#

Поезія на Київщині: аристократичний рондель в Борисполі

28.01.2020 06:10
Поезія на Київщині: аристократичний рондель в Борисполі

"Моя Київщина" поспілкувалася з Миколою Боровком - членом Національної спілки письменників України, заслуженим працівником освіти України, лауреатом низки літературних відзнак та Міжнародної літературно-мистецької премії імені. Г.Сковороди. Микола Маркіянович - голова Асоціації поетів-ронделістів, координатор проєкту Міжнародного фестивалю ронделя, який  п’ять років поспіль успішно проходить у Борисполі

Рондель (фр. rondelle — щось кругле, від лат. rotundus — круглий) — давньофранцузька віршова форма, яка набула поширення в новочасних європейських літературах; вірш з тринадцяти рядків, де обов'язкові римовані повтори з двох наскрізних рим. Він складається із трьох строф (перша і друга — чотиривірші, третя — п'ятивірш). Українські поети зверталися до ронделя досить епізодично (П. Тичина), але деякі автори видавали збірки, в основі яких була ця складна віршова форма. Микола Боровко опублікував збірку "Ронделі". Нові книжки Миколи Боровка "На подвір’ї Всесвіту" і "Траєкторії сум’ять"  до сьогодні єдині в українській поезії цілісні видання ронделів.

- Пане Миколо,  Ви –  відомий автор-ронделіст, але  як і коли виникла ідея  проведення фестивалю ронделю?
-  На презентації книги "На подвір'ї Всесвіту" у травні 2014 року було сказано багато гарних слів про рондель, адже цю книгу названо кращою книгою 2014 року за версією Держтелерадіо. Свято пройшло з почесними і поважними гостями. Другу частину вечора наповнили музичні композиції на тексти ронделів. Їх виконали солісти, аматорські колективи та Народна академічна хорова капела імені Павла Чубинського. Музичність, молитовність, пісенність і народили думку про проведення рондельних свят. Тут же з'явилася ідея провести фестиваль зі статусом "міжнародний". Цю ідею підтримав Іван Яцканин - голова спілки українських письменників Словаччини. Далі згодились взяти участь М.Горбачек та О. Криштальська з Польщі, потім білоруси, хорвати, Борис Маріан з Молдови.

- Хто допомагав і допомогає в організації? Чи долучилася місцева влада, Спілка письменників України?

- Організаційний комітет очолюють співголови: Бориспільський міський голова Анатолій Федорчук та Голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський. У проведенні фестивалю беруть участь школи міста на чолі з управлінням освіти та науки, мистецькі самодіяльні і професійні колективи на чолі з управлінням культури і спорту Бориспільської міської ради. Фестивалі проходять завдяки спонсорській допомозі. Генеральним спонсором трьох останніх фестивалів виступало підприємство "Транспромсервіз" - керівник Танцюра Світлана Вікторівна. Спонсорами були також "Прат Бориспільський комбінат будівельних матеріалів"; трест "Бориспільсільбуд" - керівник Сич Олександр Іванович; Голова Бориспільської районного споживчого товариства Струков Костянтин Андрійович; Пат "АТАСС Бориспіль" - керівник Пасько Сергій Володимирович.

Б

- Розкажіть, будь ласка, про минулорічний фестиваль, що нового додалося в програмі, про учасників, чи запрошуєте гостей із зарубіжжя?

- П’ятий ювілейний фестиваль відбувався в травні  минулого  року. На фестиваль прибули близько півсотні поетів, в тому числі з Болгарії, Македонії, Польщі, Словаччини. Серед них: Марін Кадієв -Голова Незалежної спілки письменників Болгарії , Нікола Герасимович - заступник Голова Незалежної спілки письменників Болгарії. Українські ронделісти представляли регіон України. Київ делегував на фестиваль 11 представників. Родзинкою фестиваля стало вручення медалей за працю по популяризації українського ронделя, а також вручення відзнак на кращий рондель року про Бориспіль.

- Які плани на майбутнє?

- Ми плануємо і в цьому році провести шостий  збір поетів - ронделістів.  Починаємо готуватися  вже зараз. Гостями свята дали згоду бути Президент Українсько-Бразильської Центральної Репрезентації Віторіо Соротюк та перекладач з української на португальську Еміліо Гавдіда. Ще в задумах  - презентація македонсько-української книги ронделів та випуск альманаху поетів-ронделістів "На берегах Альти".

Тетяна Іванчук, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Теги: