#

Узаконення вкраденого: як нардепи унеможливили повернення земель навколо Києва

24.03.2025 09:37
Узаконення вкраденого: як нардепи унеможливили повернення земель навколо Києва
Інтереси забудовників превалюють

На підписі у Президента лежить скандальний закон щодо посилення захисту прав добросовісного набувача

Мешканці Київщини, що чи не найбільше в країні постраждали від незаконного захоплення земель, які крутелики обгородили парканами та забудували котеджами і багатоквартирними будинками, сподіваються на вето Президента. Цього від Володимира Зеленського вимагають й активісти. Вони порівнюють ухвалений депутатами закон з іншим дуже скандальним, про реформування галузі містобудівної діяльності. Той розв’язав руки недобросовісним забудовникам, а нинішній узаконює вкрадену землю, лісові ділянки, прибережні зони, де нувориші понабудовували собі пляжів.

Історія цього закону почалася 3 жовтня минулого року, коли проєкт зареєстрували аж 20 народних депутатів. Авторський колектив – картатий: переважно «слуги», але є й представники близьких до влади депутатських груп партії «За майбутнє» і грипи «Довіра». Першим співавтором записаний «слуга» з Івано-Франківська Ігор Фріс. У ЗМІ його пов’язують з інтересами олігарха Ігоря Коломойського на Прикарпатті. Мається на увазі «Буковель». Нагадаємо, що Коломойський не перший рік перебуває у СІЗО в очікуванні чи то суду, чи то звільнення. У переліку співавторів ще є кілька осіб, які перебували чи й досі перебувають на орбіті цього колись дуже близького до влади бізнесмена – Тарас Батенко, Сергій Швець, Богдан Торохтій та інші. Проте неправильно казати, що лише ця група впливу просуває скандальний закон. Серед його «батьків» - депутати з Київщини або тісно з нею пов’язані – Анатолій Гунько, Сергій Бунін, Олександр Горобець і навіть Микола Тищенко. Це ніби з рубрики «скажи, хто автор закону, і я скажу, чи є в ньому корупційна складова».

Депутати переконують: їхня мета — вирішити питання компенсації «добросовісному набувачеві» у разі витребування майна на користь держави чи громади, а також посилити правовий захист його інтересів. Фріс і компанія придумали дві цікаві схеми. Перша: якщо держава не оскаржила протягом 10 років передачу земель у власність, повернути їх назад українському народу вже не можна. Строки спливли. Таки чином, сотні тисяч гектарів землі, отриманої та вже приватизованої «елітою», їй і лишиться. Виняток – природоохоронні території. Але там є своя хитрість, - на момент набуття власності ці території часто виводили з природоохоронного статусу.

Друга схема – якщо землю приватизували менш ніж 10 років тому, повернути назад громадам її можна тільки після виплати власникам компенсації за ринковою вартістю. Тобто, ти не тільки землю отримав незаконно і незаконно її приватизував, а ще й держава тобі за це видасть премію. Враховуючи, що переважно у громад на це грошей нема, шанси отримати назад свої землі навіть у випадку виграшу в судах – незначна. І на них далі, як упирі, сидітимуть «добросовісні набувачі».

Попри критику законопроєкту №12089, негативний висновок парламентських експертів, критичні зауваження Верховного суду, який справедливо зауважував, що пропонований акт захищає саме недобросовісних набувачів, документ 12 березня ухвалили. Спікер Руслан Стефанчук швидко поставив під ним підпис і відправив Президенту. Показова цифра: закон об’єднав 194-х «слуг», майже всіх проросійських депутатів із колишньої ОПЗЖ, групу «За майбутнє», 6 позитивних натискань на червону кнопку дав «Голос», «за» аж 14 соратників Юлії Тимошенко (вона була відсутня), багато дали і позафракційні. Нуль голосів тільки від «Європейської солідарності». Загалом – 273 народних депутати об’єдналися в спільному пориві захистити так званих «добросовісних набувачів землі». Серед яких є і вони, їхні рідні, друзі, бізнес-партнери. Простіше кажучи, вирішувалося шкурне питання. Тому треба говорити не тільки про співавторів законопроекту, а про співавторів його ухвалення.

Чи долучиться до них Володимир Зеленський? Колишній мер Глухова Мішель Терещенко зареєстрував на сайті Офісу Президента петицію щодо збереження лісів, прибережних смуг, історико-культурної та історико-архітектурної спадщини шляхом накладення вето на законопроєкт №12089. Кількість підписів під петицією швидко зростає. Терещенко в ній наголошує: «Законопроєкт порушує Конституцію в частині рівності всіх форм власності, обмежуючи державу та громаду в можливості захищати свою власність у судовому порядку. Про недопустимість ухвалення законопроекту в чинній редакції висловились судді Верховного Суду України, фахівці Міндовкілля, Мін’юсту, Держлісагентства, Держводагентства, громадські активісти».

Як пояснив еколог Олексій Василюк, у законі «мова лише про те, щоб особи, які отримали землю там, де її не можна отримати, змогли її собі остаточно узаконити і більше не мати проблем в судах. Тобто законопроєкт зовсім не про те, про що він начебто заявлений». Він – про узаконення вкраденого під час дерибану земель при Януковичу. Про інтереси забудовників. І про те, як ускладнити громадам повернення свого земельного фонду. 

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Макар Калюжний
журналіст