#

Нахабне будівництво в Ірпені: чому у Маркушина в голові овочі та харчоблоки

10.08.2022 08:00
Нахабне будівництво в Ірпені: чому у Маркушина в голові овочі та харчоблоки
Олександр Маркушин

З моменту звільнення міста-супутника столиці від загарбників минуло п’ять місяців. За цей час увесь світ переконався у звірській жорстокості носіїв "руского міра" до цивільного населення Ірпеня: масові вбивства, викрадення, тортури, зґвалтування та мародерство. Було повністю або частково зруйновано велику кількість помешкань, тому чимало містян опинилося без даху над головою. Натомість влада розводить руками. Мовляв, грошей немає… Але на капітальний ремонт їдалень у школах є. Про незрозумілі та абсурдні дії в місті болю та страху, читайте в сьогоднішньому матеріалі

Тимчасова окупація Ірпеня тривала понад три тижні. Вирватися із рук загарбників удалося відносно небагатьом, а ті, хто залишився, намагалися зробити найголовніше – вижити. Ворог покинув територію Ірпеня 28 березня, але на згадку про своє свинособаче нутро "подарував" безліч мін і снарядів, розкиданих по місту та здатних щомиті розірватися.

І поки всі були в короткотривалій ейфорії про звільнення Київської області від окупантів, у Мережі почали з’являтися моторошні фотографії понівеченого міста: пробиті кулями автівки та паркани, спалена військова техніка, розтрощені будинки, магазини, освітні заклади та багато іншого. Найстрашнішим видовищем, безумовно, були світлини загиблих жителів. Зі слідами катувань, заклеєними очима та зв’язаними руками. Людей нещадно розстрілювали. Ураження були і кульовими, і осколковими. Після звільнення Ірпеня від російських окупантів у місті було виявлено майже три сотні тіл мирних мешканців…

Згідно зі звітом КОВА, у регіоні пошкоджено 25 710 об'єктів, 5 414 із яких повністю зруйновано. Житлові будинки становлять 70,5% із попередньо вказаної кількості. Масштаб руйнувань вражає. І це в серці Європи. У  XXI столітті. Велика кількість ірпінян вимушена й надалі жити в евакуації, адже їхати їм просто нікуди. Ті, що залишилася без даху над головою, живуть у наметах чи вагончиках, красиво названими модульними будинками.

Хоч ці мініатюрні конструктори – досить непоганий тимчасовий прихисток, є нюанси: кількість установлених модульних будинків у рази менша за кількість постраждалих; як показує практика, питання з проживанням у цих "карткових коробках" може затягнутися. Візьмемо до прикладу досвід відбудови України за часів Хрущова. Коли споруджувалися так звані хрущовки, то передбачалося, що це тимчасове соціальне житло, але, як відомо, у цих будинках живуть і до наших часів.

Питання, чому держава замість того, аби викупити нерухомість у зданих в експлуатацію житлових комплексах у межах Київської області, дбає про забезпечення постраждалих модульними будинками, залишається відкритим. І це при тому, що вже до кінця літа можна було би зробити мінімальний ремонт та облаштувати квартири. Не варто забувати про те, що опалювання "конструкторів" передбачає підключення до центральних мереж населеного пункту або обладнання автономною системою опалення. Це лише додає роботи місцевій владі. Але наші чиновники не шукають простих шляхів…

Наразі ірпіняни хапаються за голову, адже кожна негода, дощ чи сильний вітер, щоденно руйнує житло, що частково вціліло після ворожих обстрілів. Люди самостійно шукають фонди, що могли б надати фінансову допомогу для реновації будинків. Як зазначала постраждала Віталіна Глухайкіна у Facebook:

Наш понівечений будинок – це ціна, яку заплатили особисто ми.
Наша ціна велика – у нас немає дому!

Після деокупації Ірпеня міський голова Олександр Маркушин відкривав фотовиставки, запрошував архітекторів, їздив із протягнутою рукою в Європу, але поки що про практичні результати такої роботи говорити рано.

