#

Депутат Київської обласної ради Наталя Боровська: У Білій Церкві є три глобальні проблеми, які необхідно вирішити

03.09.2019 05:08
Депутат Київської обласної ради Наталя Боровська: У Білій Церкві є три глобальні проблеми, які необхідно вирішити

«Моя Київщина» поспілкувалася з депутатом облради Наталією Боровською, яка представляє партію «Самопоміч». Про її роботу, економічну ситуацію в області та свої політичні плани, читайте тут

- Ви є членом постійної комісії з питань бюджету та фінансів.  На які напрямки та галузі  Київщині найбільше передбачено коштів у  2019 році

- 2019 рік не став виключенням – як і в минулих роках передбачено спрямування значної суми коштів на капітальне будівництво, реконструкцію, енергозберігаючі заходи стосовно закладів освіти та охорони здоров’я.  Цього року значна частина коштів пішла також на соціальні потреби.  Наприклад декілька тижнів тому було виділено кошти на придбання 81 квартири учасникам АТО.  Наразі кошти на це більш-менш рівномірно розподіляються серед різних регіонів Київщини, тому є сподівання, що за результатами бюджетного року нагальні потреби буду задоволені. Зараз ще досить рано говорити, яка ситуація буде наприкінці року, адже зазвичай, за результатами півріччя ситуація досить невесела. Процент виконання обласних програм надзвичайно низький, і це, як ви знаєте, пов’язано з тим, що обласна рада і КОДА  не могли  знайти порозуміння.

Та і зараз я не можу сказати, що цей працює налагоджений та всі структури і підрозділи працюють як годинник. От, наприклад, на останньому засіданні комісії з питань бюджету та фінансів, практично всі керівники департаментів облдержадміністрації нарікали на те, що Департамент фінансів чомусь досить довго погоджує договори на надання послуг, виконання робіт тощо. Мовляв, процес затягується на кілька тижнів, при тому що основні зауваження стосуються технічних правок, які можна виправити досить оперативно, практично за півгодини. Наразі цей процес дійсно затягнутий, на носі осінь, дітям  потрібно йти на навчання, а школи не дороблені, тендерна документація неготова. Така само ситуація з іншими роботами, належне виконання якої неможливе при несприятливих погодних умовах, як то ремонт дорожнього покриття, інших ремонтних робіт. Така практика неефективного освоєння бюджетних коштів та невиконання обласних програм спостерігається останні кілька років, ситуація – катастрофічна.  Тому, на жаль, система поки що не працює як годинник.

- Наскільки ви вважаєте себе ефективним депутатом, чого вдалося досягти будучи депутатом облради, зокрема, для Білої Церкви?

- Дивлячись як оцінювати ефективність. Я в своїй програмі писала, що я – юрист і йду в депутати обласної ради, аби не допускати прийняття незаконних рішень. Моя робота – це робота  з документами. Можливо, я якийсь неправильний чи нетиповий політик, не ходжу по заходам, презентаціям, бо піар це не моє. Моє – це отримати документи, проаналізувати їх, подивитися, підправити, погодити. Тобто це і є моя робота в раді, і з цієї точки зору я – ефективна, оскільки за всі ці роки я не голосувала жодного незаконного чи сумнівного рішення. Інколи я голосувала не так, як інші члени фракції, зокрема щодо питань, які стосувалися театру тощо.  Але за кожне своє рішення я впевнена, бо особисто я не допускала голосування за рішення, які могли бути визнані незаконними чи містити корупційні ознаки.

- Які три найболючіші проблеми Білої Церкви, звідки ви родом?

- Насамперед, це тепломережа, яка забезпечує подання тепла. Її будували в 1970-і роки і вона має вже настільки зношені комунікації, що від ТЕЦ до кінцевого споживача втрачається близько 40% теплоенергії. На яких потужностях повинна працювати ТЕЦ, аби в квартирах було тепло, при тому що майже його половина йде в повітря?  Це комунальне підприємство, і з цього починаються всі проблеми – на модернізацію потрібні шалені кошти, яких у міста взагалі немає. Кілька років міський голова Геннадій Дикий просить депутатів всіх рівнів допомогти у вирішенні цієї проблеми, виділити кошти з обласного чи державного бюджету. Але держбюджет знаходить постійно більш нагальні проблеми. Тож  насправді це катастрофа, через яку ми кожен рік опалювальний сезон чекаємо з великим острахом.

Друга проблема  – громадський транспорт. Я  пересуваюсь на громадському транспорті і вважаю що маршрутки, в такому вигляді, як вони існують – це зло. Той, хто їх придумав, це люди, які хочуть багато отримувати і не сплачувати за це нічого, а також не нести відповідальності за якість надання послуг та безпеку пасажирів. Років 15 тому у Білій Церкві намагалися ввести квитки на маршрутних автобусах та впорядкувати цю діяльність,  але ті кілька перевізників піднялися на страйк. Муніципального транспорту тоді було мало, тролейбусний парк зношений, автобуси зношені та розпродані.  Відповідно пішли їм на поступки. Я вважаю, що користуватися дорогами Білої Церкви, інфраструктурою, отримувати шалені ніким не неконтрольовані доходи і сплачувати символічні податки – це злочин проти міста, його мешканців як платників податків та особливо – проти міського бюджету. 

Третя наболіла проблема – невизначеність меж міста. Знову ж таки, шинний завод знаходиться на землі села Шкарівки, вантажний аеродром у Фурсах. Відповідно податки, ПДФО йдуть в район, а всі інші послуги надає місто. Ця невизначеність не дає місту розвиватися швидше.

Ще однією проблемою в Білій Церкві є так звані активісти. Я кажу зараз про тих, які критикують не конструктивно. Коли кажуть, що все не так, а як – ми не знаємо. Я взагалі не розумію, що таке активіст і яка їхня функція? Їхня задача – «мочити» будь яке гарне починання – будь-то новий тротуар, нове дорожнє покриття чи якісь культурні події в місті. Їм все не так. Вибачте, але тільки сліпий не побачить, що Біла Церква за останні роки дійсно розвинулась і настільки стала «продвинутою», що сюди стали їхати люди – наскільки збільшився туристичний потік, можна проаналізувати з безлічі пропозицій туристичних агентств.  Адже реально це приємне і комфортне місто. 

- А що ви скажете про концесію «Білоцерківводи»? Чи ви не вважаєте дану ситуацію проблемою?

- Взагалі то, концесія по ідеї – найперспективніший шлях. Я не знаю цифр, тому не буду лізти в це питання. Але знаю напевно, що концесія це найефективніший метод управління майном.

- Дубинський активно збирає через Інтернет людей в «Слугу Народу» під місцеві вибори. Чи мають вибори, на вашу думку, відбутися цьогоріч? Чи законно це?

- На мою думку, ґвалтування Конституції як основного закону держави неприпустиме. Історія колись розставить всі крапки над «і»,  і ці події також будуть розглядатись під іншим кутом. Так само як і в 2014 році, коли відбувся переворот свідомості людей, порив та натхнення. Але кого цим натхненням люди привели до влади? Політиків, які просто наживалися на крові та примножували свої статки за рахунок смерті інших. Тому моя думка, що це незаконно. Є закон, де чітко прописано, коли мають відбуватися вибори, чергові чи позачергові. Що стосується практичного застосування законодавства в нашій країні, то всі знають про «справедливі» суди і «належний» захист прав громадян. В нас взагалі наразі судова реформа така, що її доречніше було б назвати псевдореформою, яка зробила обмеженим та і взагалі недоступним право на судовий захист багатьох громадян.  Ви подивіться, у скільки разів підвищився судовий збір, наскільки звузилась можливість участі громадян в судових засіданнях без адвоката. Про яку доступність може йти мова?

- Чи збираєтесь йти в облраду цього разу? Якщо так то від якої партії?

- Я ще не прийняла остаточного рішення. «Самопоміч» мені найбільше імпонує як раніше, так і зараз. Подивіться і статистику, й інфопростір – це люди, які практично не задіяні і не помічені в корупційних схемах. Я не член партії і свідомо не вступаю до жодної партії, тому що на 100% мене ніхто наразі не може переконати в правильності  свого шляху, але доєднатися до якоїсь політичної сили – чому б ні. Так, я пішла до «Самопомочі», бо тоді їх ідеологія була найбільш близькою до мого внутрішнього світу, моїх переконань. І зараз, незважаючи на рейтинги, вони не забруднені скандалами. А рейтинги значною мірою також залежать не від тих, хто в партії чи біля неї, а ще і від загального розвитку населення. Мені дуже прикро, адже я думала, що наше населення більш свідоме і не буде вестися на популістські лозунги і піар, але ж ні…  До речі, в ході депутатської діяльності я пішла навчатися до Національної академії державного управління при Президентові України, де є один такий цікавий предмет як «управління змінами». Там прописано, які методики застосовуються для маніпулювання свідомістю людей. Раніше я просто дивилась і думала, як люди можуть вестися на це? А зараз вивчаючи цей предмет, розумієш, що науковці сидять і придумують ці методики, а потім ті, хто застосовує ці методики - смикають за ниточки, відповідно люди поводять себе прогнозовано і заплановано для тих, хто це робить. Тому зараз ствердно не можу відповісти на це питання. Зрештою, мені 47 років, я все життя працювала і зараз працюю по 14 годин на добу.  Я – юрист, практикуючий адвокат, а невдовзі мені треба захищати ще й магістерську роботу. (до речі тема якої дотична до моєї діяльності в обласній раді – «Модернізація управління видатками місцевих бюджетів» - передбачає ґрунтовний аналіз системи  видатків місцевих бюджетів в умовах децентралізації. Тому, якщо вибори будуть в цьому році, я, швидше за все, їх вже не вклиню в моє життя фізично, тому що передвиборча агітація потребує не мало часу та сил. Тому побачимо…

- Відверто кажучи, особливих успіхів у цього скликання облради не видно. Що ви скажете виборцям про безпосередньо свою діяльність на благо Київщини?

- Я б не сказала що рада цього скликання є не ефективною. Я аналізувала фінансування на ремонти та капітальне будівництво об’єктів різних районів Київщини. Якщо порівнювати з діяльністю облради тих скликань, коли, наприклад, Засуха був губернатором, то я не бачу перекосів на користь окремо взятих регіонів. Не секрет, що на Ковалівку йшли шалені кошти з обласного бюджету. При цьому, зовсім не фінансувались, наприклад,, Іванків, Бородянка, Біла Церква також уривками. А зараз це відбувається досить рівномірно.  Що стосується шкіл та виховних навчальних закладів, то на ремонти, реконструкцію та капітальне будівництво виділяється Баришівці, Богуславу, Миронівці, Переяслав-Хмельницькому, Білій Церкві та багато інших.

Саме в Білій Церкві ми нарешті добудували садочок на Таращанському масиві, який був довгобудом з 90-их років, і це, я вважаю, заслуга обласної ради - ми вибили ці кошти і досить швидко добудували. Зараз мені здається, що це є найкращий садочок в Білій Церкві. Теж саме стосується частини дороги від Шевченка до Леваневського. Там страшно було їхати, а зараз там нове асфальтне покриття. Це також заслуга обласної ради. На цей рік заплановано ремонт дорожнього покриття, зокрема прибудинкових територій в Білій Церкві на понад 10 вулицях. Також передбачені кошти на реконструкцію теплових пунктів, ремонт стадіону Трудові резерви. Щодо останнього об’єкту і щодо ремонту прибудинкових територій, то в той час коли з обласного бюджету виділяються кошти, піаряться на цьому інші особи.  

- До речі, якщо говорити про проблеми Білої Церкви, то тут варто відмітити і аварійність мосту на масиві Леваневського. Що про це думають депутати обласної ради та чи планують найближчим часом виділити кошти на його ремонт?

-  Ми в травні підняли питання реконструкції, щоправда  мосту через річку Рось. У планах наших колег по фракції розробити проектно-кошторисну документацію та виділити кошти з обласного бюджету. До речі, наш колега у фракції є спеціалістом з будівництва, який планує контролювати цей процес особисто щоб були не завищені, а ринкові ціни на будівельні матеріали, роботи та послуги  та щоб була можливість зекономити ці кошти на інші потреби для міста. Тому відносно мосту на масиві Леваневського, це наступна задача.

