#

Мер Вишгорода Олексій Момот: стратегічні підприємства мають бути виключно муніципальними

08.11.2021 08:10
Мер Вишгорода Олексій Момот: стратегічні підприємства мають бути виключно муніципальними
Олексій Момот

«Моя Киівщина» спілкувалася з мером Вишгорода Олексієм Момотом про досягнення, проблеми та перспективи розвитку громади

- Чим за рік після виборів, може похвалитися Вишгородська ТГ? Які напрацювання та перспективи?
- Головне досягнення в тому, що ми досить успішно провели всі необхідні заходи, пов’язані з децентралізацією. Це був досить складний процес, особливо з передачею майна, але на сьогодні всі стратегічні підприємства, установи і заклади прийняли, виділили фінансування і провели процес, як це має місце в багатьох громадах.

У нас все пройшло більш-менш успішно, тому я вважаю це досягненням. Будь-які напрацювання складно вимірювати терміном, наприклад, рік від виборів. Я фактично обрався вдруге, тому в мене цей процес безперервний. Наразі досить успішно виконується бюджет міста, всі інфраструктурні проєкти йдуть до завершення, зокрема щось починається й нове.

У нас досить заможна громада після реформування, де досить успішно забезпечується вся соціальна інфраструктура. Звичайно, такі висновки я можу робити тільки у порівнянні з іншими громадами. Ми завчасно підготувалися до цього шляху і тому успішно його пройшли.

- Ви вже другий термін обираєтесь головою. Чи залишилися «хвости» з попередньої каденції, тобто, що з перевиборчих обіцянок не вдалося виконати?
- Звичайно, що є. Основні проблеми, зважаючи на те, як стрімко розвивається місто, куди приїздять нові люди, здебільшого молоді, які мають діток – це розвиток освітньої інфраструктури, садочків, шкіл. Ми майже 4-5 років тому починали будівництво одразу трьох дошкільних об’єктів, але маємо певну проблематику: десь підводять підрядні організації, які виграли тендер, десь мало місце невчасне фінансування з боку минулої обласної влади. Слід зауважити, що будувати та розвивати таку інфраструктуру приватними коштами в рази швидше, ніж проходити всі ці бюрократичні моменти, пов’язані з бюджетом.
Серед глобальних об’єктів, якщо зважати на передвиборні  обіцянки, які я давав у перший термін, коли ще був великим  романтиком, є такий стратегічний пункт – перенесення нашої промислової зони з набережної. Це найскладніший момент за 6 років роботи, з яким я зіштовхнувся, адже все інше легше вирішується.

Коли ми почали інвентаризацію території,  то одразу почалися розбірки з правом власності користувачів, орендарів та певні юридичні проблеми з ними. Цей процес не зупинено, зараз ми розробляємо генеральний план міста, і детальний план саме промислової зони. Скажу впевнено, що із 80-ма відсотками користувачів цієї зони є домовленість, що вони приберуть свої об’єкти з території. Є план розробки цієї території, яка буде обговорена з громадою, про створення рекреаційної прогулянкової зони на набережній. Тож, з «хвостів» це самий довгий «хвіст».  Але нічого невирішуваного немає і все одно ми до цього дійдемо.
- Наразі працює нова рада, новий склад, нові депутати. Наскільки рада попереднього скликання відрізняється від нинішньої в контексті продуктивності та порозуміння?
- Що стосується саме ради, а це моя суб’єктивнва думка, то по перше –  кількісний склад ради зменшився на 8 чоловік, по друге – якісний склад якщо можна так охарактеризувати – ради ОТГ значно кращий, ніж був минулої каденції. Здебільшого зайшли люди, які мають досвід, зокрема є люди, які вшосте стали депутатами і вочевидь мають кредит довіри від мешканців на своїх округах. А маючи досвід, люди розуміють, як розвивати місто, які бюджетні проєкти, тому що з новими депутатами, які собі щось можуть нафантазувати, або думають, що все дуже просто, набагато складніше працювати. Відповідно, в порівнянні з минулою каденцією, мені стало в рази простіше працювати, бо як я вже сказав, дуже адекватні люди обралися до складу ради.
- Нещодавно було обрано новий слоган міста Вишгород. Розкажіть, будь ласка, детальніше про це, яка його мета і де він буде використаний?
- Була така ініціатива, що з огляду на географічне розташування міста, водні ресурси, історичну цінність, разом з громадськими організаціями розвивати таку «фішку», як туристичний кластер – тобто, робити певний комплекс заходів, щоб Вишгород став привабливішим для туристів.

Слоган міста – «Вишгород – на висоті!» Тут є і текст, і підтекст. Це одна із складових «фішок», яка необхідна для розробки цілої стратегії. Нам це порадили люди, які  досить фахово розбираються у сфері туристичного бізнесу. Чесно скажу, я не надавав цьому великого значення, але після того, як на святкуванні дня міста слоган було презентовано зі сцени, і як це підхопили люди, я зрозумів, що це було необхідно.
- Прокоментуйте інформацію про ремонт трибун на стадіоні «Енергетик» за 71 млн грн, адже в мережі це викликало неабиякий ажіотаж.
- Я, чесно, не розумію, чому це питання викликало ажіотаж. Це досить масштабний проект, який ми планували вже років зо три. Було зроблено розширення основного верхнього ігрового поля, яке таким чином збільшується і приводиться до відповідних норм Федерації футболу, тобто аби на ньому можна було проводити чемпіонати найвищого рівня. Там близько 800 кв м тільки підтрибунних приміщень, де будуть обладнані спортивні зали, адже у нас є проблема з місцем проведення тренувань для гуртків та секцій. Також будуть споруджені цивілізовані роздягальні для футбольної команди.

Тобто, це ціла інфраструктура, більше того, з фасадної частини там буде розміщена досить велика кількість квадратних метрів, які можна буде здавати в оренду комерційним підприємцям.  Варто наголосити, що ми не збираємося їх ні продавати, ні залучати інвестора, адже плануємо всі кошти перенаправляти на розвиток комунального підприємства, яке займається спортом. Відтак, менше будуть брати коштів із бюджету, або навіть вийдуть на самоокупність, тому що там досить велика сума за попередніми підрахунками.

Проєкт фінансувався на умовах співфінансування, і я дуже вдячний облраді,  обладміністрації, тому що 90 відсотків – це залучені кошти, а не бюджет міста Вишгород.

- До речі, який маєте бюджет і хто головний його наповнювач?
- Цього року йде певне перевиконання, за прогнозом десь 700 млн гривень. Із них на бюджет розвитку буде близько 200 млн, на захищені статті 500 млн гривень. Хотілося б більшого, звичайно, але це краще, ніж було до децентралазації, коли бюджет розвитку складав 120 млн. Основні наповнювачі до децентралізації були оренда і податок на землю. Зараз це податок з доходу фізичних осіб.
- Які у Вас стосунки із місцевим активістом Владиславом Дулапчійом, який звинувачував Вас у корупції?
- Ніяких стосунків у мене з ним немає. Колись, років 5 тому спілкувалися, але ніколи не були друзями.  На сьогоднішній день людина обрала собі шлях, скажемо так, активіста. Я на цю людину не звертаю уваги абсолютно. Знаєте, є приклади активістів, які  приходять, висловлюють свої пропозиції  і допомагають щось робити. А ця людина, на мій погляд, налаштована на деструктив і хейт. Рівень спілкування у нього вульгарний – з нецензурщиною, з лайкою, тобто, такий, до якого я не хочу і не буду опускатися і, звісно, нікому не рекомендую. Так, в нього були пропозиції щодо реалізації деяких проєктів у місті. За першої моєї каденції Дулапчій підходив до мене з кількома пропозиціями, хотів займатися тією або іншою діяльністю. Я проаналізував ці пропозиції  і зробив висновок, що так робити неприпустимо.

