#

Борги є, квартири не має: чи можуть Вас позбавити житла за несплату комунальних послуг

24.06.2024 08:00
Борги є, квартири не має: чи можуть Вас позбавити житла за несплату комунальних послуг
Фото з Мережі "Інтернет"

Через повномасштабне вторгнення росіян мешканці Київщини вимушені були покинути свої оселі. Хтось поїхав до інших областей України, а хтось взагалі знаходиться в еміграції за кордоном. Їх не можна ні в чому звинувачувати: люди хочуть мати безпеку і для себе, я для своїх рідних. Але що ж із комунальними послугами? "Мої Київщині" стало відомо, що недобросовісні ділки з обленерго, облгазу, водоканали, ЖКГ і ОСББ можуть умисно накручувати абонплату в помешканнях, де тимчасово ніхто не проживає. Деталі читайте в нашому матеріалі


Тож почнемо з констатації факту: чимало людей покинули свої домівку. Отже, виникає логічне запитання: чи не буде за декілька років воєнного стану така ситуація, коли за борги масово забиратимуть оселі у громадян?

Дійсно, під час воєнного стану, як і в мирний час, діє норма закону, яка дозволяє відбирати житло в комунальних боржників. Про механізм роботи цієї процедури нещодавно розповів юрист Владислав Мартинчук


Так, відчужити квартиру за несплату компослуг можуть тільки в межах відкритого виконавчого провадження. Для відкриття такого провадження борг має бути зафіксований виконавчим документом. Це можуть бути а) виконавчий лист, який видається з метою виконання судового рішення; б) постанова про притягнення до адмінвідповідальності; в) виконавчий напис нотаріуса.


Як зауважив Владислав Мартинюк, звернення на нерухомість боржника може відбутися тільки після встановлення факту того, що в нього недостатньо фінансів для задоволення вимог за виконавчим документом, тобто сплати житлово-комунальних послуг.


При цьому, якщо квартира є єдиним житлом боржника, то продаж із торгів можливий лише, якщо сума до стягнення становить не менше 20 розмірів мінімальної заробітної плати. Наразі це 160 тисяч гривень.


Цікаво, що суд за позовом комунальників може відбутися і без присутності боржника, пояснюють у матеріалі finance.ua: 


У разі, коли ви маєте борги за ЖКГ, виконавча служба може з’явитися на порозі, якщо вже є рішення суду, а ви не звернулися за реструктуризацією боргу. Не розв'язали питання в досудовому порядку, і вас розцінили як злісного неплатника. За чинним законодавством, виконавці можуть взятися за вас, коли житлово-комунальне підприємство-позивач отримало наказ/рішення суду про стягнення заборгованості. Коли вам пред’являють такий документ, це означає, що суд за позовом комунальників відбувся за спрощеною процедурою – без вашої присутності, а виконавча служба вже відкрила провадження, і тепер здійснюється примусове стягнення боргу. Після арешту житла позивач може його продати, щоб покрити борг.


За прогнозами експертів, також за декілька років у комунальників можливо з'явиться нова схема. Вони зможуть обходити судову інстанцію.


Так, недобросовісні комунальники штучно створюватимуть в оселях, де довгий час ніхто не проживає, борги за воду, газ, охорону чи електрику, після чого надсилатимуть попередження про заборгованість, а потім приватний адвокат підготує звернення щодо боргу. Справа в тому, що приватні нотаріуси мають право без рішення суду через нотаріальний напис вимагати борг та арештовувати майно.

Приватний виконавець, у свою чергу, має право після отримання виконавчого напису від приватного нотаріуса арештовувати рахунки власника та стягувати кошти. Але якщо з власник не має коштів або не на зв'язку, то їх це навпаки дуже влаштовує.

Адже якщо сума боргу більше 130 тисяч, то вони арештовану квартиру виводять на аукціон та самі викупають за копійки, частину суми списуючи в рахунок боргу.

Отож, механізм простий: борг – приватний юрист – приватний нотаріус  приватний виконавець – новий власник у Вашого житла.

А як діяти, коли борг вже є, а сплатити не має можливості? У статті  finance.ua також радять вирішувати це питання в досудовому порядку:

Згідно з законом, треба розв'язувати питання в досудовому порядку. Наприклад, реструктуризувати заборгованість. Відповідне право закріплено в законі "Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію". За договором реструктуризації доведеться сумлінно сплачувати поточні платежі, але розраховуватися з боргом можна буде поступово.

До того ж на сайті Безоплатної правничої допомоги вказано, за яких умов споживач може бути звільнений від оплати комунальних послуг:

Споживачі мають право не оплачувати вартість комунальних послуг у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об’єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження, відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.

Проте це не поширюється на оплату за розподіл газу. За розподіл природного газу оплачувати потрібно відповідно до тарифів встановлених надавачем послуг

Не сплачувати за компослуги можуть і вимушено переміщені особи, але їм необхідно це документально оформити. Як це зробити читайте тут.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Антон Болбочан
журналіст
Теги: