#

Пошкоджене чи втрачене житло: як отримати відшкодування від держави

08.04.2022 08:00
Пошкоджене чи втрачене житло: як отримати відшкодування від держави
Фото з мережі Інтернет

Унаслідок повномасштабного вторгнення російської орди чимало українців, зокрема й жителі столичного регіону, опинилися без даху над головою. І поки держава напрацьовує механізм відшкодування коштів громадянам, сидіти склавши руки – не вихід. Як бути, куди звертатися та які докази потрібно збирати, читайте в сьогоднішньому матеріалі "Моєї Київщини"

Війна триває. Кожен із нас відчуває це на собі щохвилинно. Днями Київську область повністю звільнили від російських окупантів, а звірства загарбників на світлинах із Бучі побачив увесь світ. Усі українці намагаються задокументувати воєнні злочини орків і притягнути їх до відповідальності.

Жителі звільнених населених пунктів столичної області не повинні чекати закінчення війни, а фіксувати та збирати докази вже сьогодні. Це важливо з точки зору етапності, бо поки приймуть Закон пройде ще близько місяця часу. Адвокат, ексдепутат Київської обласної ради 7 скликання Роман Сімутін на прикладі Броварської громади пояснює:

У нас є села, де люди продовжують жити, але їхні будинки пошкоджені та знищені. Навіщо ж чекати? Складати всі акти варто вже зараз. До того ж можна починати відновлювати за свої кошти, а пізніше отримати компенсацію від держави. Але це рекомендація у випадку, якщо пошкодження незначні, а в людей є фінансова можливість починати реставрувати власноруч. Поки реально почнуть виплачувати, пройде дуже багато часу: створення комісій, визначення черговості виплат тощо. Інша справа, коли повністю знищений будинок.
Куди звертатися людям, у яких зруйноване чи пошкоджене майно?

Ще у 2014 році під час війни на Донбасі був прописаний алгоритм (він, звичайно, може змінитися), згідно з яким складається акт про фіксацію пошкодження чи руйнацію будинку, до нього додають фото- та відеоматеріали. Потім цей акт підписує представник місцевої влади, а також залучається представник ДСНС (який визначатиме, чи можна взагалі відновити помешкання, якщо руйнація абсолютна). Допускається й такий варіант, що підписатися можуть сусіди і власник. Звісно ж, за умови, що в будинку знаходяться люди.

Наразі українцям пропонують про всі руйнування та пошкодження житла повідомляти через додаток "ДІЯ". Чому варто це робити, розповідає адвокат Сімутін:

Це просто фіксація. Дуже важливим моментом є те, що в додаток можна додати фото. Це гарантія того, що в майбутньому вам ніхто не пред'явить, що ви чогось не зробили чи щось не додали. Якщо є можливість зробити фото самостійно, це чудово. Якщо ви побачили своє помешкання зруйнованим чи пошкодженим на кадрах якогось ЗМІ, їх також можна завантажити. Це полегшить роботу державі, адже буде створений єдиний реєстр, а згодом й один великий позов України до росії.

Таким чином, подавати заявку через додаток "ДІЯ" варто. Це фіксація злочину орків, а тому жодних негативних наслідків для власника майна не буде. Слід зазначити, що до заявки ввсе одно потрібно буде додавати акти місцевого самоврядування, складені за участю представників Державної служби України з надзвичайних ситуацій тощо.

Цілком імовірно, що цьогоріч можуть спростити порядок збору доказів власникам зруйнованого та пошкодженого житла, зокрема в пункті залучення фахівців ДСНС. У будь-якому випадку фіксація без представника органів місцевого самоврядування або уповноваженого представника від влади не можлива. Адвокат Сімутін також рекомендує подати заяву до правоохоронних органів:

Так потрібно робити, адже це фіксація злочину. Нічого розслідувати зараз не будуть, але якщо заяву приймуть і, можливо, хтось навіть виїде на місце, огляне будинок і складе фототаблицю, то це буде величезним плюсом для швидкого отримання відшкодування від держави.

Варто зазначити, що наразі точно не відомо, хто буде оцінювати збитки. Це точно робитимуть сертифіковані компанії. Так само, як і коли проходить процедура купівлі-продажу. Чи будуть визначені якісь конкретні компанії, покаже час. Тому поки що чекаємо на чітку методику.

Хто має право на компенсацію?

