#

Автомобільні заправки на Київщині: як працює мережа "ОККО"

07.07.2020 08:14
Автомобільні заправки на Київщині: як працює мережа "ОККО"
Логотип АЗС "ОККО"

Інформаційний портал "Моя Київщина" продовжує серію матеріалів про мережі автозаправних станцій у межах столичного регіону. Про те, хто створив успішний паливний бренд національного масштабу "ОККО", які послуги надають користувачам автозаправок та наскільки дорого потрібно за це платити, читайте в сьогоднішньому матеріалі

Історія успіху мережі АЗС "ОККО" особлива вже тим, що з альпіністсько-туристичного клубу львів’яни виросли до рівня нафтотрейдера. Так, у 1988 році майбутній власник мережі автозаправних станцій Віталій Антонов (до слова, кандидат у майстри спорту з альпінізму та скелелазіння) очолив невеличкий клуб "Карпати", учасники якого заробляли гроші висотними роботами.

Як стверджує Антонов, за цей "промисловий альпінізм" у тодішню еру суцільного дефіциту розраховувалися не грошима, а якісним бензином із угорських заводів. Коли цю схему бартеру краще розробили, поступово з’явилася й ідея створення підприємства, що професійно займається торгівлею нафтопродуктами. А там і нафтопереробкою…

У 2001 році в процесі злиття ВАТ "Іванофранківськнафтопродукт", ВАТ "Закарпатнафтопродукт-Ужгород" та ВАТ "Закарпатнафтопродукт-Хуст" було засновано ПАТ "Концерн Галнафтогаз", яке і є власником мережі АЗК "ОККО".

До слова, контрольним пакетом акцій ПАТ "Концерн Галнафтогаз" у 1998 році володіла компанія "Financial and Holdings Establishment", що була створена як холдинг у Ліхтенштейні за участю на той момент Прем'єр-міністра країни Маркуса Бюхеля.

У 2001 році ПАТ "Концерн Галнафтогаз" отримало перший кредит від Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) у розмірі 1,2 млн доларів.

І якщо спершу, із 2004 року, ПАТ "Концерн Галнафтогаз" залучало ЄБРР як фінансове джерело, то згодом, із 2009 року, вони стали акціонерними партнерами.

Повернімося до історії створення АЗС "ОККО". Саме на території Західної України заклали фундамент і розробили формат мережі, яка згодом набула популярності в автомобілістів усієї країни.

Перша заправка відкрилася в 1999 році у Стрию на Львівщині, а перший великий автозаправний комплекс "ОККО" із великим магазином, кафе та портальною автомийкою запрацював 2000 року у Львові.

Уже в 2002 році автозаправна станція бренду з’явилася й у столиці. А по-справжньому переломним моментом став 2005 рік, коли "ОККО" з регіональної мережі АЗК перейшла в формат національної.

У травні 2007 року "Концерн Галнафтогаз" приєднався до Глобального договору ООН в Україні, офіційно заявивши про свою підтримку 10-ти принципів у сфері прав людини, трудових відносин, охорони довкілля та боротьби з корупцією.

А в наступному році розпочато впровадження принципів "зеленого офісу", а також безбар’єрності на всіх новозбудованих та реконструйованих АЗК мережі "ОККО".

Також спільно з ЄБРР реалізовувався проєкт "Благаю, живи! Безпека на дорозі". Відтак, було проведено 12 тренінгів у різних областях України на тему безпечних подорожей на автомобілі з дітьми, запущено серію навчальних відеосюжетів про особливості використання дитячих автокрісел тощо.

Варто зауважити, що компанія стала ініціатором низки законодавчих ініціатив, які удосконалили адміністрування податків у сфері паливного рітейлу й забезпечили додаткові надходження до державного бюджету.

Станом на січень 2020 року "ОККО" налічує 404 АЗК, 35 ресторанів, 10 нафтобаз, сучасну газонаповнювальну станцію на Львівщині та 19 стаціонарних та мобільних лабораторій контролю якості.

Слід зазначити, що на окупованих територіях України залишилося 37 об'єктів мережі АЗС "ОККО", побудованих за кошти іноземних партнерів. Списувати борги західні кредитори відмовляються (формально ж війни в країні немає), тож кредити з відсотками все ж доведеться віддавати.

Не обійшлося тут і без скандалів. Відтак, СБУ проводила в офісах "Галнафтогазу" обшуки, а проти Віталія Антонова навіть було порушено кримінальне провадження за другим пунктом статті 110 "Фінансування дій, спрямованих на насильницьку зміну влади".

Суть звинувачень полягала в тому, що АЗС "ОККО" у Криму співпрацюють із місцевою "владою", зокрема сплачують податки в бюджет Росії. Проте справу швидко "прикрили" у зв'язку з відсутністю складу кримінального злочину. Досить символічно, що майже одночасно із цим (1 листопада 2018 року) Антонов і "Галнафтогаз" опинилися в санкційному списку Росії…

Власник мережі АЗС "ОККО" наголошує на тому, що насправді колишні співробітники концерну спершу взяли заправки в оренду без права використання бренду, а наразі компанія зовсім і не отримує звідти орендної плати.

Проте, як свідчать факти (в Інтернеті є багато фотографій за 2017 рік), орендатор позбувся від бренду далеко не відразу. Відтак, зелено-жовті автозаправки з логотипом "ОККО" ще тривалий час функціонували на окупованій території.

Із часом кольорова гама мережі АЗС змінювалася. Новий брендинг продукував інший візуальний стиль. Якщо раніше всі елементи дизайну були різними, розробленими під окремі рекламні кампанії, то зараз в "ОККО" очевидно превалює однотонне зелене оформлення, а елементом, що об’єднав концепцію бренду, є "О".

Графічний символ "О" перетворився в радіальний патерн, а постійне розширення кілець робить стиль динамічним і живим. Легко впізнаваним бренд "ОККО" також робить логотип із зображенням грифона – символа влади та могутності.

На сьогодні в межах Київській області функціонує 26 АЗС "ОККО". Так, автозаправні станції розташовані в таких містах столичного регіону: Біла Церква (3), Бровари (2), Бориспіль (1), Васильків (1), Сквира (1), Бородянка (1).

Представлені АЗС і в районах Київщини: Бориспільський – у селах Щасливе, Проліски, Велика Олександрівка та Іванків (2); Броварський – смт Велика Димерка та село Залісся; Києво-Святошинський – смт Чабани, смт Гостомель, села Ходосівка, Гатне, а також Софіївська Борщагівка (3); Макарівський – село Калинівка (2). Одна автозаправна станція "ОККО" є також у Вишгородському (село Нові Петрівці) районі.


Люди поважають "ОККО" насамперед за хороше пальне. Керівники компанії неодноразово заявляли про свою категоричну позицію: поки в Україні не буде налагоджено виробництво якісних і більш екологічних нафтопродуктів, паливо для мережі "ОККО" буде імпортуватися з країн Євросоюзу.

Тож компанія реалізує лише імпортне пальне з Литви, Польщі та Білорусі стандарту ЄВРО-5. Як зазначав Антонов: "Якість коштує грошей, тому наш продукт коштує дорожче". Відтак, цінова політика мережі АЗС "ОККО" станом на 25.06.20 така: брендове пальне PullsDiesel (24,49), Pulls 95 (25, 49); євро (23, 49), євро А-95 (24, 49), євро А-92 (23, 49), газ (11, 99).

Контроль якості нафтопродуктів та паливо-мастильних матеріалів у мережі "ОККО" здійснює центр паливних випробувань TFС, до якого входить 19 стаціонарних і мобільних лабораторій, а також 2 газові лабораторії.

На "ОККО" завжди діють різноманітні акції, аби водії мали змогу придбати хороше пальне за доступними цінами. Із 2009 року діє програма лояльності "Fishka", суть якої полягає в тому, що клієнти за придбані товари й послуги накопичують бали, які потім зможуть обміняти на винагороди. У 2013 році програма вийшла на рівень загальнонаціональної.

Станом на 2020 рік понад 5 млн українців є власниками картки "Fishka". Партнерами програми є діджитал-оператор "Lifecell", мережа магазинів електроніки "АЛЛО", "Райффайзен Банк Аваль", платіжна система "EasyPay", магазини догляду та краси "PROSTOR", аптека "Доброго Дня" та "Перша соціальна аптека", страхова компанія "Універсальна", мережа шинних центрів та шиномонтажів "Твоя Шина", мережа італійських ресторанів "Pesto Café", "Uber", BlaBlaCar та інші.

На "ОККО" кожен водій щомісяця отримує персональні знижки на пальне, а за заправку за допомогою смартфона (сервіс "OKKO PAY") ще й додаткові бали на картку "Fishka".

Наразі в мережі АЗС "ОККО" активно розвивається концепція "місця для ідей". Щодня тисячі людей заїжджають на заправку, аби перепочити, підкріпитися, зустрітися з партнерами, друзями чи просто спокійно поміркувати. Варто зазначити, що на підтримку нової стратегії було розроблено потужну рекламну кампанію.

На АЗС "ОККО" представлені цілі мережі закладів харчування в дорозі, як-от: "A laminute" (європейська кухня в цілому), "PastaMia"(роблять чіткий акцент на італійських стравах) та кавові куточки "Hotcafé".

Окрім вище зазначених, працює й мережа ресторанів та фудкортів із швидкою паназійською їжею"Meiwei". Тут ви зможете за лічені хвилини отримати смачні страви, приготовлені з якісних продуктів.

Під брендом "Tobi" працюють магазини супутніх товарів, які першогочергово потрібні автомандрівникам. Окрім більш-менш стандартного асортименту, на полицях можна знайти й продукти власного виробництва "ОККО"– питну воду, напої-енергетики, холодні чаї тощо.

Отже, на АЗС "ОККО" Ви зможете "заправитися" не лише якісним (хоча не дуже й дешевим) пальним, а й гарячою кавою, смачною їжею та затишною атмосферою. Ба більше – тут є автоцивілка, шиномонтаж, автомобільні мийки, можливість зарядити електрокари та навіть забрати закордонні посилки "Meest". 

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст
Теги: