#

Верховна Рада повернула державні землі громадам: чого чекати жителям Київщини

15.11.2019 15:30
Верховна Рада повернула державні землі громадам: чого чекати жителям Київщини
Фото з мережі Інтернет

 

Верховна Рада попередньо повернула в управління місцевим громадам державні землі за межами населених пунктів, а також запустила ліквідацію Держгеокадастру

Про це повідомляє інформаційний портал "Моя Київщина" з посиланням на сайт "Української правди".

У першому читанні законопроект підтримало 272 депутатів: 230 з фракції "Слуга народу", 17 з фракції "Голос", 16 – "Позафракційні".

Головні зміни, які пропонуються документом, можна звести до трьох позицій:

  • Сільським, селищним і міським радам повертаються повноваження щодо управління землями місцевих громад за межами населених пунктів.

"Органи місцевого самоврядування у даний час контролюють лише близько десятої частини неприватизованих земель. В той же час управлінські рішення щодо землі, які приймаються призначеними із Києва чиновниками територіальних органів Держгеокадастру, далеко не завжди можуть розглядатися як такі, що відповідають інтересам сільських громад", - зазначається в пояснювальній записці

  • Документ пропонує відмовитись від існування "спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин", тобто від Держгеокадастру.

Передбачається, що його замінить сервісний орган, який буде займатись кадастровою діяльністю та геопросторовими даними.

Автори проекту відзначають, що державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру із її територіальними органами є п’ятим за величиною штату цивільним відомством країни, що представлений на рівні кожного району та міста. Утримання Держгеокадастру у 2017 році обійшлося платникам податків в Україні у 1,11 млрд грн, а у 2018 році – 1,9 млрд грн.

 

  • Відбувається дерегуляція земельних відносин. Зокрема, скасовується необхідність погоджувати з Кабміном питання продажу іноземним компаніям земельних ділянок несільськогосподарського призначення державної і комунальної власності.

"Вказані норми обмежують можливість внесення інвестицій в економіку України і не є обґрунтованими. Крім того, їх достатньо легко обійти, придбавши земельну ділянку на українську юридичну особу, а потім відчуживши її на користь іноземної юридичної особи", - наголошують автори.

Також передбачається надати місцевим органам право самим змінювати цільове призначення земельних ділянок приватної власності. Сьогодні ці погодження здійснює Верховна Рада, проте, як зазначають автори, ці повноваження Рада майже не реалізує.

"За три останні скликання парламентом не було прийнято жодного рішення із зазначеного питання, хоча зміна цільового призначення вказаних земель застосовується досить широко із застосуванням різноманітних схем з обходу закону", - наголошується в пояснювальній записці.Крім цього, планується надати місцевим органам функції із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.

Нагадаємо, що 13 листопада Верховна Рада у першому читанні прийняла закон, який дозволить продавати землі сільськогосподарського призначення.

 

Читати "Моя Київщина" у Facebook