#

Карт-бланш для "слуг": як довго триватиме солодке життя нового керівництва Київської облради

30.11.2020 08:15
Карт-бланш для "слуг": як довго триватиме солодке життя нового керівництва Київської облради
Олександр Дубінський у Київоблраді

Керівництво Київоблради VIII скликання все ж обрано. Попри затяжну першу сесію, тиск на депутатів та сутички прямо в сесійній залі, коаліція з трьох політичних сил – "Слуга народу", "Батьківщина" та ОПЗЖ – призначила голову та заступників. Про складні закулісні перипетії, наслідки і виклики для нової влади, а також про те, хто став керівником обласної ради читайте в матеріалі "Моєї Київщини"

Як відомо, в останній момент новий склад облради поділився 2 на 3 – ситуаційний союз фракцій "За майбутнє" та "Євросолідарність" не витягнув у боротьбі проти "Слуги народу", "Батьківщини" та ОПЗЖ. Останні взяли бажане не тільки чисельною більшістю, а й серйозною підтримкою зверху. В результаті, саме вони розподілили три місця в президії.

Ще до початку виборчих перегонів лідер "замайбаха" Ярослав Москаленко вів переговори з представниками всіх політичних партій, які претендували на місця в облраді, і вже тоді вимальовувалася коаліція, де роль опозиції гарантовано віддавалася найбільш чисельній фракції в новому складі облради - "ЄС". Але чотири партії банально не змогли "розсістися" в президії. До того ж кожна партія хотіла б очолити облраду. І Москаленко, який домовлявся кулуарно, був серед претендентів. 

Публічно про своє бажання бути головою Москаленко заявив тільки нещодавно. Політичні ігрища призвели до того, що він опинився за крок від мети. Зауважимо, що у вирішальний момент 25 листопада в залі засідань несподівано не вистачило голосів, хоча у Москаленка був запас з інших політсил. Утім, відмовилися представники союзників. Так, за інформацією "Моєї Київщини" були відсутні як мінімум два депутати - Георгій Цагареішвілі – лідер обласного осередку "ЄС", а також Олег Іваненко з Броварів. Саме цих голосів не вистачило Москаленку, аби здійснити бліцкріг і захопити владу в облраді. 

Звісно, що проти Москаленка грала його далеко не білосніжна репутація. Усі, хто ще засуджує режим Януковича і пам’ятають засідання Верховної Ради від 16 січня 2014 року, просто не могли собі дозволити підтримати Москаленка, який обома руками голосував за диктаторські закониЩе один важливий момент, на який ми зверталу увагу раніше: "За майбутнє" не є монолітною фракцією, адже представник партії Ярослав Добрянський має свою невелику депутатську групу, яка "торгувалася" за посаду заступника голови, граючи на два фронти. Це також грало проти Москаленка.

Парадоксальною видається ситуація із розколом між "За майбутнє" та "Слугою народу", які за логікою речей повинні були б формувати коаліцію, адже джерела фінансування партій переважно ведуть до одного олігарха Ігора Коломойського. Тепер він на Київщині одночасно опинився і в коаліції, і в опозиції.

Схоже, що всьому причиною став союз Москаленка з "ЄС", після чого будь-яка модель коаліції з "ексрегіоналом" стала неможливою. За інформацією порталу "Моя Київщина", особисто глава Офісу Президента Андрій Єрмак давав вказівку не допустити Москаленка на посаду голови Київоблради і залишити "Солідарність" в опозиції. Після цього в хід пішли деякі брудні методи.

Перед початком голосування 27 листопада Москаленко заявив, що на депутатів від фракції "За майбутнє" та "Європейська Солідарність" почали тиснути правоохоронні органи. Валентина Багнюка від "ЗМ" затримували прямо на робочому місці у Броварській лікарні, депутату від "ЄС" Олегу Балагурі також намагалися завадити потрапити на сесію. За словами Москаленка, Добрянському та Володимиру Сабадашу також готувалися підозри, але врешті відмовилися від цього кроку.

Загалом, претензії, з якими Москаленко піде до суду - наступні. Це порушення таємниці голосування - депутати більшості були змушені голосувати різними ручками, на всяк випадок демонструючи результати голосування бюлетені на камеру. Окрім того, ексрегіонал обвинувачує депутатів у корупції: мовляв, Старіковій запропонували посаду в Кабміні. Загалом, є підозра, що цього буде замало, щоб анулювати результати голосування в суді...

Цікаво, що від опонентів учасникам більшості врешті-решт теж прилетів "привіт": депутати "За майбутнє" та "ЄС" почали поширювати інформацію про те, що ніби депутат Руслан Браславський від фракції "Батьківщина", який перебував на засіданні, хворий на коронавірус. Громадська організація "Чесно" повідомляє, що скандал стався через народного депутата Костянтина Бондарева, який раніше заявляв про підтверджений у нього COVID-19.

Попри перипетії засідання продовжилося, хоч депутати від партій "За майбутнє" та "Євросолідарність" відмовилися брати участь у голосуванні. Насправді в цьому й була їхня помилка, адже вони фактично злили владу, чомусь вирішивши, що простіше відстоювати свою позицію в судах, аніж у сесійній залі. Далі була справа техніки: на три інші партії припадає 45 голосів при потрібних 43-ьох. Тому після цього вони майже безперешкодно змогли обрати голову та заступників. Зауважимо, що роль диригента була відведена нардепу Олександру Дубінському, який був першим номером списку "слуг" до обласної ради.

Логічно, що головою ради став Олександр Скляров, який був єдиним опонентом Москаленка. По квоті першим заступником обрали представницю "Батьківщини" Марину Сапожко, а заступником – депутата від ОПЗЖ Валерія Ксьонзенка.

Якщо розглядати ситуацію загалом, то після програшу на місцевих виборах "слуги" неочікувано для багатьох отримали карт-бланш і повністю реабілітувалися перед Офісом Президента. Як відомо, уже чинний голова обласної ради Скляров і голова Київської ОДА Володін входять у команду Чернишова, а отже останній посилюється не тільки в регіоні, а й міністерстві. Намагання колишнього заступника Офісу Президента Сергія Трофімова усунути з посад членів команди Чернишова зараз виглядає вкрай бесперспективною ідеєю.

Давайте розберемо персони тих, хто буде керувати облрадою найближчим часом.

Олександр Скляров

Новий голова Київоблради – Олександр Скляров. Він - фактично нова людина для Київської області, адже лише в січні цього року став працювати тут, отримавши посаду першого заступника голови Київської ОДА. 

Із 1992 до 1995 року Скляров працював у Республіканському акціонерному комерційному агропромисловому банку "Україна". Там він починав роботу на посаді провідного економіста управління валютних ресурсів і кореспондентських відносин. У 1995 році почав працювати виконавчим директором Української аграрної біржі, де затримався до 1998 року.

У 1998 році після Української аграрної біржі Скляров повертається в "Україну", де займає посаду заступника голови правління банку. Саме в цей час банк почав втрачати платоспроможність і нести величезні збитки. Після банкрутства "України" Скляров став заступником голови правління банку – керівником Корпоративного бізнесу Акціонерного комерційного банку "КИЇВ-ПРИВАТ". Варто додати, що в 2001 році дану структуру викупив Сергій Тігіпко й перейменував на "ТАС-Комерцбанк".

Із 1999 до 2004 року він працював у спільному підприємстві "Український Мобільний Зв’язок" (UMC), яке тоді було лідером на ринку мобільного зв’язку України. Зараз компанія відома під брендом "Vodafone Україна". Після роботи в компанії Скляров став членом Національної комісії з питань регулювання зв’язку України (із 2005 по 2007 роки) – регулятора ринку телекомунікацій.

Із 2010 до 2013 року Скляров працював у ПАТ "ФОНДОВА БІРЖА ПФТС" де обіймав посади голови Ради Директорів, голови правління та радника секретаря Наглядової Ради. Варто зауважити, що власницею структури залишається Московська Біржа ММВБ-РТС (РФ). При цьому Скляров залишається одним із акціонерів ПАТ "ФОНДОВА БІРЖА ПФТС".

Після приходу до влади Петра Порошенка Скляров повернувся на держслужбу. Він стає членом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, де працював із 2014 до 2020 року. Після цього він потрапив у Київську ОДА на посаду першого заступника голови, коли губернатором був Олексій Чернишов.

Марина Сапожко

Представниця Броварів Марина Сапожко в публічній політиці проявила себе вперше, а до цього займалася бізнесом. Вона працювала керівницею проєктів на підприємстві "Конто-К", що виготовляє гумові вироби. На початку вересня жінка очолила виборчий штаб партії "Батьківщина" у Броварському районі. Офіційний сайт партії процитував Сапожко: "Я шукала команду, яка б змогла підтримати мене у моїх задумах. Я її знайшла – це "Батьківщина". Більш професійної та надійної команди у нашій країні просто не існує".

Її особистий результат на місцевих виборах склав 2 188 голосів, чого вистачило для проходження в раду по рейтинговій системі. Звісно, завдяки Сапожкам рівень підтримки "Батьківщини" на Броварщині суттєво піднявся.

Проте найголовніший момент – вона є дружиною багаторічного мера Броварів Ігоря Сапожка, який на цих виборах змагався за крісло голови громада, проте суд визнав вибори недійсними і призначив перевибори на 17 січня 2020 року. Зауважимо, що суперництво Сапожка, який історично пов’язаний з "білосердечними", та представника "слуг" Дмитра Ратнікова на посаду голови Броварської ОТГ тепер виглядає дещо дивно, дивлячись на коаліцію "Слуги народу" та "Батьківщини" в обласній раді.

Наближені до Сапожків джерела видання "Моя Київщина" повідомили, що в цій родині панує матріархат. Саме жінка протягом 10 років була сірим кардиналом Броварів, проводила неофіційні наради та зустрічі, тому має чималий політичний досвід. Цікаво, що схожа ситуація - в сім’ї мера Білої Церкви Геннадія Дикого, там також більшість питань  вирішує дружина Олена.

Від "Батьківщини" на місце в президії претендувала Ганна Старикова, яка очолювала облраду в минулому скликанні. За непідтвердженою поки інформацією, їй гарантували місце в Міністерстві розвитку громад і територій. Також мав бажання очолити Київоблраду Андрій Засуха, але на посаду заступника він не погодився.

Валерій Ксьонзенко

Ксьонзенко - праворуч

У минулому скликанні обласної ради представляв "Опозиційний блок", на кінець каденції був головою комісії з питань бюджету та фінансів. Його завжди називали людиною Юрія Бойка та Сергія Льовочкіна, але все спілкування відбувалося через Олександра Качного – нинішнього депутата Верховної Ради від ОПЗЖ. Зауважимо, що Ксьонзенко був довіреною особою Бойка на президентських виборах-2019.

До потрапляння у КОР 2015 року Ксьонзенко активно займався бізнесом у Борисполі, де свого часу був секретарем міської ради, а також ходив на парламентські вибори по 98 окрузі у 2019 році. У різні часи він був президентом або головою наглядової ради компаній АБ "БРР", будівельної корпорації "ІБК "Місто", ТОВ "СВМ-буд", ТОВ "Спецвисотмонтаж-СТРОЙ".

Ксьонзенко, який вдруге опинився в облраді, відчув смак влади і, схоже, не хоче з нею розлучатися. Напевно, депутатська робота приносить більше, аніж підприємницька діяльність. Хоча для українського політикуму звична річ, коли бізнесмен приходить до влади, то вона стає бізнесом, а не інструментом для вирішення людських проблем.

Що далі?

Наразі на Київщині склалася унікальна ситуація, коли ОДА не буде в протистоянні з радою, тому є можливість реалізувати чимало проєктів. На порядку денному бюджет області, який має бути затверджений найближчим часом. Враховуючи всі карантинні обмеження та несприятливу ситуацію з ковідом, засідання будуть відбуватися не часто. Щоправда, є інша сторона медалі: ще не було такого, щоб Качний і Бондарєв щось робили просто так, а бажання всіх задовольнити буде вкрай важко. Як тільки одній зі сторін щось не сподобається, то коаліція просто перестане існувати, але очікувати на якість проблеми можна не раніше, ніж навесні.

Остаточну крапку в історії з облрадою ставити зарано. Для початку вже відомо, що Москаленко подає до суду через грубе порушення регламенту під час голосування за голову облради. Зважаючи на недосконалу судову систему, рішення може здивувати.

Насамкінець варто нагадати, що тягнеться судовий процес із перерахунком голосів Фастівською ТВК, від чого залежить проходження фракції "Наш Край" до обласної ради. Якщо це відбудеться, то розстановка сил кардинально зміниться.

Змінитися ситуація може й ще за однієї умови - якщо керівництво області, як це часто буває, почне тягнути владну ковдру на себе. Адже у разі якщо "кулак" Чернишов-Володін-Скляров розсиплеться, почавши грати один проти одного, "слуги" дуже швидко втратять і владу, і вплив, і контроль над одним з найбільш багатих і важливих регіонів країни…

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Анатолій Тихий
журналіст