#

Тріо "підрахуїв": Як Качний, Бондарєв і Москаленко окупували виборчі комісії на Київщині

27.08.2020 08:23
Тріо "підрахуїв": Як Качний, Бондарєв і Москаленко окупували виборчі комісії на Київщині
Вибори будуть брудними

На місцевих виборах виборчі комісії виконуватимуть вкрай важливу роль під час підрахунку голосів. «Моя Київщина» розібралася в тому, хто ж цим займатиметься. І хто стоїть за цими поважними людьми…

Відома фраза неважливо як голосують, а важливо як рахують зі зміною виборчого законодавства набула нового змісту. Вкрай складна система підрахунку голосів робить питання контролю виборчих комісій ключовим. Чи варто говорити, що це прекрасно розуміють політики, які звикли до мухлежу. І кожні вибори ставлять перед собою задачу максимально підім’яти під себе виборчі комісії.

На Київщині зберігають вагу старі політичні гравці, які фактично поділили між собою зони впливу не лише в регіоні, але й у виборчих комісіях. Йдеться про нинішнього нардепа від ОПЗЖ Олександра Качного, колишнього нардепа від Партії регіонів Ярослава Москаленка, який зараз представляє «За майбутнє» та очільника обласної «Батьківщини» Костянтина Бондарєва. Саме їх людей в великій кількості можна знайти і в облкомісіях, і в комісіях на рівні районів і міст.

«Слуги» виступають у цій історії статистами. Хоча й формально їх людина очолює обласну комісію, а представники партії президента отримали найбільшу кількість голів міських виборчих комісій.

Формально найбільше членів обласної комісії отримали «Батьківщина» та «Голос» (по 3 члени). Але якщо «біло-сердешні» є повноцінною силою на рівні Київщини (а Костянтин Бондарєв фактично є одним з тих, хто вміє «юзати» комісії на власну користь), то «Голос» після виходу Святослава Вакарчука з партії фактично здувся, а членів комісій виставив, м’яко кажучи, випадкових.

По два «штики» в обласній комісії є у «слуг», ОПЗЖ та «Євросолідарності». По одній людині мають «Воля народу», «За майбутнє», Партія «Національно-демократичне об’єднання «Україна», Політична партія «Громадянський рух «Спільна Справа», Політична партія «Солідарність жінок України» та «Патріоти Волині».

Як на Київщину потрапили «Патріоти Волині»? Дуже просто – це партія-сателіт проекту «За майбутнє», який на Київщині веде Ярослав Москаленко. Ігор Палиця, який є лідером партії, нагадаємо, є одним з найвпливовіших людей Волинської області, і саме його і нардепа-члена фракції «За майбутнє» Степана Івахіва пов’язують з цією «липовою» партією.

Окрім «волинських патріотів» в комісії у «майбахів» (саме так їх називають за шалену кількість грошей, які вони викидають на кампанію) є свій представник, член «Воля народу» - що є прототипом «За майбутнє» в парламенті.

Голова комісії Оксана Вертелецька формально значиться від «Слуги народу», але до недавнього часу до партії Зеленського не мала ніякого відношення. Уродженка Яготина, не пропускає жодну виборчу кампанію, змінивши величезну купу політичних проектів. На парламентських виборах 2014 року Вертелецька була головою виборчої комісії на окрузі №98 (Яготин) від «Зелених». Перед цим, на президентських вона була секретарем виборчої комісії від Ольги Богомолець, яка пізніше стала нардепом від БПП. На президентських виборах 2019 року була вже представником Сергія Носенка, і головою виборчої комісії на рідному окрузі №98. Але вже на парламентських опинилася в Опозиційному блоці, ставши заступником голови виборчої комісії на окрузі №94 (Обухів). Вертелецьку вважають одним з «ключиків» до перемоги Олександра Дубінського на парламентських виборах. Схоже, її звитяги зацінили, і «підняли» до рівня голови обласної комісії. Утім, головну скрипку в комісії гратиме не вона.

Заступником голови комісії стала Віта Єзапенко – від ОПЗЖ. Унікальність пані Єзапенко полягає у тому, що вона – навіть після Революції Гідності вперто залишалася в Партії регіонів. Більш того, відповідно до реєстрів, вона з грудня 2016 по травень 2019 рік очолювала Київську обласну організацію Партії регіонів. Одіозна ексдепутатка Київської облради від Партії регіонів Єзапенко під час місцевих виборів 2015 року була секретарем обласної виборчої комісії. Це робить її вплив на комісію величезним. А її партійна належність та особиста близькість до Олександра Качного робить позиції ОПЗЖ в обласній комісії вельми серйозними.

Секретар, представник «Батьківщини» Юліан Волошин – теж професійний «рахувальник», хоча основне місце роботи в нього – адвокатське. Зокрема, він відомий тим, що захищав в судах скандального київського забудовника Анатолія Войцеховського.

Якщо ж говорити про виборчі справи, то представник «Батьківщини» у 2012 році Волошин був головою виборчої комісії від «Братства» (тоді партію одіозного активіста Дмитра Корчинського «регіонали» активно використовували для запуску членів комісії на місцях) на броварському окрузі №97. Потім, на парламентських виборах 2014 року, опинився у «радикалів» на окрузі №96 (Вишгород). А далі, у 2019 році, Волошина занесло у виборчу комісію від «слуги народу» Романа Грищука, який успішно балотувався в Києві на окрузі №222 в Солом’янському районі.

Але найголовніше – з 2015 роцу Волошин був головою Київської обласної виборчої комісії від «Батьківщини». І, до речі, саме через нього голова осередку «Батьківщини» Костянтин Бондарєв цього року зміг відкликати 8 депутатів Київської облради, які вирішили погратися в самостійну політику.

Серед членів комісії варто виділити представницю «За майбутнє» Наталіяю Клебан, яка у 2015 році балотувалася до Вишгородської райради від «Нашого краю», хоча і не стала депутатом, але отримала вкрай важливу посаду керуючого справами Вишгородської районної ради. Посаду вона отримала не просто так. Вона – ставлениця Ярослава Москаленка, який є куратором «За майбутнє», і виконує всі його забаганки.

Є серед членів комісії й викладачі. Зокрема, представниця ОПЗЖ Людмила Лихошерст вчителює в Ірпінському державному коледжі економіки та права. На парламентських виборах 2014 року була секретарем, тоді представляла ще одну кишенькову «регіональну» партію «Нова політика» Володимира Семиноженка.

На районному рівні «За майбутнє» теж представлена вельми непогано. І фактично взяла під контроль Вишгородську і Білоцерківську районну комісію.

ОПЗЖ закріпилося у Бучанській районній територіальній виборчій комісії. Цікаво, що голова комісії Олексій Трошин від ОПЗЖ у 7 скликанні Верховної Ради був помічником тодішнього нардепа від УДАРу Ігоря Маркова. Також головна прокремлівська політична сила в Україні закріпилася в Білій Церкві, де теж отримала свого голову комісії Ірину Ілемську – досвідчену членкиню всіх виборчих комісій останніх років у Білій Церкві.

Загалом, аналізуючи склади комісії, стає абсолютно очевидно, що між так званими «елітами» досягнуто компроміс. Банальна статистика: 3 24 міських виборчих комісій на Київщині 8 голів у «Слуги народу», 6 – у ОПЗЖ, 5 у «Батьківщини». У «Євросолідарності» - 3 голови міських виборчих комісій. По одному очільнику у «Голосу» та «За майбутнє».

Жодних зайвих партій серед голів комісій. Жодних випадкових людей. «Наш край», «Свобода», «Самопоміч» і «Радикальна партія», які на минулих місцевих виборах отримали суттєві результати, взагалі пройшли повз комісії. Реанімований під місцеві вибори «УДАР» теж опинився в прольоті, хоча не варто забувати, що Центрвибочком очолює Олег Діденко, який чимало років мав безпосереднє відношення до партії Віталія Кличка.

Там, де має посилитися «За майбутнє» - одразу головами комісій стають представники цієї політсили. Ресурсні точки забрали собі ОПЗЖисти. «Батьківщина» отримала голів комісій саме там, де їй це потрібно. Наприклад, в Українці, де, схоже, все ж таки балотуватиметься ексмер міста Павло Козирєв – персонаж історично близький до Юлії Тимошенко.

«Слуги», хоча ніби й на чолі процесу, фактично знаходяться в меншості. До чого це призведе? До того, що всім виборчим процесом будуть займатися три людини – Москаленко, Бондарєв і Качний, які продовжують гратися в «договорняки», щоб залишитися при владі в регіоні. Що характерно, як і на минулих, і на позаминулих виборах…

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Микола Тицький