#

Компенсація вбивці військового: ЄСПЛ і криза українського правосуддя

Олег Симороз (Активіст)

27.01.2026 08:46
Компенсація вбивці військового: ЄСПЛ і криза українського правосуддя

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) прийняв рішення згідно з яким держава Україна має виплатити €2100 компенсації моральної шкоди та €250 відшкодування судових витрат за тримання під вартою колишнього судді Макарівського райсуду Київщини Олексія Тандира, який у стані спʼяніння збив на смерть військового Нацгвардії на блокпості в Києві. 

Тут палкий привіт Офісу генпрокурора та нашій судовій системі за формування якої відповідає Президент України, особливо враховуючи той факт, що він має правлячу партію в парламенті, а відтак, всі можливості до судової реформи. 

Справа тягнеться 2,5 роки. Тандир був на місці злочину, є свідки, експертизи. Цей чорт з перших хвилин намагався уникнути відповідальності, він імітував, що за кермом начебто був не він та намагався спотворити результати експертизи. Всі ці процесуальні дії в результаті були проведені під пилким наглядом суспільства, і вони вказують на його вину з обтяжувальними обставинами, відтак, він має отримати максимальне покарання у вигляді 10 років позбавлення волі.

В судовому ж засіданні він неодноразово намагався вийти на волю з метою уникнення відповідальності шляхом «мобілізації» до лав 119-ї Чернігівської бригади ТрО і тільки завдяки розголосу, це вдалося зупинити. Коли я писав про це, то дії командування цієї частини зупинив тільки суспільний розголос, вони реально збиралися його витягнути, і я не маю сумніву, що командир частини тупо взяв бабло…

Особи, які вчиняють тяжкі злочини і якщо є прямі докази (а тут їх більше ніж достатньо), не мають виходити із СІЗО, це просто основна справедливої держави. В першу чергу це стосується топ-чиновників, зокрема суддів. Суддя мав бути взірцем для людей, натомість зловживаючи своїм статусом він бухав за кермом та позбавив життя військового. 

Рішення очевидне:

Президент України Володимир Зеленський має нарешті перестати удавати, що у нас все нормально із судовою системою. Криза справедливості – ось це сьогоднішня реальність українського суду. Справи роками розглядаються в суді і дуже часто одіозні злочинці, серед яких і корупціонери, уникають реальної відповідальності через сплив термінів притягнення, чи втечі закордон, бо їх попри величезні ризики відпускали під застави. 

І прикриватися практикою Європейського суду дуже зручно багатьом чиновникам в Україні, це зараз максимально розганяють так звані «лідери громадської думки», але це не більше ніж маніпуляція. Бо в Європейській Конвенції з прав людини немає жодного слова про заборону ізольовувати злочинця від суспільства. Тут в першу чергу до нашої держави, яка має процесуальне законодавство в інтересах злочинців та як наслідок жахливо прописані рішення суду, які в європейському суді може розвалити першокурсник і не обов’язково юрфаку…

Європейська спільнота має отримати чіткий сигнал від держави України. У нас значно більший рівень злочинів проти держави та її інтересів ніж в країнах ЄС. Їх часто вчиняють посадовці, які мають великий вплив на судову систему, відтак, в більшості випадків такі справи не отримують очікуваного суспільством результату. І це чи не найбільше зневірює людей. Це все знищує фактично основний принцип демократії – справедливість. 

Українська судова система має стати жорсткішою! І правовий режим воєнного стану абсолютно законно може реалізувати це, залишаючись в рамках цивілізованої демократичної європейської країни, посилаючись на те, скільки топ-посадовців уникають відповідальності і які настрої це несе в суспільство воюючої країни. Без усілякого пафосу – це те, чого реально потребує країна сьогодні:

– ніяких застав для топ-корупціонерів та вбивць, а також тяжких та особливо тяжких злочинів вчинених високопосадовцями, зокрема суддями. Якщо на початку є прямі докази, які вказують на вчинення цього злочину, то альтернативи триманню під вартою бути не може, бо решта це глузування з народу. 

– розумні строки судового розгляду. Якщо прокурор, чи суддя 2,5 роки розглядають справу в першій інстанції, то їм необхідно шукати роботу в приватному секторі. А якщо це набуває масового характеру як зараз, то звільняти треба генпрокурора та очільників судів.

Можливо, це чорно-біле зображення дорога та текст

Читати "Моя Київщина" у Facebook