яка хоч і не відповідала нормативам кількості бригад, та все ж…
Але згодом керівництво таки знайшло хитру схему скорочення бригад на лінії, а саме – почали відкрито виживати водіїв бригад, створюючи нестерпні умови оплати праці, широко застосовуючи до них пресинг та змушуючи їх звільнятися «за власним бажанням». Тих водіїв, які не піддаються наказам, звільняти по сфабрикованим доганам. При цьому тривалий час навмисно не беруть на роботу нових водіїв, котрі бажали б працювати на станції. Таким чином досягається скорочення штату водіїв, відповідно зникають робочі місця. Як результат – доскорочувалися до того, що Білоцерківська філія ЕМД вимушена обслуговувати інші регіони Київщини, оголюючи Білоцерківщину.

- Які є підстави вважати, що керівництво «КОЦЕМДМК» займається відмиванням коштів, про яке Ви заявили?

- Мова йде про відмивання коштів у великих розмірах під час закупівлі карет ЕМД. Відомо, що перші закупки 20 карет швидкої допомоги у січні 2021 року вже закуплялися керівництвом КНП КОР «КОЦЕМДМК» за завищеними на 400 тисяч грн цінами за одне авто, порівняно з такою ж закупкою тотожних карет Міністерством охорони здоров’я України. За приклад візьмемо один із наступних документально підтверджених фактів, котрий набув розголосу на всю Україну.
Так 31 березня 2021 року власники установи за підписом гендиректорки Шарко О.М. придбали 40 карет швидкої допомоги за стартовою ціною без проведення торгів у ТОВ із сумнівною репутацією. Звичайно, до торгів не були допущені інші учасники. Кожна із 40 карет коштувала по 1,9 млн грн. Співставивши з діючими цінами на ринку, було виявлено, що ціна, за якою закуповувався товар не відповідала ринковій і націнка становила близько 20% від ринкової ціни. А вже друге придбання карет швидкої допомоги було проведено ще зухваліше. Зловживання службовим становищем посадовими особами КНП КОР «КОЦЕМДМК» показово відбулося того ж дня під час закупівлі ще 8 автомобілів швидкої допомоги, але вже за вартістю 2,6 млн грн за одиницю.
Тобто, націнка цих придбаних авто вже становила 700 тис грн на одній кареті швидкої допомоги. Відтак, лише протягом трьох місяців 2021 року під час закупівель автомобілів швидкої допомоги службовими особами установи було нанесено збитків бюджету у розмірі понад 26 млн гривень.
В результаті аналізу ситуації виникає цілком логічне запитання: чому ДП «Медичні закупівлі» змогло придбати такі ж самі авто на 20 млн грн дешевше, аніж КНП КОР «КОЦЕМДМК»? А скільки ще таких прикладів корупційних закупок гендиректоркою можна згадати та притягнути до відповідальності за кримінальні зловживання! Було б тільки бажання працівників контролюючих органів.

- Прокоментуйте, про яке приховування мільйонів гривень на депозитних рахунках, котрі були виділені НСЗУ на потреби служби ЕМД під час епідемії йде мова?

- Тут варто нагадати, що12 вересня 2020 року на телеканалі «Україна» в програмі «Головна тема» журналісти викрили схеми приховування керівництвом КНП КОР «КОЦЕМД МК» коштів у великих розмірах. Це ті кошти, які були виділені НСЗУ на доплату працівникам за роботу у вогнищі коронавірусної інфекції, на закупку засобів захисту працівників ЕМД тощо. Загальна сума за останні 4 місяці склала понад 181 млн гривень. Таким чином керівництво КНП на чолі з пані Шарко приховали державні гроші на депозитних рахунках, замість того, аби вчасно виплатити їх людям, які щодня ризикували власним здоров’ям. Натомість гендиректорка в змові з головбухом не шкодували коштів на щомісячні виплати преміальних собі та керівникам філій. Це неодноразово доведені факти, про які знають всі працівники Київщини. До речі, завдяки журналістському розслідуванню, стало відомо, що керівництво КНП КОР «КОЦЕМД МК» з іще додатково виділених НСЗУ 43 млн гривень, витратило лише 2 млн грн на придбання непристосованих найдешевших масок та гумових рукавичок малих розмірів. Тоді постало питання, де ж решта 41 млн гривень. Як виявилося, вони лежать на депозитних рахунках. Ось такими цинічними були дії керівництва Центру по відношенню до своїх працівників.

- Яким було фінансове забезпечення працівників під час коронавірусної епідемії? Чи доплачували 300 % надбавки до зарплат?

- Зрозуміло, що під час пандемії COVID -19 працівники служби ЕМД Київщини очікували, що кількість бригад, посад і асигнувань на екстрену допомогу, зокрема на Білоцерківську станцію, будуть збільшуватися. Про безпрецедентну допомогу медикам і медичним закладам говорив тодішній Міністр охорони здоров’я Максим Степанов практично під час кожного брифінгу. Але насправді мали місце: катастрофічна нестача бригад екстреної допомоги на лінії, недофінансування, зухвале ставлення з боку адміністрації, яка навпаки злочинно зменшувала кількість бригад на лінії. В результаті бездумного керування чимало працівників БСЕМД пішли у вимушені відпустки. Ті, що залишилися, були готові працювати понаднормово, але гендиректорка заборонила це робити. Тривалий час працівникам не доплачували законні 300% надбавки до зарплат, колектив був доведений до відчаю і близько 70 % працівників станції були готові звільнитись. Саме в той непевний час відгукнулися народні депутати України Микола Бабенко, Ірина Сисоєнко та небайдужі волонтери, які допомагали придбати захисні костюми, гумові рукавички, маски. Без перебільшення, на станції на COVID-19 перехворіли близько 80-90% працівників, і жодної допомоги від керівництва КНП КОР «КОЦЕМД МК» так і не було надано.
- Що стосується власне самого корпусу та приміщень Білоцерківської СМЕД, про які руйнування йде мова?

-  З часу здачі об’єкта у 1986 році Білоцерківська станція вважалася однією з кращих будівель в Україні. Багато працівників у різні роки своїми руками допомагали зводити приміщення, влаштовуючи так звані суботники та відпрацьовували на будівництві у позаробочий час. Об’єкт було прийнято держкомісією із усІм необхідним для нормальної роботи працівників та їхнього комфорту під час чергувань: прекрасно обладнана кімната прийому їжі, селекторний зв’язок в усіх приміщеннях, комп’ютерний та навчальний класи, просторий гараж, територія для приватних авто працівників, котрі знаходилися на чергуванні, велика кімната-пральня, автоклавна кімната, слюсарня, кілька душових кімнат тощо. Але, з 2020 року приміщення станції почали перетворюватися на складські сховища, і нині практично нічого з вище перерахованого не лишилося в тому стані, яке було. Немає місця для комп’ютерного й навчального класів, нині він захаращений до самої стелі коробками, знищений селекторний зв’язок, напівзнищено кімнату прийому їжі тощо, територія станції забита машинами з усієї області, а приватні авто працівників новітні господарі викинули за межі території. Немає сумніву, що такими темпами при мовчазній згоді Держохорони праці скоро й самих працівників повикидають за межі станції.

- Вище Ви також зазначили про смертельні випадки, які, на Вашу думку, сталися внаслідок злочинних дій керівництва установи. Розкажіть, про що саме йде мова?

- Дійсно, через халатне відношення до своїх керівних обов’язків тривалий час у бригад ЕМД Київської області були і є відсутні багато необхідних ліків для надання медичної допомоги, зокрема й звичайний розчин глюкози. Кричущий випадок стався 12 липня 2020 року, коли в медиків не було можливості надати елементарну допомогу хворій на цукровий діабет, що призвело до її смерті. Лікарям доводилося соромно просити чоловіка хворої, аби той поночі біг до аптеки, щоб придбати необхідну ампулу глюкози, яка на той час вартувала всього-на всього 16 копійок.
Коли ця подія набула розголосу, почалися незрозумілі кульбіти замісників Оксани Шарко аби приховати істинні причини та «зам’яти» справу. Спочатку змусили бригаду по кілька разів «правильно» переписувати картку виклику. Потім намагалися різними маніпуляціями звинуватити медиків. Коли й це не мало виправдовуючого ефекту, в хід пішло придумане пояснення про те, що хвора начебто померла природньою смертю через ускладнення важкого захворювання. Так само 23 липня того ж року хворому з порушенням ритму серця не змогли надати повноцінну допомогу через відсутність ампули аспаркаму. Чомусь необхідні ліки раптом стали для екстреної медичної допомоги вкрай дефіцитними, хоч у аптеках вони завжди були і є у вільному продажу. Скажу, що медикам часто доводилося купувати їх за свої мізерні зарплати, щоб не соромитися перед хворими. Не є дивиною смертельні події через не приїзд бригади ЕМД до хворих, які періодично трапляються на Київщині. І це яскравий приклад невмілих та злочинних дій керівництва служби ЕМД, які через свою жадобу до премій та надбавок до зарплат, поскорочували бригади на лініях Київщини та призвели до масових скорочень фахових працівників.

Тож, з огляду на вищевикладене, окрім звернення до Уряду України Незалежна профспілка також готує відповідні позови до Європейського суду та звернення до міжнародних правозахисних організацій, аби таки знайти правду в незаангажованих демократичних інституціях, в яких відсутні корупція, окозамилювання та нечесна співпраця на користь можновладців.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Вікторія Салаєва
журналістка