#

Уряд обмежує права пенсіонерів під виглядом "балансу"

Олексій Баганець (Адвокат)

16.01.2025 14:22
Уряд обмежує права пенсіонерів під виглядом "балансу"
І знову про беззаконня і цинічне ігнорування верховенства права в Україні, але, під маскою «забезпечення справедливості і балансу».
Визнаю, що на тлі беззаконня, яке творить нинішня влада відносно пенсіонерів в цілому, бо більшості із них за ці крайні 5 років влада так і не забезпечила отримання нормальної пенсії, а в той же час на 6-й рік свого правління вирішила пограбувати і іншу, набагато меншу, частину пенсіонерів із числа силовиків та військових, «урізавши» їм спеціальні пенсії в 2025 році шляхом прийняття неконституційного Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» та винесеної, начебто, на його підставі Постанови, нещодавній виступ на засіданні Верховної Ради України єдиного із народних обранців - народного депутата від партії «Батьківщина» Михайла Цимбалюка із запитанням до Прем’єр-Міністра Д.Шмигаля з цього питання був особливо для мене приємною несподіванкою. Погоджуюсь, що Михайло Михайлович, чи не захотів викликати на себе гнів діючої влади, чи просто у нього у відведений дуже короткий термін для виступу не вистачило часу, але він у своєму запитанні не торкнувся всіх фактів неконституційності урядової Постанови, хоча і за сказане я йому щиро вдячний!
Для мене була цікавою реакція Глави виконавчої влади нашої держави на цей офіційний запит народного обранця, але нічого дивного не відбулося, бо Прем’єр – Міністр фактично ухилився від надання роз’яснення на це звернення і передоручив це зробити Міністру соціальної політики Оксані Жолнович. Не тільки я, а і більшість думаючих українців вже давно переконались у відвертій некомпетентності наших нинішніх урядовців, наголошую, при цьому, настільки бездарних за всю історію незалежності української держави ще не було, як за ці крайні більше як 5 років!
Але, почуте «пояснення» міністерки на це кричуще беззаконня відносно пенсіонерів мене взагалі шокували. Ви тільки вслухайтесь, що вона відповіла на запитання народного депутата України. Виявляється, що уряд діяв на підставі Закону України «Про державний бюджет України», прийнятого нещодавно, а головне, що ця Постанова хоча і стосується спеціальних пенсій осіб, які мають заслуги перед державою, але, в силу того, що між цими спеціальними пенсіями і пенсіями, які отримують більшість громадян, нарахованими за соціальним страхуванням є велика розбіжність, то вони і вирішили їх таким способом збалансувати (тобто, фактично урівняти), щоб була справедливість! Ви чуєте, що вона говорить? Пані Міністр! Скажіть, а Ви коли небуть, хоча б перед сном, відкривали Конституцію України, де чітко зазначено, що не можуть щойно прийняті закони скасовувати чи обмежувати раніше набуті права і свободи громадян, що такі закони не мають зворотної сили? Як Ви могли погодитись стати міністром, якщо не знаєте елементарних норм законодавства про те, що ні один закон не може скасувати чи навіть «поставити на паузу» рішення судів, які вступили в законну силу, бо значна частина спеціальних пенсій була нарахована і виплачувалась цим пенсіонерам досить тривалий час(!) за рішеннями судів? А чи Ви знаєте (а повинні були знати), що Закон про державний бюджет не може регулювати питання, які вже врегульовані спеціальними законами, про що, таким як Ви, роз’яснював і Конституційний Суд України, і неодноразово - Верховний Суд нашої держави?
Та про що я і з ким вирішив говорити, коли ця особа, наділена такими владними повноваженнями, тим більше, під час війни, стверджуючи про якусь «несправедливість» між розмірами різних пенсій, при цьому передбачувано змовчала про суттєве підняття цим же законом про дежбюджет заробітних плат представникам влади, в тому числі і діючим силовикам, особливо, так званим, «антикорупційним»! Чому вона, також, не пояснила народному депутату України, чому ця Постанова уряду застосовується і до тих пенсіонерів, які, не зважаючи на свій солідний вік (60 років і більше), з перших днів повномасштабного вторгнення агресора на територію України пішли зі зброєю в руках захищати свою Батьківщину в складі добровольчих формувань територіальної оборони міст Києва, Чернігова, Сум, Харкова і т.д., та до сьогоднішнього дня, безоплатно(!), як стверджує народний депутат, продовжують перебувати на службі, забезпечуючи за свій рахунок себе і своїх побратимів форменим одягом, продуктами харчування, паливно-мастильними матеріалами, приладами нічного бачення і т.д.? І це в той час, звертаю увагу, коли центральна влада (скоріше всього і ця Міністерка) з перших днів війни втекла з того ж Києва і переховувалась від 1 до 2-х і більше місяців на безпечній західній Україні!
Тобто, її риторика у своїх поясненнях народному депутату викладена не лише поверхово, але і демонстративно зневажливо до певної категорії громадян.
Ви послухайте її інтерв’ю на цю ж тему по телебаченню, де вона давала відповідь на запитання, до речі, досить грамотного журналіста, що мене здивувало, бо дійство проходило на Єдиному марафоні, в тому числі і з приводу того, а що буде, якщо скривджені пенсіонери звернуться до суду і там знайдуть підтримку і захист своїх прав, після чого навіть повернуть не тільки відібрану частину пенсії, а і одержать компенсацію від держави за допущені порушення їх прав.
