#

Хабар не перешкода: як учень Яна Табачника відмазався від в'язниці і повернувся в Київську облраду

09.12.2019 06:10
Хабар не перешкода: як учень Яна Табачника відмазався від в'язниці і повернувся в Київську облраду

Колишніми членами Партії регіонів за чинної влади нікого не здивуєш. Але в Київській області є по-справжньому унікальний випадок. Знайомтеся – Ігор Осипенко. Чиновник був засуджений до 9 років в'язниці за великий хабар, але пробув у колонії менше року та був звільнений за "станом здоров'я". Проте психічний стан Осипенка не завадив йому після тривалого підпілля знову повернутися на державну службу і зайняти відповідальну посаду в Київській обласній раді

Корупція – не порок. Так, у всякому разі, вважає чиновницька братія, яка обвила своїми схемами всю країну. І багато людей, що попалися на корупції і яких не можна пускати на гарматний постріл до державної системи, спокійно продовжують в ній працювати при повному потуранні з боку колег.
Яскравий приклад – Ігор Осипенко, чия біографія свідчить про цілковиту безкарність у нашій державі. У 2010 році за підсумками місцевих виборів Осипенко став депутатом Київської облради від Партії регіонів і за сумісництвом начальником управління культури і туризму Київської обласної державної адміністрації. Серед повноважень управління, яке очолював Осипенко, було узгодження генеральних планів населених пунктів – вельми прибутковий напрямок.
І ось у 2011 році до Осипенка прийшов представник Княжичів Київської області, щоб узгодити план розширення меж села. Коли Осипенко дізнався, що за новим планом село Княжичі отримає додатково 1 200 га землі, то прямо сказав йому, що для отримання позитивного висновку потрібно передати 240 000 доларів.
Через місяць представник Княжичів передав 240 000 доларів посереднику Осипенко. Після отримання хабара Осипенко і його посередник – такий собі Віктор Нестеренко - були затримані співробітниками Служби безпеки України. У лютому 2012 року Броварський міжрайонний суд Київської області визнав Осипенка винним за ч.3 ст. 368 Кримінального кодексу (одержання хабара у великому розмірі) і засудив до 9 років позбавлення волі. Крім того, суд заборонив йому обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, строком на три роки, а також позбавив 4 рангу держслужбовця. Його подільника суд засудив до восьми років в'язниці.

Цікаво, що на захист Осипенка в суді став на той час голова Київської обласної державної адміністрації Анатолій Присяжнюк. Він повідомив суду, що особисто знає Осипенка ще з часів роботи в СБУ, де Присяжнюк обіймав посаду заступника голови Служби безпеки, а Осипенко був директором Центру культури при СБУ. Чому в розмовах із представником Княжичів Осипенко посилався на Присяжнюка як на людину, із яким треба узгоджувати всі питання, пов'язані з генпланом, тодішній голова ОДА пояснити не зміг.
Крім того, у Осипенка був ще один відомий покровитель – нардеп від Партії регіонів і відомий акордеоніст Ян Табачник. За даними журналістів телеканалу ТВІ, Табачник сам і через своїх представників неодноразово виходив на слідчих із проханням не доводити справу до суду. До речі, Осипенко також грає на акордеоні і у своїх інтерв'ю згадує про Табачника як про свого наставника і "батька".
Проте справа до суду дійшла і закінчилася обвинувальним вироком. Незважаючи на це, Осипенко в СІЗО не відправився, оскільки суд вирішив, що до вступу вироку в силу підписки про невиїзд буде достатньо.
У червні 2012 року Апеляційний суд Київської області підтвердив обвинувальний вирок Осипенко тв його спільнику. При цьому засуджені намагалися переконати суд в тому, що телефонні розмови вони вели не про хабарі, а у зв'язку з підготовкою до футбольних змагань. Після рішення суду апеляційної інстанції вирок вступив в законну силу і Осипенко повинен був відправитися в колонію. Однак не так сталося як гадалося.
За кілька тижнів після суду Осипенко спокійно заявив журналістам, що не збирається відбувати призначений термін. "Я тюрми не боюся, але я туди не піду. Я сказав своїй мамі, я сказав всім: я ганьби в родині не хочу. Краще я вирішу самостійно це питання, і ніхто тоді не винен... Я був позавчора на Троєщині, купив собі сумочку і мило, спакували, тому я не переживаю", - сказав Осипенко. І додав, що до рішення Верховного суду планує залишатися на свободі.

Як писав журналіст Мустафа Найєм, після рішення апеляційного суду правоохоронці довгий час не могли "знайти" Осипенка, щоб направити його в колонію. «У ніч з 7 на 8 вересня Ігоря Осипенка таки затримали. Його привезли до Деснянського райвідділу міліції і, як годиться, відправили в СІЗО, звідки він повинен був летіти по етапу в колонію. Але! По дорозі в ізолятор старшина конвою отримав наказ доставити "регіонала" не в СІЗО, а... в Київську лікарню швидкої допомоги. Засудженого до 9 років хабарника помістили спочатку в відділення токсикології, а потім перевели в інфекційне відділення", - повідомив журналіст. Коли слідчі зажадали від керівництва лікарні надати діагноз Ігоря Осипенка, "пацієнта" в терміновому порядку перевели в Київську міську психоневрологічну лікарню №1.
У прокуратурі Київської області внесли ясність у метаморфози з тюремним терміном Осипенко. "Після вступу вироку в законну силу, а саме, з 14 грудня 2012 року Осипенко І.І. відбував покарання в Бориспільській виправній колонії і в подальшому 28 вересня 2013 року звільнений рішенням суду на підставі статті 84 КК України через хворобу", - йдеться у відповіді прокуратури на наш запит. При цьому, за словами джерела в правоохоронних органах, його подільник Нестеренко досі відбуває покарання в Харкові.
Стаття, за якою Осипенка фактично амністували, передбачає звільнення від покарання для тих, хто під час перебування у в'язниці захворів на психічну хворобу, яка "позбавляє можливості усвідомлювати свої дії". Крім того, згідно із Кримінальним кодексом, від покарання звільняється особа, яка захворіла на іншу тяжку хворобу, яка заважає відбування покарання.
Протягом 7 років про Осипенка нічого не було чутно. У 2016 році в своєму Facebook Осипенко скаржився, що йому "важко, немає роботи і навколо одне засудження". Незважаючи на це і "жахливе здоров'я", він почав організовувати річкові прогулянки по Дніпру, а також гастролювати зі своїм акордеоном.

Улітку 2019 року Осипенко, мабуть, вирішив скористатися зміною влади і повернувся в Київську обласну раду. У середині липня він влаштовується на посаду помічника голови ради патронатної служби. Також його призначають заступником начальника управління з питань комунальної власності та житлово-комунального господарства виконавчого апарату Київської облради.
Управління, в якому працює "несамовитий" учень Табачника, серед іншого, займається питаннями оренди, приватизації, передачі та оцінки майна населених пунктів Київської області; затвердженням фінансових планів підприємств області; а також подачею пропозицій про призначення/звільнення керівників підприємств і організацій області. Тому посада Осипенка має явні корупційні ризики.
У зв'язку з цим тільки два висновки. Або управління кадрів Київської облради дуже погано перевіряло біографію Осипенка і його "проблеми зі здоров'ям". Або, що найімовірніше, керівництво області – на чолі з Миколою Стариченком – свідомо взяло на роботу людину, яка була засуджена за хабарництво, але відмазалася від в'язниці завдяки зв'язкам.

Микола Тицький, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Telegram