Хліб буде. І паляниці. Як відбувається посівна кампанія-2022
Цьогоріч через війну в Україні стартувала не тільки найскладніша, а ще й найвідповідальніша весняна посівна компанія за всю історію незалежності. Наразі від від роботи наших аграріїв залежить продовольча безпека як України, так і всього світу. Інформаційна агенція "Моя Київщина" вирішила дізнатися, що і як сіятимуть у столичному регіоні, попри активні бойові дії
Держава продовжує активно працювати над вирішенням нагальних проблем, із якими зіткнулися українські аграрії через війну. Очевидно, що забезпечити повноцінну посівну компанію у 2022 році буде неможливо через окупацію певних територій путінськими орками, однак, за словами Президента Володимира Зеленського, почати сіяти там, де це можливо, критично необхідно.
За даними Київської ОВА, у сільськогосподарських підприємствах області посіви озимих культур в задовільному стані. Під урожай 2022 року усіма категоріями господарств було посіяно 200,4 тис га озимої пшениці та тритикале, 10,8 тис га озимого жита, 7,8 тис га озимого ячменю та 50,6 тис га озимого ріпаку. Згідно з прогнозованою структурою в умовах війни посівна площа зернових та зернобобових культур загалом буде становити 931,55 тис га, на яких дозріватимуть озимі та ярі зернові, а також горох, гречка, просо, кукурудза на зерно, сорго тощо, однак цьогорічна посівна буде вкрай важкою.
Очевидно, що аграрії як Київщини, так і всієї України зіткнулися з проблемами не тільки браку палива, насіннєвого матеріалу, мінеральних добрив, засобів захисту, техніки тощо а й навіть робочих рук, адже багато чоловіків зі зброєю в руках стали на захист держави. Утім, для забезпечення проведення посівної в умовах війни влада вже ухвалила низку правильних рішень, які стабілізують ситуацію.
Як зауважив перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький, затяжна зима дещо відтермінувала початок посівної кампанії, тому час на підготовку був. За словами посадовця, мінеральні добрива вже закуплені на 80%, що дозволить отримати врожайність вище середнього рівня. Насіння на 75% уже в Україні. Засоби захисту наявні на 55%. До того ж тимчасово було заборонено вивозити з України значущі мінеральні добрива: азотні, фосфорні, калійні та складні добрива.
Окрім цього, аграрії, які не встигли в повному обсязі закупити добрива чи засоби захисту рослин (фунгіциди, гербіциди, інсектициди тощо), можуть подати до міністерства інформацію про фактичний стан підготовки до посівної і повідомити про дефіцит, який виник. Це можна зробити на сайті agrostatus.org. За словами ексміністра аграрної політики та продовольства Романа Лещенка, цьогоріч треба посіяти 15 млн га, на 3 млн га виробники вже зареєструвалися.
Також міністерство розробило онлайн-платформу prodsafety.org, мета якої оптимізувати й покращити логістичні маршрути аграріїв в умовах воєнного стану. Ба більше, для покращення оперативної комунікації з фермерами в Мінагро запустили Telegram-канал t.me/mapfu2022.
Щодо забезпечення насінням, то на період воєнного стану було прийнято рішення скасувати додаткові процедури із сертифікації якості насіннєвого матеріалу, що значно затягували час його отримання, адже багато фермерів, у тому числі й Київщини, чекають посівний матеріал з-за кордону.
Також Міністр аграрної політики та продовольства підписав наказ, відповідно до якого дозволяється експлуатація сільськогосподарської техніки без офіційної реєстрації. Так, аграрії можуть експлуатувати трактори, самохідні шасі, самохідні с/г, дорожньо-будівельні та меліоративні машини, інші с/г машини та їхні складові вітчизняного й іноземного виробництва. Проте за 90 днів після закінчення воєнного стану підприємці все ж муситимуть поставити техніку на облік.
Важливі рішення були прийняті й для забезпечення аграріїв пальним. Так, уряд дозволив ввести в обіг бензин та дизель екологічних класів Євро 3 і Євро 4, а також спростив проходження митних процедур для постачання нафтопродуктів. Ба більше, президент Володимир Зеленський підписав закон про скасування акцизу на пальне та зниження ставки ПДВ з 20% до 7% (№ 7137-д).
Що важливо, уряд також запровадив "бронювання" військовозобов’язаних для посівної. Аграрні підприємства та виробники продовольства можуть подавати до Мінагрополітики списки критично важливих працівників, яким буде надана відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час.
Для проведення посівної-2022 також була розроблена програма пільгового кредитування агровиробників, яке доступне на строк 6 місяців з компенсацією від держави до 0% річних у сумі до 60 млн грн для агровиробників з "банком землі" в обробітку від 100 га, які знаходяться в регіонах України, де наразі не ведуться бойові дії. За даними, ПриватБанк вже надав кредитні кошти 116 агрокомпаніям загальною сумою 320 млн грн, а кількість погоджених банком заявок на кредитування посівної складає майже 400, тобто найближчими днями аграрії отримають пільгових кредитів ще на 1 млрд грн.
Війна з орками кремлівського карлика також значно підірвала логістичні зв'язки між підприємствами. За словами аграріїв, це залишається чи не найголовнішою проблемою для посівної-2022, адже багато фермерів не можуть отримати навіть вже оплачене насіння. Ба більше, немає жодних гарантій, що необхідний насіннєвий матеріал привезуть вчасно.
Натомість, Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков зауважив, що зараз їхнє головне завдання - забезпечити стабільну логістику техніки та запчастин до неї, добрив, пального тощо. За його словами, попри труднощі на окремих маршрутах, є позитивна динаміка й там, де є можливість, посівна вже стартувала.
Фермери попри всі труднощі та побоювання за врожай вийшли в поля та вже почали працювати задля майбутнього України, адже продовольчий фронт сьогодні так само важливий для перемоги України, як і її військові успіхи.