#

Група Глиняної з Київщини зриває реформу системи забезпечення харчування армії

08.03.2024 09:44
Група Глиняної з Київщини зриває реформу системи забезпечення харчування армії
Фото з мережі Інтернет

Група Тетяни Глиняної з Білої Церкви зриває реформу системи забезпечення харчування української армії

Про це повідомляє інформаційний портал "Моя Київщина" із покликанням на "Цензор.НЕТ".

Минулого тижня Державний оператор тилу оголосив повторні торги за скороченою процедурою для закупівлі харчування для армії. Це сталось після того як 22 лютого ДОТ змушений був скасувати попередні торги за наслідком рішення Шостого апеляційного адміністративного суду Києва.

Оскільки запуск нової процедури продовжує супроводжуватись поширенням маніпулятивних статей про те, що ДОТ нібито намагався провести торги під рітейл, а також заявами, що реформа закупівлі харчування може призвести до того, що солдати будуть голодні, доведеться вкотре пояснити, чому ця реформа стала потрібною і обговорюваною.

Як відомо, на початку 2023 року вийшла стаття Юрія Ніколова про те, що Міноборони може закупити яйця по 17 гривень. Саме з такою ціною вони були поставлені в каталозі компанії "Актив компані", що входить до групи Тетяни Глиняної.

Внаслідок обурення суспільства були ухвалені зміни до закону Верховною Радою, і Міноборони було змушене у травні  повернути закупівлі харчування на Prozorro. Перед тим було також проведено кілька зустрічей з рітейлом, з яких стало зрозуміло, що на торги він не вийде. Втім у межах тих обговорень виникла ідея, як можна змінити ринок постачань, який покращить ситуацію і для війська, і для держави.

Йшлося про окремі закупівлі харчових груп (м'ясо, крупи, молочка, вода тощо) у виробників та послуг логістики. Власне, саме цю ідею реформи і презентує в грудні Державний оператор тилу, який навесні сам був лише ідеєю, оскільки не було постанови Кабміну про його створення.

Перші торги харчів зекономили державному бюджету 3,8 мільярда гривень. Загалом виведення на Prozorro тилових оборонних закупівель дозволило зекономити 8 мільярдів.

Але далі стали випливати речі, які засвідчили, що це все-таки не кращий порядок існування.

Звіт Рахункової палати показав, що компанії-посередники не поставляли самі товари до військових частин (це робили їхні підрядники). А ціни при цьому були значно вищі порівняно із закупівельними.

Наприклад, ТОВ "ВТ ДЕВЕЛОПМЕНТ", яка також належить родині Гринкевичів, купувала групу молочної продукції у ТОВ "МО ЛК ОМ".

У результаті аудиту Рахункової палати виявлено, що сметана 15-20 % закуплена за ціною 87,09 грн за кг, а поставлена за ціною 144,0 грн за кг, що на 56,91 грн або 39,52 % дорожче. Молоко ультрапастеризоване 2,5 % закуплене за 33,00 грн/кг, поставлено за 45 грн/кг, що дорожче на 12,0 грн/кг (26,67 %).

Навесні 2022, в найстрашніші місяці війни ТОВ "ПРЕМІУМ КОМПАНІ" (належить до групи Тетяни Глиняної) та ТОВ "Військсервіс волонтер" (її головний конкурент) підняли ціни на воду з 8 до 15 грн.

Натомість на останніх торгах Міноборони купило воду напряму в "Оболоні" за 3.90

Маючи велику маржу, компанії-постачальники при цьому не гребували не платити кошти своїм підрядникам.

У січні Громадська антикорупційна рада при Міноборони отримала лист від компанії-посередника, якій група Гринкевичів не заплатила 5 мільйонів за поставлену продукцію.

14 лютого Національне антикорупційне бюро підтвердило існування корупційної схеми у закупівлях харчування Міноборони.

Детективи Національного бюро підтвердили факти існування корупційної схеми, яка дозволяє значно завищувати ціни на певні категорії продуктів. Таким чином недоброчесні постачальники отримують надприбутки та фактично наживаються на армії під час повномасштабної агресії рф

- йдеться в повідомленні.