Я навіть не міг допустити, яку «допомогу» таким скривдженим пенсіонерам не свідомо, звичайно, надасть пані Жолнович в цій розмові, бо тепер це її інтерв’ю при пред’явленні в тому ж Європейському суді з прав людини однозначно стане підставою для задоволення звернень наших громадян, тим більше, що вони такі пенсії отримували за особливі заслуги перед державою. Більше скажу, що Жолнович впевнена, що цього разу «вони» підготували абсолютно правильні норми, які відповідають всім нормам якогось незрозумілого для мене, як юриста із майже 50 річним стажем, «регламенту», бо такі обмеження не стосуються тих пенсіонерів, які такі пенсії заслужили (з їх слів виходить, що силовики і військові їх абсолютно не заслужили), бо вони, начебто, сплачували відрахунки до Пенсійного фонду і тому таких пенсіонерів Постанова уряду стосуватися не буде. Більше того, за її словами, тільки не впадіть, якщо стоїте, виявляється, що спеціальні пенсії силовики і військові одержували в якості «привілеїв», тому держава може в час воєнного стану і складної економічної ситуації ці «привілеї» обмежити. Ви чуєте, про що говорить цей Міністр? І саме головне, за її словами, влада переконана, що і суди погодяться із їхньою позицією бо ці нові норми не суперечать Конституції України, так як такі скасування частини пенсій підтримають баланс справедливості. Я підсумок, вона запевника, що переконана в тому, що суди їх правильно зрозуміють і не будуть скасовувати їх рішення і, тим більше, не будуть нараховувати таким пенсіонерам додаткові виплати!!!
Подібні висловлювання є нічим іншим, як завуальованим тиском на судову владу, а це, в свою чергу, порушує принцип незалежності судів, гарантований ст. 126 Конституції України, та демонструє повне нерозуміння стандартів правової держави. Цей Міністр фактично закликав суди «закрити очі» на порушення прав громадян, виправдовуючи це «інтересами держави. Такі її дії можуть навіть містити ознаки злочину, передбаченого ст. 376 КК України, яка встановлює кримінальну відповідальність за втручання в діяльність судових органів.
При цьому, будучи такою впевненою у майбутній «державницької» позиції судів під час розгляду таких позовів, пані Жолнович красномовно промовчала, що єдиною категорією спеціальних пенсіонерів, які мають, до відома, найвищі пенсії, нехай і у вигляді пожиттєвих утримань, яких не торкнулась ця злополучна Постанова уряду, виявились саме судді. Тобто, така впевненість нашої влади у «державницькій» позиції суддів під час її оскарження і дає підстави нашим громадянам зробити висновки, що таким способом наша влада фактично «підкупила» судову владу, щоб судді приймали на її користь рішення під час розгляду позовів про скасування такого неконституційного і незаконного нормативного акту, як названа Постанова.
Не менш цікавим були і ще деякі повідомлення нашої Міністерки глядачам. Зокрема, вона, також повідомила, що ці обмеження, прийняті урядом, торкнуться лише приблизно 18 тисяч із більше ніж 200 тисяч пенсіонерів, які отримують підвищену пенсію, начебто, тільки за рішеннями судів, після чого, ні Жолнович, ні, так званий, нинішній уряд вже ніколи не зможуть спростувати того, що вони діяли умисно, не виконуючи свідомо рішення судів, які вступили в законну силу, за якими пенсіонери і домоглися виплати законних пенсій. На справедливе запитання журналіста про те, а скільки ж коштів уряд «зекономить» таким «урізанням», обмеженням, частини пенсійних виплат спеціальних категорій пенсіонерів, вона відповіла, що за їх розрахунком це приблизно буде становити до 5 млрд. грн. Але, за її висновком, це, виявляється, не стільки важливо, скільки вони зекономлять, головне, що буде забезпечена бажана «справедливість» для всіх пенсіонерів, особливо тих, які отримують значно менші розміри пенсій.
Підводячи підсумок висловленої позиції Кабінету Міністрів через такі пояснення пані Жолнович, можна сказати одне: мова йде про справжній наступ нинішньої влади на конституційні права і свободи наших громадян і ніщо, окрім як якнайшвидше відправка їх всіх у відставку, цей безпредєл не зупинить. Вони взагалі не бачать перед собою людину і громадянина, а всі ці «пояснення» про забезпечення незрозумілого «балансу» між законом і «справедливістю», це для лохів, вибачте, аналогічно як і в росії та Білорусії. Нехай би краще ця Міністерка пояснила непомірно високі – мільйонні у гривнях зарплати керівників державних корпорацій, причому явно збиткових, і їх премії у мільйонах доларів США, заробітні плати в 300-500 тис. грн. в Рахунковій палаті, про існування якої вже ніхто давно не чув, про такі ж зарплати членів, так званих, Наглядових рад, які фактично нічого не роблять, і т.д. Про яку «справедливість» чи «баланс» між законом і справедливістю вона говорить, якщо з її висловнювань можна зробити лише один висновок: їм було б краще, щоб пенсіонери швидше вимерли і не перешкоджали виживати в цей час можновладцям. А який ще в такої влади може бути задум?
Подумайте самі.
Читати "Моя Київщина" у Facebook