#

Нова мітла: чому на Київщині незабаром зміниться обласний прокурор?

30.09.2019 08:50
Нова мітла: чому на Київщині незабаром зміниться обласний прокурор?

Хоча Максим Киричук очолює прокуратуру Київської області лише рік, схоже, що скоро його крісло займе нова людина. Звідки віє вітер кадрових змін, розбиралася "Моя Київщина"

Киричук почав працювати в 2002 році на посаді помічника прокурора Пустомитівського району Львівської області. З 2006 до 2007 року був першим заступником міського голови Яворова, що на Львівщині, а після цього знову повернувся до прокуратури, де чотири роки обіймав посаду слідчого. Із червня 2011 до жовтня 2013 року працював прокурором, а згодом начальником слідчого відділу на Київщині, далі був на різних посадах у прокуратурі Закарпатської області, а в січні 2015 року був призначений на посаду старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління ГПУ. Потім Максим Киричук два роки очолював прокуратуру Волинської області, після чого в липні 2018 року знову повернувся на Київщину уже в якості прокурора області.

У порівнянні зі своїм попередником, Дмитром Чібісовим, чинний керівник практично не фігурував ні в яких скандальних історіях. За цей рік звіти про роботу прокуратури обмежувалися сухою інформацію в пресі, тому говорити про яскраву діяльність чи результативність Киричука важко, проте й нарікань на його роботу не було. Після скандального Чібісова, якому закидали навіть вживання наркотиків на робочому місці, нічим непримітний обласний прокурор влаштовував всіх.

Варто згадати, що відразу після призначення Максим Киричук мав зустріч із координаторами ГО "Стоп корупції" та тодішнім генеральним прокурором Юрієм Луценком, на якій вони затвердили план боротьби з корупцією в області. Тоді були чітко виокремлені проблемні зони регіону, й активісти домовилися про співпрацю у сфері незаконного видобутку піску, вирубки лісів, непрозорих тендерних закупівель. Після обговорення координатор "СтопКору" Роман Бочкала написав, що прокурор області отримав кредит довіри від Луценка, тому тепер всі чекають від нього активних дій. Що ж, потрібно констатувати – попри те, що Киричук від початку своєї роботи знав про "гарячі точки" на мапі підконтрольного йому регіону, за рік від нього тих самих дій так і не дочекалися, а перелічені вище проблеми й надалі залишаються невирішеними.

До того ж, така співпраця почала викликати додаткові запитання після того, як в мережі з’явилася інформація про те, що "Стоп корупції" виключено зі складу Глобальної мережі журналістів розслідувачів GIJN (Global Investigative Journalism Network). За словами виконавчого директора GIJN, рада знайшла в роботі "СтопКору" підтвердження конфлікту інтересів та відсутності журналістського професіоналізму, а також вважала, що група занадто залучена до політичної активності. Варто зазначити, що це перший випадок в історії об’єднання, яке охоплює 177 організацій у 76 країнах світу. Саме тому це значно підірвало авторитет активних антикорупціонерів. 

Не склалося чомусь в Максима Киричука і з політичними справами. Вперше звинувачення у нього полетіли, коли в травні затримали депутата Київської облради, "радикала" Олександра Мефодія. Його підозрювали у вимаганні та отриманні хабара в розмірі 5 тис доларів за вплив на начальника слідчого відділу ГУНП одного з районів Київщини з метою повернення вантажного автомобіля, що був речовим доказом у кримінальному провадженні. Процесуальне керівництво тоді здійснювалося прокуратурою Київської області спільно зі Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою. Щоправда, вину Мефодія тоді так і не довели. Натомість, почали говорити про те, що справа з самого початку була підставною брудною провокацією, до якої причетний ніхто інший, як керівник прокуратури області.

А у вересні голову Київського обласного осередку партії РПЛ Сергія Скуратовського оголосили в розшук через подання недостовірних відомостей у декларацію та приховування майна. Олег Ляшко заявив, що це політичне замовлення нової влади з метою дискредитації та залякування його політсили. За його словами, "фальсифікацією справи проти Скуратовського особисто займається прокурор Київської області Максим Киричук".

Минулого ж тижня відбулася 30-а сесія Київської обласної ради, на яку останнім 50-им пунктом порядку денного була винесена доповідь Максима Киричука про діяльність очолюваної ним правоохоронної структури. На великий подив усіх, прокурор області вирішив проігнорувати дану подію і на звіт до депутатів не явився. Тоді голова КОДА Михайло Бно-Айріян чітко дав зрозуміти, що очільника прокуратури Київщини незабаром буде змінено. І як повідали чиновники "Моїй Київщині", заява Киричука про звільнення з посади вже написана. Можливо, тому він не побачив сенсу витрачати свій час на відвідування сесії.

Генеральний прокурор змінився менше місяця назад. Стало зрозуміло, що кадрові зрушення відбудуться не лише в Київській області. До того ж, тепер значно пришвидшить процес звільнень нещодавно прийнятий ВРУ Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури", який суттєво збільшив повноваження генпрокурора. Зокрема, проєкт закону надав йому право ліквідовувати та реорганізовувати окружні та обласні прокуратури, затверджувати систему оцінювання якості роботи прокурорів, порядок регулювання навантаження на них та порядок розгляду звернень щодо неналежного виконання ними посадових обов’язків. Окрім того, у Законі пропонується замість чинної структури органів прокуратури побудувати нову, що буде включати Офіс генерального прокурора, обласні та окружні прокуратури. Закон встановлює, що посадовці, які на день набрання чинності законом займають посади прокурорів, зможуть бути переведені на відповідні посади в реформовану структуру лише в разі успішного проходження ними атестації. Вона ж включатиме два етапи – складання письмового іспиту та співбесіду. У разі ж непроходження атестації прокурор буде звільнений з посади. Таким чином, тепер питання про зміну очільника обласної прокуратури можна буде вирішити за лічені дні, і, очевидно, не всі чинні керівники утримаються у своїх кріслах.

Зберегти посаду навряд чи допоможе прокурору і Ярослав Москаленко. Вважається, що саме останній посприяв призначенню Максима Киричука на Київщині. Свого часу він дійсно мав значний вплив на всю вертикаль адмінресурсу в області, проте, наразі істотно втратив позиції…

Євгенія Любомирська, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook