#

Від керма до мільйонів: як голова Баришівської ОТГ Вареніченко став хабарником

22.03.2021 08:17
Від керма до мільйонів: як голова Баришівської ОТГ Вареніченко став хабарником
Олександр Вареніченко

Не пройшло й пів року після виборів, як очільник Баришівської ОТГ вирішив «нагріти руки» на місцевих землях. Докладніше про короткий шлях Олександра Вареніченка від водія до посадовця-хабарника – у матеріалі «Моєї Київщини»

Днями стало відомо, що правоохоронці затримали голову Баришівської ОТГ та його заступника під час отримання хабаря від представників двох забудовників. За даними слідства, свої послуги з виділення земельних ділянок площею 12 га під будівництво та обслуговування багатоквартирних житлових будинків посадовці оцінили в 1 мільйон 400 тисяч гривень. За це вони пообіцяли підприємцям гарантовану перемогу в аукціоні із продажу права оренди землі та своє сприяння у зменшенні її оціночної вартості в більше, ніж 10 разів! 




Наразі слідство триває, однак вийти сухим із води в Олександра Вареніченка навряд вийде – оперативники спіймали його на гарячому та на місці вилучили 25 тис. дол США і ще 700 тис. грн. 

Проти чиновника відкрили кримінальне провадження за ч. 3 ст. 368 (Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою) Кримінального кодексу України. Стаття передбачає ув’язнення на строк від п’яти до десяти років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років із конфіскацією майна.

Окрім того, Печерський районний суд м. Києва вже обрав для Вареніченка запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 460 тис. грн, яку йому необхідно було внести на рахунок суду до понеділка. Тому, якщо голова знайде необхідні кошти, вже сьогодні його відправлять під домашній арешт. 

Для рядового очільника громади це, здавалося б, непомірна сума. Адже, згідно з останньою декларацією Вареніченка, його заробітна плата в рік становила близько 565 тисяч гривень. Проте, схоже, голова мав і додатковий дохід, про який у декларації вирішив не згадувати – при обшуку його квартири оперативники виявили ще 30 тис. доларів.  

Тепер саме час пригадати про те, чим ще відзначився Олександр Вареніченко на посаді голови, а головне – завдяки чому йому вдалося вибороти прихильність громади на виборах. 

Починав він свою насичену трудову діяльність із роботи водієм у МП «Бізнес-Центр», потім працював слюсарем-ремонтником на заводі «Молнія», а після – став старшим оперуповноваженим ДСБЕЗ Березанського МВ ГУ МВС України в Київській області. Там він протримався 7 років і знову рід діяльності змінив. 5 років працював заступником директора з енергонагляду Баришівського РЕМ ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго», потім два роки був начальником юридичного відділу в ТОВ «Рубі Роз Агрікол Ко., ЛТД», пізніше працював старшим юрисконсультом на ТОВ «Агросервіс» та в ТОВ «Корм». У 2013 році став інспектором у Державній інспекції з енергетичного нагляду в Києві. А з 2013 по 2015 роки займав посаду начальника юридичного відділу ТОВ «Птахофабрика Київська». Загалом біографія Вареніченка свідчить про те, що законодавство знати він мав би добре.

У 2015 чинний очільник громади нарешті вирішив податися у місцеве самоврядування і став головою Баришівської селищної ради. Тоді він балотувався як самовисуванець, хоча при цьому був членом ВО «Свобода».  Уже в 2018 він переміг у виборах на голову Баришівської ОТГ, цього разу представляв «БПП». Варто зазначити, що очільником громади Вареніченко міг і не стати. Тоді «доброзичливці» паралельно зареєстрували його кандидатом у депутати Червонослобідської сільради Черкаської області, і подвійна реєстрація могла бути приводом для зняття з виборів. Однак йому на допомогу вчасно прийшов нардеп Павло Різаненко, за сприяння якого скандальне непорозуміння вдалося владнати. 

Перебуваючи на посаді, Олександр Вареніченко розповідав, що робить усе для того, аби наповнити бюджет та впорядкувати земельні відносини, а також асфальтував дороги, допомагав школам, шукав інвесторів та розвивав промисловість... Ну й звісно ж активно критикував тих, хто «приходячи на таку посаду, часто думає не про те, що зробити за 5 років, а що для себе зробити за цей термін». Щоправда, жодного разу  не обмовився, що й сам збирається піти їхнім шляхом. 

Таким чином, на місцевих виборах 2020 року йому вчергове вдалося стати очільником Баришівської громади. Як розповідають активісти, у своїй перемозі Вареніченко був впевнений на 100%. Зокрема й тому, що нібито приклав руку до фальсифікацій. Тоді на дільницях зникло багато бюлетнів, і в цьому навіть намагалася розбиратися поліція, однак нічого довести так і не змогла. І, попри те, що наразі громада відкрито говорить про те, що їхній очільник давно і систематично брав хабарі, далі пліток справи ніколи не заходили...

Перші офіційні тривожні дзвіночки для жителів району з’явилися ще напередодні виборів минулого року. Тоді Олександр Вареніченко виніс на розгляд сесії проєкт, який шокував усіх. Голова ради пропонував роздати 110 особам 120 га землі для ведення сільського господарства. Здавалось би, благородний вчинок. Щоправда, ніхто так і не зрозумів, чому в переліку «щасливчиків» опинилися не пільгові категорії населення, а жителі столиці, місцеві кандидати в депутати, старости та їхні близькі.

Другий скандальний проєкт від Вареніченка підоспів уже після виборів. Цього разу він нескромно запропонував щомісячно преміювати самого себе у розмірі 150% від посадового окладу. Цікаво, що власники мандатів практично одноголосно це рішення підтримали. 



Таким чином, нещодавнє затримання очільника громади вже має стати останньою краплею. Та поки питання про те, чи відсторонять Олександра Вареніченка від посади – досі відкрите...

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Леонід Щербак
журналіст