#

Міграційна проблема: як Київщина може прихистити тисячі українців

18.04.2022 08:05
Міграційна проблема: як Київщина може прихистити тисячі українців
Більше 4 мільйонів українців виїхали закордон

Близько десяти мільйонів українців змушені були покинути свої домівки через війну, а щоденно число біженців та внутрішньо переміщених осіб тільки зростає. Попри високу динаміку повернення в нещодавно звільнені від окупантів райони, влада закликає громадян утриматися від таких кроків. Уже зараз зрозуміло, що частина тих, хто виїхав в інші регіони чи за межі України – залишаться там назавжди. "Моя Київщина" проаналізувала, які кроки може зробити влада, аби кількість біженців була хоч трохи меншою

Почнемо з того, що повертатися в нещодавно окуповані райони – небезпечно. Доки не пройшло повне розмінування територій, жертвами ворожих снарядів та розтяжок можуть стати цивільні. Хоч піротехніки працюють у щоденному режимі, повна ліквідація небезпечних об’єктів може тривати протягом року. Також жити на звільненій території важко через відсутність необхідних комунікацій – води, електрики, газу та зв’язку. Спеціалісти працюють над відновленням благ цивілізації, проте ці роботи потребують чимало часу та зусиль.

За даними міжнародних організацій, відсоток біженців, які повертаються до своїх домівок, дуже малий. Щоправда, такі дані стосувалися країн із дуже низьким рівнем соціально-економічного розвитку. Центр Разумкова оприлюднив опитування, згідно якого близько 79% біженців з України планують повернутися після закінчення війни, 10% опитаних не планують, а 11% – поки не можуть відповісти.

Зрозуміло, що людям потрібно створити умови, аби вони поверталися. Це і робочі місця, і взагалі безпечне проживання на території України. Над другою позицією працюють Збройні сили України та інші військові формування, від їх успіхів на фронті залежить майбутнє всієї країни. Регіони з більш-менш стабільною ситуацією починають працювати, щоб "підіймати" економіку. Якщо говорити про Київщину, то південний регіон повинен максимально включитися, адже він фактично не постраждав від окупантів.

Чимало людей стали вимушеними переселенцями у межах Київщини. Загалом люди переживають важкі часи, адже далеко не кожен має достатній запас коштів, а соцдопомога від держави далеко не покриває всіх витрат. Виручає гуманітарна допомога від волонтерів, але, на жаль, трапляються випадки, коли вона ретельно перебирається працівниками місцевих рад, розподіляється між своїми, а переселенці отримують або мінімум, або взагалі нічого. Ще гірше, коли гуманітарна з’являється на полицях місцевих магазинів…

Із житлом питання частково можна вирішити. Ні для кого не секрет, що в селах віддалених районів Київщини пустували будинки вже багато років, хоча частина з них у доволі пристойному стані залишаються й досі. Завдання місцевої влади – скласти список придатних для проживання помешкань, щоб там могли оселитися переселенці. Зараз є достатньо часу, аби облаштувати помешкання для зимівлі та й взагалі комфортного проживання, головне – бажання. Зрозуміло, що мова йде про кілька тисяч помешкань, але їх можна знайти і надати людям, які цього потребують.

Зрозуміло, що для життя в селах та районних центрах потрібні гроші, запас яких вичерпується з кожним днем. Саме тому варто розробляти програми працевлаштування і переселенців, і місцевих. Таким чином більше людей зможуть допомагати армії, адже економічний фронт не менш важливий, ніж військовий. Малий і середній бізнес у відносно безпечних громадах повинен працювати на повну, адже тільки таким чином можна пришвидшити відбудову країни від колосальних руйнувань.

До слова, редактори видання "Моя Київщина" спільно з правозахисником Романом Сімутіним роз’яснили, як діяти українцям для отримання компенсацій за втрачене житло. Детальна та покрокова інструкція описана в матеріалі, який можна переглянути нижче за покликанням.

Актуально: Пошкоджене чи втрачене житло: як отримати відшкодування від держави

Зрозуміло, що не кожен готовий навіть тимчасово переїхати зі столичного передмістя у віддалені райони Київщини. Але бажаючі там жити точно знайдуться, адже величезна кількість переселенців зараз їдуть зі східних регіонів нашої країни. Зусилля місцевої влади мають бути направлені на те, щоб максимально допомогти цим людям. Це зробити складно, але можливо. Якщо буде знайдено хоч декілька тисяч комфортних для проживання помешкань, це вже можна буде вважати хорошим результатом. 

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Анатолій Тихий
журналіст