#

Чи можна подолати корупцію та зловживання виключно депутатськими запитами?

27.09.2019 05:00
Чи можна подолати корупцію та зловживання виключно депутатськими запитами?

Як вже раніше інформувала "Моя Київщина" наших читачів, минулого тижня відбулася 30 сесія Київської обласної ради сьомого скликання, на якій депутати затверджували рішення щодо функціонування комунальних закладів. Окремим пунктом порядку денного сесії став розгляд депутатських запитів щодо зловживання владою окремими особами. Не обійшлося без скандалів

Зауважимо, що депутати так і не зуміли ухвалити рішення щодо укладання нових контактів з керівниками п’яти комунальних підприємств спортивного профілю, розташованих у Києві, Ірпені, Броварах та Білоцерківському районі. Голосування проходило пакетним рішенням, проте дехто нагадав, що ще три роки тому до облради надійшло звернення слідчих Нацполіції щодо підозри директору Київського обласного центру олімпійської підготовки (розташованого у селищі Терезино Білоцерківського району) Василю Наумчуку про підробку ним диплома про навчання у Київському інституті фізичної культури та спорту. Попри те, що наявність диплому про вищу освіту є обов’язковою кваліфікаційною передумовою для заняття подібної посади, дехто з депутатів зауважив, що головне – результат і не варто за півроку до Олімпіади змінювати досвідченого керівника. Однак пропозиція голосувати окремо по кожній з п’яти посад - не знайшла підтримки і фактично у статусі виконуючих обов’язки керівники цих спортивних комунальних закладів так і залишилися на своїй роботі.

Вочевидь, питання відносно даної ситуації буде розглядатися на наступних сесіях облради. Попри те, що питання порядку денного сесії попередньо обговорювалися на засіданнях профільних постійних комісії, окремі з них в останню мить злетіли з графіку їхнього розгляду. Так, не знайшлося місця для розгляду питання щодо екологічної ситуації на «Узинському цукровому комбінаті»: член комісії з питань регламенту, депутатської діяльності, законності, правопорядку, взаємодії з правоохоронними органами та боротьби з корупцією Микола Дворник виступив із заявою щодо спроб політичного переслідування з боку начальника управління захисту економіки в Київський області Нацполіції України Володимира Недзельського.

Депутатський запит чи звернення – звичний інструментарій діяльності органів представницької влади. Однак, як свідчить практика, не завжди органи виконавчої влади адекватно реагують на офіційні заяви депутатів.

А ось де відчувався спільний підхід у діях влади та громади - це при розгляді питання щодо заперечення видобудування відкритим способом титанових руд на території Білоцерківського та Володарського районів товариством «РІКО», про що ми досить докладно розповіли в минулому звіті про роботу сесії.

Але як оцінили свою роботу самі депутати? Про це кореспондент порталу "Моя Київщина" з’ясовував безпосередньо в них.

Ярослав Добрянський, заступник голови обласної Ради

- Пане Ярославе, весною, коли змінювалося керівництво Ради, відбулося кілька позапланових сесій,- а ця - була запланована?

- За нашою термінологією правильніше казати - «Чергова» та «Позачергова». Ця сесія була - черговою…

- А наступна коли буде - наприкінці року, коли бюджет регіону потрібно буде затверджувати?

- Можливо, що і раніше. Їхня дата виникає в міру потреби, коли накопичуються питання, які слід розглянути. А, в цілому, ми намагаємося проводити сесію хоча б раз на півтора місяці.

- Чому останнім часом так багато питань щодо комунальної власності стають ключовими на сесіях?

- У 2015-му році делеговані функції управління майном були забрані у КОДА і покладені на саму Раду, вірніше - на її відповідний виконавчий орган. Тому, власне, питання функціонування комунальної власності і розглядалося на сесії. До того ж раніше відчувалось певна заполітизованість при прийнятті рішень через конфлікт між гілками влади регіону. Поступово цей чинник зменшується, але не повністю. Ось і сьогодні потрібно було оголошувати перерву і погоджувати рішення на засідання профільної комісії…

Нинішній порядок денний сесії продиктований ще й підготовкою до початку опалювального сезону. І сьогодні розглядалося питання передачі тепломереж з балансу Облради на баланс місцевих рад, про що вони не раз говорили. Приміром, подібне рішення прийнято по тепломережах Бородянського та Тетіївського району.

- Але ж подібні комунальні підприємства, як правило - нерентабельні?

- І знову тут теж відчувається певна заполітизованість процесу. Оскільки власником мереж є обласна рада - вона й має приймати тарифи на тепло та гарячу воду та затверджувати ці вкрай непопулярні рішення на сесіях.

Покриття ж діючого тарифу складає лише 58%. Жодних компенсацій з боку держави в останні роки не було, хоча формально вона передбачалися…Тому ми маємо згодом взяти на себе відповідальність і привести тарифи до економічно обгрунтованих, аби не нарощувати борги цих комунальних підприємств.  Це наша компетенція. А у двох вищезазначених тепломережах  тарифи будуть встановлювати їхні місцеві Ради.

- На 8 грудня ніби заплановано проведення виборів у столиці. А коли ж буде в області?

- Ми все ж живемо у правовій державі, тож згідно чинного законодавства вони мають пройти в жовтні наступного року. Я не розумію – як можна буде оголосити проведення позачергових місцевих виборів, тим паче, на тлі процесу фінансової децентралізації на місцях…

- А останній тур виборів в новоутворених ОТГ ще буде цього року проводитися?

- Це у ЦВК треба запитати. У нас через ситуацію з розпуском виборчої комісії аж чотири громади залишилися в стадії невизначеності.

- А що буде з обласними і районними державними адміністраціями?

- Свого часу я був керівником чотирьох районних державних адміністрацій і вже тоді розумів, що це – рудимент минулого. Вони вже неефективні за своїм функціоналом. Тому на місцях Ради мають утворювати свої виконавчі комітети, а Префекти - контролювати законність прийнятих ними рішень.

- Щодо ідеї  розукрупнення районів, яка ваша позиція?

- Преконаний, що потрібно спершу завершити процес утворення ОТГ, яке в нас на Київщині трохи гальмувалося, а потім перейти до адміністративно-територіальної реформи.

Роман Титикало, голова комісії з питань управління комунальною власністю, приватизації та житлово-комунального господарства та впровадження енергозберігаючих технологій

-Пане Романе, так сталося, що одним з пунктів порядку денного стала певна ротації депутатів у профільних комітетах. Тепер ви очолюєте новий комітет. Але готуючись до сесії, були ще головою регламентного комітету. Тож більшість депутатських звернень опрацьовували безпосередньо? У тому числі щодо зловживань на місцях.

- Дійсно, сьогодні ми й обговорювали кілька питань щодо крадіжок комунального майна. Зокрема, в автопідприємстві за допомогою схеми, пов’язанної з податковою заставою. Друге - в Білій Церкві вкрали приміщення аптеки, потім в Ірпені – приміщення, яке належить обласній раді,  перереєстрували на міську Раду. Нарешті в Києві на Васильківський 3 намагаються вкрасти автобазу. Також розглядалося питання штучного доведення до банкрутства тепломереж в окремих районах.

Ігор Домбровський, фракція ВО «Свобода», член комісії з питань регламенту, депутатської діяльності, законності, правопорядку, взаємодії з правоохоронними органами та запобіганню корупції

- Пане Ігоре, серед іншого на сесії розглядали і вашу заяву щодо недопуску вас,  як депутата, до засідання робочої наради в КОДА з питань забруднення питної води в селищі Коцюбинське...

- Подібний стиль спілкування з депутатами  вважаю неприпустимим, тим паче, на нараді розглядалося та ситуація, яка виникла з постачанням питної води жителям селища Коцюбинське. ЇЇ якість не витримує критики. Тому до кінця року заплановано підключити частину селища до мережі централізованого водопостачання Київводоканалу за рахунок співфінансування Коцюбинської селищної ради та Київської обласної ради у сумі 3 млн грн.

- Ще до обрання вас депутатом облради ви були відомим громадським активістом у Приірпінні. Що вас нині непокоїть у місті?

- Те, що не порушена система організованого угрупування, яке створила попередня влада міста, починаючи від Петра Мельника, регіоналів і завершуючи Карплюком. Я розраховую, що новий генеральний прокурор зуміє навести лад і розслідування щодо зловживання дійдуть до суду.

Олександр Воронін, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook