#

Аліна Лізунова (голова ГО "EcoBucha"): Як вийшло так, що про ліси Бучі забули

22.10.2018 14:12
Аліна Лізунова (голова ГО "EcoBucha"): Як вийшло так, що про ліси Бучі забули

У 2002 році Ірпінська міська рада, а за нею і Бучанська селищна з перевищенням повноваження прийняли рішення  «Про віднесення земель Бучанської селищної ради, які обслуговує Бучанська лісогосподарська установа Київського обласного житлово-комунального управління до земель житлової та громадської забудови». По суті воно дало можливість привласнити численні на той момент землі з лісами в межах міст та почати швидкі забудову і розбудову регіону. При цьому, рішенням Ірпінського міського суду Київської області від 17.10.2014 у справі № 367/4187/14-ц, залишеним без змін ухвалами апеляційного суду Київської області від 02.06.2015 та Вищого спеціалізованого суду України з розряду цивільних і кримінальних справі від 29.07.2015, дане рішення Бучанської селищної ради було визнане недійсним. Пізніше незаконність переведення лісогосподарських земель до ділянок забудови була остаточно визначена постановою Верховного Суду України від 16.12.2015 у вищезазначеній справі.

Утім попри існування рішення найвищої судової інстанції про те, що ліси є лісами, держава не доклала зусиль до їх збереження. Органи влади, які мали б нести відповідальність за повернення ділянок з лісами назад до державних земель, зміну їх цільового призначення у реєстрах та до подальшого догляду за ними, не вчинили очікуваних кроків. В той час як чиновники органів місцевого самоврядування продовжують штампувати рішення про знищення гектарів живої природи на території населених пунктів пачками. В результаті всі ліси у таких містах як Ірпінь, Буча та навіть Ворзель давно перейменовано в зелені насадження. Деякі члени місцевого бучанського виконкому зухвало називають первісні та кількасотлітні гаї з цінних порід, таких як дуб, граб, що мають унікальну для області екосистему, “піонерськими”. А Міністерство екології разом з численними екологічними громадськими організаціями відмовляються визнавати та працювати з даними територіями, бо вони “не належать до державного відомства”.

Хоча місцеві жителі у всі роки після “крадіжки” лісів однозначно негативно ставилися до вирубок, їх голоси не були почуті та їх звернення до влади залишалися завжди в стороні від погоні бізнесу та посадовців за надмірними прибутками, що безсумнівно приносять новобудови в лісах навколо столиці. Також безкінечні ряди киян вкладали і продовжують вкладати кошти в копійчане майно “посеред соснового бору та з чистим повітрям”, не знаючи, що цим по суті спонсорують знищення залишків дикої природи області. В той же час корінні жителі продають сімейне майно та втікають в сусідні населені пункти, до яких поки не дісталась хаотична забудова.

Так само сталося і з ділянкою в 2 гектари дубово-грабового лісу біля тенісного корту “Кампа” за адресою м. Буча, вул. Лісова 1-а, що налічувала до 150 дерев, яким вже  було від 150 до 600 років.

Громадські слухання, що мали місце 29 лютого 2016 року та на яких забудовником ЖБК “Кампа Парк” було представлено проект багатоквартирної забудови цього гаю, відхили забудову. Що не завадило депутатам 12 сесії VII скликання рішенням від 23.06.2016 року її затвердити. Так само не завадили їм і конфлікт інтересів (ЗА забудову голосувала Карпенко А.В., на той момент директор компанії-орендаря земельної ділянки “Комфорт ЛТД”).  І навіть серйозні порушення законодавчих норм, що містяться в ухваленому детальному плані території. Щодо останніх навіть було відкрито та потім забуто кримінальну справу місцевою поліцією.

Трохи призупинити вирубку лісу біля “Кампи” допоміг процес №911/2358/16, відкритий обласною прокуратурою в господарському суді щодо розірвання відповідних договорів оренди, протягом якого на ділянку було накладено арешт. Втім прокуратура програла другу інстанцію, рішення в якій приймалося за кілька хвилин та озвучувалося головуючим суддєю  Гончаровим С.А. так тихо, що журналісти не зуміли витягти звук в своїх зйомках навіть після обробки сюжету (так, на відео можна послухати це шепотіння).

Як це було на “Кампі" - початок вирубки з "тітушнею"

24 вересня, злякавшись намірів влади нарешті почути громадськість і провести дослідження кількасот літньої дубово-грабової рощі біля тенісного корту Кампа (м. Буча, вул. Лісова 1-а), забудовник Тов “Комфорт Лтд” пішов вабанк. Вирубка почалася вранці після короткого інструктажу обличь спортивної зовнішності, що мали прикривати робітників на випадок, якщо активні місцеві жителі спробують перешкоджати незаконним діям забудовника. А далі стрімко просувалась - пили вандалів клали велетнів, ті падали вниз з нелюдським стоном.

Один наряд поліції, що прибув після шквалу дзвінків мешканців сусіднього будинку, навідріз відмовився зайти на територію ділянки через тенісний корт “Кампа” Сергія Ареф'єва, з яким і пов`язаний орендар ділянки. Та продовжував стояти на вході біля зачинених воріт, неквапом перемовляючись з адвокатом “Комфорт ЛТД”, Яценком Віктором. Вирубку намагались легалізувати звичайною для цього забудовника схемою - ордером на спил сухостою, виданим КП “Бучазеленбуд”, існування якого стало сюрпризом для більшості сторін процесу, і який по тому місцева влада рішуче заховала, не надаючи навіть у відповідь на офіційні запити.

Втім падали здорові і зелені дерева, з яких місцеві активісти планували зробити природоохоронну пам`ятку.

Безчинство не зупинилось, навколо збиралась все більше громадськості, почався запис на камери одночасно декількох каналів місцевого та Всеукраїнського телебачення. За огорожу ділянки на вулицю в сторону небайдужих, серед яких було багато жінок, полетіли вибухові пакети. На записах чутно звуки пострілів.

Кінець ситуації поклав раптовий приїзд двох машин спецназу. Під час операції захоплення на записах очевидців видно як “тітушки” намагаються втекти через тенісний корт “Кампа” Сергія Арєфьєва, прикриваючи відступ димовухами, і як 20 чоловіків спортивної зовнішньості лежать обличчями на асфальті. Навколо розкидано пістолети та посвідчення.

Звертає на себе увагу той факт, що на виїзді оперативної групи підсилення встиг пропіаритись депутат Верховної Ради Ярослав Москаленко, якого вважають “ставлеником Президента в області” та близьким другом Сергія Арєф`єва. У відповідь на запитання на своїй сторінці в Facebook щодо причин його ігнорування знищення лісу, що мав велику екологічну та історичну цінність не лише для Бучі а й для всієї Київської області, він написав, що дзвонив в поліцію, і було відправлено 2 машини. На перший погляд виглядало так, буцімто Москаленко і став спасителем лісу та громади. Цей його вчинок викликав ще більше питань потім, коли з`явилась інформація про те, що група реагування приїхала на вимогу поліції. А сам народний депутат після активних обіцянок вийти на зв`язок та розібратись в ситуації і попри його величезну публічну активність численні звернення щодо криміналу в лісі біля “Кампи” вдало ігнорує.

"Двоходівка"

Коли щасливі та стомлені люди роз`їхались кожен по своїм справам а телебачення швидко монтувало роліки про неочікувану для всіх якісну роботу поліції, тоді і настав час помсти. Варто зазначити, що з моменту пакування першої порції “тітушні” на той момент пройшло вже кілька годин. Які не втратив марно вже згаданий вище адвокат “Комфорт ЛТД” Яценко Віктор. Він встиг витягти всіх арештованих та добитися класифікації їх організованного супротиву адміністративною статею “непокора поліції”.

Через кілька годин після першої спроби вирубки несподівано для всіх знов включилися пили, викликана людьми поліція цього разу “заблукала” і поїхала замість міста Буча в одноіменне село. Кілька сусідів почали знімати на камери лісорубів. Одразу після того озброєне угрупування з кількох десятків чоловіків в масках поспішило до виходу з дільниці на тенісний корт “Кампа”. Звідтіля вони трикутником пробігли вулицею приватного сектору, очевидці кажуть, що пробігаючи будинки тітушки лупили по воротам та намагалися відчинити калитки. У дворі суіднього з вирубкою будинку, за адресою м. Буча, вул. Лісова 1-б, на той момент було кілька мешканців, полювання за якими зафіксовано на численних відео. Переважно це були літні люди та жінки. На щастя, ті, хто зуміли зорієнтуватись першими, попередили про наближення небезпеки, тож більшість встигла заховатись в комерційних приміщеннях на першому поверсі будинку. Люди дякую Богу, що на дитячому майданчику під будинком в той момент не виявилось малюків. Їх туди щодня виводять вихователі приватного дитячого садочку “Кульбабка”. Дітям по кілька років і граються вони там, де в час помсти вибухали пакети та лунала стрілянина. В м’ясорубку потрапили всі, хто випадково в цей момент виявися у дворі.

Мій сусід М., що є єдиним годувальником сім’ї з малолітньої дитинки та має вдруге вагітну дружину, стояв на вході у двір з дороги з “Кампи”. Коли він побачив перших чоловіків, що бігли на нього, навіть не мав часу відреагувати. Варто зазначити, що вікна його квартири виходять якраз у двір, всі події розгорталися прямо на очах його вражених близьких. Неочікувано для нас всіх тітушки оточили М., без жодних слів бандюки накинулись на нього. Хоча він не влаштовував жодного спротиву, били всім впідряд ще й випустили прямо в очі струмінь перцевого газу. Тітушки кричали одне одному вказівку “не до смерті”.  Більшість з них почала переслідування всіх, хто не встиг сховатись наперед, прилітало тим, кого наздоганяли, чим вдавалось дотягнутись.

Інший сусід Я. якраз вийшов на прохання дружини винести сміття та ледь встиг ноги внести. Найгірша ситуація була в оточеного сусіда М., його врятував заїзд легковушки з іншим жителем будинку Ю. на парковку.  Коли Ю. побачив натовп, що забивав М. на проїзжій частині, то не розгубився та набрав швидкості. Чоловіки розстрибнулись, як мавпи, та їх увага суцільно переключилась на різку автівку. Поки автомобіль гамселили ногами та обстрілювали про М. забули, і він зумів дістатися до сусідів всередині комерційних приміщень. По тому одразу почався організовний відступ угруповання, так само швидко і несподівано як і їх набіг. Чи то не було вже кого бити,  чи то раптом чогось злякались.

Поліція, що врешті-решт прибула піздніше, взяла покази шістьох постраждалих, сусіда М. забрала швидка. Було відзнято ряд відео побиття з вікон будинку, що супроводжуються запитаннями дітей на кшалт “Мама-мама, а чого дяді ногами дядю бьють?” та відповідями на це “Бо вони дибіли.”

Вирубка також закінчилась, комісія від Бучанської міської ради нарахувала знищеними більше 50-и дубів та грабів. Втім це не повна кількість зрубаних дерев, бо протягом доби після вирубки и до приїзду комісії забудовник старанно розпилював та вивозив дерева. Робилося це в присутності поліції, що бездіяла та навіть звинувачувала небайдужих у “перешкоджанні господарським роботам”. На питання “Чому поліція дозволяє знищувати докази криміналього злочину по відкритій кримінальній справі?” патрулі відповідали, що зупиняти вивезення дерев з ділянки не є їх задачою. Це наче б то виключно відповідальністю слідчого, який перші дні після події ще не був призначеним. Чоловіки, що розпилювали та вивозили дерева, на питання журналістів “хто вас найняв, та чи знаєте ви, що стаєте співучасниками злочину?” відповідали, що до них підійшли під магазином та запропонували гроші. Що хто найняв вони знають, як і знаємо це ми, але називати ім’я не будуть, бо бояться за безпеку своїх сімей.

На наступний день після описаних подій, що сколихнули Бучу, депутат від партії “Свобода” Окоєв Іван поставив на сесії Бучанської міської ради на голосування питання про розрив договору оренди з недобросовісним орендарем, яким є ТОВ “Комфорт Лтд”. Втім більшість не наважилось псувати стосунки з Сергієм Арєфьєвим та змінювати вже узгоджені домовленості. Голосів не вистачило, що призвело до хвилі обурення серед небайдужих бучанців.

Деякі з депутатів одразу після голосування почали вибачатись та нарікати на незнання реальної картини того, що відбулося. При цьому знайшлися і такі, як спікер міської ради та депутат від партії “Нових обличь” Олексюк Василь, що не лише проголосував проти а і почав відкрито звинувачувати представників громадськості у розповсюдженні нічим не підтвердженої інформації про буцімто стосунок забудовника до події в місті у соціальних мережах.

Мер міста, який в день скандальної вирубки та нелюдської розправи над людьми виявися за межами Бучі, висловив своє обурення та закликав орендаря розібратися в ситуації. КП “Бучазеленбуд” одразу заперечив свою відповідальність за те, що мало місце, та повідомив, що ніяких ордерів, що дозволяли б вирубку живих дерев, вони не видавали.

Поліція ж замість термінового розслідування злочину спершу втратила інформацію про всіх потерпілих, і лише після тиску публічності згадала про побиття та погрози та пообіцяла внести  справи постраждалих в єдиний реєстр досудових розслідувань. На момент написання статті цього ще не було зроблено в повній мірі.  

Найоперативніше відреагувала прокуратура, якою і було накладено повторний арешт на земельну ділянку. Це надало змогу призупинити активні дії по підготовиі до будівництва, які веде забудовник. І на які у нього вже виявився дозвіл, намальований місцевими органами в червні цього року, тобто прямо під час судового процесу за ділянку з лісом обласною прокуратурою.

Детальніше щодо згаданого судового процесу. В ньому держава доводить неналежне надання місцевою владою ділянки з лісом в оренду, оскільки згідно рішення Верховного суду вже було вирішено, що вона та ряд інших є державними та містять ліс першої категорії, яким не має права розпоряджатися ніхто окрім Кабінету Міністрів. Судовий процес між державою, місцевою владою та забудовниками вже продовжується більше року, рішенням суду було накладено арешт на ділянку та знов знято після неочікуваного ні для кого програшу прокуратурою першої та другої інстанції. Зняття арешту ненадовго розв’язало руки забудовнику, він не став чекати повернення запобіжного заходу судом вищої інстанції, куди прокуратурою вже подано касацію. Вочевидь орендар ділянки робить ставку на швидке заливання фундаментів, після якого привабливість землі для держави значно падає.

На черговій сесії питання про розрив договору оренди встане знов. Громадськість та представники влади очікують на виступи кваліфікованих адвокатів, на роз’яснення сторони забудовника, запрошені поліція та екологи. Якими не стануть результати вони будуть ще одним малим кроком, бо незалежно від того, що вирішать на сесії, судові процеси щодо ділянки з залишками вікового дубово-грабового лісу біля “Кампи” триватимуть роками. Так само як і боротьба за притягнення до відповідальності замовників та виконавців обов’язково закінчиться рано чи пізно на користь постраждалих від руки криміналу.

Читати "Моя Київщина" у Telegram