#

Зруйноване житло, взята іпотека чи кредит – які пільги під час воєнного стану

Роман Сімутін (ексдепутат Київської облради, адвокат)

14.04.2022 08:20
Зруйноване житло, взята іпотека чи кредит – які пільги під час воєнного стану

Поговоримо про прострочення зобов’язань, неустойку, збільшення процентів, відтермінування сплати боргу та про неможливість виселення з іпотечного майна.

Нещодавно парламентом ухвалено ряд змін з метою – полегшити ситуацію для українців-позичальників на час війни. Що запропонували?

КРЕДИТНІ КАНІКУЛИ 

На час дії воєнного стану та в тридцятиденний строк після споживач не буде нести відповідальності у разі прострочення за споживчим кредитом.

 Також, споживач звільняється від обов’язку сплати неустойки (штрафу, пені) та інших платежів за договором про

Важливо, що нові правила НЕ ПЕРЕДБАЧАЮТЬ споживчий кредит при простроченні.

Забороняється збільшення процентної ставки за користування кредитом.

Скасування відсотків за користування кредитними коштами. Кредитні канікули – це відтермінування сплати боргу, а не його прощення. Також кредитні канікули – це право кредитора, а не його зобов’язання. Саме тому щодо кредитних канікулів рекомендую домовитися безпосередньо з кредитором.

ЩО З ІПОТЕКОЮ? 

У період дії воєнного стану та у тридцятиденний термін після його припинення неможливе виселення з іпотечного майна, продаж та реалізація на електронних торгах.

За законом підставою припинення іпотеки є: (1) наявність фактів знищення майна, переданого в іпотеку, та (2) відсутність обставин її відновлення іпотекодавцем.

У зв’язку з наведеним НЕОБХІДНО вчинити дії направлені на  внесення відомостей до державних реєстрів, а саме запису про закриття об`єкта нерухомого майна, підстава внесення запису – знищення об`єкта нерухомого майна.

Порада: якщо будинок/квартиру знищено або пошкоджено – вважаю за необхідне негайно повідомити про це іпотекодержателя та запропонувати йому дату та час для складення Акту перевірки наявності та стану майна (об`єкта нерухомості, яким забезпечено зобов`язання), в якому детально визначити стан об’єкта іпотеки та зазначити ваші пояснення щодо обставин, які стали причиною даних подій.

Зауважу: якщо на рівні закону не приймуть хоча б якісь мінімальні гарантії для людей з іпотекою – це буде боргова КАБАЛА.

А загалом, кредитні договори – індивідуальні, тому слід дивитися кожен окремо. Пишіть-запитуйте, можете надіслати ваш договір для напрацювання практичних кроків.

Всі мої ПУБЛІКАЦІЇ - у ФБ https://www.facebook.com/r.simutin

або Телеграм https://t.me/advokatsimutin

ПІДПИСУЙТЕСЯ - ПОШИРЮЙТЕ – КОМЕНТУЙТЕ.

Читати "Моя Київщина" у Telegram