#

Чи перейме міська влада Броварів тенденцію сортування сміття?

04.05.2019 05:05
Чи перейме міська влада Броварів тенденцію сортування сміття?
Контейнери для сортування сміття

Ні для кого не секрет, що у світі склалася складна екологічна ситуація через глобальну урбанізацію. Не менш жахлива ситуація й  в Україні, адже за даними екологів від 3 до 5% території нашої держави покривають сміттєзвалища. Вирішити цю проблему можна тільки кардинально новим підходом до поводження із побутовими відходами. "Моя Київщина" вирішила перевірити впровадження модної тенденції із сортування сміття на прикладі міста Бровари

Офіційні сміттєзвалища в нашій державі не відповідають вимогам екологічно безпечного захоронення побутових відходів, а тому більшість із них не можна назвати полігоном твердих побутових відходів. Частина таких сміттєзвалищ входить у перелік екологічно небезпечних об’єктів.

Сміття після вивезення ніким не перебирається і всі сміттєзвалища приносять лише шкоду нашому довкіллю. Наприклад, одна пластикова пляшка може зникнути з планети через півтисячі років. А от відсортована тара отримує нове "життя", не завдаючи шкоди. Завдяки вторинному використанню сировини вібувається заощадження ресурсів або ж отримання енергії шляхом її спалення.

У спеціальні контейнери потрібно викидати папір, картон, пластикові пляшки, поліетилен, скло. Наступним кроком є сортування сміття на частини та відправлення їх на переробку. Надалі вони використовуються для виробництва вторинної сировини. До звичайних контейнерів мають потрапляти харчові й змішані відходи.

 З 1 січня 2018 року Україна зобов’язалась сортувати все сміття за видами матеріалів, а також розділяти його на придатне для повторного використання, для захоронення та небезпечне. Про це йдеться у статті 32 Закону України "Про відходи", до якої був доданий відповідний пункт ще у 2012 році.  У разі порушення цієї норми штраф для населення становитиме від 340 до 1360 грн, для юридичних осіб – від 850 до 1700 грн. Проте закону майже ніхто не дотримується, а штраф не накладається. А все через те, що контейнери, які призначені для сортування сміття, у багатьох місцях відсутні. Коли цей закон почне дійсно діяти – поки невирішене питання.

Для того, щоб привчити людей до сортування, потрібні баки. Адже одного бажання рятувати місце, де ми живемо, замало. До культури поводження зі сміттям українці можуть звикнути швидко. Достатньо буде дізнатись інформацію в Інтернеті про правила сортування відходів. Все інше – справа звички. Звісно, літнім людям привчитися до цього буде складніше.  Культуру поводження зі сміттям найлегше вдається освоїти найменшим поколінням. Саме тому в школах та садочках часто проводяться різноманітні еко-заходи, де дітей привчають берегти довкілля та раціонально поводитись з відходами. 

У Європі сортування сміття є звичною справою. Наприклад, Швеція та Норвегія переробляють близько 99% побутового сміття, Німеччина трохи менше – 67%. Більше того, деякі країни навіть змагаються за імпорт відходів, адже вміють робити з  цього прибуток, а в цей час Україна не може впоратися із утилізацією власного сміття.   У Німеччині розповсюджені автомати з прийому ПЕТ-пляшок, які розташовані у супермаркетах. Принцип їх такий: у вартість напою у ПЕТ-пляшці закладається залогова сума. Якщо викинеш пляшку –  втрачаєш її, а якщо здаси пляшку – отримаєш назад у вигляді грошей або бонусного чеку, яким можна додатково оплатити свої товари.

Броварчани зацікавлені в тому, щоб сортувати сміття. Хоч можливості для цього мінімальні, але в багатьох квартирах та домівках стоїть по декілька смітників, де роздільно збирається макулатура, пластик, скло та харчові відходи. Проте вони не мають змоги викидати посортоване сміття у спеціально відведені місця, тому що біля будинку стоїть один звичайний бак.

Нині в Броварах налічується близько 48 пунктів прийому вторинної сировини. 38 з них приймають макулатуру, 34 – ПЕТ-пляшки, 30 – пластик, 31 пункт – скло, 1  пункт − чорний та кольоровий метал. Цим займається компанія "Вторма" та "Київміськвторрерсурси".

Броварчани, які мешкають у новобудовах, задоволені наявністю контейнерів. Зовсім не важко сортувати сміття, якщо для цього є призначене місце. Ось як цю ситуацію коментує мешканка ЖК "Лісовий квартал" Олександра:

"Коли ми заселялись у "Лісовий квартал", я помітила, що люди не звикли до системи сортування сміття. Звичайні баки були переповнені, в той час, як місця для макулатури, пляшок та плівки були порожніми. Через місяць ситуація змінилась, усе почалося з макулатури. Згодом люди почали активно сортувати сміття і вони цим задоволені. Гадаю, такі баки повинні стояти біля кожного будинку,  в кожному місці".

 Натомість мешканці звичайних будинків переймаються цим питанням. Броварчанка Вікторія, що мешкає по вулиці Героїв Небесної Сотні має таку думку:

 "Я розумію, що потрібно починати з себе, щоб вирішити екологічну проблему. Однак не маю змоги сортувати сміття через те, що в нас немає для цього відведеного місця. Якби такі баки були, люди  звикли б до сортування. Можливо, не одразу, але поступово це б поширилося."

У лютому 2018 року в Броварській школі №5 були розміщені баки для сортування сміття. Проте зайнялась цим не міська влада. Контейнери були придбані за власні кошти батьків та розставлені в коридорах школи. Як зазначено на сторінці навчального закладу в Facebook, учениця звернулася до піклувальної ради школи з пропозицією встановити баки для роздільного збору побутових відходів. Діти несуть у школу макулатуру, ПЕТ- пляшки, плівку та здають на переробку. Потрібно, щоб питанням сортування сміття зайнялась і міська влада та встановила такі контейнери в усіх школах.

Проте не всі так вважають. Дехто зовсім не зацікавлений в екології. Однак змусити їх можна, якщо встановити контейнери для сортування повсюди, як того вимагає закон. Згодом люди братимуть приклад з інших, та й не залишиться іншого вибору, як викидати різні види сміття у спеціально призначене місце, адже накладатиметься штраф. 

Броварчани потребують спеціальних контейнерів. Вони необхідні не лише в новобудовах, а й біля звичайних будинків. Більше того, місця для сортування повинні бути всюди – у парках, поблизу магазинів, на зупинках, у школах, біля  дитячих майданчиків. Міська влада зобов’язана зацікавитись цим питанням. Чи, можливо, їм байдуже на екологічне майбутнє Броварів?

Анастасія Мельник для інформаційного порталу "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram