#

Будівельне поглинання: «Укрбуд» розчиняється в «Київміськбуді»

08.01.2020 06:00
Будівельне поглинання: «Укрбуд» розчиняється  в «Київміськбуді»

Найбільший оператор ринку нерухомості у столиці – "Київміськбуд" – має намір вирішити всі проблеми інвесторів "Укрбуду" й добудувати всю його нерухомість. Про це стало відомо після недавньої спільної прес-конференції керівників цих столичних будівельних структур Ігоря Кушніра та Олега Майбороди, на якій побував і кореспондент інформаційного порталу "Моя Київщина"

Останнім часом скандальну будівельну корпорацію "Укрбуд" на чолі з одіозним екснардепом Максимом Микитасем лихоманило, а ближче до осені загалом постало питання про її банкрутство. Але на допомогу забудовникам із подачі вищого керівництва країни прийшли їхні колеги "Київміськбуду". Підставлене плече будівельному монстру "Укрбуду" не перший крок подібного штибу в біографії "Київміськбуду". Свого часу вони прийшли на допомогу частині ошуканих вкладників скандально відомої "Еліти-Центр", чиє керівництво накивало п’ятами за кордон з коштами інвесторів, а деякі (зокрема, називають "сірого кардинала" Києва, нардепа від політсили "Опозиційна платформа - За життя!" Вадима Столара) непогано себе почувають і досі. Так, у 2014 році компанія "Київміськбуд" (на певних умовах і, мабуть, "на прохання" центральної та столичної влади) передала 235 квартири площею понад 16 тис. кв. м. постраждалим від цієї афери.
І якщо в оборудці з "Еліта-Центром" насправді будівництво квартир фактично не велося, а шахраї укладали договори подвійного, а іноді й потрійного продажу тих самих квартир у неіснуючих будинках, то у випадку з "Укрбудом" ситуація дещо інша: зводилися зовсім не міражі (хоча й здебільшого абсолютно незаконні забудови). Обсяг запланованого будівництва чималий. Окремі житлові комплекси готові вже на 90%,  але завершати їх через фінансові проблеми "Укрбуд" не може.
Олег Майборода на запитання журналістів про причини важкого стану компанії відповідав досить розлого, мовляв, на це вплинуло багато чинників, зокрема й кон’юнктура ринку, пов’язана з двома циклами виборчих перегонів у країні. Тим часом у ЗМІ почали писати про те, що Микитась начебто вклав чимало коштів у виборчу кампанію Петра Порошенка.
Але тут важко не погодитися зі словами його візаві Ігоря Кушніра: "Головний капітал будь-якої будівельної компанії - довіра його інвесторів". Судячи з усього, "Укрбуд" подібний капітал розтринькав…
Нагадаємо, що на парламентських виборах минулого року Микитась вирішив закріпитися на мажоритарному окрузі, але йому це не вдалося. До того ж у пресу потрапили обставини його конфлікту у Любичах із тамтешнім керівником ОТГ Сергієм Пінчуком, який, мабуть, зробив ставку на іншого кандидата. Наслідком цього протистояння (із розбиттям мобілки об стіну) стало вручення слідчими ДБР 24 вересня ексдепутату повістки з підозрою у хуліганських діях проти керівника місцевої громади.

Після поразки на виборах та втрати депутатського імунітету 2 жовтня цього року детективи НАБУ повідомили Максиму Микитасю про підозру у заволодінні майном на суму 81 млн грн та у зловживанні службовим становищем у межах цього ж кримінального провадження.

Також, як повідомляла «Моя Київщина», напередодні 12 грудня ДБР та Генпрокуратура здійснили обшуки в будинку Микитася у справі про відмивання коштів. А зовсім недавно Печерський районний суд Києва заарештував 6 елітних автомобілів колишнього депутата.

На прес-конференції Олег Майборода всіляко намагався дистанціюватися від свого колишнього шефа, однак інтернет-листування між ними, яке свого часу оприлюднив пранкер "Джокер", про що також писав наш портал, викликало чималий резонанс серед користувачів соцмереж і засвідчило, що стосунки між ними залишаються.
На запитання колег Олег Майборода прямо сказав, що Максим Микитась не проти того, щоб "Київміськбуд" добудував незавершені "Укрбудом"  будівлі. Власне, а що йому (ще й у статусі підозрюваного) залишалося робити за таких фінансових обставин в корпорації, якщо цей альянс благословили навіть на рівні Президента, керівників РНБОУ, СБУ та МВС?
Враховуючи таку зацікавленість силовиків у швидкому новосіллі складається враження, що левова частка квартир у недобудовах, мабуть, має відійти людям у мундирах. Але, як запевнили учасники спілкування з пресою, певна квота військовим дійсно існує, але вона незначна. Також Ігор Кушнір зазначив, що всі недобудови "Укрбуду" знаходиться у столиці й жодна – за її межами.
Отже, будівельна корпорація "Укрбуд" не ліквідована, комерційні компанії, які займалися житловим будівництвом, зокрема "Укрбуд Девелопмент" перейдуть у холдинг "Київміськбуд". Більше "Укрбуд" не займатиметься житловим будівництвом. Гендиректор компанії Олег Майборода чесно признався журналістам, що віднині у штаті "Укрбуду" залишатиметься він, його секретар та бухгалтер, які будуть дбати про ті існуючі об’єкти нерухомості  у столиці, які корпорація має намір і надалі здавати в оренду.
Щодо нової нерухомості, то ще влітку було домовлено, що ЖК "Скай Авеню", який компанії "Укрбуд" і "Інтергал-Буд" будували на паритетних правах, переходить до останньої структури.
Щодо об’єктів, які буде зводити "Київміськбуд" (що народився у далекому 1955 році, а ключовим акціонером його є київська міська громада, якій належить 80% акцій компанії, але фактично є власністю Кушніра та деяких функціонерів цієї компанії) використає свій нерозподілений прибуток за останні 10 років, а також спрямує кредити державних банків для добудови 25 житлових комплексів "Укрбуду".
Гроші планують відшкодувати після продажу квартир. Із 1,5 млн кв. м. житла, 800 тис. кв. м. вже куплені. Будівництво інших 700 000 кв. м. ще не починалося, за рахунок них будуть добудовані інші комплекси. За попередньою оцінкою Київміськбуду, продаж цих об'єктів може принести до 4 млн грн прибутку.
За словами президента компанії "Київміськбуд" Ігоря Кушніра на вартість квартир передача об'єктів не вплине.
З’ясувалося, що з 25 об'єктів п'ять уже добудовані: ЖК "Харківський", ЖК "Сонячна Рів'єра", ЖК "Новомостицька", ЖК "Пектораль", ЖК "Гармонія". Їх обіцяють здати в експлуатацію до кінця січня. Будівництво інших об'єктів зупинено на невизначений термін.

а запитання від "Моєї Київщини", чи стало будівельникам краще працювати за нової влади, Ігор Кушнір відповів, що чотири профільні закони, які прийняв парламент нового скликання, мають забезпечити суттєвий розвиток галузі, що вже нині є локомотивом розвитку реального сектору економіки в країні.

Подібний оптимістичний прогноз, звичайно, тішить, проте експерти в будівельній галузі переконані в тому, щоб надалі уникнути всілякого роду пірамід у будівництві потрібно заборонити будь-які варіанти продажу нерухомості на стадії будівництва. Єдиним механізмом інвестування будівництва житла повинні стати власні кошти будівельних компаній, кредитні кошти фінансових установ або кошти професійних та інституційних інвесторів.
Роман Бєлік, співвласник і партнер компанії з інвестицій у нерухомість "InCo home", у недавньому аналітичному огляді стану справ у житловому будівництві зазначає: "За наслідками світової фінансової кризи 2008-го року весь світ запроваджує процедури аналізу та контролю ризиків, регламентує фінансові та інвестиційні ринки, посилює захист фізичних осіб інвесторів, а Україна досі все робила і робить з точністю до навпаки"
Будемо сподіватися, що період махновщини на будівельному ринку країни вже добігає кінця. Хоча, як відомо, при 300% прибутку немає такого злочину, на який не ризикнув би піти бізнес. Без жорсткого державного контролю, на жаль, зупинити безлад у будівельній галузі неможливо...

Олександр Воронін, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Telegram