#

Що подивитися під час карантину: ТОП-30 вітчизняних фільмів останнього двадцятиліття

07.04.2020 07:45
Що подивитися під час карантину: ТОП-30 вітчизняних фільмів останнього двадцятиліття

Оскільки зараз ми всі змушені залишатися вдома, "Моя Київщина" пропонує заповнити будні чимось корисним. І цікаві фільми, як ніщо інше, допоможуть відволіктися від суворої реальності. Сподіваємося, що час, проведений за переглядом, принесе Вам позитивні емоції, а також допоможе приємніше та швидше подолати цю складну життєву ситуацію. До Вашої уваги ТОП-30 сучасних вітчизняних стрічок, які  доводять, що український кінематограф справді не поступається рівнем світовому

"Крути 1918" (2019) – історичний фільм-екшн за реальною історією бою на залізничній станції Крути взимку 1918-го року. Тоді кілька сотень студентів-патріотів героїчно вийшли на захист країни проти чотиритисячної Червоної армії. Головні герої стрічки – два брати, які кохають одну дівчину, і в яких, як і в інших молодих захисників, попереду ціле життя. Та повернуться з бою не всі…

"Заборонений" (2019). Ця стрічка про життя Василя Стуса, його боротьбу із системою та спроби дати життя своїй останній збірці віршів. Він говорив про те, про що мільйони воліли мовчати, за що його й покарали. Перед глядачами – останні дні із життя Стуса та його смерть у радянському таборі.

"Я, ти, він, вона" (2018) – комедія про любовний багатокутник, яка точно підніме Вам настрій під час карантину! Максим і Яна прожили у шлюбі 10 років, але їхні стосунки давно перетворилися на обов’язок, тому пара вирішила розлучитися. Суддя дала їм місяць на роздуми, і за цей час чоловік із дружиною дозволять собі все, у чому відмовляли за роки подружнього життя.

"Таємний щоденник Симона Петлюри" (2018). Голова Директорії, Головний отаман УНР, а згодом – емігрант у Франції. Це все про Симона Петлюру. Уже будучи далеко від Батьківщини, він написав свій таємний щоденник, який відповість на всі питання про причини його загибелі та незалежність УНР, яку так і не вдалося втримати.

"Донбас" (2018). Фільм складається із 13 історій, що розкривають події, які відбувалися на сході України. Режисер Сергій Лозниця використав документальні матеріали з аматорських роликів, знятих на окупованих територіях у 2014-15 роках. На 71-му Каннському міжнародному фестивалі стрічка отримала приз за найкращу режисуру у програмі "Особливий погляд", а також стала фільмом-відкриттям.

"Вулкан" (2018) – копродукційний українсько-німецько-монакський драмедійний фільм. За сюжетом, після декількох дивних збігів, Лукас, перекладач, який працює в ОБСЄ, опиняється в південноукраїнському місті Берислав. Він стикається з абсолютно новим світом, відокремленим від цивілізації, у якому життя відрізняється від будь-якого звичного укладу. І, як не дивно, саме там він знаходить давно загублене щастя…

"Коли падають дерева" (2018). Події фільму відбуваються в українській провінції, де розгортається історія 5-літньої бунтівної Вітки, її двоюрідної сестри – підлітка Лариси та її коханого – молодого бандита Шрама. Після смерті батька перед Ларисою гостро постає питання її майбутнього. Вона хоче творити свою долю сама, однак за любов до Шрама її засуджують всі. Бабуся, яка переживає лише за те, що скажуть люди, та змучена мати підштовхують дівчину до стереотипного сценарію життя. Саме тому закохані вирішують втекти…

"Скажене весілля" (2018) – ще одна українська комедія, що не залишить Вас байдужими. Цей фільм про пересічну українську родину, в якій незабаром станеться надзвичайно радісна подія – весілля старшої дочки. Щоправда, батько дівчини ще не знає, що його майбутній зять африканського походження. Стрічка за короткий проміжок часу стала найкасовішим українським фільмом в історії.

"Рівень чорного" (2017) – український документально-ігровий драматичний фільм з мовою метафор та без єдиного діалогу. За сюжетом, головний герой, похмурий фотограф Костя, напередодні власного 50-річчя втрачає все, що було для нього важливим: батька, кохану дівчину, кота і будь-який сенс свого існування…

"Кіборги" (2017) – дійсно знаковий фільм українського кінематографа. В основі – реальна історія людей, які до останнього захищали Донецький аеропорт. Ця стрічка про любов, дружбу, відданість та силу духу…

"Стрімголов" (2017) – психологічна драма про невипадкову зустріч двох молодих людей. Головний герой не впорався з покладеними на нього сподіваннями та повертається додому після двох років навчання у Швейцарії і піврічного лікування алкогольної залежності в психоневрологічному диспансері під Києвом. Його дідусь, людина суворих принципів, вивозить хлопця в село, далеко від принад великого міста. Одного разу Антон зустрічає Катю, яка, як і він, намагається знайти своє місце в житті…

"Сторожова застава" (2017) – пригодницький фільм-фентезі розповідає про сучасного школяра, який через загадковий портал часу потрапляє у минуле – на тисячу років назад…

"Лагідна" (2017). Сценарій фільму написаний за мотивами однойменного оповідання Федора Достоєвського. За сюжетом, отримавши назад посилку, відправлену ув’язненому чоловіку, жінка із російського села вирушає у безнадійну подорож, аби дізнатися, що ж із ним сталося. Стрічка увійшла до списку найкращих фільмів 2018 року за версією "The Guardian".

