Компенсація вбивці військового: ЄСПЛ і криза українського правосуддя
Олег Симороз (Активіст)
Європейський суд з
прав людини (ЄСПЛ) прийняв рішення згідно з яким держава Україна має виплатити
€2100 компенсації моральної шкоди та €250 відшкодування судових витрат за
тримання під вартою колишнього судді Макарівського райсуду Київщини Олексія
Тандира, який у стані спʼяніння збив на смерть військового Нацгвардії на
блокпості в Києві.
Тут палкий привіт
Офісу генпрокурора та нашій судовій системі за формування якої відповідає
Президент України, особливо враховуючи той факт, що він має правлячу партію в парламенті,
а відтак, всі можливості до судової реформи.
Справа тягнеться 2,5
роки. Тандир був на місці злочину, є свідки, експертизи. Цей чорт з перших
хвилин намагався уникнути відповідальності, він імітував, що за кермом начебто
був не він та намагався спотворити результати експертизи. Всі ці процесуальні
дії в результаті були проведені під пилким наглядом суспільства, і вони
вказують на його вину з обтяжувальними обставинами, відтак, він має отримати
максимальне покарання у вигляді 10 років позбавлення волі.
В судовому ж
засіданні він неодноразово намагався вийти на волю з метою уникнення
відповідальності шляхом «мобілізації» до лав 119-ї Чернігівської бригади ТрО і
тільки завдяки розголосу, це вдалося зупинити. Коли я писав про це, то дії
командування цієї частини зупинив тільки суспільний розголос, вони реально
збиралися його витягнути, і я не маю сумніву, що командир частини тупо взяв
бабло…
Особи, які вчиняють
тяжкі злочини і якщо є прямі докази (а тут їх більше ніж достатньо), не мають
виходити із СІЗО, це просто основна справедливої держави. В першу чергу це
стосується топ-чиновників, зокрема суддів. Суддя мав бути взірцем для людей,
натомість зловживаючи своїм статусом він бухав за кермом та позбавив життя
військового.
Рішення очевидне:
Президент України
Володимир Зеленський має нарешті перестати удавати, що у нас все нормально із
судовою системою. Криза справедливості – ось це сьогоднішня реальність
українського суду. Справи роками розглядаються в суді і дуже часто одіозні
злочинці, серед яких і корупціонери, уникають реальної відповідальності через
сплив термінів притягнення, чи втечі закордон, бо їх попри величезні ризики
відпускали під застави.
І прикриватися
практикою Європейського суду дуже зручно багатьом чиновникам в Україні, це
зараз максимально розганяють так звані «лідери громадської думки», але це не
більше ніж маніпуляція. Бо в Європейській Конвенції з прав людини немає жодного
слова про заборону ізольовувати злочинця від суспільства. Тут в першу чергу до
нашої держави, яка має процесуальне законодавство в інтересах злочинців та як
наслідок жахливо прописані рішення суду, які в європейському суді може
розвалити першокурсник і не обов’язково юрфаку…
Європейська
спільнота має отримати чіткий сигнал від держави України. У нас значно більший рівень
злочинів проти держави та її інтересів ніж в країнах ЄС. Їх часто вчиняють
посадовці, які мають великий вплив на судову систему, відтак, в більшості
випадків такі справи не отримують очікуваного суспільством результату. І це чи
не найбільше зневірює людей. Це все знищує фактично основний принцип демократії
– справедливість.
Українська судова
система має стати жорсткішою! І правовий режим воєнного стану абсолютно законно
може реалізувати це, залишаючись в рамках цивілізованої демократичної
європейської країни, посилаючись на те, скільки топ-посадовців уникають
відповідальності і які настрої це несе в суспільство воюючої країни. Без
усілякого пафосу – це те, чого реально потребує країна сьогодні:
– ніяких застав для
топ-корупціонерів та вбивць, а також тяжких та особливо тяжких злочинів
вчинених високопосадовцями, зокрема суддями. Якщо на початку є прямі докази,
які вказують на вчинення цього злочину, то альтернативи триманню під вартою
бути не може, бо решта це глузування з народу.
– розумні строки судового розгляду. Якщо прокурор, чи суддя 2,5 роки розглядають справу в першій інстанції, то їм необхідно шукати роботу в приватному секторі. А якщо це набуває масового характеру як зараз, то звільняти треба генпрокурора та очільників судів.
