#

ТЕЦ розбрату: що трапилося з ключовим стратегічним підприємством Білої Церкви

20.01.2022 09:01
ТЕЦ розбрату: що трапилося з ключовим стратегічним підприємством Білої Церкви
Білоцерківська ТЕЦ

Події навколо Акціонерного товариства «Білоцерківська теплоелектроцентраль» стрімко розгортаються. Після утаємниченого проведення псевдо-акціонерами зборів в санаторії посеред лісу під захистом «тітушок» і зміни керівництва підприємства, вкрай непросто розібратися в тому, що відбулося насправді. «Моя Київщина» вирішила зібрати до купи всю основну інформацію щодо конфлікту навколо ТЕЦ. Вийшло цікаво. І вкрай неоднозначно…

Почнемо з ключового моменту. На жаль, дехто вважає, що Білоцерківська ТЕЦ – іграшка, якою можна жонглювати як завгодно. Враховуючи стратегічне значення цього об’єкту для найбільшого міста Київщини, ця безвідповідальність не могла не завершитися проблемами.

Нагадаємо, Білоцерківська ТЕЦ є поручителем за зобов’язаннями банку «Фінанси та Кредит» олігарха Костянтина Жеваго перед НБУ за низкою кредитів, з яких непогашених – 1,439 млрд грн. Заставна вартість нерухомого майна ТЕЦ на початок 2015 року становила майже 2 млрд грн. У 2015 році Жеваго як тоді ще власник банку «Фінанси та Кредит» уклав з НБУ договір поруки про погашення цих кредитів рефінансу. Він взяв на себе особисті зобов’язання за погашення заборгованості банку перед регулятором, але не виконував їх.

Минулого року цей важливий об'єкт фактично повернули у власність держави: влітку 2021 року Господарський суд Київщини виніс рішення, згідно з яким майно ТЕЦ було винесене на публічні торги, а вже 9 листопада Національний банк України поінформував про початок примусового стягнення майнового комплексу Білоцерківської ТЕЦ.

На цьому фоні ситуація навколо фейкових зборів виглядає абсолютно дико: про яких акціонерів може йти мова, якщо їх юридично вже немає. Іншими словами займатись організацією зборів, підбором нового керівництва ТЕЦ повинна була держава, а не якісь дивні люди – при чому без різниці, кого саме вони представляли насправді – Жеваго, який мав «покинути приміщення», чи когось іншого.

І тут варто враховувати наступне: боротьба іде не лише за енергогенеруючий об'єкт, від якого отримують тепло найбільші заводи міста та опалюється найбільший житловий масив Білої Церкви. ТЕЦ – крупний роботодавець та платник податків, який є гравцем на кожних виборах. Плюс до того, це завжди годівниця для керівників підприємства, яким міська влада щороку дає багатомільйонну безповоротну допомогу, постійно знаходячись під тихим шантажем по типу «зараз відключимо тепло, будете сидіти як в Алчевську».

Утім, держава явно самоусунулася від того, що відбувається з ТЕЦ. І ось результат.

Спочатку, після того, як стало відомо про незаконні збори людей, які назвали себе представниками акціонерів, були всі підстави вважати, що ці події – банальне бажання Жеваго тихенько вивести актив з-під носу інертної державної машини і переписати на інших осіб. Тим паче, подібні речі колишній нардеп прокручував неодноразово.

У тій же Білій Церкві сталася гра навколо відомого підприємства – виробника шин «Росава». Схема зводилася до того, що разом з банкрутством старої юрособи відбувалася перекидка майна на іншу юрособу. При чому, що цікаво – за безпосередньої участі компанії, яка фігурує в історії з ТЕЦ. Йдеться про ТОВ «Фінансова компанія Інвестохіллс Веста». На ній ми окремо зосередимося трошки нижче. Важливо, що в результаті схеми діяльність Приватного Акціонерного Товариства «Росава» було припинено, а от компанія ТОВ «Росава Тайерс» - прекрасно функціонує. Тим не менш, попри юридичні ігри і маніпуляції з бенефіціарними власниками гендиректор Олександр Даліба не змінюється, а представник Жеваго пан Євгеній Запасний постійно знаходиться на заводі «Росава». І це при тому, що загальний обсяг заборгованості ПрАТ «Росава» перед «Інвестохіллс Веста», визнаний у судовому порядку, сягає 7,47 млрд грн (!). Хто і як буде віддавати цю величезну суму – незрозуміло.

