#

Білоцерківська ТЕЦ: як Жеваго намагається рейдернути втрачені активи

24.01.2022 08:00
Білоцерківська ТЕЦ: як Жеваго намагається рейдернути втрачені активи
Білоцерківську ТЕЦ намагаються повернути структури Жеваго

Портал "Моя Київщина" відслідковує перебіг подій навколо Білоцерківської ТЕЦ, яку "трусить" з кінця минулого року. У розпорядженні видання є документи, що підтверджують незаконність зборів псевдоакціонерів ПрАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль". Як активізація рейдерів пов’язана з черговою спробою лідери "Батьківщини" Юлії Тимошенко заскочити у прем’єрське крісло, читайте в сьогоднішньому матеріалі

Колишній власник Білоцерківської ТЕЦ (БТЕЦ) та шинного заводу "Росава" Костянтин Жеваго, як і раніше, фінансує партію "Батьківщина" Юлії Тимошенко. І хоча олігарх вимушено проживає в Лондоні, це йому не заважає керувати численними активами в Україні, що приносять непогані прибутки. Не всім до вподоби заробітки Жеваго на залізній руді, тому варто очікувати на утиски державною машиною підприємств олігарха. Але сьогодні інша історія, що стосується спроби Жеваго повернути давно втрачені активи.

Як відомо, Жеваго проживає за кордоном неспроста: його підозрюють в умисному банкрутуванні "Банку Фінаси та Кредит". За даними слідства, у період 2007-2014 років офшорна компанія з орбіти Жеваго відкрила кредитні лінії в іноземних банках. Згодом між цими банками та "Фінанси та кредит" було укладено договори застави за цими кредитними лініями на суму понад 113 мільйонів доларів, при цьому український банк виступив поручителем.

Банк Жеваго в 2015 році отримав від НБУ рефінансування в розмірі майже 1,5 млрд грн для стабілізації ситуації: кошти видавалися під персональну гарантію Жеваго, поручителем виступала Білоцерківська ТЕЦ. Проте всі кошти, разом із депозитами вкладників, зникли. Додамо, що в 2015 році, за невиконання зобов'язань офшорною компанією Жеваго, іноземні банки стягнули з рахунків банку "Фінанси та кредит" 113 мільйонів доларів. Вказану суму іноземні банки списали одразу після того, як банк "Фінанси та кредит" було оголошено неплатоспроможним.

Наразі борг банку Жеваго перед НБУ становить 6,2 млрд грн. Тому через суди держава повертає втрачені кошти, що осіли на рахунках офшорних компаній. Окрім БТЕЦ, майновими поручителями банку перед НБУ виступали "Київський суднобудівельно-судноремонтний завод", "Київмедпрепарат", готель "Салют", ТОВ "Будівельна компанія "Основа" та ТОВ "Ініціатор-ріелті".

Весь майновий комплекс Білоцерківської ТЕЦ рішенням Господарського суду Київської області влітку 2021 року було виставлено на публічні торги, а вже в листопаді 2021 року Національний банк України поінформував про початок примусового стягнення майнового комплексу Білоцерківської ТЕЦ.

Зазначимо, що акціонерами ПрАТ "Білоцерківська ТЕЦ" (ЄДРПОУ 30664834) є ряд офшорних компаній (51% акцій), АТ "Білоцерківська ТЕЦ" (40% акцій) та ПрАТ "Росава" (9% акцій).


При цьому варто зауважити, що власниками АТ "Білоцерківська ТЕЦ" (ЄДРПОУ 05407737) виступають ряд компаній, що пов’язані з Костянтином Жеваго. Окрім того, акціонерами є тисячі фізичних осіб, проте їхні частки – мізерні.


Як відомо, нещодавно "Росаву" викупила ТОВ "Фінансова компанія Інвестохіллс Веста" (далі – "Веста"). Компанія займається скупкою проблемних активів: у 2019-2020 роках "Веста" купила понад 50% проблемної заборгованості, виставленої на аукціони Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО). "Весту" напряму пов’язують із бізнесменом Павлом Фуксом. Таким чином компанія Фукса через "Росаву" володіє частиною акцій ПрАТ "Білоцерківська ТЕЦ".

Нагадаємо, що 18 січня в санаторії "Дуброва" під Білою Церквою пройшли збори "акціонерів" ПрАТ "Білоцерківська ТЕЦ". Справа в тому, що невідомі люди, нібито, виступали представниками офшорних компаній, що володіють акціями теплоелектроцентралі. Проте варто зазначити, що частина іноземних фірм, яким належать акції ТЕЦ, ліквідовані.


Наразі говорити про легітимність зборів у санаторії не доводиться, адже вони відбулися з порушенням законодавства, а безпеку гарантували найняті тітушки. Зауважимо, що організатором підвозу молодиків, за даними видання "Моя Київщина", був відомий у Білій Церкві нардеп Вадим Івченко. Відповідну настанову він отримав безпосередньо від Юлії Тимошенко, яка узгоджує свої дії з Жеваго.

Юридичним блоком олігарха займається Анжеліка Лабунська – давня приятелька Жеваго, народна депутатка чотирьох скликань, яка в парламенті цього скликання представляє "Батьківщину". Лабунська в 2002-2006 роках була директоркою ТОВ "Юридична компанія "Фінанси та Кредит Лекс". Саме адвокат від цієї контори Анатолій Рекун, який значиться співзасновником та головою адвокатського об'єднання "Фінанси та Кредит Лекс", організував збори акціонерів у санаторії "Дуброва". Як відомо, учасники зборів вирішили, що керівництво ТЕЦ неефективне та вирішили його змінити, що швидко зареєстрував приватний нотаріус із Василькова Олександр Бобков. Правомірність дій останнього зараз взялися перевіряти правоохоронці.

Головна проблема в тому, що два фінансово спроможні угрупування ведуть боротьбу за енергетичне підприємство, від якого залежить третина Білої Церкви. До слова, Білоцерківська ТЕЦ забезпечує теплом щонайменше 70 тисяч жителів міста, а також генерує електроенергію. Зупинка теплоелектроцентралі стане другим Алчевськом, тільки на Київщині, проте влада поки не поспішає вирішувати гарячу проблему.

Питання в тому, чому активізувався Жеваго із Білоцерківською ТЕЦ, якщо для нього цей актив вважався давно втраченим. Насамперед через те, що не готовий впустити на підприємство нікого та має надію вирішити всі питання через Тимошенко. Через фактичну відсутність коаліції "Слуг народу" в парламенті, у Зеленського можуть попросити голоси в "Батьківщини". У відповідь доведеться дорого заплатити – кріслом прем’єра. Саме тому на різних програмах активізувалися горе-політологи, які поширюють в маси ідею повернення вічно молодої Тимошенко на пост Прем’єр-міністра. Звісно, фінансує цю історію Жеваго, адже тільки таким чином зараз можна пом’якшити, або ж зовсім уникнути покарання за вкрадені мільярди з бюджету.

Вирішувати проблему потрібно вже, адже, окрім замерзання третини міста, сторони конфлікту можуть почати збройне протистояння, в результаті чого постраждають люди. Для початку правоохоронцям варто було би взяти об'єкт під посилений контроль, а також перевірити, чи мають місце будь-які юридичні дії навколо підприємства, яке має бути повернуто державі за борги олігарха. 

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Анатолій Тихий
журналіст