#

Клаптикове "королівство", або Чому "слуги" на Київщині ризикують залишитися біля розбитого корита

23.04.2020 05:01
Клаптикове "королівство", або Чому "слуги" на Київщині ризикують залишитися біля розбитого корита
Дмитро Киришун, Олександр Дубінський, Артем Культенко

Нещодавня пресконференція нардепів Артема Культенка та Олександра Дубінського, яких називають відповідальними на Київщині за результат місцевих виборів для "Слуги народу", фактично свідчить про старт виборчої кампанії. Чому найбільш рейтингова партія може провалити місцеві вибори на Київщині, читайте у сьогоднішньому матеріалі

Попри карантин та значні економічні труднощі, які нас можуть очікувати найближчим часом, місцеві вибори поки ніхто не відміняв. Саме тому під час карантинного "затишшя" більшість політичних партій, які претендують поборотися за мандати у місцевих радах, вже почали активну роботу. А благодійні фонди вже роздають засоби індивідуального захисту та продуктові набори соціально незахищеним верстам населення. У благородність політиків уже давно ніхто не вірить, тому це сприймається як банальний підкуп, особливо коли на пакетах з продуктами розміщена партійна лейба…

Родина Ковалів

Варто нагадати, що партійний осередок "Слуги народу" поки знаходиться в підпорядкуванні нардепки Ольги Коваль, а точніше її батька – патентованого "схемщика" та колишнього чиновника Київської ОДА часів Партії регіонів Володимира Коваля. Саме його називали одним із найвпливовіших персонажів у минулому році, коли головою Київської ОДА був Михайло Бно-Айріян. Коваля називали основним тіньовим куратором області, що давало йому доступ до ресурсів. Його союзниками називали так звану групу "митників", але вона "здулася" як на центральному, так і на обласному рівні.
Проте губернатора Бно-Айріяна швидко "з’їли" люди Коломойського, щоб монопольно зайти на будівельний ринок області. Таким чином Ковалі залишися без фактичного впливу на процеси, але бажання просувати своїх людей у партійні списки залишилося. За інформацією нашого видання, вони будуть намагатися завести депутатів у південних районах Київщини, Києво-Святошинському районі. Для цього вони вже заручаються підтримкою колишніх регіоналів.

Єрмак-Культенко

Іншим участником процесу підготовки "слуг" до місцевих виборів став нардеп Артем Культенко, який першочергово мав би підсилити позиції нового голови Офісу Президента Андрія Єрмака. Саме за протекцією останнього Культенко отримав можливість формувати роботу обласного штабу, але ситуація дещо змінилася. Варто зазначити, що вони давні бізнес-партнери, зокрема, ЗМІ закидали їм "кришування" столичних МАФів. Але ще ближчим товаришем Культенка називають народного депутата Андрія Холодова.
Саме Холодов мав організовувати підготовку до місцевих виборів у Києві, але Єрмак посунув його з цієї теми. Зараз столичними виборами більше займається нардеп Микола Тищенко, який хоче, щоб саме його висунули "слуги" в мери Києва. Конфлікт між Єрмаком і Холодовим автоматично послабив позиції голови ОП на Київщині, адже останній не може в повній мірі розраховувати на Культенка. Саме тому він почав шукати собі надійного союзника в особі ексрегіонала Ярослава Москаленка, який за короткий термін завдяки колишнім зв’язкам міг би взяти під контроль частину області. Щоправда, політичний оглядач Володмир Гайдамачук переконує, що призначення Москаленка, якого сватають на голову Київської ОДА, незаконне.

"Передивився я вчергове біографію Москаленка. І що я можу сказати точно – він не може очолити Київську ОДА. Чому? У квітні 2010 року Москаленко став головою Вишгородської райдержадміністрації. З серпня 2010 по 2012 рік Москаленко – перший заступник голови Київської ОДА. До чого я це все? А те, що на пана екснардепа діє закон "Про очищення влади", більш відомий в народі як закон про люстрацію. Нагадаємо, закон вводить заборону на зайняття державних посад (зокрема, і посади голови КОДА) протягом 10 років особами, які в період з 25 лютого 2010 року за 22 лютого 2014 терміном понад 1 рік займали посади, зокрема, голів РДА, заступників і голів ОДА", - зазначає Гайдамачук у своєму блозі.

Трофімов & Сo

Чинний перший заступник Офісу Президента Сергій Трофімов є дуже близьким до Володимира Зеленського, тому має змогу лобіювати чимало питань, зокрема й на Київщині. Варто додати, що раніше всі кадрові призначення в КОДА та районні адміністрації відбувалися за участі Трофімова, але після приходу Єрмака ситуація дещо вирівнялася. Свідченням цього є призначення на посаду Поліської РДА Андрія Лещенка – голови села Максимовичі. Як відомо, згаданий раніше екснардеп Москаленко зберігає серйозний вплив на 96 округ, зокрема на сільських голів, одним із яких до недавнього часу був Лещенко.