Утім, у ситуації з ТЕЦ є одна ключова відмінність в порівняні з «Росавою»: тут Жеваго несподівано влаштував кіпіш. Не варто пояснювати, що подібні схеми люблять мертву тишу. Переписали майно в реєстрах – і ніби й нічого не було. Тут же телеканал Жеваго Espreso.TV почав звинувачувати ТОВ «Фінансова компанія Інвестохіллс Веста» у рейдерському захоплені ТЕЦ.

У грудні з’явився реліз, в якому було зазначено, що компанія ТОВ «Фінансова компанія Інвестохіллс Веста», яка не є акціонером АТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль» (БТЕЦ), завдяки корумпованим судовим рішенням перешкоджає нормальному функціонуванню БТЕЦ. Видання Espreso.TV наголошує, що постановою від 6 грудня 2021 року Північний апеляційний господарський суд скасував ухвалу Господарського суду Київської області від 20 жовтня 2021 року і відмовив у задоволенні заяви представників «Інвестохіллс Веста» у забезпеченні позову.

Тим не менш, попри «засвітку» є підозра, що саме «Інвестохіллс Веста» організували збори, до яких є чимало питань. Незрозумілим є той факт, що головуючим на зборах був не представник держвиконавчої служби  або ж представник фонду гарантування вкладів (оскільки майно ТЕЦ конфісковано та повернуто державі), а приватний адвокат Анатолій Рекун - співзасновник та голова адвокатського об'єднання "ФІНАНСИ ТА КРЕДИТ ЛЕКС", який є членом Спілки адвокатів в Київській області.

За словами останнього, саме його ліцензовану компанію акціонери запросили провести ці збори. На питання, з яких підстав та хто уповноважив на проведення зборів, Анатолій Рекун відповів наступне:

«Збори відбуваються тому що таке рішення прийняли акціонери, які мають більше 10 відсотків акцій, і тому вони мають право вимагати проведення зборів. Але наглядова рада і керівництво Білоцерківської Теплоцентралі з цього приводу нічого не зробило, тому за законом акціонери самі прийняли рішення про проведення зборів. В нас відбулась патова ситуація: керівник Василь Кривенко був відсторонений ще влітку минулого року від обов’язків голови правління і керівника, наглядовою радою було обрано тимчасово в.о. керівника Вадима Богдана. Повноваження тимчасово виконуючого обов’язків обмежені законом, більш того, наглядова рада, яка обрала т.в.о. та відсторонила керівника сама мала обов’язки проводити у встановлений законом строк позачергові загальні збори», - сказав «Моїй Київщині» Анатолій Рекун.

«ФІНАНСИ ТА КРЕДИТ ЛЕКС»? Починає працювати асоціативний ряд. Вочевидь, це ж має бути юрфірма Жеваго, бо його збанкротілий банк звався так само. І справді – це команда Жеваго. Але тут не все так просто – фірму очолював Віктор Барсук, вже колишній чоловік Анжеліки Лабунської, яку називають одним з найближчих людей до Жеваго. Під час розводу Лабунська жалілася, що її чоловік хоче відібрати спільне майно. Не виключено, що і юрфірма прилипла до рук Барсука, до охайності якого є купа питань.

І тут ми переходимо до найцікавішого – кому ж належить «Інвестохіллс Веста», якого звинувачував Жеваго в атаці на ТЕЦ, але яка ж сама і допомагала йому вирішувати питання з «Росавою»?

Почнемо з того, що позиціонує себе «Інвестохіллс Веста» як фінкомпанія, що займається скупкою проблемних активів. Фактично – професійно займається рейдерством. Але ось що пише авторитетне видання «Наші гроші»:

«Фінкомпанія писала на своєму сайті, що, портфель її активів становить понад 100 млрд грн, і лише у 2019-2020 роках «Веста» купила понад 50% проблемної заборгованості, виставленої на аукціони Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), який управляє активами банків-банкрутів. Після того, як у компанії ознайомилися з нашим матеріалом, інформація з сайту про 50% зникла. Утім, у будь-якому випадку, за даними Liga.net, станом на квітень 2021 року лише «Веста», без її афілійованих структур, взяла участь у 75 аукціонах на Prozorro. Продажі з загальною сумою покупок понад 421 млн грн.

Із 2020 року Міністерство юстиції позбавило свідоцтв 25 нотаріусів, багатьом фахівцям анулювали доступ до реєстрів. За даними «Наших грошей», щонайменше четверо з цих людей працювали з фінкомпанією «Інвестохіллс Веста» та структурами з її орбіти. Із якими, в свою чергу, «Наші гроші» виявили зв’язок у бізнесмена Павла Фукса, експартнерки очільника Офісу Президента Андрія Єрмака Рози Тапанової та юриста Андрія Довбенка. Останнього в часи, коли міністром юстиції був Павло Петренко, називали «смотрящим за Мін’юстом».

Фукс сам публічно визнавав, що він стоїть за угодами «Вести». Хоча серед офіційних власників Фукса немає.

«Я купую дуже багато дистрес-активів (дистрес-активи – те, що продається зі знижкою або дисконтом. – Ред.)... Купую також у Фонді гарантування вкладів. Різні активи, боргів купа різних. «Росава», «Яблучний Дар». Багато дрібних. Є пули, які продає Фонд. Я беру участь у різних як інвестор», - говорить він в одному з інтерв’ю.

Що ж до бенефіціарів, «Інвестохіллс Веста», то тут теж все цікаво і заплутано. Перший співвласник - Волков Андрій Вікторович – виходець з «Альфа банку». З 2006 по 2009 був головою правління ЗАТ «Альфа-Банк Україна», і водночас був головою наглядової ради компанії «Альфа Страхування». У 2009 році звільнився з «Альфа-Банк Україна», ставши одним із засновників «Інвестохіллс Веста».

Другий бенефіціар – Ліліан Бакуненко. Ліліан Бакуненко – дружина Михайла Бакуненка, колишнього директора з розвитку та стратегії «Укрнафти», а нині – голови «Укрнафтобуріння». До цього працював в інвестиційно-банківському бізнесі, зокрема в компаніях Goldman Sachs (Нью-Йорк) та Renaissance Capital (Москва, Київ). Якщо говорити про нинішнє місце роботи – «Укрнафтобуріння», то власниками однієї з найбільших приватних нафтодобувних компаній України є олігархи Віталій Хомутиннік та Ігор Коломойський, а також згаданий вище Павло Фукс.

У 2017 році програма «Схеми» зафіксувала Фукса та Михайла Бакуненка, а також Хомутинника на одному приватному літаку.

Наразі достеменно відповісти на питання, що відбувається з ТЕЦ, складно. Чи це недружнє поглинання колишніх союзників-рейдерів, чи все ж таки спроба Жеваго вивести брудний але вкрай цінний актив з-під носа у держави – неможливо. Тим паче, що обидві сторони наразі ще не артикулювали свої публічні позиції. За великим рахунком, ця афера у будь-якому разі мала б бути розслідувана правоохоронними органами. Адже в будь-якому разі наступний крок після зборів – це зміна реєстраторів. І держава тут нестиме безпосередні збитки – адже ТЕЦ, згідно з рішеннями судів, належить державі, а не Фуксу чи Жеваго.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Микола Тицький