#

Пан або пропав: чи вдасться Кулебі оновити склад своїх заступників

15.02.2022 08:07
Пан або пропав: чи вдасться Кулебі оновити склад своїх заступників
Олексій Кулеба

Губернатор-"парашутист" ось уже тиждень очолює Київську обласну державну адміністрацію, але, схоже, до вирішення найголовнішої проблеми – прийняття бюджету 2022 року – руки чиновника ще не дійшли. Імовірно, голова забита думками про те, кого із заступників свого попередника звільнити та як сформувати команду вірних "кулебівців". Наскільки кардинальними будуть зміни у владній вертикалі Київщини в недалекому майбутньому, розбиралася "Моя Київщина"

Столичний регіон за 30 років Незалежності пережив 17 губернаторів, більшість із яких так швидко зникали з політичної мапи області, як і з’являлися. Перед 18-им очільником Київщини (як і перед кожним його попередником) наразі постала традиційна проблема – обрати тих, із ким працювати в команді. І тут є кілька шляхів вирішення цієї проблеми. Перший сценарій  залишити успадкованих від Володіна заступників. Другий сценарій  запустити в КОДА новопризначенців із оточення Кулеби. І зрештою третій сценарій  зміксувати.

Актуально: Бізнес-зв’язки із забудовниками та олігархами: чим займався Кулеба до призначення головою КОДА

Тут варто зазначити, що батько чинного губернатора був заступником голови Київської ОДА за президентства Леоніда Кучми (2000-2005 роки), а тому може допомогти підібрати сину "правильних" заступників.

Необхідність проведення кадрової чистки обумовлює приклад ексочільника столичної області Михайла Бно-Айріяна, який отримав шквал критики через те, що залишив усіх заступників свого попередника на місцях. Щоправда, для звільнення з посади має бути, як мінімум, проведено внутрішній аудит, а рішення – ухвалено після з’ясування реальних підстав та їх доведення. Варто зауважити, що призначення нових заступників проходить дуже довгий процес узгодження в Кабміні, тому є чималий ризик ненадовго взагалі залишитися без них.

Але факт залишається фактом: для людини без команди працювати в такій складній області як Київська буде надзвичайно важко. Тому зважувати всі за та проти, шукати нових або ж подружитися зі "старими" потрібно якнайшвидше. Станом на сьогодні Кулебі у "спадок" від Володіна перейшли 5 заступників. Щоправда, перебування на посадах тільки чотирьох із них реально залежить від новобраного очільника області.

Заступник голови Київської облдержадміністрації з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Денис Шугалій має особливий статус в КОДА, адже підпорядковується безпосередньо Міністру цифрової трансформації України та ініціатору електронного сервісу державних послуг "Дія" Михайлу Федорову. Тому з високою ймовірністю він продовжить займатися в адміністрації питаннями розвитку технологій у соціальній, медичній та транспортній сферах столичного регіону, а в разі ухвалення на центральному рівні рішення про електронне голосування на виборах Президента України саме Шугалій відповідатиме за організацію цього процесу на Київщині.

Читайте також: Заступник голови Київської ОДА Денис Шугалій: Цього року запустимо низку передових проєктів із цифровизації

У 2020 році "жирне" місце заступника голови КОДА зайняв Андрій Лісовик – експерт із енергоефективності з отриманою за сприяння батька В’ячеслава Лісовика гуманітарною освітою. До цього він 10 років на різних посадах працював у КП "Група впровадження проєкту з енергозбереження в адміністративних і громадських будівлях м. Києва", що, згідно з даними з відкритих джерел, лише в період із 2015 по 2020 роки освоїло понад 1 млрд грн з бюджету столиці.

Відповідно до розподілу обов’язків, в адміністрації він курує діяльність Департаменту житлово-комунального господарства та енергоефективності, а також Департаменту регіонального розвитку. Як стало відомо "Моїй Київщині" із анонімних джерел, Лісовик як покровитель капітального будівництва у столичному регіоні задля створення надійного "даху" нібито особисто вимагає від забудовників та великих компаній, які вигравали тендери на проведення робіт у Київській області, по 5% "відкатів". Примітно, що працівники правоохоронних органів свого часу вже задокументували факт вимагання хабара, але, схоже, що відкриття кримінальної справи шито та крито... Крім скандалів із відмиванням коштів, у КОДА Лісовик нічим фактично й не відзначився. Із роками лише підтвердив реноме чужої для області людини, зацікавленої передусім дбати про власні інтереси. При цьому проблеми жителів Київщини чи не завжди залишаються на другому плані.