Тіньовим радником Офісу Президента називають близького друга Трофімова Володимира Родіна. Останній більше відомий як забудовник столичного передмістя, власник скандальної компанії BD Holding. Варто нагадати, що навколо ЖК "Європейка" був серйозний скандал, коли ДАБІ визнала будівництво незаконним. Тоді навіть існувала загроза замороження проєкту, але ситуацію вдалося врегулювати через впливових людей в СБУ, а відбілювати репутацію довірили "Кварталу-95" (виконавчим продюсером був Трофімов), який рекламував сумнівну забудову. Надійні джерела повідомляють, що попри відсутність посади Родін має величезний вплив на процеси на Київщині за рахунок дружби з Трофімовим.

Окрім того, відсутність голови в найбагатшому районі області – Києво-Святошинському – пояснюється протистоянням різних груп впливу. Наразі район знаходиться під частковим контролем людей Коломойського, адже районну раду очолив Дмитро Гусятинський. Варто нагадати, що лобіювали його призначення нардепи з орбіти Коломойського – Олександр Дубінський та Олег Дунда. Але за умови призначення в РДА людини Родіна, район може з легкістю перетворитися в зону бойових дій, де зіштовхнуться всі групи впливу.

Група Коломойського

Варто відзначити, що найменша імовірність призначення Москаленка викликала серйозне занепокоєння в таборі Коломойського. Там оцінили ризики появи серйозного опонента, який може підсилити позиції Єрмака. Активізація колишнього нардепа говорить про те, що він уже оговтався від поразки й готовий поборотися на осінніх виборах, тому від вірного "слуги" Дубінського варто очікувати скандального сюжету на "плюсах" проти Москаленка.

Як відомо, очевидних представників групи Коломойського на Київщині серед нардепів троє – Дунда, Василевська-Смаглюк та Дубінський. Перші двоє проявляють мінімальну активність на своїх округах, та поданими нещодавно правками до закону про неповернення банків колишнім власникам всім показали, кому "служать". Дубінський теж відзначився у цій сумнозвісній історії, але також постійно присутній на окрузі, має своїх людей та контактує з місцевою владою.

Саме на Дубінського покладена основна роль у формуванні "ліфту" (щоправда, схоже, виключно для людей Коломойського) під місцеві вибори. Як відомо, партійна структура, на відміну від інших політичних сил, у "Слуги народу" відсутня. Фактично на Київщині (і, вочевидь, в інших регіонах) працюватиме франшиза на висунення від СН. І у Коломойського відреагували найбільш оперативно. Зокрема, Дубінський окрім Обухівського та Васильковського районів, які входять до його округу, вже почав активно працювати в Білій Церкві.

Авжеж, "ліфт" по-коломойському - це повний сюр. На папері - все красиво: для пошуку потенційних кандидатів запущено спеціальну онлайн-платформу (за схожою схемою шукали голів РДА області), куди можна подати своє резюме. Далі мають відбуватися співбесіди, де відберуть найкращих. Але те, що це - повна утопія, стало зрозуміло, коли стало відомо, що керувати виборчим штабом "Слуги народу" в Білій Церкві буде Дмитро Киришун. За які заслуги Киришуну довірили кувати перемогу в найбільшому місті області - невідомо, але факти з його біографії мали б насторожити будь-яку серйозну політичну силу, яка претендує на позитивний результат.

Зараз Киришун є депутатом Узинської ОТГ від "Аграрної партії", а в Білій Церкві його краще знають як "агротітушку" з позивним "Діма-Звєзда". У часи Революції Гідності Киришун був одним із організаторів поставок "тітушок" на Антимайдан, яких набирав з-поміж місцевих спортсменів. Його пов’язували з покійними нині білоцерківськими політиками-авторитетами Олександром Подольським та Андрієм Немною.

Присутність мінімум чотирьох конкуруючих груп впливу серед представників лише однієї партії підтверджує, що місцеві вибори для "слуг" стануть справою вкрай марудною. Розвал і хитання всередині президентської партії, викликані відсутністю єдиного центру ухвалення рішень, автоматично ведуть СН до поразки. Досі маючи найбільшу підтримку в країні, на Київщині "слуги" ризкують розтринькати свою перевагу. Але, схоже, це нікого особливо в партії Зеленського не хвилює: головне - попихатися ліктями й ухопити шмат-квоту в списку...

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Анатолій Тихий
журналіст