#

Перший віцепрезидент Київської обласної торгово-промислової палати Едуард Якушев: Нам необхідно оновлювати промисловість

08.07.2025 19:56
Перший віцепрезидент Київської обласної торгово-промислової палати Едуард Якушев: Нам необхідно оновлювати промисловість
Едуард Якушев

Минуло вже декілька років з моменту цієї розмови, але виклики, окреслені першим віцепрезидентом Київської обласної торгово-промислової палати Едуардом Якушевим ще 2018 року, залишаються надзвичайно актуальними і сьогодні. Оновлення промисловості, підтримка бізнесу, розвиток спорту, ефективна децентралізація – усі ці теми і надалі перебувають у центрі суспільної та економічної дискусії. Тому ми публікуємо цю розмову без змін, переконані, що її зміст заслуговує на повторне осмислення в сучасному контексті

 

– Едуард Федорович, розкажіть про роботу Вашої установи? Яка її місія і якими питаннями вона займається?

– Наша торгово-промислова палата створена 1988 року зі штаб-квартирою в найбільшому місті столичної області – Білій Церкві. Загалом у нас діє 10 відділень – здебільшого біля митних постів. Це зроблено для того, аби наблизити наші послуги до конкретного виробника. Зокрема, ідеться про Бородянку, Бровари, Бориспіль, Обухів, Калинівку та Фастів. Ми виготовляємо сертифікати походження товарів, проводимо експертизи якості та кількості продукції, займаємося декларуванням вантажів, проведенням незалежної оцінки майна.

Окрім того, наші фахівці надають консультації з питань зовнішньоекономічної діяльності, допомагають членам палати у пошуку вітчизняних та іноземних партнерів. Також ми займаємося організацією виставок, семінарів, експертиз якості товарів, надаємо послуги з присвоєння ідентифікаційних номерів (штрих-кодів) товарів і послуг.

У цілому торгово-промислова палата надає підприємцям Київщини понад 20 видів різноманітних послуг. Торгово-промислова палата стала надійним майданчиком для конструктивної співпраці між підприємцями різних країн.

 

– Як відомо, при торгово-промисловій палаті діє Третейський суд. Розкажіть про цей вид Феміди. Як він працює?

– Дійсно, при нашій торгово-промисловій палаті зареєстровано Третейський суд, чия юрисдикція передбачена в договорах про продаж або купівлю продукції. Отож у спірних питаннях розгляд трудових відносин відбувається не в звичайному суді, а саме в Третейському, на базі торгово-промислової палати. Подібні спори розглядають чинні судді за участі сторін угоди та представників палати. Перевага полягає в тому, що такі спори не потребують великих затрат та часу.

 

– Які підприємства в Київській області, на Вашу думку, демонструють великі досягнення?

– Почну з того, що сьогодні КОТПП об’єднує близько 200 найбільших підприємств і організацій Київщини, які представляють практично всі галузі економіки і виробляють левову частку валового регіонального продукту. Якщо говорити про унікальні та ті, що лідирують, то хочеться відмітити ПрАТ "Росава", яке увійшло до списку 100 найбільших виробників шинної продукції світу; ТОВ ПБО "Будівельник Київщини" – підприємство, яке успішно і стабільно працює на будівельному ринку Київщини, зводить чудові багатоквартирні будинки та займається реконструкцією інженерної інфраструктури; ТОВ "Укрюг" – Білоцерківська меблева фабрика, яка займається виготовленням великого асортименту корпусних меблів; ПАТ "Київський картонно-паперовий комбінат" в Обухові – одне з найбільших підприємств Європи по випуску картонно паперової продукції; ТДВ "Терезине" – одне з найкращих в Україні багатогалузевих господарств, у якому є надзвичайно розвинуте рослинництво; ТОВ "Сквирський комбінат хлібопродуктів" – сучасний комплекс по переробці зерна гречки і виготовлення дієтичного гречаного борошна для дитячого харчування, продукція якого експортується в країни СНД Європи, Ізраїль, Канаду, США; ТОВ "Завод пакувального обладнання "Термо-Пак", яке займається серійним виробництвом машин для групової упаковки продукції та конвеєрних систем; ПП "Дригало" – одне з провідних підприємств по виробництву заморожених напівфабрикатів; компанія "Маревен-Фуд Україна" – підприємство з іноземними інвестиціями, яке у виробництві продуктів швидкого приготування використовує сучасне обладнання та найновішу японську технологію виробництва; компанія "СП Укрінтерм", яка створює котельне обладнання з розгалуженою партнерською мережею представництв у нашій державі, Молдові та інших країнах.

Читайте також: ТОП-100 впливових людей Київщини 2018 року 

– Скільки підприємств Київщини, зокрема завдяки співпраці з КОТПП, експортують свою продукцію в інші країни світу?

– Фактично завдяки співпраці з КОТПП усі підприємства Київщини – члени палати – експортують свою продукцію в майже 60 країн світу.


– Розкажіть про стан промисловості і виробництва в Київській області. Наскільки успішними нині є ці підприємства?

– Київщина входить до десятки найбільш індустріально розвинених регіонів України. Основу промислового потенціалу області становить приблизно 500 великих і середніх підприємств. Провідними галузями області вважаються машинобудівна, металообробна, деревообробна і харчова. Окрім того, у нас дуже високорозвинене сільськогосподарське виробництво: за обсягами основних видів с/г культур Київщина займає одне з провідних місць у країні. Однак за 26 років незалежності в нас промисловість дещо упала. Активна частина основних фондів України зараз застаріла і, зокрема, в Білій Церкві зношеність складає 80-85%. Але для того, щоб обновити все промисловість, необхідно, щоб туди надходили інвестиції.

 

– Ви були директором державного заводу "Еталон", який випускав унікальні прилади, зокрема обладнання радіаційного контролю (радіометри, спектрометри). Розкажіть про це підприємство та чому воно закрилося?

– Так, я очолював завод "Еталон", який був побудований у Білій Церкві 1988 року. Після техногенної катастрофи в державі виникла потреба в підприємстві, яке б виготовляло складні дозиметричні прилади і інше високоточне обладнання, необхідне для ліквідації наслідків цієї аварії. Я розпочав свою роботу із закладання фундаменту майбутнього заводу. Трохи більше ніж за рік підприємство розпочало випуск унікальних приладів та мало державне замовлення на свою продукцію і всіляку державну підтримку.

Аж до 2003 року, коли про завод забули, і в державі з’явилися інші інтереси. Розвиток економіки відійшов на задній план, бо державні мужі стали дбати про власну кишеню. Ми з колективом до останнього боролися за "Еталон", але…..

 

– Ви також є президентом спортивного клубу настільного тенісу "Еталон" в Білій Церкві. Не так давно в нашому місті відбувся відкритий турнір із тенісу серед ветеранів і був присвячений 25-річчю спортивного клубу. Хто був ініціатором такої зустрічі і чим завершився поєдинок?

– Насправді ця гра була присвячена одразу двом річницям, 25-річчю клубу "Еталон" та моєму ювілею – 60 років, як я граю в теніс. Це був Всеукраїнський відкритий турнір, у якому взяли участь понад 60 учасників, із них понад 30 майстрів спорту із Київської, Житомирської, Черкаської області та м. Київ. Я був і ініціатором, і учасником турніру. Учасники були розділені на групи: 30-44 рр., 44-59 рр., 60 і старше. Треба сказати, що гравці нашого клубу показали хороші результати, здобули перші місця, отримали нагороди та грамоти від міського голови, а також медалі і кубки.

Ми з нашими тенісистами постійно беремо участь у всеукраїнських, міжнародних турнірах. Усі ці турніри – досить затратна річ: потрібно орендувати зал, оплатити роботу суддів, купити призи тощо. Але приємно, що на моє звернення відгукнулося багато підприємств-спонсорів. Це завод "Моноліт", ПрАТ "Росава", "Термо-Пак", "Укрюг" та інші. За що їм дуже вдячний.

 

– Чим сьогодні живе клуб "Еталон", яким Ви опікуєтеся? 

– Клуб активно працює, 3 рази на тиждень проходять тренування, а 2 рази на місяць ми організовуємо змагання різних рівнів, турнірні зустрічі, на які запрошуємо різні команди. Декілька років тому ми почали набирати дитячі групи. Зараз їх – дві, вони складаються з 60 осіб, які займаються при спортшколі. Теніс у Білій Церкві – живий, але не настільки як хотілося б. Адже навіть в невеликих містах створені тенісні клуби, а у Білій Церкві, на жаль, цього немає.


– А як Ви взагалі можете оцінити розвиток спорту в Білій Церкві та в області?

– Якщо говорити про Білу Церкву то я спостерігаю за розвитком спорту і дуже радий цьому. Мушу сказати, що за останні 5-6 років молодь більше потягнулася до спорту: буваючи в спортшколі по декілька разів на тиждень, я бачу, що практично всі зали зайняті. Це мініфутбол, баскетбол, волейбол, боротьба, акробатика тощо. І це добре: чим більше діти будуть займатися спортом, тим менше в нашому суспільстві буде таких бід, як-от: наркоманія та алкоголізм.

 

– Якщо спорт стає популярнішим серед дітей, то чи повністю спортивні школи міста покривають потреби молодих спортсменів?

– На жаль, не покривають. Місто в нас велике, і треба побудувати ще, як мінімум, одну велику спортшколу, щоб вирішити це питання. Щодо цього я мав розмову із представниками влади, зауважуючи на доцільності будівництва нової черги спортшколи. Але наразі це питання потребує часу.

 

– Якої Ви думки про децентралізацію влади, та як взагалі оцінюєте політичну ситуацію в Київській області?

– Якщо говорити про децентралізацію, то тут я б запропонував дещо інший її варіант. Було б добре зменшити кількість областей, назвати їх краями, та дати більше повноважень регіонам, а за центральними органами залишити питання управління фінансами та безпеки держави. Але в того, хто відчув владу, важко її відібрати. Щодо політичної ситуації, то можу сказати одне: дуже сподіваюсь, що ми житимемо краще не шляхом революцій, а поступовими кроками і своїм розумом…


Довідкова інформація:

2018 року Київська обласна торгово-промислова палата відзначила свою двадцяту річницю. Варто додати, що вона об’єднує понад 200 підприємств Київщини, серед яких є і найбільші платники податків. При торгово-промисловій палаті зареєстровано постійно чинний Третейський суд, чия юрисдикція передбачена в договорах про продаж або купівлю продукції. 


Едуард Якушев – один із співзасновників Київської ТПП. Трудову діяльність розпочав слюсарем на уманському "Мегометрі". Відслуживши строкову службу та закінчивши Київську політехніку, повернувся на рідне підприємство уже інженером. Маючи неабиякі організаторські здібності, стрімко долав щаблі кар’єрної драбини. Одночасно займався наукою. Захистив докторську дисертацію. Має звання доктора економічних наук, професора, Академіка АЕНУ. Є доктором економічних наук, професором, заслуженим машинобудівником України. До Білої Церкви переїхав 1988 року, очолив унікальне підприємство – завод "Еталон". З січня 2006 року – перший віцепрезидент КОТПП.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Надія Савчук
журналістка