#

Недоторканий Чернишов: тиск на суд від Шмигаля та мовчання Зеленського

03.07.2025 08:12
Недоторканий Чернишов: тиск на суд від Шмигаля та мовчання Зеленського
Олексій Чернишов

ВАКС не відсторонив від посади підозрюваного в корупції віце-прем’єра Чернишова. А далі дуже цікаві люди допомогли йому заплатити заставу. Подробиці – в матеріалі «Моєї Київщини»

У Вищому антикорупційному суді два перших дні липня слухалося питання щодо запобіжного заходу віцепрем’єрміністру – міністру національної єдності Олексію Чернишову. Прокурори САП наполягали на відстороненні високопосадовця, що в таких випадках є стандартною та абсолютно обґрунтованою вимогою, оскільки член уряд має важелі скористатися службовим становищем для тиску на слідство і суд. На адресу суду адвокати підозрюваного надали лист від формального шефа Чернишова прем’єра Дениса Шмигаля (неформальний шеф сидить на Банковій, про що відомо всій країні) з проханням не усувати цього урядовця. «Відсторонення Олексія Чернишова від посади негативно вплине на роботу уряду в цілому і Міністерства національної єдності, зокрема», - вважає Шмигаль. У відповідь на це головуючий суддя Віталій Крикливий осадив адвокатів: прем’єр-міністр не має права трактувати закони. І що такі листи – ознака тиску на суд.

Після цього на певний час здалося, що служителі Феміди стануть на бік прокурорів САП. Але – ні, урядовця не відсторонили. Вищий антикорупційний суд підтвердив побоювання активної частини суспільства, що рішення ВАКС залежать від політичного контексту. Якби в залі суду був не міністр із близького кола Президента, а, приміром, опозиційний політик, його б забрали в СІЗО із заставою, співставною за сумою з тією, яка фігурує в кримінальній справі. Застава для Чернишова становила 120 млн. грн., хоча суми оборудок, які розслідує НАБУ, суттєво більші. То ж у нас як в Орвеллівському «Колгоспі тварин» - всі тварини рівні, але є рівніші. Чи то кум, чи то друг, чи просто багато знає про кумів і друзів, але Чернишов і далі «єднатиме» українців попри те, що очевидна вибірковість правосуддя у його випадку українців роз’єднує, а не об’єднує.

Читайте більше: Мін’єд Чернишова: чому ексголова Київщини не зможе повернути українців

Заставу за Чернишова внесли в повному обсязі. За інформацією журналістів-розслідувачів програми «Схеми», суму частинами внесли різні особи. Серед рятівників міністра не тільки його дружина, що зрозуміло, а й люди, які божаться, що з Чернишовим не знайомі, а про заставу за нього навіть не чули. Один із таких, забудовник Олександр Насіковський, розповів журналістам, що кошти без узгодження внесла директорка з маркетингу його компанії (Дарія Бедя), яка ухвалила рішення про звільнення. Віриться не дуже…

Власники будівельної компанії DIM, брати Насіковські, вперше привернули увагу у 2013 році, коли їхні імена фігурували у справі про побиття Тетяни Чорновіл. Згодом вони швидко зробили кар’єру на ринку забудови за підтримки Вадима Столара та Дениса Комарницького. Серед інвесторів будівельної компанії, до речі, значиться і відомий провладний бізнесмен Максим Кріппа. Дуже цікава фігура, про яку колись напишуть не один детектив. Тепер ці люди (бо зрозуміло, що не якась формальна «Бедя» знайшла 44 мільйони) несподівано вирішили допомогти Чернишову.

Ще один підприємець, з Дніпра, Едуард Мартиненко сказав розслідувачам, що «вперше чує» про внесення його фірмою застави за Чернишова. А це аж 66 млн. Найбільша сума з усіх внесених рятівниками віцепрем’єра.

Про що може свідчити історія із заставою? Бізнесменів, які прокоментували «Схемам» новину про їхню участь у спасінні Чернишова, могли або нагнути згори, або в обмін на надані кошти вони отримають преференції. Звісно, за таких умов вони журналістам правду не казатимуть. Також можлива версія: осіб, які коментували, не встигли попередити, що вони виділили кошти. Журналісти випередили дзвінок з одного дуже важливого офісу. Чи можливо, що власники останніми дізнаються про обіг коштів у своїх компаніях? Малоймовірно, але цього виключати не можна. Як раз для розслідувачів з’явилися нові теми. Наприклад, чи не фігурують рятівники Чернишова в якихось схемах із підозрюваними у справі НАБУ про хабарі квартирами.

Читайте також: Ексголів Київщини Володіна і Чернишова підозрюють у злочинній діяльності: що далі? 

Або ще цікавий сюжет – чи бува не існує якогось таємного «казана», куди бізнесмени сплачують кошти на особливі потреби високих осіб у коридорах влади. На застави, на закриття справ, на правильне рішення судів і так далі. Не будемо стверджувати, що таке неподобство існує, але історія із заставою для Чернишова дуже дивна. Він казав: не може сам за себе заплатити, бо його рахунки заблоковані. Тут йому на допомогу приходять люди, які, здається, навіть не знайомі між собою. І які переконують, що не знайомі з міністром. Але мільйони йому на заставу надійшли.

«Моя Київщина» передбачала, що міністр – улюбленець Президента – зуміє «пропетляти». З-за кордону без гарантій свободи він навряд чи повернувся б. Проте, що будуть «відмазувати» так безпардонно, - перевищило всі очікування. Перший акт спектаклю: САП просить ВАКС не арештовувати урядовця, який підозрюється у корупції в особливо великих розмірах, а дати йому заставу. Та ще й у 10 разів меншу від заподіяної шкоди. Другий акт: у «бій за Чернишова» вступає ВАКС. Судді обурюються думкою Шмигаля про незамінність його підшефного, але рештою беруть сторону урядовців. Третій акт спектаклю: внесення застави. В ньому задіяні кілька акторів, але «Карабас-Барабас», схоже, за ними стоїть один. Четвертий акт – як проноз: Міністерство єдності під керівництвом Чернишова різко активізує свою роботу з виконання ухваленого закону про множинне громадянство, але на перепоні міністру стає заборона їздити за кордон. ВАКС збирається знову і запобіжний захід Чернишову пом’якшують ще більше. П’ятий акт: справу потроху спускають на гальмах, потім кладуть під сукно.

Українці та наші західні партнери все бачать і все розуміють. Але коли йдеться про порятунок своїх, схоже, влада згодна розігрувати будь-які спектаклі. Навіть із ризиком для всіх українців.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Макар Калюжний
журналіст