- На скільки відсотків, на вашу думку, вам вдалося виконати свою програму?

- Ми повертаємося до того, яку я ставила перед собою задачу. Основний меседж моєї програми – використовувати свій професійний досвід та знання аби протидіяти ухваленню рішень обласної ради, які порушують закон та мають корупційні ознаки. З одного боку, я свою місію виконала на 100%, тому що за жодне незаконне рішення або те, яке мало якісь корупційні ознаки, не голосувала. Навіть якщо це було всупереч інтересам певних груп. Я не говорила про те, що я комусь поставлю лавочку чи побудую дитячий майданчик. Цим повинна займатись або місцева влада або меценати. А про своє меценатство, яке я здійснюю як звичайна нормальна людина, я не буду зараз говорити, тому що я не хочу піару на цьому.

- І все ж таки, якщо є меценатство, то можливо розкажете в яких напрямках?

- Це діти з особливими потребами в Білій Церкві. Можна було б розпорошуватися по іншим, але я  бачу для себе саме цей напрямок. Це було завжди, але не на такій регулярній основі. А останні роки я цим займаюсь, бо саме життя підказало що це потрібно робити.

- Які очікування від співпраці обласної ради і КОДА зі зміною керівництва?

- Ще минуло мало часу. Ці всі тендерні процедури, погоджування тощо  займають певний час. Не так давно призначили нового губернатора. Так, він демократичний, їздить по регіонам, зняв обмеження доступу у свій кабінет тощо, тобто якісь видимі ознаки є, а але як це насправді і які будуть результати для мешканців області – час покаже. Ось будемо звітувати про виконання бюджету за 2019 рік, то відсотки самі за себе скажуть, наскільки профінансовані ті чи інші потреби та виконані програми.

- А в яких потребах для області вже зараз не змогли знайти спільної мови? 

- Чесно кажучи, після останнього засідання з питань бюджету та фінансів, яке відбулося 15 серпня, я залишилась під дуже негативним враженням.  Було винесено на обговорення багато важливих питань, серед  яких питання  про Київський обласний онкодиспансер.  Як ви знаєте, туди приїздять лікуватися люди з усієї Київської області.  У цьому медзакладі  є такий апарат, як лінійний прискорювач. Це гама-терапевтичний апарат, який використовується для проведення променевої терапії.  Цьому апарату вже більше 20 років і працює він на радіоактивному кобальті, на якому вже ніхто в Європі не працює, а в Україну вже 10 років таких апаратів не завозять. Ефективність цього апарату дуже знизилась, адже він має катастрофічний рівень зносу.

Відповідно нещодавно Північна інспекція ядерної та радіаційної безпеки винесла припис, згідно з яким, до 31.10.2019 року має бути зупинена робота цього апарату і передано на утилізацію на підприємства, які на цьому спеціалізуються.  Обласний онкодиспансер почав пошуки  необхідного обладнання та опрацювавши ринок стало зрозуміло що ціна його варіюється від  140 до 150 мільйонів гривень.  Проте вдалося знайти відповідний апарат  по таким функціональним здатностям, але практично в 2 рази дешевше – 2,4 мільйони євро, або ж 70 мільйонів гривень по сьогоднішньому курсу. Відповідно керівництво онкодиспансеру  звернулося до обласної ради з проханням виділити ці кошти. Але на останньому засіданні з питань бюджету та фінансів, завдяки тому, що один член утримався, а один проголосував проти – рішення про придбання цього апарату не було прийнято. Це при тому, що в обласному бюджеті кошти є, або ж їх можна перерозподілити із менш нагальних потреб. Я взагалі вважаю це злочином перед населенням. Які можуть бути особисті інтереси, амбіції чи емоції, якщо на кону стоїть життя людей?  Тому ми плануємо винести це питання на найближчу бюджетну комісію, і сподіваюсь що ми його вирішимо.

Надія Савчук, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Facebook