Міська влада розпочала відновлення міста з ремонту шкіл, пошкоджених росіянами. На обласному рівні заявляють, що активно готуються до початку навчального року в режимі офлайн, але наскільки реальним є очний освітній процес в умовах активної фази війни поки не відомо. Управління освіти та науки Ірпінської міської ради закупляє продукти харчування для дошкільних закладів...

Ірпінська загальноосвітня школа №2

Цей навчальний заклад, де здобувають освіту більше 1700 учнів, неабияк постраждав від російської агресії. Очільник КОВА Олексій Кулеба повідомляв про такі масштаби руйнувань:

У закладі під час бойових дій повністю згоріла кухня та їдальня, був пошкоджений фасад, майстерня, 103 вікна, покрівля навчального, спортивного комплексів та основного приміщення загальною площею 3091 м2.

Було ухвалено рішення про здійснення низки робіт щодо реновації будівлі, зокрема поточного ремонту частини фасаду та приміщень і капітального ремонту харчоблоку та їдальні школи.

Відремонтувати фасад і приміщення школи до 20 серпня 2022 року зобов’язалося ТОВ "АКАНТА 2507", керівником якого є Ігор Мазур. Вартуватиме міському бюджету це 524 тис грн.

Договір про капітальний ремонт харчоблоку та їдальні школи на суму 21 267 860,06 грн був укладений 21 червня поточного року між Управлінням освіти та науки Ірпінської міської ради та ТОВ “Будівельна компанія БІГ БУД ІНВЕСТ”. Згідно зі звітом про виконання (опублікований на Prozorro 29 липня), підряднику заплатили вже всю вище зазначену суму.

Найцікавіше в цій історій про капітальний ремонт харчоблоку та їдальні СЗОШ І-ІІІ ст.№ 2 – виділення коштів на - УВАГА! - консультаційні послуги у сфері архітектури! Міська влада заплатила за це 193 299,60 грн КП "Ірпіньжитлоінвестбуд".

Не можемо не пригадати нещодавню публікацію Маркушина в Facebook, де він зазначив, що можливості міського бюджету не безмежні, а на відбудову житла ірпінців критично не вистачає ресурсів:

Це ми добре розуміємо, і тому щодня звертаємося за допомогою до наших міжнародних партнерів, міжнародних організацій, українських підприємців, які здатні допомогти технікою, обладнанням, "руками і головами фахівців" тощо. І завдяки цьому вже маємо певні результати.

Щодо допомоги "руками та головами", певно, не складається, адже міська влада й надалі витрачає чималі кошти, наприклад, майже 200 тис грн, на проведення консультацій.

На цьому відновлення навчального закладу не завершується. Управління освіти і науки Ірпінської міської ради також замовило послуги з нагляду за виконанням будівельних робіт, ціна яких становить 289 950,00 грн. Здійснюватиме це вже згадане раніше КП "Ірпіньжитлоінвестбуд".

Таким чином, близько пів мільйона гривень отримує одне міське комунальне підприємство із скандальним шлейфом (керівниця Жанна Остапчук). Раніше "Ірпіньжитлоінвестбуд" очолював Ігор Дворніков. На цю посаду його призначив тодішній мер Володимир Карплюк. Обидва фігурували у справі про розкрадання бюджетних коштів під час будівництва парку "Центральний". Сьогодні Дворніков – заступник Ірпінського міського голови Маркушина.

Міська рада також заплатила 29 940 грн ДП" Науково-дослідний інститут будівельного виробництва" за роботи з попереднього обстеження будівлі школи та надання загальних рекомендацій, а також 195 тис грн ФОПу Ірині Кострицькій за послуги з інженерного проєктування.

Отже, на відновлення Ірпінської загальноосвітньої школи №2 Ірпінська міська рада витратила загальну суму більше 22,5 млн грн:

  • Капітальний ремонт харчоблоку та їдальні школи – 21 267 860,06 грн;
  • Поточний ремонт частини фасаду та приміщень – 524 602,00 грн;
  • Консультаційні послуги у сфері архітектури – 193 299,60 грн;
  • Послуги з нагляду за виконанням будівельних робіт – 289 950,00 грн;
  • Роботи з попереднього обстеження будівлі школи та надання загальних рекомендацій – 29 940 грн;
  • Послуги з інженерного проєктування – 195 048,00 грн.

Цікаво, що кошти на встановлення вікон не передбачалися. Натомість капітальний ремонт харчоблоку влада визначила як пріоритетне завдання, попри те, що звичайні жителі Ірпеня не мають за що відновити пошкоджені будівлі, а те, чи підуть цьогоріч діти до школи не відомо.

Як ми зазначали раніше, капітальний ремонт школи здійснювало ТОВ "Будівельна компанія Біг Буд Інвест" (зареєстроване в 2020 році в Києві, із березня минулого року має ірпінську реєстрацію). Це один із 5 підрядників, яким без тендерів дали "зелене світло" на відбудову Ірпеня за кошти держави (за розпорядженням Кабміну від 10 квітня 2022 року № 280-р адміністраціям дозволено укладати договори для першочергових робіт із відновлення об’єктів без застосування публічних закупівель). Компанія ремонтуватиме 30 будинків, зокрема 24 багатоквартирних та 6 приватних. Аванс у розмірі 3,4 млн грн уже перерахований.


За даними аналітичної платформи YouControl, керівником – ТОВ "Будівельна компанія Біг Буд Інвест" є Єгор Ярмолич, а засновницею – Ольга Пінчук. Компанія спеціалізується на будівництві житлових і нежитлових будівель.

Ярмолич раніше був оформлений як ФОП в Ірпені, а також у 2021 році декілька місяців керував компанією, зареєстрованою в Донецькій області – ТОВ "Будівельне підприємство "Міськзабудова". До слова, у 2010 році Ярмолич балотувався до Ірпінської міської ради від партії УДАР Віталія Кличка, але безуспішно.

Свого часу Ольга Пінчук була кінцевим бенефеціаром ТОВ "БП "Міськзабудова". Разом із Едуардом Нікіфоровим є засновницею ТОВ "АПМ "Капітель" (будівництво житлових і нежитлових будівель), що є засновником ТОВ "Гідроспецбуд” (обидві компанії зареєстровані в Києві). Наразі є керівницею ТОВ "Інтжмонтажсервіс" (займається монтажем водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування, зареєстроване в Петропавлівській Борщагівці).

ТОВ "Будівельна компанія Біг Буд Інвест" уже закріпилося в "улюбленцях" Управління освіти та науки Ірпінської міської ради. У 2021 році компанія взялася реконструювати дошкільний навчальний заклад №5 "Віночок" (ясла-садок) за 67 240 002 грн. Утім, цієї суми виявилося недостатньо. Із бюджетної кишені взяли ще 20 392 429 грн. Загалом на реконструкцію витратили 87,63 млн грн.

Цьогоріч, окрім капітального ремонту харчоблоку в Ірпінській загальноосвітйній школі №2, ТОВ "Будівельна компанія Біг Буд Інвест" зобов’язалася замінити металопластикові вікна та двері у школі №17 (вул. Тищенка, 10). Зазначені роботи підрядник повинен завершити до 23 серпня 2022 року, а вартуватиме це міському бюджету 2 680 635, 36 грн.

Нагадаємо, що Верховна Рада продовжила воєнний стан в Україні до 23 серпня 2022 року. Чимало військових експертів говорять про небезпеку повторного наступу росіян на столицю та наполягають на необхідності бути готовими дати гідну відсіч. Ірпінь, на жаль, продовжує бути в зоні ризику, а форма навчання досі чітко не визначена.

Здається, чиновникам потрібно нагадати про існування ієрархічної системи потреб людини, розробленої американським психологом Абрагамом Маслоу, згідно з якою спочатку треба людині дати дах над головою та їжу. Це підтверджує також і досвід післявоєнної Німеччини, де спершу будувалося соціальне житло для постраждалих. Як люди можуть насолоджуватися новесеньким харчоблоком у школі за 21 млн грн, якщо їм немає де переночувати? А вже зовсім скоро потрібно буде ще й десь зимувати...

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Антон Болбочан
журналіст