#

Переділ влади: як Київщина отримала "смотрящого" від Москви

18.05.2021 08:05
Переділ влади: як Київщина отримала "смотрящого" від Москви
Анатолій Гунько

Ситуація зі зміною керівництва в обласній раді, де на перший погляд утворилася абсолютно нежиттєздатна коаліція, є лише вершиною айсберга. Насправді кланові війни тільки розпочинаються, адже за новими кураторами Київської області стоять не лише серйозні гроші, а й найближче оточення керівництва Російської Федерації

В обласній раді тимчасово - штиль: депутати поділили комісії і сфери впливу, щоб терміново почати (а для декого - продовжити), освоювати бюджетні кошти. Звісно, не обійшлося без ображених (мова йде про ОПЗЖ та "Батьківщину"), що наразі перебувають у програшній ситуації. Важливим є й інший момент: зараз першу скрипку в області починає грати тіньовий куратор Київського обласного осередку партії "Слуга народу" Анатолій Гунько, дружина якого очолила облраду.

І тут варто зосередитися саме на Гуньку – досить екстравагантному персонажу з цікавими зв’язками. Більшість ЗМІ сходяться на тому, що він є людиною відомого бізнесмена Віктора Поліщука. Родині останнього належить мережа магазинів "Ельдорадо", а також ТРЦ "Гулівер" і скандальний збанкротілий банк "Михайлівський". Список був би не повним без згадки численного будівельного бізнесу. І найцікавіше - дружина Поліщука Лілія Рєзвая - є племінницею Світлани Медвєдєвої, яка є дружиною експрезидента Росії Дмитра Медвєдєва.

Де ж тут новий "господар" Київщини Гунько? А він тут як тут. Зокрема, він був фігурантом гучного земельного скандалу у Броварах. У 2013 році місцеві депутати з подачі мера міста Ігоря Сапожка проголосували за передачу у приватну власність земель ДП "Радіопередавальний центр". Зауважимо, що на цій території знаходилося унікальне електронне обладнання та вишка (комплекс "Борей"), що входили до оборонної системи України. Саме довгохвильовий радіопередавач "Борей" мав здатність транслювати українські частоти на далекі відстані, але все обладнання після передачі структурам Поліщука було знищено. А менше ніж за рік Росія окупувала Крим і розв’язала війну на Донбасі. Наразі непідконтрольні Україні території отримують контент лише від країни-агресора.

Схема "розпилу" була наступною. Громаді пообіцяли будівництво сучасного фармацевтичного заводу, що згодом виявилося брехнею. Проєкт будівництва заводу представляли громаді Броварів працівники "Техноенерготрейду" – компанії, що належить Поліщуку. Штучним рішенням суду було визнано, що ця земля має сільськогосподарське значення і "Радіопередавальний центр" відмовився від користування цією землею, що перейшла в розпорядження Держземагентства і була ним роздана 48 особам по 2 га кожному. За декілька днів підставні особи продають ділянки трьом особам, (серед яких - Анатолій Гунько), а згодом вся земля стає частиною статутного капіталу ТОВ "Компанія Інтер-Профіт" і ТОВ "Компанія Інтер-Кастомс". Після цього майже 95 га землі передали в іпотеку сумнозвісного банку "Михайлівський" Віктора Поліщука.

Після гучного затримання фігурантів афери із привласнення землі та знищення комплексу "Борей" (що, погодьтеся, попахує статтею про державну зраду) Гунька називали організатором злочинної групи, до складу якої також входили адвокати його адвокатського бюро "Гільдія права". Проте затримання, обшуки, тримання під вартою закінчилися нічим – слідство не змогло зібрати достатньо доказів, щоб притягнути винних до відповідальності. У результаті Гунько подав позов проти правоохоронців, які нібито зіпсували його ділову репутацію. До слова, із держбюджету потерпілий може отримати 2 млн грн компенсації.


Судове засідання над Анатолієм Гуньком. Фото  "Трибуна Бровари"

Ще одна історія: Гунько разом із іншими адвокатами виступав захисником банку "Михайлівський", який, за словами представників Нацбанку, було доведено до банкрутства Поліщуком, за що останній повинен відповідати перед законом. Довкола банку існувала низка фінансових компаній, що формально не були пов’язані з "Михайлівським", а лише залучали гроші фізосіб під вищий відсоток. Перед тим, як держава отримала контроль над банком, тисячами транзакцій зобов’язання однієї з фінкомпаній на 1,1 млрд грн перекинули на банк, а отже – на державу. А з рахунків банку було виведено 682 млн грн на рахунки компаній Поліщука. Розмір завданих збитків державі та іншим банкам від фінансових махінацій склав близько 23 млрд грн, а дану справу досі розслідують в Офісі генпрокурора, ДБР і Нацполіції.

Цікаво, що після гучного затримання 2018 року Гунько вирішив податися в політику, хоча спроби були й раніше. У 2015 році з партією "Наш край" він намагався потрапити до Київської обласної ради, проте невдало, а от дружині Наталії мандат таки дістався, проте від "Радикальної партії Ляшка". У 2019 році він вирішив спробувати потрапити в парламент від партії "Батьківщина" по 209 округу на Чернігівщині, але знову невдало. А от остання спроба зайти в парламент на довиборах по сусідньому 208 округу увінчалася успіхом, адже йому вдалося перемогти "радикала" Ляшка.

Про парламентську кампанію Гунька варто розповісти детально, адже там відбувалася набагато серйозніша боротьба. Зрозуміло, що за Гуньком стояв Поліщук із його російськими друзями, фінансовий ресурс яких важко переоцінити. Натомість Ляшко витрачав ресурси найбагатшого олігарха України Ріната Ахметова, який потім відправив на підмогу "радикалу" лідерку "Батьківщини" Юлію Тимошенко, яка має хороші позиції на Чернігівщині. Але франшиза партії "Слуга народу", підкуп виборців, відверте гречкосійство та агресивна виборча кампанія дала свій результат – Гунько отримав мандат.

Цікаво, що вирішальну роль у виборчій кампанії відіграли навіть не шалені гроші олігархів, а договорняки між забудовниками, де інтереси одного з угрупувань відстоює Гунько. Як відомо, активна допомога Ляшку з боку Тимошенко на окрузі тривала недовго, і цьому була вагома причина. Київський осередок партії уже давно контролює Влада Молчанова та її цивільний чоловік Сергій Коровченко. Останній більше відомий як ексначальник Головного управління юстиції АР Крим під час окупації півострова і фігурант "плівок Глазьєва" - телефонних розмовах радника президента РФ щодо захоплення Криму, записаних українськими спецслужбами.

Саме Коровченко, який обрався нардепом по 210 округу Чернігівщини за активної підтримки "Батьківщини" (під час зустрічей його супроводжував депутат із команди Тимошенко Валерій Дубіль), уже через рік активно допомагав Гуньку. А пов’язує всіх будівельний бізнес, адже Влада Молчанова є засновницею скандальної будівельної компанії "Stolitsa Group", де Коровченко займає не останню позицію.

Зараз Гунько у статусі нардепа залишається на підхваті у забудовників. Нещодавно в мережі з’явилися деталі його телефонних переписок, що, імовірно, стосувалися внесення топографічної зйомки в містобудівний кадастр для ЖК "Montreal House", що знаходиться в центрі Києва. Гунько просив у когось зі своїх знайомих посприяти вирішенню цього питання. Цікаво, що житло преміум-класу зводить компанія "Сітіконсалт Девелопмент", що пов’язана з Поліщуком.

Насправді обрання головою Київської облради Наталії Гунько є окозамилюванням, адже всі питання тепер будуть вирішуватися через "смотрящих" над Гуньком. При цьому з обойми не випав Олександр Дубінський, який, попри пророкування втрати позицій на Київщині (після позбавлення посади голови обласного осередку партії), навпаки посилюється. Подейкують, що кум Дубінського Олександр Горбачов, який був "касиром" перед місцевими виборами, буцімто зараз активно торгується за посади директорів комунальних підприємств.

Проте план із захоплення влади на Київщині не завершено, адже для повноти картини не вистачає посади голови КОДА. Цікаво, що Гунько між депутатами облради проговорився, що зможе поставити губернатором свою людину уже найближчим часом. Робота в цьому напрямку триває, і за даними "Моєї Київщини" очолити столичний регіон пропонували ексголові Запорізької ОДА Костянтину Брилю – генерал-майору Служби безпеки України, генерал-майору податкової міліції України, але той тактовно відмовився.

Цікаво, що Бриль у 2012 році балотувався на 93 окрузі у народні депутати від партії "УДАР", а також був радником голови КОДА Анатолія Присяжнюка з 2011 по 2014 роки, де відповідав за комунікацію з силовими органами. Окрім того, Бриль був близьким другом міністра МВС часів Кучми Юрія Кравченка – фігуранта "касетного скандалу" (скандал після оприлюднення касетних записів з кабінету президента України Леоніда Кучми восени 2000 року, які свідчать про причетність Кучми і ряду інших осіб та політиків до вбивства журналіста Георгія Гонгадзе), якого в 2005 році знайшли мертвим від двох пострілів у голову, але слідчі визнали ці подї самогубством.

Зрозуміло, що основна увага Гунька та його шефів у разі взяття під контроль усієї влади на Київщині буде сконцентрована на будівельному ринку не тільки Києва, а й області. Щоправда, Київщина має чимало своїх гравців, які навряд чи будуть раді підвищенню конкуренції. І тут показово, що перший візит керівництва КОР відбувся у Білу Церкву. За чутками, група Гунька планує поступово розворушити будівельний ринок найбільшого міста Київщини, де, за словами експерта, зараз будується мало нового житла.

Наскільки довго всидить родина Гуньків на Київщині? На Банковій не можуть не розуміти, що влада опинилася в руках украй сумнівних персонажів із проросійським бекграундом. Слід зауважити, що формат більшості в облраді не дозволяє планувати наперед, адже ситуація дуже мінлива: наприклад, захоче Зеленський зайнятися Порошенком - і це призведе до виходу депутатів "Євросолідарності" з коаліції. Та й лідерство Гунька не всіх задовольняє, тому між "слугами" точиться внутрішня боротьба. І не лише між "слугами". Нікуди не ділися амбіції "сірого кардинала" Київщини Ярослава Москаленка, якому, схоже, довподоби його реноме. Також має амбіції керувати областю досвідчений бюрократ Ярослав Добрянський, за яким стоять впливові бізнесмени та політичні зв’язки. У цій історії Наталія Гунько не виглядає політичною фігурою, що здатна утримати владу й ефективно розпоряджатися бюджетом області, проте друзі родини з банку "Михайлівський" мають чималий досвід фінансових махінацій.

Розмінною монетою в інтригах між політичними партіями зараз стане земля, насамперед вільні ділянки навколо столиці, де можна зводити численні житлові комплекси. Проте є куди гірший варіант: на Київщині може критично збільшитися кількість ефемерних проєктів, що подібно пилососу будуть висмоктувати з потенційних інвесторів гроші, які потім розчиняться в офшорах. І чи реагуватиме на це влада - велике питання…

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Анатолій Тихий
журналіст