#

Київщина серед лідерів за кількістю земельних угод

Кирило Міненко (Начальник Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції)

21.10.2021 18:00
Київщина серед лідерів за кількістю земельних угод

 З 1 липня 2021 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», який скасовує мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення.

Отже, ринок землі сільськогосподарського призначення є відкритим в Україні вже понад 100 днів. 

Всупереч побоюванням, ринок землі працює. У перший же день, коли закон про обіг земель сільськогосподарського призначення набрав чинності, розпочалося нотаріальне посвідчення правочинів щодо відчуження земельних ділянок.

Земельна реформа відбувається поетапно. На першому етапі, з 1 липня 2021 року,  землі сільськогосподарського призначення зможуть купувати  лише фізичні особи-громадяни України. 

Другий етап розпочнеться 1 січня 2024 року - тоді отримають змогу купувати землю і юридичні особи, але за умови, що вони створені і зареєстровані за законодавством України, а засновниками  є лише громадяни України. Тоді ж дозволять купувати до 10 тисяч гектарів.

За законом заборонено продавати землю, яка перебуває у державній власності. Також не можуть купувати землю іноземні компанії та громадяни, доки це питання не вирішиться на референдумі. При цьому, незалежно від рішення референдуму, іноземцям забороняється купівля земельних ділянок у 50-кілометровій зоні від держкордону України.

Не можуть купувати українську землю і компанії, власниками яких є громадяни країни-агресора. На даний момент такою країною визнана Росія. Також заборона поширюється на компанії, якщо неможливо встановити їхнього бенефіціарного власника або якщо він зареєстрований в офшорних зонах.

Не зможуть купувати землю і банки, однак їм дозволено бути власниками земельних ділянок у межах стягнення застави. Такі ділянки банк має продати на торгах упродовж двох років.

За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України  станом на 13.10.2021 укладено 29493 угоди в рамках ринку землі.  Серед лідерів за кількістю угод є Київська області.

Також зазначається, що заяви для отримання доступу до Державного земельного кадастру подали 5129 нотаріусів. Всього заяв – 5759, із них погоджено 5094, в черзі на розгляд - 3, відмову отримали 662. Нотаріуси з Державним земельним кадастром працюють у штатному режимі.

 Перші результати 100 днів ринку землі в Україні говорять про ефективність реформи і підвищення рівня довіри з боку українців.

Законодавство про ринок землі передбачає певні правила та запобіжники, які захищають інтереси власників землі і тих, хто цю землю обробляє.

Ніхто не може змусити власника продати землю. Право приватної власності на землю є непорушним.

Читати "Моя Київщина" у Facebook