#

Це звернення в першу чергу адресовано нашим захисникам і захисницям, а також членам їхніх родин

Олексій Резніков (міністр оборони України)

25.05.2022 18:20
Це звернення в першу чергу адресовано нашим захисникам і захисницям, а також членам їхніх родин
Олексій Резніков

Шановні українці!

Це звернення в першу чергу адресовано нашим захисникам і захисницям. Військовослужбовцям усіх структур сил оборони. А також членам їхніх родин.

За майже три місяці повномасштабного російського вторгнення ми багато говорили про героїзм наших воїнів, які успішно дають відсіч переважаючим силам ворога. І будемо ще неодноразово говорити. Говорили про ситуацію на фронті. Про наші перемоги і трагічні епізоди. Про поставки зброї та діалог з міжнародними партнерами, тощо.

Сьогодні я хотів б поговорити про досить практичні речі. А саме – про гроші. Про виплати, які нараховуються військовослужбовцям.

Після 24 лютого до лав Збройних Сил України, у тому числі – Сил ТрО, Національної гвардії, підрозділів Державної прикордонної служби та інших сил оборони влилися сотні тисяч людей. Мета була єдина – захистити свою країну, своїх близьких. Про гроші тоді взагалі ніхто не думав.

Але життя триває. Ті, хто ризикує собою на фронті, чи несе службу на інших ділянках оборони, мають бути соціально захищені. Їхні родини мають бути забезпечені. Є зрозумілі усім побутові обставини.

З часом виникають питання, чому я отримав цю суму, а мій товариш – іншу? Досить часто питання про різницю в грошах виникають у членів родин військовослужбовців з однієї частини, які спілкуються між собою у тилу.

Давайте розберемося.

Грошові виплати, які зараз отримують наші військові, складаються з двох частин.

Перша частина – це щомісячне грошове забезпечення, яке військові отримують відповідно до своєї посади, звання, вислуги тощо.

Друга частина – це додаткова грошова винагорода, яка встановлена за ініціативою Президента України Володимира Зеленського на період воєнного стану.

Додаткова винагорода нараховується за такою логікою:

Для тих військовослужбовців, які безпосередньо не залучені до ведення бойових дій, додаткова винагорода в розрахунку на місяць складає 30 тисяч гривень, або приблизно 1000 грн на день.

Для тих воїнів, які беруть участь у боях, додаткова винагорода визначається з розрахунку 100 тисяч гривень на місяць. Або приблизно 3000 грн на день.

Тобто, якщо військовослужбовець, скажімо, рядовий стрілець, півмісяця обороняв кордон з Угорщиною, а інші півмісяця брав безпосередню участь у боях на Харківщині чи Донеччині, сумарно за місяць йому буде нараховано:

  • щомісячне грошове забезпечення у розмірі близько 13-14 тис. грн відповідно до посади та звання;
  • близько 15 тисяч гривень додаткової винагороди за несення служби під час воєнного стану;
  • та близько 50 тис. гривень за безпосередню участь у бойових діях.

Тобто загальна сума у такому випадку для рядового стрільця складе 78-79 тис. грн мінус відрахування.

Як формуються і технічно відбуваються виплати?

Кількість днів, які військовослужбовець безпосередньо перебував у бою, виконував бойові завдання, визначається на підставі бойових наказів і розпоряджень, які видаються військовим командуванням різних структур сил оборони.

Якщо йдеться про Збройні Сили України, військова частина подає до Міністерства оборони заявку на виплату грошового забезпечення. Міністерство оборони на підставі цієї заявки перераховує військовій частині гроші. Після чого військова частина зараховує кошти безпосередньо військовослужбовцю.

Для отримання грошових виплат військовослужбовець повинен мати рахунок у будь-якому українському банку. Підкреслюю – у будь-якому. Ніхто не може примушувати військовослужбовця до вибору того чи іншого банку. Реквізити свого рахунку треба надати до фінансової служби вашої частини.

Виплата грошей військовослужбовцям здійснюється у поточному місяці за попередній. Тобто у травні за квітень. Вона ділиться на дві частини. У першій декаді місяця військовослужбовці отримують щомісячне грошове забезпечення відповідно до посади, звання та інших параметрів. У другій декаді відбувається нарахування додаткової винагороди, отих 30 чи 100 тисяч за воєнний стан та бойові.

Платежі розведено на дві частини, тому що розмір щомісячного грошового забезпечення відомий. Він майже однаковий кожного місяця. А розмір додаткової винагороди за підсумками місяця фінансові служби частин мають порахувати на підставі бойових наказів.

Чим більше днів військовослужбовець провів у бою, тим більшу додаткову винагороду він отримає. Кожного місяця ця сума може суттєво відрізнятися. Це треба розуміти.

Також слід розуміти, що окремі підрозділи тієї чи іншої бригади можуть знаходитись у бою. У той час як інші перебувати у пункті постійної дислокації, проходити злагодження чи виконувати інші, небойові завдання.

Тому в рамках однієї бригади чи навіть батальйону розмір виплат може суттєво відрізнятися. Все залежить від бойових наказів.

Чисельність особового складу сил оборони «вибухово» зросла у рази буквально за кілька тижнів. Тому досі трапляються випадки, що у тій чи іншій частині є якісь негаразди з виплатами. Інколи були відсутні накази про зарахування людей на посади. Тому не було формальних підстав їм платити. Інколи фінансисти у частинах не до кінця розуміли, як здійснювати нарахування.

Для вирішення цих ситуацій Міністерством оборони сформовано спеціальні групи співробітників, які консультують фінансові служби з усіх питань.

Згідно доповідей, які я отримую, у травні проблемних ситуації було вже на порядок менше, ніж минулого місяця. Нюанси чи особливі ситуації з виплатами ще можуть бути, але в цілому систему вже налагоджено.

Якщо у вас виникають питання щодо грошового забезпечення, найперше ви маєте звернутися до безпосереднього командира чи його заступника по роботі з особовим складом. За необхідності можна також звернутися до фінансової служби вашої частини.

Якщо на вашу думку питання не вирішилось, ви можете зателефонувати на гарячу лінію Департаменту фінансів Міністерства оборони.

Особливо хочу звернути увагу на виплату нашим воїнам, які опинилися у полоні. Грошове забезпечення, яке вони повинні отримувати, виплачується членам родини за їх зверненням.

Початок виплат родинам може дещо затримуватися з об’єктивної причини. Адже для того, щоб розпочались ці виплати, має бути видано відповідний наказ про службове становище військовослужбовця. Необхідно не тільки переконатися, що наш воїн у полоні, скажімо, побачити його на відео. Треба у визначеному порядку зафіксувати цей факт. Щоб в подальшому усе працювало як годинник.

Фінансисти Міноборони тримають на особливому контролі виплати родинам полонених. У разі потреби я прошу звертатися до Міністерства, ми усі питання вирішимо.

Для вашого розуміння. У травні 2022 року за квітень місяць Міністерство оборони перерахувало військовослужбовцям Збройних Сил України грошове забезпечення та додаткову винагороду сумарно на 51,5 млрд гривень. У червні ми готуємося виплатити близько 64,5 млрд грн. Нагадаю, що у 2021 році приблизно таку суму сплатили за цілий рік.

Ми уважно аналізуємо, і я особисто готовий роз’яснювати усі, навіть найболючіші питання. Наступне подібне звернення я планую зробити щодо грошового забезпечення і виплат пораненим. А також щодо виплат родинам наших загиблих воїнів.

Відкрите спілкування – основа довіри, без якої неможлива перемога.

Україна обов’язково переможе.

Слава Україні!

Читати "Моя Київщина" у Telegram