Дещо інша специфіка роботи в чинного першого заступника губернатора Дмитра Назаренка, якого цілком справедливо можна назвати старожилом Київської обласної державної адміністрації, адже він незмінно працював заступником із 2018 року. Примітно, що навіть тоді, коли Олександр Терещук або ж Олексій Чернишов звільняли всіх заступників своїх попередників, Назаренка на посаді вони таки залишали. Причиною цього може слугувати те, що він  досвідчена фігура, здатна налагодити конструктивний діалог між представниками депутатського корпусу обласної ради та губернатором. Нагадаємо, що голова Володіна "полетіла" через нездатність налагодити комунікацію з Київською обласною радою та спільними зусиллями прийняти головний фінансовий документ столичного регіону на 2022 рік.

Питання прийняття бюджету залишається основоположним і для новопризначеного очільника Київщини Кулеби. Але слід зауважити, що без зв’язків і досвіду необізнаного в політичній кухні області чиновнику буде надзвичайно важко врегулювати всі суперечливі моменти, а зрештою досягти компромісу. До того ж призначену на 17 лютого чергову сесію Київської облради ніхто не скасовував, тому вже зовсім скоро публічному перетягуванню бюджетної ковдри – бути. Шкода лише, що від цього страждають мешканці столичного регіону. Програми не профінансовані, кошти на заробітні плати працівникам комунальних установ області не виділені і так далі.

Похапцем змінювати "успадкованих" заступників – ідея для очільника Київщини не надто вдала, адже будь-яка людина, яка би зараз прийшла на їх місця, мусила би місяцями розбиратися у програмах, що вони передбачають, який обсяг фінансування потрібен для їхньої реалізації тощо. А відтягувати далі нікуди… Щодо ще одного заступника голови КОДА – Олега Торкунова, то за період роботи в адміністрації він відзначився… аж нічим. Утілити в життя хоч якісь більш-менш важливі проєкти не вдалося, як, власне, і врегулювати проблемні питання напрямків, передбачених його посадовою інструкцією: медичної та освітньої.

А от у скандалі Торкунов таки "засвітився". Після свого звільнення ексдиректор Департаменту охорони здоров’я КОДА Максим Іонов розповів, що його заступник Олександр Світлий разом із Торкуновим намагалися провести тендер на закупівлю 48 ШВЛ загальною вартістю 33 млн грн для лікарень Київської області. На превелике диво, ТОВ "Компанія Елдімед", яку лобіював Торкунов і Світлий, була фіктивною, що підтвердили у правоохоронних органах.

У підвішеному стані наразі перебуває відносно нещодавно призначена на посаду заступниці голови Київської облдержадміністрації Жанна Осипенко, адже в неї ще не було достатньо часу, аби проявити себе на максимум. Щоправда, свою фаховість вона неодноразово підтверджувала під час роботи в Департаменті освіти та науки КОДА. Варто додати, що її колишня начальниця Віра Рогова сьогодні займає посаду заступниці Міністра освіти та науки України та приділяє особливу увагу Київській області. Тому є чималі сумніви щодо того, чи варто неконфліктну та нескандальну персону гнати з посади, адже її зв'язки у міністерстві допоможуть вирішувати більшість питань області без жодних проблем. 

За інформацією достовірних джерел, люди Кулеби протягом останніх тижнів системно обдзвонюють багатьох колишніх високопосадовців КОДА та всіх їх затято кличуть у команду. Це вкотре підтверджує те, що своїх людей вони не мають, про область нічого не знають, а тому шукають тих, завдяки досвіду яких зможуть хоч якось виконувати роботу. Імовірно, залишити всіх на посадах – не вдасться, але й звільнити всіх одночасно не зможуть, тому що все стрімко завалиться. У такому випадку потрібно тримати баланс і поступово вводити в команду ефективних заступників. 

Не слід забувати й те, що у Володіна було дві вакантні посади заступників, яких так і не призначили до його звільнення. Можливість моментального підсилення позицій Кулебі потрібно використати дуже виважено, адже від цього залежить старт його управлінської кар'єри на Київщині. А хто підсилить команду "кулебівців", ми побачимо зовсім скоро...

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст
Теги: