#

Андрій Нєбитов: Моє головне завдання – відновлення довіри до працівників поліції і покращення співпраці з громадами

13.09.2021 13:20
Андрій Нєбитов: Моє головне завдання – відновлення довіри до працівників поліції і покращення співпраці з громадами
Андрій Нєбитов

Уже два роки Київське обласне головне управління Національної поліції очолює Андрій Нєбитов. Портал «Моя Київщина» вирішив поцікавитися в нього: що вдалося зробити йому за цей час, як взагалі відбувається реформа правоохоронних органів на прикладі нашого регіону, а на початку нового політичного сезону принагідно дізнатися: чи готові наші поліціянти дати відсіч можливим провокаціям під час масових заходів. Бесіда виявилась доволі розлогою, тому сьогодні ми публікуємо лише першу частину інтерв’ю

-Два роки тому, коли ви очолили Нацполіцію регіону, Ви мабуть ставили перед собою певні пріоритетні завдання, хай і в рамках ваших не безмірних повноважень. Що вдалося зробити за цей час і над чим ще працюєте?

- Одним з головних завдань, яке я поставив перед собою та перед особистим складом – це налагодження кращої, ніж існувала, комунікації між поліцією, органами влади, територіальними громадами та пересічними громадянами, адже приборкати злочинність лише силами правоохоронців – неможливо. На жаль, тоді довіра до поліцейських у регіоні була досить низкою…

- Андрію Анатолійовичу, тут мабуть слід нагадати нашим читачам, що ваше призначення влітку 2019-го року відбулася після загибелі п’ятирічного Кирила Тлявова у Переяславі через пустощі поліцейських зі зброю та ще напідпитку, а початок роботи на новій посаді співпав із звинуваченням поліцейських регіону в зґвалтуванні жінки у приміщенні Кагарлицької поліції. Про це ми ще поговоримо, але факти – річ вперта. За цей період рівень розкриття злочинів на Київщині суттєво зріс. В чому причина такого прогресу?

- Мабуть, тому що раніше дійсно спостерігалась слабка реакція правоохоронців на інформацію громадян щодо злочинів (особливо – резонансних)  і головним своїм завданням я вважав – відновлення довіри до працівників поліції, в тому числі через покращення співпраці поліції з громадами, насамперед на шляху виконання тих завдань, які стоять перед правоохоронцями, а  саме– реагування на факти скоєння злочинів, підвищення безпекової складової в наших містах та селах і звісно, це – спільне виконання заходів, спрямованих на забезпечення громадського порядку та протидії злочинності в столичному регіоні.

- Вже наступного місяця Ви будете підбивати підсумки роботи Нацполіції Київщини за 9 місяців, а якими вони були за перше півріччя? Наскільки я пам’ятаю певна статистика пролунала у липні на виїзному засідання колегії вашого Головного управління у Бориспільському районі…

- Що ж – давайте звернемося до мови цифр. Упродовж 2021 року на Київщині зареєстровано 8722 кримінальних правопорушень, з них було розкрито - 5320. У 2020 році було розкрито 4869, тому ми бачимо прогрес, адже результати розкриття злочинів покращуються щороку.

-А де конкретно досягнуто кращих результатів?

- На Київщині найбільш значних успіхів (а це – підкреслюю – насамперед- високі показники розкриття злочинів) за перше півріччя 2021 року зафіксовані у Броварському та Бучанському районних управліннях поліції.

Із задоволенням мушу констатувати, що останнім часом у регіоні значно зменшилась кількість реєстрацій тяжких та особливо тяжких злочинів корисливо-насильницької спрямованості. З 291 злочину розкрито 226, тобто 77,7 %. Крім того, з 3064 кримінальних правопорушень розкрито 2020, тобто 65,9 %.

Протягом 2021 року зареєстровано на 17,8% менше умисних убивств (37 проти 45 у 2020). Причому, усі умисні вбивства розкрито.

Важкою проблемою нашого пристоличного і досить урбанізованого регіону є високий рівень дорожньо-транспортних пригод. Разом з тим, і тут ми спостерігаємо прогрес і констатуємо загальне  зменшення на 16.8% кількості ДТП на території Київщини – з 286 торік до 238 у поточному році. У 120 провадженнях порушникам повідомлено про підозру.

Крім того, на території Київщини зменшилась кількість зареєстрованих хуліганств на 23,4% (з 47 до 36). Особи встановлені у 32 правопорушеннях, що складає 88,9% від загальної кількості. Також зменшилась кількість зареєстрованих шахрайств  (на 14,7% - з 713 до 608 у поточному році).

-На одному з брифінгів Ви зазначили, що Вам у першій половині року вдалося розкрити фактичні усі випадки навмисного вбивства, а також розбійні напади….

-Дійсно, упродовж 6 місяців 2021 року зареєстровано 27 розбійних нападів, що на 46% менше ніж того року, або розкрито всі 27 злочинів.Також, на 21,9% зменшилася кількість грабунків, з 128 до 100. Усі вони розкриті. На 13,8% зменшилася кількість вчинених крадіжок з 3078 до 2652.

-Якось у гумористичній збірці «Криміналісти жартують» прочитав афоризм про те, що «розвиток автотранспорту різко знизив кількість конокрадів у країні». Кажуть, що розвиток страхування серед автовласників аналогічно знизив і кількість угонів транспортних засобів…

-Дійсно, позитивна динаміка відмічається у реєстрації та розкритті незаконних заволодінь транспортними засобами. Так, у 2021 році скоєно 92 угони, що менше на 30,3% ніж у минулому (132), із них розкрито 74. Але не думаю, що позитивна динаміка тут – лише наслідок посилення процесу страхування автівок.

- Проблема нашого часу – наркозлочинність…

- Дійсно, наркозлочини – це ракова пухлина на тлі карти світу, тому люди уважно стежать за тим як  Нацполіція бореться з цими видами злочинів у масштабах кожного регіону. І хоча за перше півріччя на території Київщини виявлено 813 наркозлочинів, що менше на 4,7% в порівнянні з минулим роком, нас це не повинно втішати, адже за більшістю цих злочинів стоять скалічені долі рідних і близьких…

Загалом профілактична робота з молоддю - відноситься до наших безумовних пріоритетів, тому ми таке значення надаємо реалізації нового проєкту «Поліцейський – учасник освітнього процесу». Відрадно констатувати, що саме Київщина стала піонером країни по її впровадженню.

-А в чому суть нового підходу в роботі зі школярами?

- Ще Бісмарк сказав: «Якщо ви не будете вкладати і розвивати школи – ви будете вкладати в тюрми», тому ми маємо на меті виховати правосвідоме населення. А головне завдання поліцейського – це участь у житті школярів для формування безпечного дитячого середовища, профілактики булінгу, агресії, залежностей та запобігання конфліктам між учнями та вчителями. Поліцейські мають знаходитися в школі на постійній основі, працювати з дітьми, вибудовувати довіру між майбутніми повноцінними громадянами країни і поліцейськими…

- Андрію Анатолійовичу, статистика роботи ваших підлеглих – дійсно приємно вражає, відчувається, що професіоналізм поліцейських у регіоні зростає і паралельно цьому -  довіра населення до них, як і загальний імідж поліції. Але для людей важливим є не тільки професіоналізм правоохоронців, але й те, скільки матеріалів було направлено до суду…

-З початку року підрозділами слідства та дізнання розслідування та скеровано до суду понад 2800 кримінальних проваджень. Також до суду направлено матеріали кримінальних проваджень відносно 32 організованих злочинних груп, і цей показник є найбільшим в Україні.

- За радянських часів процент розкриття злочинів - також вважався одним з критеріїв ефективності роботи людей у пагонах. Але не секрет, що в міліції, аби не псувати статистику, часто-густо не фіксували злочинів дрібного характеру, а там,  де вони носили більш серйозний характер – намагалися вплинути на постраждалих, аби вони забрали назад свою заяву…

- Тепер, коли існує такий механізм, як Єдиний реєстр досудових розслідувань, покласти справу під сукно - значно складніше….

- Робота оперативників певною мірою є дзеркалом роботи усіх правоохоронців. А наскільки насправді оперативно вони реагують на інформацію про скоєння злочину, або затримати потенційних злочинців, що називають,  - за гарячими слідами?

-Маємо і таку статистику. Середній час призначення диспетчером наряду поліції з моменту отримання електронної картки «102» у порівнянні з аналогічним періодом минулого року зменшився та становить 2 хвилини 44 секунди (у 2020 - 3 хв. 10 сек.), а узагальнений термін прибуття наряду поліції на місце події з моменту отримання завдання на логістичний пристрій склав 16 хвилин 10 секунд. Це – один з найкращих показників серед колег країни.

- А хто взагалі  входить у найближче кадрове оточення генерала Нєбитова і яка загалом структура вашого ГО?

-Маю чотири заступника – керівників кримінальної поліції, слідчого управління, служби превенції та заступник – відповідальний за кадрове та матеріальне-технічне забезпечення та логістику.

А в цілому структура нашого Головного управління – типова: маємо слідче управління, карний розшукміграційну поліцію (буквально днями відбулася реалізація операції по затримці осіб, які були задіяні при виготовленні фальшивих віз для громадян) кримінальну поліцію, який підпорядкована кінологічна служба. Також в структуру ГУ входить управління з оперативної діяльності (так звана розвідка), маємо у штаті аналітиків та психологів, нарешті є управління оперативно-технічних заходів.

-А чим, скажімо, займається поліція превенції?

- Зі самої назви очевидно, що запобіганню злочинних проявів. По суті ще на початку реформування правоохоронних органів були об'єднані підрозділи патрульної поліції та поліції громадської безпеки.

Хочу нагадати, що для охорони прав і свобод людини, запобігання загрозам публічній безпеці і порядку або припинення їх порушення поліція застосовує в межах своєї компетенції поліцейські превентивні заходи та заходи примусу, визначені Законом України "Про Національну поліцію". Причому під час проведення превентивних поліцейських заходів поліція зобов’язана повідомити особі про причини застосування до неї превентивних заходів, а також довести до її відома нормативно-правові акти, на підставі яких застосовуються такі заходи.

А загалом в обов’язки управління входить забезпечення безпеки під час масових заходів, конвоювання. Організаційно туди ж входить ювенальна поліція, полк поліції особливого призначення.

Окремо у своїй структурі маємо також управління технічного захисту та режиму, що забезпечують конфіденційність  та збереженість секретних документів, відділ контролю за обігом зброї, управління боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми та навіть – сектор міжнародного поліцейського співробітництва. До речі, буквально на днях до нас в область для обміну досвідом завітала делегація Департаменту поліції при МВС Литовської Республіки.

-Співпраця із закордонними колегами – це – звичайно добре, а чи є взаємодія з іншими силовими структурами?

- Маємо постійну комунікацію з колегами з СБУ,  прикордонниками, ДБР (коли у скоєнні злочину підозрюють поліцейського), ну і звичайно з працівниками прокуратури, яка здійснює процесуальне керівництво в кожному кримінальному впровадженні. Без такої постійної співпраці (в тому числі проведенні спільних нарад) кількість розкритих злочинів, була б, звичайно меншою, принаймні – нам би більше часу довелося приділити для розкриття кожного з них. І звичайно, щодня поліція співпрацює з нашими рятувальниками. Зараз завершується теплий сезон, а протягом нього в нас були два головні напрями співпраці з працівниками служби надзвичайних ситуацій: профілактика загибелі людей у водоймах регіону та недопущення пожеж.

- До речі, ще на попередньому етапі реорганізації правоохоронної системи, коли вона була міліцією, пенітенціарну систему з підпорядкування МВС перевели до Мінюсту. Як Ви особисто ставитесь до цього?

-Звичайно, з точки зору наших зобов’язань в сфері прав людини, можливо – цей крок –був правильним. Однак, як практик,  скажу, що в оперативному плані – нам стало гірше працювати, оскільки чимало часу йде на запити щодо інформації, яка нині знаходиться в підпорядкуванні юстиції…

Хоча, приміром, того місяця, наші працівники відвідали Білоцерківську колонію, де окремим особам були вручені підозри по розповсюдженню наркотичних речовин та за новою редакцією статті 255 щодо застосування злочинного впливу, більш відому в широкому колі, як статтю про боротьбу з т.з.- «злодіями у законі» або їхніми «смотрящими»…

Складність для наших оперативників та слідчих полягає і у тому, що в місцях позбавлення волі важко проконтролювати мобільний зв'язок, інтернет, а через них часто-густо здійснюється виток оперативної інформації…Та що казати шахраї на волі, а останнім часом і у колоніях виманюють кошти у громадян  на кшталт телефонних дзвінків або sms-повідомлень «ваш син потрапив у ДТП, можемо посприяти закриттю кримінальної справи»…

-Досить непросте запитання, де зіштовхуються між собою права конкретної людини та безпека більш широкої громади, особливо в наші часи, коли через технічний прогрес злочинність та тероризм створюють все більшу загрозу людям. Окремі країни зараз виступають за загальну дактилоскопію, інші- категорично проти «тотального контролю» за особою. Яка Ваша думка з цього приводу?

- Я – генерал поліції третього рангу і готовий здавати відбитки пальців, біологічні зразки у подібний банк даних, бо тому, хто не скоїв нічого злочинного – не варто й лякатися подібних процедур і напроти – така інформація може допомогти оперативно затримати злочинця та запобігти скоєнню нових злочинів, особливо коли це стосується тих, кого підозрюють у скоєнні злочинів серійного характеру проти інших людей, їхнього  життя та здоров’я…

До речі, мені дуже подобається система безпеки, яку застосовують в аеропортах Ізраїлю, де здійснюється ретельний огляд багатьох осіб, які приїхали до країни та викликають у тамтешніх правоохоронців хоч найменшу підозру до причетності до тероризму. І такий підхід справді  забезпечує право людини на безпечне життя…

P. S. У другій частині бесіди з генералом Андрієм Нєбитовим ми поговоримо про окремі аспекти реформи правоохоронних структур в країні та у регіоні (зокрема, у контексті децентралізації та проведення адміністративно-територіальної реформи, про роль технічного прогресу в протистоянні із злочинністю, про престиж професії поліцейського серед вчорашніх випускників і чи правда те, що про кар’єру детектива наш співрозмовник мріяв ще зі шкільної лави? Також поговоримо про те, як триває розкриття найбільш резонансних у регіоні злочинів останнього часу і нарешті дамо поради від професіонала – як краще убезпечити власну оселю від непроханих візитерів.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Олександр Воронін
журналіст