#

Уродженці Донбасу та їх земляцтво

Олександр Воронін (журналіст)

29.01.2020 19:18
Уродженці Донбасу та їх земляцтво

У понеділок в інформаційному агентстві «Інтерфакс-Україна» відбулася презентація зареєстрованої 9 січня Всеукраїнської громадської організації "Земляцтво - рідний Донбас", хоча підготовча та організаційна робота в ініціаторів нового об’єднання розпочалася ще у вересні минулого року.

Нині в Мінюсті на кожен регіон припадає по декілька земляцтв, зокрема й десяток тих, коріння активістів яких пов’язані з Донецькою та Луганською областями.

Дане земляцтво представлено відомими в Україні особами: багаторазовим чемпіоном Паралімпійских ігор із плавання Віктором Смирновим, вченим та експертом у сфері державного управління та місцевого самоврядування Борисом Адамовим. Серед засновників ВГО три колишніх народних депутати: Тетяна Бахтєєва, президент холдингу NORD Валентин Ландик та Валерій Коновалюк. Утім, замість останнього на пресконференції була присутня співачка та громадська діячка Ганна Славська. Власне, наявність політиків у цьому земляцтві викликало чимало питань. І може свідчити про певне політичне підґрунтя.

Зазначимо, що офіційна мета столичних земляцтв від регіонів та діючих в інших областях - популяризація рідного краю, його інвестиційної,  туристичної та культурної привабливості. Інша річ, що земляцтва Криму та Донбасу зараз мають більше бути занепокоєними насамперед проблематикою відновлення територіальної цілісності України та подальшою реінтеграцією в Україну АРК, Донецької та Луганської областей.

«Нас усіх об'єднує те, що ми родом з Донбасу, і те, що ми всі земляки. Мета нашої організації об'єднати всіх разом у дуже скрутний час в ім'я лише одного слова - мир. Це непросте, але найголовніше слово. Мир потрібен усій Україні, тому що без нього не буде процвітаючої України. І без Донбасу не буде успішної, процвітаючої України», - сказала на пресконференції заслужений лікар України, народний депутат п’яти попередніх скликань Тетяна Бахтеєва, кандидатуру якої її однодумці одностайно висунули на посаду Голови ВГО. Бахтеєва, до слова, входить у групу впливу найбагатшого жителя України - олігарха Ріната Ахметова, який нещодавно відзначився тим, що купив за 200 млн доларів маєток у Франції. Хоча ці гроші можна було б направити на відбудову регіону. А власне про це й говорила Бахтеєва, як про одне з найголовніших завдань влади.

Екснардеп нагадала трагічну статистику,  яку підбили представники ООН: «За час конфлікту на Донбасі загинуло більше ніж 13 тис людей, із яких понад 130 дітей. Не менше ніж 200 дітей було поранено. Дорослі і діти у XXI столітті в центрі Європи не повинні помирати від снарядів і куль». Вона додала, що трьома цілями цієї організації є мир на Донбасі, реінтеграція Донбасу та відновлення Донбасу.

Не секрет, що миру прагнуть усі українці, незалежно від свого етнічного походження, однак не за будь-яку ціну. Власне, починаючи від 2014-го року, серед вітчизняних політиків, експертів та представників громадського суспільства немає консенсусу не тільки в програмах відновлення миру в регіоні, але навіть і в термінології. Націонал-демократи вважають, що ми маємо виключно російську військову агресію, прихильники примирення з Росією більш вживають прокремлівський термін «громадянський конфлікт на Донбасі». Експерти ж  з геополітики впевнені, що на даний час ми маємо класичний приклад військово-політичного та економічного  протистояння, якому притаманні й різноманітні характеристики  сучасної гібридної  війни, де складовою частиною є й інформаційно-ментальне протистояння.

Між іншим, і Бахтєєва, і Ландик сьогодні є персонами нон-грата в так званих ДНР і ЛНР, а колишній керівник «Норду» пригадав, що росіяни з’явилися у Донецьку лише 24 серпня, а до цього тут діяли переважно місцеві бандити-мародери.

Свої сподівання на установлення миру нове земляцтво пов'язує переважно з миротворчими зусиллями президента Володимира Зеленського в межах міжнародного діалогу в нормандському форматі.

Попри те, що новоутворена ВГО формально не є політичною, вочевидь на місцевих виборах колишніх активістів Партії регіонів будуть використовувати для підвищення рейтингу окремих кандидатів на посади міських голів та депутатів обласної та місцевих Рад на виборах, які заплановано провести восени.

Очевидно, що ближче до літа викристалізуються стосунки між громадськими організаціями, місцевими елітами та суб’єктами політичного процесу в країні та на Київщині. Окрім того, позицію підтримки новим земляцтвом тих чи інших кандидатів слід розглядати й у контексті розколу колишньої Партії Регіонів на два крила – «Опозиційна платформа» - Бойка-Медведчука та Новінського (які пройшли до нинішнього складу парламенту) та партії «Опозиційний Блок» Євгена Мураєва та Олександра Вілкула, яким не пощастило.

Попри скепсис окремих користувачів мережі щодо створення «ще однієї ватної організації», можна припустити, що, не дивлячись на тиск патріотичного флангу на головнокомандувача, орієнтація на діалог між пересічними земляками по обидва боки розмежування з боку громадських організацій теоретично може дещо розширити коридор дипломатичних можливостей для президента, тим паче після заміни кремлівського куратора українського питання В’ячеслава Суркова на уродженця Кіровоградщини Дмитра Козака.

Зрозуміло, головна робота нової організації буде зосереджена на допомозі тимчасово переселених осіб, а оскільки їх найбільше проживає саме на Київщині, Борис Адамов запевнив, що «організація планує взаємодіяти з Міністерством у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб не тільки на центральному, але й на регіональному та місцевому рівні».

Як запевнили співзасновники нового земляцтва, невдовзі запрацює і його веб-сайт. Цікаво, чи буде на ньому форум для дискусії щодо шляхів нормалізації ситуації на Донбасі і як саме будуть моделюватися відгуки та коментарі його відвідувачів...

Читати "Моя Київщина" у Telegram