Певні люди в певний час вирішили, що якщо їх знайомий став міським головою, то у них в житті стане все супер і тепер вони зароблятимуть кошти, користуючись моїми адміністративними можливостями.
- Поговорімо про президентську програму. Які проєкти «Великого будівництва» реалізовано у Вишгородській громаді?
- На сьогодні ще реалізованих проектів з цієї програми нема саме у Вишгородській громаді. На завершальній стадії будівництво нашого садочка, що будується у провулку Шевченка, але, там виникла проблема з підрядником,  і ми не встигли використати кошти в минулому році. Тож об’єкт зараз фактично заморожений. Виходимо на оголошення  нового тендера та на розрив договору з недобросовісним підрядником. Можливо, будемо подаватися на цю програму на будівництво нашого садочка, який поки що будуємо за власний кошт.
На наступний рік також готуємо проєкти. В зимовий період всі капітальні роботи зупиняються, починається проєктування, проходження експертиз, кошторисів. При формуванні бюджету ми безумовно будемо подавати готові проекти  і на «Велике будівництво», і на ДФРР, і на обласний бюджет. Можливо, деякі проєкти будуть частково профінансовані. Наприклад, школа «Сузір’я», де будуються великі корпуси на 22 класи.

- Наскільки критичною на Вишгородщині є нестача шкіл та садочків і як вирішуєте це питання?
- Ситуація є досить критичною в усіх містах-супутниках, і ми не виключення. Місто розвивається, розбудовується досить швидко. Молодих сімей стає більше, і на жаль, маємо другу зміну у навчальних закладах.

За попереднім підрахунком, коли у найближчий час добудуємо три дошкільні заклади, то, я думаю, проблематику нестачі садочків знімемо. Нині будуємо одну велику сучасну школу в Хотянівці, а з наступного року, сподіваємося, зможемо почати будівництво школи «Сузір’я». Зараз у нас на меті за зиму зробити проектування додатково двох корпусів до існуючих шкіл, в яких можна буде розмістити початкові школи, розвантаживши таким чином загальні школи. Будемо цю напругу збавляти.
- Яка в цілому ситуація в медицині, зокрема із сплеском захворюваності на ковід?
- Дуже цікава ситуація з медициною в місті, знову ж таки, пов’язана з реформою децентралізації. Ми прийняли на себе районну лікарню. За поданням головного лікаря ми передбачили резервний фонд санітарних засобів, масок, халатів, санітайзерів тощо. В цьому році теж передбачили в бюджеті резервний фонд завдяки якому закінчили монтаж системи подачі кисню, закупили обладнання, На це було виділено близько 6 млн гривень. Минулого сплеску було перепрофільовано два відділення, де приймали ковідних хворих: дитяче і терапевтичне. На сьогоднішній день вони функціонують за основним профілем. В принципі, Вишгородська центральна лікарня готова до будь-яких несподіванок.
- Що можете сказати відносно доплат лікарям, які працюють з ковідними хворими?
- Взагалі, це функція – державна. Ми робили виплати всім без виключення медпрацівникам: лікарні,  первинній допомозі, поліклініці по 3000 грн як преміальні від міста. Це разові річні виплати на день медика. Враховуючи те, що медичний персонал дуже кількісно великий, ми не витягнемо все.
- Яка ситуація із фінансовими вливаннями: чи є інвестори, які ще діють обласні програми?
- Я вже згадував про будівництво двох дошкільних закладів на умовах співфінансування, воно практично на 95 відсотків закінчено. Розпочато будівництво стадіону і, на жаль, призупинено, але після діалогу з обласними керівниками буде відновлено будівництво школи «Сузір’я». Це основні програми.

- Чи піднялись на Вишгородщині тарифи на опалення?

- Для мене, як і для всіх голів громад, найбільший головний біль  – опалювальний сезон. Нас безумовно торкнеться подорожчання, тому ми зараз прийняли рішення, що залишимо тарифи на опалення для населення на рівні минулого сезону і піднімати не будемо. Що це за собою тягне, знаємо, адже все зростає – газ і електроенергія. Відтак ми будемо компенсувати різницю в ціні нашим підприємствам з бюджету, для чого і зарезервували фонд. Що ж стосується нашого водоканалу, то він працює без рентабельності і може незначно піднімати тарифи. Я заборонив ставити в тариф будь-яку рентабельність, натомість ми обумовили так, що якщо є необхідність розвитку, закупки техніки, ремонту магістралей, тоді виділяємо кошти з бюджету.
- Питання концесії не розглядали, як це, наприклад, зробили у Білій Церкві?
- Ні, не розглядали, хоча пропозиції були. Я не бачу сенсу в це гратися. Спокійніше, коли це підприємство повністю муніципальне та повністю підконтрольне. У нас зараз є приватні пропозиції, але я стою на тому, що такі стратегічні підприємства мають бути виключно муніципальними.

