#

Руслан Кравченко: чого чекати від першого прокурора на чолі Київської області

11.04.2023 11:32
Руслан Кравченко: чого чекати від першого прокурора на чолі Київської області
Руслан Кравченко

У п'ятницю, 7 квітня, представник уряду в парламенті Тарас Мельничук повідомив, що Кабінет Міністрів України підтримав проєкт указу президента про призначення Руслана Кравченка на посаду голови Київської обласної військової адміністрації, а вже 10 квітня Володимир Зеленський видав відповідний указ. Хто такий Руслан Кравченко та що чекати від першого прокурора у кріслі очільника, читайте у сьогоднішньому матеріалі

Після двохмісячної паузи Київщина отримала керівника. Зауважимо, що з лютого 2022 року на посаді голови перебував Олексій Кулеба. Згодом, через повномасштабне вторгнення росії, його замінили на професійного військового, генерал-лейтенанта Збройних сил України Олександра Павлюка. Після звільнення Київщини від рашистів, у травні Кулеба знову очолив ОВА, а у січні 2023 року він пішов на підвищення – його призначили заступником голови Офісу Президента України замість Кирила Тимошенка.

З того часу виконував обов’язки голови адміністрації перший заступник Дмитро Назаренко, поки Володимир Зеленський не призначив головою ОВА Руслана Кравченка.  

Кравченко Руслан Андрійович народився у місті Сєвєродонецьк Луганської області. У 2012 році Кравченко закінчив військово-юридичний факультет Національного університету "Юридична академія України імені Ярослава Мудрого", де отримав диплом магістра та випустився у звані "лейтенант юстиції". Був спершу в розпорядженні Генерального прокурора України, а згодом і військового прокурора. 15 серпня 2012 року обійняв посаду слідчого Севастопольської прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Кримського регіону України, де пропрацював до анексії півострова.

Виїхавши з Криму, коли півострів окупували росіяни, він недовго послужив у Рівному та Львові, а у вересні 2014 року на пів року поїхав до АТО — у військову прокуратуру Артемівська (нині Бахмут) та Дебальцевого. Ще за пів року його перевели до Києва, у Генеральну прокуратуру. Згодом там створили управління з російської агресії.

За всю свою кар’єру нинішній голова ОВА брав участь у декількох резонансних справах. Зокрема, очолював групу прокурорів у справі проти колишнього Президента України Віктора Януковича. Саме Руслан Кравченко 14 березня 2017 року підписав звинувачення Віктору Януковичу — у тому, що він допомагав росії змінити кордони України та вести агресивну війну. Також він брав участь у розслідуванні агресії рф проти України у 2014 році у Севастополі та в Криму, а також у справі проти Олександра Александрова та Євгенія Єрофєєва, саме вони стали першими засудженими за участь у бойових діях на Донбасі військовослужбовцями рф. У 2017 році Басманний райсуд Москви заочно арештував Кравченка та слідчого Вадима Приймачка у зв'язку з кримінальним переслідуванням громадянина рф – командувача Чорноморським флотом рф, адмірала Олександра Вітка.

За роки кар’єри у прокуратурі не обійшлося й без скандалів. У 2023 році Кравченко брав участь в конкурсі на посаду керівника Національного антикорупційного бюро. Комісія з відбору кандидатів до НАБУ визнала Кравченка недоброчесним. Виявилося, що в 2019 році новопризначений очільник ОВА приватизував службову квартиру, а потім дуже швидко її продав за 816 тисяч гривень. Сам Кравченко пояснив, що був у черзі на квартиру з 2015 року. Він наголосив, що коли отримав квартиру, свого майна не мав, тому й використав законне право на приватизацію. Продати квартиру вирішив, адже з’явилася можливість купити вигідніший варіант житла. Попри це, отримати посаду директора НАБУ йому не вдалося.

Зауважимо, що Руслан Кравченко раніше працював у військовій прокуратурі під керівництвом одіозного Анатолія Матіоса, а з 15 березня 2021 до призначення у Київську ОВА очолював Бучанську окружну прокуратуру.

Що важливо, Руслан Кравченко не належав та не належить до жодної політичної партії та досі не брав участі в будь-якій політичній діяльності, тому його призначення одразу на посаду голови Київської ОВА виглядає несподіванно.

Тому журналісти "Моєї Київщини" звернулися за коментарем до Президента Української асоціації прокурорів, заступника Генерального прокурора у 2001-2002, 2006-2009 років Олександра Шинальського, який так прокоментував призначення працівника прокуратури головою ОВА:

"Не знаю нічого про цю людину як про працівника прокуратури. Не знайомий особисто. Якщо він кваліфікований прокурор і все попереднє життя працював в органах прокуратури, то йому буде дуже важко працювати на новій посаді. До цього він працював в оточенні людей,  для яких закон понад усе. Всі його дії були передбачені відповідними законами. На новій посаді буде майже так, але оточення буде зовсім інше. Окрім виконання покладених на нього обов'язків, він стикнеться з величезним зовнішнім і внутрішнім спротивом. Також слід враховувати той факт, що прокуратура – це просто важка робота, а нова посада – це вже і політика".

Віктор Швець, президент Української фундації дослідників права, доктор юридичних наук, державний радник юстиції третього класу, який був Головою Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності і Верховній Раді 6 скликання, теж прокоментував призначення прокурора на посаду голови Київської ОВА:

"Мені подобається ця кандидатура. Вважаю, що з цього прокурора може в решті решт вийти перспективний посадовець. Але усе буде залежати від нього. Нам зараз надзвичайно потрібні патріотичні і професійно підготовлені працівники, які будуть пам’ятати, що від їх чесної і самовідданої роботи, залежить авторитет влади. Як кожний прокурор, повинен завжди пам’ятати і кожний день починати  свою роботу з слів присяги, яку він давав, заступаючи на роботу в прокуратурі. У США дуже часто окружні прокурори в подальшому обираються губернаторами того чи іншого штату. Можливо і наші прокурори покажуть високий рівень державної роботи, заслужать повагу і авторитет людей, що відкриє їм шлях до політичних і державних посад. Сподіваюся, що цей кандидат буде достойний тієї високої посади, яку він обійняв".

"Моя Київщина" слідкуватиме за діяльність Кравченка на посаді голови Київської ОВА й інформуватиме читачів про основні зміни в адміністрації. Тим паче, що як розповіли "Мої Київщині" обізнані джерела, новий віник, як то кажуть, чисто замітає. 

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст