#

Майно колаборанта: чому на Київщині облгаз досі належить Фірташу

09.02.2022 08:04
Майно колаборанта: чому на Київщині облгаз досі належить Фірташу
Дмитро Фірташ

Зараз, під час гарячих подій в інформаційному полі, пов’язаних з можливою ескалацією з боку Росії, з Австрії несподівано прорізався голос в одного з найбільш одіозних олігархів нашої країни – Дмитра Фірташа. Про те, чому ця людина не мала б взагалі щось радити нашій державі, а також про те, хто виступає у олігарха головним «гаманцем» на Київщині, читайте в цьому матеріалі.

І після восьми років життя в Австрії олігарх Дмитро Фірташ залишається відвертим поборником «русского міра». Наприкінці січня він написав статтю, в якій закликав Україну відмовитися від вступу до НАТО, а днями дав інтерв'ю австрійському виданню Die Presse, в якому запропонував за прикладом Австрії оголосити нейтралітет.

«Я вже пропонував «австрифікацію» України у 2014 році. Але як сказав Зігмунд Фрейд? «Голос розуму тихий, але буде почутий». Я переконаний: нейтралітет – єдиний правильний шлях для України», - сказав Фірташ.

Ці заяви викликали зворотну реакцію в Києві. Зокрема, відомий блогер, представник України в Трьохсторонній контактній групі з Донбасу Денис Казанський зазначив наступне:

«Слід нагадати брехливому олігарху, що Австрія (як і Швейцарія) може дозволити собі таку розкіш, як нейтралітет, лише тому, що оточена адекватними сусідами, які не висувають їй територіальних претензій і не загрожують війною. А частина території України окупована Російською Федерацією, пропаганда якої у режимі 24/7 стверджує, що жодна Україна взагалі не має існувати.

Складно уявити сьогодні, щоб якийсь німецький політик заговорив про аншлюс Австрії. Такого дурня просто відправлять до божевільні. А президент Росії регулярно повторює, що жодних українців взагалі не існує, а нещодавно написав цілу статтю, що Росія має історичні права на територію нашої країни. Тому олігарх Фірташ разом зі своїми цінними порадами може вирушати прямо в американську в'язницю, де його вже давно зачекалися».

Проблема полягає в тому, що в Україні чомусь жодної реакції з боку силових відомств на відверту колабораційну проросійську риторику одного з найбільших олігархів не було. Пробачаючи йому все – і слова, і дії. Зокрема, показово, що напередодні опалювального сезону борг облгазів Фірташа (РГК – Регіональна газова компанія) перед «Оператором газотранспортних систем» склав 6,2 млрд грн.

До речі, одним з найбільших боржників зі структуру РГК є Київоблгаз, який винен державі 1 млрд грн. Його очолює Дмитро Дронов, довірена особа Фірташа в Києві, відомий своїм величезним маєтком під Києвом. Живе за відомим принципом: у боргах як у шовках…

Ще в червні минулого року Рада нацбезпеки та оборони України ввела санкції щодо олігарха, але далі слів справа не пішла.

Не чіпають і його облгази-монополії попри постійні звинувачення у свавіллі – відключенні людей, тиску на підприємців, які теж готові надавати послуги з підключення населення до газу. Дійшло навіть до того, що «на лічильник» поставили міністра енергетики Германа Галущенка, якому «намалювали» 78 тисяч гривень боргу. Але дуже скоро все стало тихо…

І тут ми повертаємося до облгазів – підприємств, які розпоряджаються на власний розсуд критичною інфраструктурою. До чого це може призвести, у разі якщо нею будуть керувати представники «пятої колони»? Ніхто не відміняв сценарій, за якого у разі необхідності Кремль вирішить влаштувати в Україні хвилю диверсій та саботажів. Газ – особливо в зимовий період – це один з ключових ресурсів для життєдіяльності. Збереження Фірташа, хай він фізично і знаходиться в Австрії, власником мережі облгазів – це постійна небезпека для держави.

Але чомусь на Печерських пагорбах на це дивляться скрізь пальці: абсолютне свавілля дуету Фірташ-Дронов на Київщині оминає увагою не лише правоохоронна система, але і депутати. Чому так відбувається? Не хотілося б вірити в це, але чутки про те, що на Банковій дали вказівку не чіпати команду олігарха, а представник Фірташа одіозний аферист Дмитро Торнер – постійний гість в Офісі президента, мають всі ознаки того, що вони є правдою.

Іншими словами, дружба та любов з Фірташем у команди Зеленського вищі за національну безпеку.

Що може змінити ситуацію? Вочевидь, рішення суду в Австрії про екстрадицію. Протягом 8 років адвокати Фірташа тягнуть гуму, аби не відправити у тюремний вояж до США. Рано чи пізно на проросійського олігарха чекає цей тур. І це добре. Єдине, що немає жодної гарантії того, що до цього часу Фірташ руками своїх «дронових» не встигне наразити нас на якусь серйозну біду…

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Микола Тицький