- Яку оцінку можете дати роботі місцевої поліції? Яка у вас криміногенна ситуація?

- Бувають випадки, коли люди скаржаться на роботу поліції. Із нарікань, які найчастіше бачу у  місцевих групах Facebook, що поліція довго їде на виклики. Взаємодія між райвідділом і міською радою в нас повна і чітка. Виконується програма «Безпечне місто»,  повністю профінансовано та встановлено систему відеонагляду. Минулі роки виділялося з бюджету по 1 млн гривень на закупівлю камер, в цьому році виділили 2 млн гривень на їх докупівлю. Це камери з функцією розпізнавання облич, які контролюються з райвідділу, в якому стоять сервери. До речі, камери підключаються  і до обласної системи «Безпечна Київщина».
- Не можемо не запитати, на якому етапі справа із затриманням Вас нібито за хабар? Чи відомі нові деталі? Чим завершилася справа?
- Вона не завершилася, на жаль, і з огляду на те, як вона просувається, то це триватиме ще років 3-4. Йдуть судові розгляди справи, на які просто не їздять представники обвинувачення і прокуратури. За цей час змінилося кілька груп прокурорів. Мені б дуже хотілося,  щоб розслідування йшло більш активно,  адже засідання призначається в кращому випадку раз на два-три місяці, а  коли на це засідання не з’являється обвинувач, то, звичайно, засідання переноситься. Процес практично не рухається і я більш ніж впевнений, що певні люди хочуть закриття справи за терміном  давності, який складає 10 років. А між іншим минуло вже 6 років. Зауважу, що закриття справи за терміном давності може бути тільки за моєю згодою. Я на це не погоджуся, і якщо суд запропонує сторонам закрити справу, я хочу довести цей процес до логічного кінця. Тобто я хочу довести свою правоту своїм виборцям.
- З ким із депутатів Київської обласної ради тісно співпрацюєте?

Можу назвати такі прізвища: Ярослав Москаленко, Андрій Пещерін, Георгій Цигареішвілі, Олександр Клавдієнко, Ярослав Добрянський, Роман Бутковський. Це депутати, які лобіюють інтереси Вишгородщини на рівні обласної ради. Хай вибачать ті, кого, можливо, забув назвати.

- Наскільки Ви як міський голова відкриті для громадськості? Чи можливо до Вас потрапити у неприйомні дні?
- Абсолютно можливо. За першої каденції був один традиційний прийомний день – середа. Скажу відверто, це було і мені, і людям незручно, бо йшла навала людей. Якщо людина хоче на якийсь конкретний час, можна записатися, можна зайти й без запису, коли я маю можливість прийняти людей, наприклад після засідання чи наради. багато людей звертається за матеріальною допомогою. Левова частка людей сюди приходять з бідою, за матеріальною допомогою, а також пожалітися. Окрім іншого, я спілкуюся у мережі
Facebook, де мені пишуть і в особисті повідомлення. Це досить зручно, бо ти володієш інформацією з перших вуст. Здебільшого повідомляють, де гойдалка  зламана, де сміття не вивезено і таке інше. Окрім цього, я зареєстрований  в більшій частині вайбер-груп міста, тому ввечері сідаю, переглядаю повідомлення, дивлюсь переписку, яка дає змогу бути в курсі подій. Людям подобається звертатися до міського голови, а я в свою чергу, переадресовую ці звертання до профільного заступника, або ж керівника комунального підприємства.
- Які проєкти плануєте реалізувати найближчим часом?
- Глобально будемо приймати генеральний план міста, містобудівну документацію, плани зонування, план просторового розвитку, де все відображено. Найбільш акцент – це, звичайно,  розвиток соціальної інфраструктури, садочки, школи й медицина. Це буде основне. Інший стратегічний напрямок – трафік, транспорт.  Ми зробимо третій виїзд з міста, в зв’язку з тим, що автотранспорту забагато, особливо в пікові години. Вже визначений підрядник і це буде зроблено до кінця року, що не аби як поліпшить ситуацію з дорогами та з навантаженням в центрі.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Надія Савчук
журналістка