#

Золота стіна: як Паша "Мерседес" животіє на Бориспільщині

03.03.2023 10:23
Золота стіна: як Паша "Мерседес" животіє на Бориспільщині
Павло "Мерседес" Лебідь

В одному із інтерв’ю український громадський діяч та активіст, лідер громадської організації С14 Євген Карась розповів, що прямо в будинку намісника Києво-Печерської лаври владики Павла, якого в миру знають як Пашу "Мерседеса", поблизу Воронькова в Бориспільському районі є ціла стіна з золота. Де владика взяв гроші на таку розкіш розбиралася "Моя Київщина"

Ще у 2015 році представники "Автомайдану показали цю резиденцію під Києвом. Маєток оцінюють у $1,3 млн.

"Оцініть, так би мовити, "скромні келії" московських попів, побудовані, як ми розуміємо, зокрема й на пожертвування довірливих парафіян УПЦ (МП)", - написав тоді активіст "Автомайдану" Віталій Уманець.


Як відомо, намісником Києво-Печерської Лаври Паша "Мерседес" став у далекому 1994 році. За довгих 29 років він непогано заробив на довірливих прихожанах. Аж так непогано, що й на золоту стіну вистачило. Павло неодноразово був замішений у корупційних скандалах з відмивання грошей московським патріархатом: тут і махінації з тендерами на будівництво храмів і розкрадання коштів з державного бюджету, які щорічно виділяли на реконструкцію Лаври.  

Щоб згадати усі "зашквари" цього "емпешника" потрібно немало часу. Так, у 2019 році Паша "Мерседес" назвав Україну агресором у війні на Донбасі, у 2020 році на XVIII Міжнародному фестивалі православного кіно "Покров" Паша заявив про необхідність єдності із Росією: "Ми нероздільні і нам нема чого ділити. У нас одна історія, один покров Божої Матері, у нас повинно бути все одно. Ми не повинні ділити Бога, ми не повинні ділити історію, ми повинні бачити один в одному брата, образ Христа".

Після російського вторгнення в Україну 2022 року митрополит "Мерседес" не став засуджувати Росію й заявив, що українці не чули застережень і "тепер пожинають плоди". Він навіть виганяє ієромонахів з Лаври, бо ті не поминають під час богослужіння патріарха РПЦ Кіріла Гундяєва. А як інакше, адже владика відверто заявляє, що в Україні немає ніякого Московського патріархату…., а є "Руська православна церква".

Ба більше, Паша "Мерседес" заявляє, що Крим ніколи не був українським, прирівнює президента-утікача Віктора Януковича до Ісуса Христа, проклинає журналістів, ламає їм руки, продає підпільно вино.

Нещодавно скандального владику аж 6 годин перевіряли на українсько-румунському кордоні. За його словами, він їхав закордон нібито на лікування, але справа не в тому. Як виявилося, Паша "Мерседес" хотів вивезти ікони, дозвіл на транспортування яких виписав сам собі. Владика каже, що купив їх у звичайній церковній лавці. Що цікаво, "Мерседеса" все ж випустили закордон, адже він "подарував прикордонникам по шоколадці і зробив спільне фото". З іконами, сказали, будуть розбиратися.

Намісник головного монастиря України є послідовним прихильником РПЦ ще здавна. Саме за його настоятельства у селі Низкиничі Іваничівського району демонтували старовинний бароковий іконостас, бо той нібито не відповідав канонам російської церкви. Частину з нього спалили. Аж зараз почали знаходити частини пам’ятки по різних церквах. Їх почали реставрувати.

Релігієзнавці переконані у корисливих мотивах Лебедя: після знищення дерев’яної конструкції з її композиції зникли два мальовничі полотна, що становлять художню цінність. Виручені кошти, "Мерседес" міг витрати на хабар, щоб піднятися кар’єрними східцями, адже через три роки після події в Низкиничах Лебідь отримав сан архімандрита, а ще через два став намісником Лаври.

Нещодавно "Мерседес" увіковічнив сам себе на стінах святині. Так, намісник Павло Лебідь намалював ікону з власним зображенням на верхніх хорах Успенського Собору Києво-Печерської Лаври. До "сонму святих" потрапили очільник УПЦ митрополит Онуфрій та митрополит Володимир Сабодан.

Важливо, що на панагіях на митрах двох митрополитів присутнє зображення лику Христа. Через це зображення не можна вважати світською картиною з портретами ще живих і не канонізованих церквою служителів, яка намальована в приміщенні храму.

Найімовірніше, курс брався на створення ікони трьох святих, а Павло Лебідь, проти якого РНБО ввела санкції, не просив дозволу у громади міста та українського народу на власні правки в декоруванні.

За роки своєї діяльності Паша "Мерседес" налагодив собі непогані постачання. Так, у 2009 році в селі Пасічне під Києвом місцева релігійна громада заснувала підприємство "Троїцька артіль". Планували побудувати в селі храм, а заробити на нього вирішили реставрацією Лаври.

Колишній заступник директора компанії "Троїцька артіль" Корнелій Борисов розповів, що для того, щоб отримати підрядні роботи, довелося йти на умови, які були поставлені керівництвом Лаври. У підсумку, значну частину заробленого віддавали особисто Павлу.

"Наприкінці 2011 року я був безпосереднім учасником передачі грошових коштів наміснику Лаври в сумі мільйон 576 тисяч гривень. Це було в будинку намісника Києво-Печерської Лаври, в 42-му корпусі, пізно ввечері. І ввечері ми приїхали з цими двома рюкзаками готівки й передали наміснику монастиря", - заявив Борисов.

З його слів, усі будівельні організації, які працюють у Києво-Печерській Лаврі, частину отриманого прибутку повертали Павлу як пожертву.

"У народі це називається "відкатом". У церкві це називається пожертвуванням", – наголосив ексзаступник директора компанії "Троїцька артіль".

Крім того, будинки для владики Павла та Варсанофія побудувала компанія "Затишний дім". Вона також займалася реставрацією у Лаврі.

"Вони побудували для митрополита Павла і вже митрополита Варсанофій два особняки в селі Вороньків. Це була теж своєрідна жертва від будівельної компанії. Це достовірна інформація, отримана безпосередньо від керівника компанії", - запевнив Борисов.

Отже, за роки своєї діяльності Паша "Мерседес" "відкатав" собі достатньо, щоб будинок у Воронькові площею майже 600 кв м прикрашала ще й золота стіна. 

Інша справа, що правоохоронні органи після обшуків у Києво-Печерській Лаврі явно збавили оберти. Хоча саме зараз історію з УПЦ МП треба вирішувати якомога енергійніше.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст