#

Політичний сепаратизм на Київщині: як "підрахуї" перетворили маленькі партії на донорів

19.11.2020 08:05
Політичний сепаратизм на Київщині: як "підрахуї" перетворили маленькі партії на донорів
Фото з мережі Інтернет

Результати місцевих виборів установлені, але якість підрахунку залишає багато питань, а також претензій від представників різних політичних партій, яких примусово перетворили на "донорів" голосів. Звісно, для одних політсил втрата декількох голосів на рівні громади не зіграла ролі, тоді як для інших це стало ціною потрапляння у Київоблраду. "Моїй Київщині" стали відомі деякі подробиці цієї скандальної історії

Епопея з підрахунком голосів тривала майже місяць - із 26 жовтня. Здавалося б, що там може бути складного? Є бюлетені з відмітками, які потрібно розкласти по різних стопках, а потім порахувати. Усе б добре і таки досить просто, якщо ти не збираєшся нічого фальсифікувати. Звісно, для цього потрібно контролювати комісію, а також не завадить волохата рука у ЦВК. У нашому випадку мова йде про представника ОПЗЖ Сергія Дубовика – заступника голови виборчої комісії, який визначений відповідальним за забезпечення здійснення повноважень ЦВК у Запорізькій та Київській областях. Зауважимо, що Дубовик не просто товариш народного депутата від ОПЗЖ Олександра Качного, адже їх пов’язують родинні зв’язки.

За інформацією "Моєї Київщини", відомі політичним елітам області куратори головних політичних сил – ОПЗЖ, "За майбутнє", "Батьківщини" та "Слуги народу" – спочатку узгодили свою діяльність на виборчий період. Умовна коаліція між Ярославом Москаленком, Костянтином Бондарєвим і Олександром Качним паралельно координувала дії з Олександром Дубінським, що допомогло відібрати голоси у дрібніших партій, які не мають змоги повпливати на політичний процес.

Читайте також: Тріо "підрахуїв": Як Качний, Бондарєв і Москаленко окупували виборчі комісії на Київщині

Цікаво, що політтехнологи, які працювали на "союзників" прорахували, що активні дії умовної коаліції проти "Євросолідарності" тільки збільшували рейтинги партії Порошенка, тому їх вирішили залишити у спокої. Як відомо, передвиборча коаліція мала б стати віддзеркаленням союзу в раді, адже саме "ЄС" планують залишити за бортом, як і п’ять років тому…

А далі почалося найцікавіше - обрати донорів. Після виборів представники різних політичних партій "Свобода", "Рідна країна", "Голос" та "Наш край" заявляли, що їх голоси цинічно вкрадено. Втрата голосів однією політичною силою призводить до того, що вони з’являються в іншої. Такий собі круговорот голосів у виборчій системі, на якій паразитують деякі персони. Навіть якщо в тебе нікчемна партія, яка балансує на рівні прохідного бар’єру, достатньо контролювати комісію, закидати суддів хабарами і бути на короткій нозі з ЦВК, щоб отримати бажаний результат.

Власне, недивно, що найбільш шалені порушення були зафіксовані на цих виборах у Фастові. Тут варто нагадати, що Качний, який очолював Фастівський осередок "Партії регіонів", завжди вважав цей регіон своєю вотчиною. Більш того, обласний осередок партії "Опозиційна платформа - За життя" також знаходиться у Фастові. Саме тому міська територіальна виборча комісія, яку повністю контролюють ОПЗЖшники, отримала команду сфальсифікувати результати виборів. Як стало відомо "Моїй Київщині", у першому підсумковому протоколі Фастівської ТВК кількість голосів за ОПЗЖ дивним чином збільшилася на 4 500 голосів, але при цьому втратили всі інші партії, зокрема й "Батьківщина".

Бондарєву, який був одним із співучасників "союзу", не сподобалася "чесна" гра від Качного, тому він поскаржився найбільш впливовому представнику ОПЗЖ – нардепу Юрію Бойку, пригрозивши зробити пресконференцію і розповісти про махінації з голосами по телебаченню. Додамо, що Бойко курує не тільки ОПЗЖ, а й партію "Наш край". Як результат, "Батьківщині" повернули вкрадені 2 000 голосів, але інші знову залишилися за бортом. Одними з тих, у кого вкрали суттєву кількість голосів, були партії "Голос" та "Наш край", які вирішили відстояти свою позицію в суді. Зауважимо, що від "Нашого краю" навіть не приймали судові позови - подейкують, колишнього голову ОДА часів Януковича Анатолія Присяжнюка явно не хотів бачити ексочільник облради тих же часів Олександр Качний.

Народний депутат України від "Голосу" Ярослав Железняк, який координував виборчий процес своєї партії на Київщині, активно заявляв про фальсифікації навколо виборів до Київської обласної ради. Зауважимо, що Железняк є одним із наймедійніших депутатів від своєї політсили та наближеним до голови Верховної Ради Дмитра Разумкова. Саме після заяви від "Голосу" суд прийняв рішення про перерахунок голосів Фастівською ТВК. Проте ситуація особливо не змінилася, члени комісії заново переписали протоколи, не робивши жодного перерахунку.

Про фіктивність дій членів комісії свідчить і те, що правоохоронців не було запрошено для проведення перерахунку. При цьому у відповідь на запит народного депутата зі "Слуги народу" Олега Дунди начальник відділу поліції повідомив, що 10 листопада 2020 року бюлетені були доставлені в архівний відділ, а після цього не діставалися. Тому як члени комісії "вангували" над результатами, залишається тільки здогадуватися...


Тотальні фальсифікації приховати дуже важко, особливо коли від цього постраждала не одна політична сила. Так, у розпорядженні "Моєї Київщини" опинилося звернення народного депутата від "Нашого краю" Сергія Шахова, який просить втрутитися голову ЦВК Олега Діденка в ситуацію з Фастівською ТВК, яка не виконала рішення суду про перерахунок голосів. Зауважимо, що проти членів територіальної комісії, які займалися підробкою протоколів, правоохоронці відкрили кримінальні провадження. Але це не допомогло.

Єдиний логічний вихід із цієї ситуації виглядав таким чином: ЦВК мала взяти ситуацію під контроль і самостійно провести перерахунок голосів на проблемних територіальних комісіях області. Благо, нічого складного в цьому немає: бюлетені - в архіві, їх можна перерахувати. Але у ЦВК поставили блок, почавши публікувати результати - за великим рахунком, абсолютно "липові" цифри. Згідно з їхніми даними, одразу 4 політсили - "Наш край", "Голос", "Свобода" та "Радикальна партія" - опинилися трохи нижче межі проходження до облради. Водночас ОПЗЖ несподівано непогано набрало. І це попри те, що згідно з даними соціології ActiveGroup, за тиждень до виборів колишні "регіонали" мали стільки ж, скільки й "Свобода".  Цікаво, що "миші з'їли" і рейтинги в "Слуги народу" - і схоже, це теж не стало несподіванкою для обласної віп-тусовки - там розподілили голоси рівно так, щоб уся четвірка - "СН", "За майбутнє", "Батьківщина" та "ОПЗЖ" - були задоволені.

Власне, у цьому й проблема: представники чотирьох політичних сил, які оформили альянс, явно відчули себе всесильними на Київщині і дозволяють чинити беззаконня. А ті ж "слуги", схоже, теж за домовленістю грають роль лузерів. Фактично чотири людини, завдяки схемам із протоколами, а також імперативному мандату, мають можливість повністю формувати політичний ландшафт області - прибираючи і "непотрібні" їм партії, і людей у списках.

За такого розвитку подій Банкова ризикує втратити контроль над ситуацією в регіоні - одному з найближчих до столиці. Адже на Київщині тепер все буде залежати лише від волі декількох осіб, апетит яких несамовито збільшується. Чи припинить керівництво держави свавілля з підтасовкою виборів? Навряд. Хоча в Офісі президенту "слуги" мали б подумати про своє майбутнє вже зараз: адже в шкурі маленьких партій вони можуть опинитися набагато швидше, ніж це заплановано, але тоді їм точно ніхто не допоможе… 

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Анатолій Тихий
журналіст