#

Від відсутності ідеології до дефіциту еліт: ТОП-10 особливостей політики в Обухові

28.12.2024 15:10
Від відсутності ідеології до дефіциту еліт: ТОП-10 особливостей політики в Обухові
Обухів - одне з ключових міст Київщини

В ексклюзивному матеріалі для "Моєї Київщини" обухівський урбаніст, журналіст Мирослав Чайковський розповідає про політичні проблеми та виклики свого рідного міста

1.    ВІДСУТНІСТЬ ІДЕОЛОГЇ.

Виборці, активісти, депутати, чиновники не просто не відрізняють соціалізм від лібералізма, а лібералізм від консерватизма – вони поняття не знають, що це. Рівень їх освіти і інтересів не дозволяє думати так глибоко.

2.    ОСОБИСТИЙ ФАКТОР

Значна частина дій, реакцій і оцінок будується за принципом «друзям все, ворогам – закон». В останніх, крім іншого, - карієс. Не рідкісна ситуація, коли сабжі несамовито рубаються в коментах і ненавидять один в одного в житті. Потім миряться і так само несамовито топлять один за одного.

3.    ВІДСУТНІСТЬ СТРУКТУРИ

Попри наявність кількох ресурсних осіб класичні політичні структури (партія + ГО + медіа) відсутні. Можливо тому, що два останні пункти вимагають тривалих вкладень, котрі не притаманні місцевій жлобкуватій традиції.

4.    ТРАЙБАЛІЗМ ЯК ОСНОВА

Класичні політичні структури замінені на «племінні» групи, об’єднані довкола певних осіб або їх інтересів. Структура «племен» як і годиться – вождистська. Деякі за структурою нагадують релігійні секти.

5.    ДОСТУПНІ ЛІФТИ

Попри вказані мінуси обухівська політична система не закрита. Хочеш ініціативу, ГО, партію – організовуй, вкладай час/кошти/інші ресурси і двіжуй. Не маєш їх або орг. здібностей – завжди можна строчити коментарі у фейсбуці, чим, власне, частина публіки і займається.

6.    ВИПАДКОВІ ЛЮДИ

Одним з результатів доступності ліфтів стала поява у депутатському корпусі, котрий у місті вважається політичним Олімпом, випадкових людей. Йдеться про елементарно зальотних, аферистів, «старожилів» або просто куплені місця. Толку з них, зрозуміло, для громади немає.

7.    ВІДСУТНІСТЬ КУЛЬТУРИ

Не лише особистої у частини депутатів. Йдеться про класичну депутатську культуру, згідно з котрою його головна робота – це лобіювання інтересів округу. В Обухові тих, хто це хоча би розуміє – одиниці. Тих, хто практикує – 0. Можливо тому, що, як сказав свого часу вже колишній обранець: «Тоді я не встигну займатися своїми справами».

8.    ПРАГМАТИЗМ VS. ПОПУЛІЗМ

Політичні і біляполітичні кола можна розділити на 2 умовні частини: владу і опозицію, реалістів і романтиків, прагматиків і популістів. Їх конфлікт перманентний і бере свої початки від перших демократичних виборів у 90-х минулого століття. Щоправда, результат завжди на користь перших.

9.    ГРОМАДСЬКИЙ ФАКТОР

Попри очевидну користь для політичного іміджу обухівські політики оминають такий напрямок як «громадська діяльність» або плутають його з перманентною критикою влади. Станом на зараз жоден обранець не має за плечима діючої організації, котра будує, а не лише критикує.

10.                  ДЕФІЦИТ ЕЛІТ. Зараз у світі модна кліометрична теорія т.зв. «перевиробництва еліт». Її важко прикласти до Обухова або йому подібних невеликих міст з обмеженим ринком праці і людським капіталом. Проблема Обухова інша – відсутність інтелігенції як класу і небажання тієї, що є, займатися місцевою політикою – цим синонім «моральної нечистоплотності».

***

ЗМІНА УМОВ

Дві революції і війна призвели до дуже цікавої ситуації. З одного боку вони зменшили вплив на місцеву політику системних факторів (пр. Трип. промзони), з іншого – опозиція так і не спромоглася розширити свою електоральну нішу.

ВИБОРИ 2025

Всі ці фактори прямо чи опосередковано впливатимуть на місцеві вибори у 2025 році (якщо вони будуть). Мене ж буде цікавити лише 2 питання:

1.    Чи оновиться і наскільки депутатський корпус? Враховуючи відсутність лавок запасних у більшості команд.

2.    Чи зможе опозиція зламати тренд на поразку і здобути «піррову перемогу»? (без більшості на сесії це відкладена поразка).

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Мирослав Чайковський
obukhiv.info