#

Професійні боржники: чим завершиться шантаж з боку власників Білоцерківської ТЕЦ

07.04.2021 08:14
Професійні боржники: чим завершиться шантаж з боку власників Білоцерківської ТЕЦ
Костянтин Жеваго

Друга за розмірами – після Трипільської ТЕЦ – теплоелектоцентраль Київщини у Білій Церкві перетворилася на бомбу уповільненої дії. Нинішні бенефіціари Білоцерківської ТЕЦ, судячи з усього, не особливо-то й бажають нею займатися. Точніше – отримувати гроші вони хочуть, а от платити за газ постачальникам – ні. До чого це може призвести, розбиралася «Моя Київщина».

Завершується опалювальний сезон, а разом з ним починається підготовка до нових холодів. На жаль, на Київщині вистачає серйозних проблем. І якщо Трипільська ТЕЦ, яка входить в державну «Центренерго», це окрема історія – вона в будь-якому разі, попри спроби деяких олігархів (зокрема, Ігоря Коломойського) «здоїти» це підприємство за допомогою різних компаній-«прокладок», залишається надійним енергогенеруючим оператором, то проблеми на приватній Білоцерківській ТЕЦ з кожним роком лише поглиблюються.

Так, згідно з даними НАК «Нафтогаз», станом на кінець зими сумарна заборгованість за газ Білоцерківської ТЕЦ склала 640 мільйонів гривень. Доходило до прямих погроз з боку НАКу. Там прямо заявляли, що ПрАТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль» поставило під загрозу теплопостачання жителів Білої Церкви, оскільки у зв'язку з різким зростанням заборгованості підприємства за газ постачання палива на Білоцерківську ТЕЦ можуть бути припинені. Показово, що підприємство зовсім не платило за газ у жовтні та листопаді.

До речі, якби керівництво ТЕЦ (про те, хто стоїть за підприємством – трохи нижче) перед останніми місцевими виборами не вирішило питання з Київським облгазом та «Нафтогазом» щодо вчасного запуску опалювального сезону, результати виборів могли бути іншими. Уявіть ситуацію: мер міста Дикий роками знаходиться під прицілом критики медіа-холдингу Василя Хмельницького (зокрема, телеканалу «Крокус», а також нардепа Миколи Бабенка, який входить до команди цього олігарха), і акурат перед виборами «заморожує» півміста через борги ТЕЦ -  це могло стати причиною поразки на виборах. Але куратори енергосистеми міста вирішили підтримати Дикого з розрахунку на майбутній вплив на керівництво міста, що і трансформується у «безповоротну» багатомільйонну  допомогу підприємству-банкруту з бюджету міста.

Власне, на новий рік керівництво «Нафтогазу» прямо зверталося до керівництва ТЕЦ з погрозою відключити поставки газу.

«Нафтогаз» вжив усіх можливих заходів для уникнення загрозливої ситуації, що склалася у місті Біла Церква внаслідок грубого порушення ПрАТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль» вимог чинного законодавства та умов укладених із компанією договорів постачання природного газу. Ми закликаємо власників підприємства та новообрану місцеву владу негайно втрутитися у ситуацію, що може зіпсувати новорічні свята десяткам тисяч мешканців міста. Сподіваюся, що вирішити проблему допоможе урядовий антикризовий штаб, що вже розпочав роботу», - повідомив 30 грудня перший заступник голови правління групи "Нафтогаз" Сергій Перелома.

Утім, ТЕЦ нічого так і не сплатило. Вочевидь, прекрасно знаючи, що ніхто у «Нафтогазі» не виконає погрози. Постачання газу не зупинили: інакше більше 60 тисяч жителів Білої Церкви залишилося б без тепла. Це не завадило наприкінці року НКРЕКП підвищити тарифи на виробництво теплової енергії для населення для Білоцерківської ТЕЦ на 2021 рік на 33,2% - до 1270,4 грн/Гкал. Іншими словами, всі борги мало того, що спихнули на звичайних жителів міста за рахунок тарифів, так ще й сама ТЕЦ залишила ці кошти у себе в кишені.

І це не єдиний борг, який «вибачає» державі Білоцерківська ТЕЦ. 12 січня Шостий апеляційний адмінсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу ТЕЦ і залишив без змін рішення Київського окружного адмінсуду від 28 вересня 2020 року, яким скаржнику було відмовлено в задоволенні позову до Головного управління ДПС у Київській області про скасування податкового повідомлення-рішення №000917511 від 17.04.2020, яким підприємству було зменшено від`ємне значення об`єкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 735,8 млн грн.

За великим рахунком Білоцерківська ТЕЦ давно мала б через борги обанкротитися. Але дехто тримає її на плаву. Варто зазначити, що ТЕЦ, яка записана на різноманітні офшори та «липові» компанії, насправді пов’язують зі скандально відомим олігархом Костянтином Жеваго, який вже досить давно переховується у Великобританії. Утім, на одному Жеваго список людей, які мають зв’язки до ТЕЦ, не завершується. Однією з ключових фігур, яке здійснює управління компанією, так би мовити, «на землі» є депутат Київської обласної Ради від «Євросолідарності» Леонід Глиняний, який є не лише головою наглядової ради, але й заступником директором ТЕЦ. Також він вважається найбагатшим депутатом Київської обласної ради, оскільки є співвласником ще низки активів – зокрема, Сквирського хлібокомбінату. І важливий момент – під його контролем лишається ще одне ключове для Білої Церкви комунальне підприємство – «Білоцерківтепломережа», яке неодноразово звинувачували у фіктивних закупках та збитках.

У ЗМІ чимало писали про зв’язки Глиняного з колишнім головою Нацполіції України Сергієм Князєвим. Як вказано в річній декларації Князєва за 2016 рік, раніше він орендував квартиру в Києві площею 75 кв. м., яка належала дружині Леоніда Глиняного – Лілії Штімерлінг.

Проблема полягає в тому, що ТЕЦ мали б давно забрати в «професійних боржників», які всім все винні. Справа в тому, що майновий комплекс «Білоцерківської теплоелектроцентралі» був переданий в іпотеку для НБУ як забезпечення боргів банку «Фінанси та кредит» по рефінансуванню. Сумарно, якщо говорити про всі борги банку, який до речі, теж належить Костянтину Жеваго, йдеться про 4,2 мільярди гривень. На початку березня стало відомо про початок примусового стягнення майна пов’язаного з Костянтином Жеваго «Київського суднобудівного-судноремонтного заводу» - він був поручителем банку «Фінанси та Кредит».

А от ТЕЦ Жеваго і Глиняного досі ніхто не чіпає. Попри суди, які, до речі, грають на користь боржників, що ризикують через «дірки» у сотні мільйонів гривень, залишити половину Білої Церкви без тепла вже наступного опалювального сезону. 16 вересня 2020 року Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу ТОВ «Фінансова компанія «Інвестохіллс Веста» про відкриття провадження в справі про банкрутство ПрАТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль».

Згідно з судовими матеріалами, ТОВ «Фінансова компанія «Інвестохіллс Веста» заявляло про вимоги до ПрАТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль» на 1,25 млрд грн, які вказана фінкомпанія викупила в банку «Фінанси та кредит». Цікаво, що серед засновників ТОВ «ФК «Інвестохіллс Веста» - Андрій Волков, ексглава Альфа-Банку та колишній глава Нацкомфінпослуг (на ринку його пов’язували зокрема, з Павлом Фуксом). Але попри серйозні «дахи», це їм не допомогло: у Жеваго і Глиняного, схоже, «дах» ще крутіший. 

Утім, у будь-якому разі, з величезними боргами ТЕЦ треба щось робити. І за них мають нести відповідальність власники і управлінці підприємства. У влади є не так багато часу вирішити питання з ТЕЦ. Бо волати восени про шалені борги буде пізно – почнеться новий опалювальний сезон, і ніхто знову ж таки не стане відключати Білу Церкву від тепла. На що, власне, і розрахунок команди Жеваго-Глиняного, які шантажують державу людськими життями взимку, продовжуючи нахабно її доїти…

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Микола Тицький