Застосування наявної системи закупівель дозволяє постачальникам вдаватися до зловживань під час формування ціни на ходові групи продуктів: яйця продають втридорога, а лосось або лохину, які не побачиш в раціоні військових, – за цінами, в рази нижче ринкових

- зазначили в НАБУ.

Зазвичай, такі зловживання відбувались на рівні списання дободачі. Тому що Міністерство платить компанії за комплект (умовні 110 чи 146 грн), а от далі з тих 146 грн просто оплачується конкретний продукт. Наприклад, помідори по 151 грн, які були в прямому договорі однієї з компаній.

При цьому ніхто насправді не постачає весь каталог. Він просто створює зручну рамку. Найбільш використовуваними з каталогу є всього 26 найменувань продуктів, що становить 6 % асортименту. Водночас зазначені 26 найменувань становлять понад 80 % загального обсягу поставок та до 75 % вартості послуги.

Але це не всі зловживання.

Місяць тому перевірки на чолі з заступником міністра Половенком виявили недовозу в низку частин від "Трейд граніт інвест" на суму понад 10 мільйонів гривень. Після чого частини були передані іншим постачальникам.

А от тепер я тобі розкажу найгірше: через тиждень частина стала нас запевняти, що їм все вже довезли

- розповів представник Міноборони на умовах анонімності.

Те, що найбільше грошей крадуться на рівні співпраці окремих частин і постачальників ГАР МО мало сигнали і раніше, але тепер це також зафіксовано конкретним провадженням ДБР.

Наприклад, в реєстрі судових рішень можна знайти ухвалу, де йдеться про розслідування, в рамках якого виявлена злочинна схема начальника льотно-технічної їдальні однієї з військових частин, який за допомогою ще кількох військовослужбовців привласнював майно Міноборони.

Спершу начальник дав вказівку кухарю "здійснювати видачу у їдальню на 30 % менше продуктів харчування від їхньої кількості, вказаної у первинних бухгалтерських документах".

Це фактично означало, що порція харчування військових у ВЧ стала на третину меншою. А далі "зекономлені" продукти були реалізовані за гроші.

Зокрема, військові продали 60 кг цукру, 15 кг макаронів, 4 мішки замороженого хека вагою майже 60 кг, 110 кг замороженої свинини, майже 30 кг стегон бройлера, 20 банок томатної пасти та іншу продукцію.

Але надалі новоспечені бізнесмени, судячи з матеріалів справи, вирішили, що тримати надлишок товару на базі небезпечно, тому "удосконалили" схему.

В результаті організатор схеми "вирішив організувати протиправну схему, яка полягала у повторному їх (продуктів харчування – ред.) оприбуткуванні по бухгалтерському обліку на підставі фіктивних первинних бухгалтерських документів про їх нібито поставку у військову частину ТОВ "Актив Компані", яке на той час постачало продукти харчування у військову частину НОМЕР_1 на підставі укладеного з Міністерством оборони України Договору №286/2/22/75 від 23.12.2022", - йдеться у судовій ухвалі.

Це той самий контракт, де були прописані спочатку яйця по 17.

Згідно з домовленістю, підроблені зведені акти невстановленою слідством службовою особою ТОВ "Актив Компані" повинні були подаватися у Міністерство оборони України для здійснення оплати, а незаконно отримані ТОВ "Актив Компані" у такий спосіб грошові кошти розподілятися між учасниками групи

- зазначається в матеріалах досудового слідства.

У результаті лише протягом червня - липня 2023 року було виписано неправдиві видаткові та товарно-транспортні накладні про постачання ТОВ "Актив Компані" у військову частину на загальну суму 1 393 170,89 грн.

У листопаді Міноборони заплатило "Актів компані" за контрактом. Після чого "невстановлена особа" вивела кошти з рахунків та розподілила їх між учасниками злочинної групи .

У липні до неї долучили представника компанії ТОВ "Гранд Консалт". ТОВ "Гранд Консалт" виграв ту саму область і частини, які обслуговувало до того "Актив компані".

Але це не все, в тих торгах взяли участь чомусь лише дві компанії з групи Глиняної. Інші компанії на цей лот не подавались, що змушує думати про існування змов між учасниками ринку постачання харчування для війська. В результаті "Гранд консалт" отримав найвищу на той момент ціну за дободачу – 147 грн.

І як свідчить розслідування, впродовж серпня - листопада 2023 року в тій же частині тепер уже через рахунки ТОВ "Гранд Консалт" було розікрадено 4, 042 млн. грн.

У грудні 2023 – січні 2024 ДБР оголосило підозри фігурантам схеми. До них застосували домашній арешт. Щоправда, керівники "Актив компані" та "Гранд консалт" наразі у справі проходять як свідки.

Власне вже переліченого, здається, має бути достатньо, щоб зрозуміти, чому забезпечення війська харчуванням треба реформувати.

Окремі закупівлі води також лише підтверджували правильність такого кроку.

Восени в міністерстві агарної політики була проведена нарада з представниками бізнесу, до якої були долучені члени ГАР МО, на якій виробники буквально криком кричали про своє бажання напряму постачати Міноборони. Передусім виробники хліба.

Але чомусь міністерство відмовилось восени робити окремі закупівлі хліба. Хоча до цього не проти ніби було навіть Командування сил логістики.

У грудні ДОТ презентував проєкт реформи закупівель у присутності міністра Рустема Умерова та тодішнього головкома Валерія Залужного.

Але вже з січня стало зрозуміло, що запуску реформи не відбудеться. Це відбулось буквально протягом двох нарад.

Після того, як з міністерства пішов Борис Двалі, а заступником міністра став Віталій Половенко, динаміка "давайте реформувати" змінилась на "давайте обережніше". Крім того, вже в момент презентації Державного оператора тилу, на обличчях представників Командування сил логістики було написано, що їм краще нічого не міняти.

В результаті до кінця січня реформаторська рамка закупівлі від ДОТ окремими харчовими групами була згорнута, а торги були оголошені за старою системою з дободачею і каталогом. Але з новими критеріями.

Власне проти цих критеріїв – наявності 15 складів, техніки, яка їх обслуговує, та РРО або ПРРО і повстали нинішні постачальники харчів Міноборони.

За тиждень до оголошення результатів торгів у фейсбуку та телеграмканалах почалась масова кампанія, що голова ДОТ Арсен Жумаділов прописав умови під рітейл.

Міністерство справді провело перед тим чергову зустріч з рітейлом, з якої стало зрозуміло, що на торги він не вийде. Тому що він не розуміє об’єму замовлення того чи іншого виду продукції та йому важко закупати весь асортимент у 409 позицій наперед.

Натомість всі старі учасники ринку вийшли на торги. Більше того, попри те, що вони називали дискримінаційною умовою наявність РРО, вони її отримали. Наприклад, компанія Глиняної це зробила 16 лютого.

Але напередодні розкриття пропозиції Шостий апеляційний суд Києва визнав кваліфікаційні критерії від ДОТ дискримінаційними. Хоча суд першої інстанції вважав, що визначення кваліфікаційних критеріїв – це дискреція ДОТ.

21 лютого рішення виносив суддя Володимир Кузьменко— суддя Майдану. Він же фігурував на плівках Павла Вовка, де колишній голова ОАСК називав Кузьменка "нашим" у розмові про відмазування суддів апеляційної інстанції.

Ще один суддя - Ярослав Василенко. За даними "Схем", суддя Шостого апеляційного адміністративного суду Василенко здійснив 25 подорожей у Крим з початку його окупації Росією та має незадекларовані апартаменти на березі Чорного моря у Севастополі, записані на дружину, якими вона володіє з 2020 року за паспортом громадянки рф.

Нагадаємо, що НСЗУ не забезпечує харчування поранених військових у лікарнях Київщини.

Читати "Моя Київщина" у Facebook