"Гніздо горлиці" (2016). В основі сюжету – проблема трудової міграції. Тема проста, життєва та зрозуміла. Головна героїня змушена залишити сім’ю та їхати на заробітки до Італії. Однак після повернення її життя вже не буде колишнім…

"Жива ватра" (2015). Документальний фільм розповідає про життя вівчарів, про традицію, про конфлікт двох світів – сучасного і древнього, про природу гір і про людську долю. Ця стрічка дозволить Вам повністю зануритися в атмосферу українських Карпат.

"Добровольці Божої чоти" (2015) – один із перших документальних фільмів про російсько-українську війну. Режисери – Леонід Кантер та Іван Ясній. Перший знімав у Донецькому аеропорту, другий – у Пісках. Вони працювали під кулями, і, як зізнавалися, найважчим було "не вимкнути камеру в критичні моменти, а продовжувати знімати". Стрічка присвячена усім воїнам, що боролися за незалежність України протягом останніх 750 років.

"Брати. Остання сповідь" (2015). Сюжет був виписаний у повісті "Джмелиний мед" Торгні Лінгрена, а вже потім перенесений зі Скандинавії та адаптований до українських Карпат та його фольклору. Ця історія про протистояння двох братів, які не могли поділити одну жінку та примиритися в ненависті один до одного все життя…

"Плем’я" (2014) є ко-продукцією України та Нідерландів. Стрічка особлива тим, що стала першим фільмом у світі, знятим без єдиного слова – виключно українською мовою жестів. При цьому вона не має субтитрів, інтертитрів чи закадрового голосу. Фільм вийшов у прокат у десятках країн та був представлений на понад 100 кінофестивалях світу, де отримав більше 40 нагород, серед яких Європейський кіноприз і три – Каннського кінофестивалю.

"Поводир" (2014). Гасло фільму "Заплющ очі – дивись серцем". Він про двох людей – сліпого кобзаря Івана Кочергу та сина американського інженера, вбитого в Україні бандитами, Пітера Шемрока. Разом вони проходять шлях поневірянь і лиха часів радянської України напередодні та під час Голодомору…

"Хайтарма" (2013) – перша художня картина про депортацію кримських татар. Фільм створений на основі реальних подій. Історія показана через погляд славетного льотчика, якого боялися німецькі пілоти, але який так і не зміг захистити свій народ від злочину Сталінського режиму…

"Тіні незабутих предків" (2013) – це містичний трилер на основі карпатських легенд про мольфарів та злих гірських духів. Головний герой краде з колекції рідного університету артефакт, після чого на тілах його друзів починають з’являтися дивні символи. Як розповів викладач, це печатка, яка стримувала древнє зло. Тепер воно має їх вбити, і єдиний вихід – поїздка до останнього нащадка мольфара…

"Такі красиві люди" (2013). Цей фільм простими засобами передає сутність людського існування і яскравість почуттів. Його герої втекли від цивілізованого світу, зустрічають схід сонця на березі моря, ловлять рибу, снідають під пронизливим морським вітром та читають японську літературу. Однак є дещо, чого їм дуже бракує…

"Земля забуття" (2011) – це стрічка про переселенців та ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС. В україно-французькому фільмі показано історію людей, життя яких було зламане та знищене трагічним вибухом, людей, які втратили дім та не можуть знайти собі місця…

"Той, хто пройшов крізь вогонь" (2011). Фільм ґрунтується на реальних подіях і розповідає історію хлопця з Полтавщини Івана Додоки. Він був військовим льотчиком, Героєм Радянського Союзу, пройшов німецький полон, радянські табори і, зрештою, потрапив до Канади, де став вождем тамтешнього індіанського племені…

"Щастя моє" (2010) – перший український фільм, представлений на Каннському кінофестивалі від України. Дія фільму відбувається у пострадянській глибинці. В основі – черговий рейс водія-далекобійника Георгія, а разом з тим реальність того часу – розруха, безвихідь обездолених, вседозволеність можновладців та перевертнів у погонах. Стрічка завоювала купу престижних кінопремій та досі викликає дискусії серед кінокритиків та глядачів.

"Назви своє ім’я" (2006) – це документальний фільм, в якому люди, які вижили під час Голокосту, розповідають, як їм вдалося уникнути неминучої загибелі. Із історій окремих, особистих трагедій формується загальна картина геноциду в урочищі Бабин Яр.

Трійка фільмів так званої "помаранчевої хвилі": "Помаранчеве небо" (2006) (Гасло – "Революція – це кохання"), "Прорвемось" (2006) ("Люди вміють літати") та "Orangelove" (2006) ("А що ти знаєш про кохання?"). Історії не пов’язані сюжетно, однак дія у всіх трьох розгортається на фоні подій Помаранчевої революції. Стрічки – про справжнє кохання, відданість та боротьбу…

"Нескорений" (2000). Історична драма про події воєнного та повоєнного часу в Західній Україні. В її основі – розповідь про життєвий шлях і боротьбу Головного командира УПА генерала Романа Шухевича. "Нескореного" патріота через гострі та різкі рішення часто критикували, але за незалежність України він віддав життя.

Читати "Моя Київщина" у Facebook