Таке право мають усі фізичні особи, а також їхні спадкоємці та юридичні особи, які втратили своє майно внаслідок збройної агресії росії. Тут йдеться не лише про житло, а й про інше цінне майно, вартість якого становить не менше 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (на сьогодні це 124 050 грн).

Компенсація за голі стіни

Станом на сьогодні люди отримуватимуть відшкодування тільки за зовнішню руйнацію, знищення того, що було всередині помешкання, не компенсується. Це пояснює Сімутін:

Зараз приймають Закон тільки по житлу. А також щодо доведення права власності. Це стосується лише квартир, із будинками складніше. Ні для кого не секрет, що 50% будинків побудувалися без дозвільних документів. Це обов՚язково повинні прописати в Законі. Тоді доведеться через суди добиватися права власності, а потім і відшкодування. Також підтвердженням буде, якщо людина купила право на право власності.
Надскладним питанням залишається процедура доведення руйнування того майна, що знаходилося всередині будинку. Теоретично це можливо, якщо постраждалі зможуть надати фотопідтвердження або квитанцію. Але погодьтеся, багато хто з вас зберігає усі документи про купівлю техніки тощо? Тим паче якщо гарантійний термін закінчився…

Таким чином, наразі держава не відшкодовуватиме кошти за майно, що знаходилося всередині житлового будинку. Компенсація не передбачає виплати на ремонти, техніку тощо. Імовірно, спершу Кабмін прийме Закон, а потім буде розроблятися механізм, до якого додаватиметься ще низка нормативних актів. Як оцінюватимуть вартість житла, поки що точно невідомо. Можливо, будуть використовувати якісь коефіцієнти.

Черговість виплат

Окрім розміру та форми компенсації, визначатимуть також і порядок черговості виплат, відповідно до якого кошти отримають спершу учасники бойових дій, які отримали інвалідність внаслідок війни, а також спадкоємці та сім'ї загиблих воїнів, далі – усі учасники бойових дій та їхні спадкоємці. Третіми – усі громадяни, що належать до вразливих груп, а також їхні спадкоємці. Четвертими – усі інші громадяни України. І зрештою останніми – іноземці або особи без громадянства та їхні спадкоємці.

Страхування майна

Чудова новина для тих, хто свого часу застрахував своє житло, зокрема й на випадок війни. Якщо це дійсно було прописано у відповідних документах, то страхова компанія у будь-якому випадку повинна відшкодувати втрати. Рішення до кого позиватися визначатиме вже сама страхова компанія.

Як же бути тим, хто вкладав гроші в будівництво? Наприклад, під час війни будинок, який ще не був введений в експлуатацію, повністю зруйнували. Хто тоді зобов'язаний здійснювати відшкодовування, відповідає юрист Сімутін:

Є два варіанти, кому видаватимуться кошти, які вкладалися в забудову: або забудовнику, або людям. У Законі чітко прописано: якщо був дозвіл на початок будівельних робіт, то в людини є вибір. Якщо інвестор уклав договір із забудовником, то держава може відшкодувати кошти йому. Якщо дозволу на будівництво не було, то це вже зовсім інша справа... Переконаний, що це рідкісні випадки, бо хто буде укладати договір із забудовником, який не має дозволу на проведення будівельних робіт.
Як довести, що зберігали багато готівки?

Із такими заощадженнями ситуація складна, адже є чимало нюансів. Передусім те, що багато людей отримували дохід неправомірно, а відповідно й не сплачували податки в державну казну. Про ці кошти сміливо можна забути. Але якщо прибуток був отриманий чесно працею та офіційно, то теоретично довести наявність готівки можна. Приміром, пред’явити квитанцію як підтвердження про зняття грошей у банку. Щоправда, і за це доведеться поборотися та пройти всі механізми доведення в судовому порядку.

Отже, рекомендації юриста щодо порядку дій, аби отримати відшкодування за пошкодження чи руйнування житла:

  • Добиватися створення та роботи комісії зі складання відповідних актів.
  • Подавати заяву на обстеження житла.
  • Отримати акт обстеження із застосування фото- та відеофіксації.
  • Подати інформацію через застосунок "ДІЯ".
  • Відновлювати будинок/квартиру й обов’язково зберігати чеки, щоб при визначенні розміру компенсації усунути розбіжності в сумах.
Читати "Моя Київщина" у Telegram
Антон Болбочан
журналіст