Вермішелі не буде: як пов’язані СБУ та зупинка заводу "Rollton" у Білій Церкві
Про закриття заводу вермішелі швидкого приготування на Київщині стало відомо ще у вересні 2022 року. Як повідомляли журналісти із Big Kyiv, головна причина – зміна власника. Компанія "Маревен Фуд Європа" оголосила про вихід із в’єтнамсько-японського холдингу "Mareven Food Holdings Ltd", якому належать "Rollton" і "BIGBON". На таке рішення бізнесу вплинула повномасштабна війна росії проти України
В інформаційному агентстві Big Kyiv зазначають:
У перші дні війни було суттєво порушено ланцюжок постачання сировини. Також компанія відчувала дефіцит робочого персоналу та пального та зростання рівня дебіторської та кредиторської заборгованості
Натомість в’єтнамські інвестори (Jelmond Ltd) прийняли рішення інвестувати в Україну, придбавши 100% частки статутного капіталу у в’єтнамо-японського холдингу "Маревен Фуд Холдингз Лімітед". Отож власниками підприємства стали в’єтнамці. Вони прагнуть, за даними медійників, інвестувати в розвиток та розширення виробничого майданчика, набирають персонал, хочуть змінити дизайн етикеток, назву та розробити власну айдетику компанії.
А до чого ж тут СБУ?
"Наші гроші" проаналізували дані в Реєстрі судових рішень та відкрили до цього невідому сторону змін на заводі Роллтон. Ось як вони про це написали у хронологічному порядку:
29 червня 2022 року слідче управління ГУ СБУ у Києві та Київській області відкрило провадження №22022101110000218 проти ТОВ "Маревен Фуд Європа" (ТМ "Rollton"). Завод – у Білій Церкві. Власник – громадянин В’єтнаму Май Ван Мінь. Підстава: ч.4 ст. 110-2 КК України (Фінансування повалення конституційного ладу або зміна меж територій України).
27 липня – обшуки в київському офісі і на території заводу.
2 серпня – арешт на виробничі потужності із забороною розпоряджатися та відчужувати. Про цей арешт підприємці дізнались випадково, лише 17 вересня.
22 серпня – перша спроба передати завод в АРМА. Слідчий суддя відмовляє.
15 вересня – завод передають в АРМА. Передав Київський апеляційний суд, куди прокурор оскаржив непоступливість слідчих суддів. Власники заявили про зупинку виробництва в Білій Церкві.
22 вересня – Київський апеляційний суд відхилив клопотання адвокатів і не зняв арешт.
25 жовтня – той самий суд знову не зняв арешт.
3 листопада – арешт корпоративних прав самого підприємства.
10 листопада – арешт рахунків.
17 листопада – суд відмовляє в знятті арешту.
20 грудня – суд відмовляє в знятті арешту.
29 грудня постановою старшого слідчого в ОВС слідчого управління ГУ СБ у м. Києві та Київській області кримінальне провадження закрито на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України у зв`язку з відсутністю складу злочину.
Усе. Кінець історії. А тепер додатки.
Зняття арештів
Не зважаючи на закриття справи, прокурор не зняв арешт, і підприємцям довелося подавати в суд. Лише 2 лютого звільнили від арешту рахунки, а 3 лютого – майно. Могло би це статись і швидше, якби в Україні виконували норми КПК: "Прокурор одночасно з винесенням постанови про закриття кримінального провадження скасовує арешт майна".
Зміна власника
Після зупинки заводу власники продали права на підприємство. Замість "Маревен Фуд Європа" (Кіпр) власником стала також кіпрівська "Джелмонд ЛТД" ("Jelmond LTD"). Офіційний бенефіціаром вказано ще одного в’єтнамця – Тран Туан Мінь.
Що інкримінували в’єтнамцям?
Кіпріотська фірма-власник мала своє відділення також у росії.
Права на торгову марку "Rollton" були на російському відділенні, і українське підприємство платило за використання. Однак останній раз ця проплата відбулася ще до війни – 2021 року.
"Із 2019 по даний час укладаються договори на постачання виробленої в Україні продукції до рф та забезпечення її реалізації на території країни-агресора". Тобто не сама торгівля, а укладення договорів.
Загалом усе. Згодом виявилося, що всі звинувачення – фальшиві.
Хоча базуючись на цих "фактах", слідство робило гучні висновки. Одна із цитат прокурора для суду:
Корпоративні права…використовуються на користь рф для підготовки, планування та ведення агресивної війни проти України, зокрема, шляхом проведення комплексу зовнішньополітичних і економічних дій, що спрямовані на захист національних (державних) комерційних інтересів російської федерації, а також мають на меті поширення її політичного та економічного впливу, при цьому сприяють збройній агресії російської федерації проти України, оскільки отримані від комерційної діяльності цієї корпорації прибутки, рф використовує для фінансування своїх Збройних сил, закупівлю запасних частин та деталей до військової техніки, фінансування діяльності на території України диверсійно-розвідувальних груп, терористичних організацій т.зв. "ДНР", "ЛНР", фінансування політичних партій, зокрема, у країнах Європи, які проводять антиукраїнську політику
Хто слідчий і прокурор?
На щастя, в одному з рішень прізвища були не затерті. Відтак можемо поділитись.
Старший слідчий в особливо важливих справах слідчого управління Головного управління СБ України Кравченко С.П.
Прокурор Київської обласної прокуратури Ковальчук А.А.
Фінал
Після піврічної зупинки заводу 23 лютого 2023 року ТОВ "Маревен Фуд Європа" змінило назву на ТОВ "Євро Фуд Сервіс". Жоден представник влади не постраждав.
Ось така історія про іноземних підприємців в Україні, оприлюднена журналістами "Наші гроші". Як колеги її коротко підсумували:
Історія про в’єтнамців в Україні, яких звинуватили в державній зраді, паралізували роботу їхнього заводу, а через пів року закрили справу "за відсутністю складу злочину".